Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HDD cu vreo 6000 de delay-uri.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
SorinCPU

SorinCPU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
Salut!
Deci,am un HDD,a inceput sa mearga Windows-ul greu,in task manager imi arata constant 100% disk cu programe random ce foloseau 0.1%,incluzand "Software".
Am reinstalat windowsul,a mers perfect o saptamana,dupa iar aveam 100% Disk usage.
Cand am cumparat hardul,i-am dat test cu CrystalDisk Info,imi arata Caution(nu imi amintesc ce erori erau,era vorba de sectoare oricum).
In HDD Regenerator,imi arata in jur de 6000 de delay-uri detectate.Am dat scan and repair,acu e la partea cu repararea.
Problema este ca nu trece peste 1.17%,il tin aprins de 2 ore la procesul de reparare(fara scan) si le regenereaza foarte incet.
Ar trebui sa renunt la reparare?BTW imi arata 191 de ore ramase,timer ce creste mereu.
Poate fi reparat cu a treia optione?(sa regenereze toate sectoarele,chiar daca nu sunt bune).Nu am versiunea full sa incerc.
Nu sunt dispus sa astept mai mult de 24 de ore la un scan.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Da.. Din pacate ai gresti optiunea. Trebuia sa-i dai 1. Scan and Repair.. ca mai are una de scanare adanca care dureaza o vesnicie.
Partea buna e ca-l poti opri.. partea proasta e ca ar trebui sa stii sectoarele la care te-ai oprit si sa incepi scanarea fix de acolo, altfel o ia de la capat...

Deci foloseste Scan and Repair simplu. dar.. de o formatare ulterioara tot nu scapi ca sectoarele alea defecte trebuie izolate definitiv si numai formatarea face acest lucru.
Daca nu-i mare deranjul schimba si cablul SATA cu aceasta ocazie iar cel existent tine-l pe rezerva.

#3
SorinCPU

SorinCPU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
A,scuze,am uitat sa spun.
Am dat scan and repair.
https://imgur.com/a/Qw8VK44
Poza nu a iesit cand scria si REGENERATING si Limited Version

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai 2 optiuni:
1. il lasi pina la capat, apoi 90% il arunci la gunoi
2. il opresti si-l arunci la gunoi.
Tu alegi.

#5
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 19.11.2006
Știu că e greu cu banii... Dar SSD-urile au scăzut sub 100 lei din ce am văzut eu...
Nu e mai ok să schimbi actualul HDD cu un SSD ? Și salvezi datele de pe HDD și le muți pe SSD ulterior, fără alte operații consumatoare de timp si cu un rezultat îndoielnic ?
My two cents Posted Image

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSorinCPU, on 16 martie 2019 - 17:50, said:

A,scuze,am uitat sa spun.
Am dat scan and repair.
https://imgur.com/a/Qw8VK44
Poza nu a iesit cand scria si REGENERATING si Limited Version

N-ai varianta decat sa-l lasi sa scaneze pana la capat.  Ai putea incerca direct sa-l formatezi.. dar nu stiu cu ce rezultate.. Un HDD pe duca e un HDD pe duca. nu te mai poti baza pe el.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
100% Utilizare poate fi de la Windows - daca ai de la 8 in sus ( in unele cazuri si la 7 ) - Windwos-uriel moderne sunt facute ptr SSD-uri.
Insa nu are legatura cu problema ta ci doar o accentueaza.

Cat despre HDD Regenerator - daca nu sunt bad-uri software nu va face nimic. Dupa ce termina va apare ca e ok iar dupa o ora va fi chiar mai rau ca la inceput.

#8
SorinCPU

SorinCPU

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.03.2019
Am mai gasit un HDD de 750 GB care,la fel,avea bad-uri.De data asta e vorba de sectoare,deci nu e mare problema.
Multam pentru toti cei care au raspuns.

View PostZuy, on 16 martie 2019 - 18:14, said:

Știu că e greu cu banii... Dar SSD-urile au scăzut sub 100 lei din ce am văzut eu...
Nu e mai ok să schimbi actualul HDD cu un SSD ? Și salvezi datele de pe HDD și le muți pe SSD ulterior, fără alte operații consumatoare de timp si cu un rezultat Ă®ndoielnic ?
My two cents Posted Image
Un SSD este o alegere,dar partea cu banii e adevarata avand in vedere ca am doar 15 ani...
Ms pentru raspuns!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate