Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

i5-9600k vs i7-9700k vs i9-9900k

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Sunt in cautarea unui nou procesor dintre cele trei modele din titlu , fiindca vreau sa imi schimb actuala platforma s.1151v1 in s.1151v2
Am gasit/vizualizat videoclipul acesta - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GavruxewA4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
SI personal am ajuns la concluzia ca in majoritatea jocurilor rulate in videoclip la 1920 x 1080 cu setari avansate , i7-9700k face fata cu brio unui i9-9900k
Bine inteles nu vorbesc si de multitasking/prg de editare , ci doar strict de grafica integrata a celor trei modele testate in videoclipul acesta
Ma intreb si ii intreb pe cei care pot face astfel de comparatii , cat de adevarat e in practica cea ce se poate vedea in videoclipul acesta
- Este un i7-9700k destul de potent ca un i9-9900k in folosirea zilnica/jocuri/multimedia ?
Diferenta de pret intre ele nu este destul de mare , iar diferentele tehnice sunt putine - https://ark.intel.co...s=186605,186604
I7-9700k nevand hyper-threading si doar 12M cache in loc de 16M cache si hyper-threading ca la i9-9900k

Edited by wather, 16 March 2019 - 17:38.


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 wather, on 16 martie 2019 - 17:35, said:

- Este un i7-9700k destul de potent ca un i9-9900k in folosirea zilnica/jocuri/multimedia ?
Da ! i7-9700k e foarte potent pt. folosirea zilnica, jocuri si multimedia.
Procesorul i9-9900k cu 2 maxim 5% mai performant in testele sintetice.

#3
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 wather, on 16 martie 2019 - 17:35, said:

SI personal am ajuns la concluzia ca in majoritatea jocurilor rulate in videoclip la 1920 x 1080 cu setari avansate , i7-9700k face fata cu brio unui i9-9900k
Bine inteles nu vorbesc si de multitasking/prg de editare , ci doar strict de grafica integrata a celor trei modele testate in videoclipul acesta
Ce grafica integrata, ca in test s-a folosit un Geforce 2080, grafica integrata de pe procesoarele Intel 9000 e foarte slaba.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 wather, on 16 martie 2019 - 17:35, said:

Diferenta de pret intre ele nu este destul de mare ,
Ia-l pe cel mai mare.

#5
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ce grafica integrata, ca in test s-a folosit un Geforce 2080, grafica integrata de pe procesoarele Intel 9000 e foarte slaba - DA , mea culpa
Acum am vazut si eu ca in momentul cand umbla prin setari , apare la GPU un RTX 2080
Pai si atunci ce relevanta ar mai avea titlu acestui videoclip , daca nu despre procesor/grafica integrata in el nu e vorba
Eu stiu ca in jocuri si acolo unde exista si GPU , acesta este ''actorul principal'' si mai putin procesorul

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cum adica, ce relevanta ar mai avea titlu acestui videoclip ?!
Pai, jocurile alea si placa video si toate alea... nu sint controlate de procesor ?!
Procesorul nu are nici o influenta in jocuri ?!
Daca scria acolo CPU embedded graphics si testa pe placa dedicata... mai intelegeam.
Dar asa, titul este foarte OK.

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 wather, on 16 martie 2019 - 19:45, said:

Pai si atunci ce relevanta ar mai avea titlu acestui videoclip , daca nu despre procesor/grafica integrata in el nu e vorba
Eu stiu ca in jocuri si acolo unde exista si GPU , acesta este ''actorul principal'' si mai putin procesorul
Corect, clipul arata ce se stia de mult timp - ca placa video e cea mai importanta pentru performanta intr-un joc, sunt si cazuri insa in care daca procesorul e prea slab poate sa limiteze destul de mult performanta unei placi performante, dar nu e cazul la i5, i7, i9.
Un i3 sau Pentium G o sa obtina insa o performanta ceva mai scazuta pe o placa ultra-performanta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3s9-I9wi5a0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PopaXXX, 16 March 2019 - 20:44.


#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Ce procesor ai acum pe 1151 ? Ca daca-i i7 6700/7700 foarte probabil nu ai nevoie de nici unul din cele 3 mentionate de tine, daca nu-l folosesti impreuna cu RTX2080 sau RTX2080Ti.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 wather, on 16 martie 2019 - 17:35, said:

- Este un i7-9700k destul de potent ca un i9-9900k in folosirea zilnica/jocuri/multimedia ?
Daca te uiti la segmentul cu Battlefield 5, procesoarele mai slabe stau in 85-90% utilizare, pe cand 9900K fluiera pe la 60%.
Asta inseamna ca in jocuri cu cerinte mari de CPU nu vei putea face activitati mai solicitante pe langa, gen streaming.

Considerand diferentele de pret intre procesoare, daca tot faci un pas, fa-l pana la capat: 9900K in mod clar.

#10
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nimeni întreg la cap nu face streaming exclusiv pe CPU, dacă faci streaming unui gameplay, folosești fie Shadowplay fie Quicksync.

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Dar nu e vorba de asta. Mai nou poti folosi si un codec fancy bazat pe nvidia cu OBS ...
Cand faci streaming insa ai tot felul de aplicatii in background, pentru overlay-uri active, cel putin un al doilea monitor unde sa supraveghezi chatul, eventual un feedback-loop pentru streamul propriu, etc .. toate astea consuma resurse si au nevoie de resurse pentru a rula curat.

Streamerii care fac bani din streaming folosesc 2 computere separate, unul de stream si unul de gameplay, plus o placa de captura bazata ... dar pentru cei care fac asta ocazuinal, pe un singur PC, ori mergi pe ruta rosie, sacrificand putin din performantele single-core dar avand mai mult decat iti trebuie in multi-core ori iei cel mai puternic procesor albastru.

Edited by ro_explorer, 16 March 2019 - 22:38.


#12
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Ce procesor ai acum pe 1151 ? - Numai am , ca l-am vandut , am avut un i7-7700 in tandem cu un GTX 1080Ti
Pl video am zis sa o mai pastrez vreun an , apoi........mai ales ca am citit cam peste tot de ''necazurile'' cu noua serie 2000 de la nVidia
Si vroiam sa stiu daca e nevoie neaparata in folosirea zilnica/multimedia 4k/jocuri de i9-9900k sau se poate si cu un i7-9700k

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Strict pt. "folosirea zilnica/multimedia 4k/jocuri" este bun si i7-9700k.
Daca lucrezi in domeniu profesional si ai nevoie ca treaba sa fie gata cat mai repede, atunci e mai potrivit i9-9900k.

Mai e si cazul in care vrei sa folosesti cat mai mult computerul, sa nu il schimbi repede !
Cu i9-9900k mai poti stoarce 2-3 ani de folosire cu OC dupa ce Intel inceteaza suportul acestui procesor.

#14
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Azi am cumparat i9-9900K , maine sau poimaine astept si pl de baza , multumesc tuturor de raspunsuri/idei

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Marfa :)
Sa ne arati si noua poze.
Ce piese mai ai si la ce-l folosesti ?

#16
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Incep cu inceputul , adica cu niste teste , vezi foto si va rog frumos cine poate si vrea sa imi trimita si mie un serial prin pm pt ultima versiune 3D Mark
Cea cu Port Royal , adica Advanced Edition , eu avand doar versiunea Basic cu multumirile de rigoare anticipate
In plus ce jocuri/jocuri demo afiseaza si fps-urile ca sa pot testa si GPU-ul mai concret
Cele doua teste 3DMark le-am facut la rezolutie 4K si pe tot ecranul tv-ului

Attached Files



#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De ce nu ai mers pe o placa noua RTX, la cit costa 1080Ti..... ?!
Habar nu am daca alea sint scoruri bune, nu cred ca sta nimeni sa caute altele de comparatie....

Nu cred ca vrei serial, va posibil inchis topicul sau, macar, editat mesajul de catre un moderator. ;)

#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

 wather, on 20 martie 2019 - 22:43, said:

va rog frumos cine poate si vrea sa imi trimita si mie un ... pm pt ultima versiune 3D Mark

https://www.humblebu...om/store/3dmark

Attached File  Capture.JPG   54.79K   6 downloads

Deci ai cca 4 zile la dispozitie ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate