Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Muzeul comunicațiilor

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Mai trebuie să adaug: multe lucruri de care ştim azi au începuturi mai vechi decât credeam şi de asemenea ne închipuim că anumite lucruri nu au putut exista în trecut sau nu au existat. Conform titlului unui cărţi "viitorul a început ieri".

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdjl, on 17 martie 2019 - 12:41, said:

Mai trebuie să adaug: multe lucruri de care ştim azi au începuturi mai vechi decât credeam şi de asemenea ne închipuim că anumite lucruri nu au putut exista în trecut sau nu au existat. Conform titlului unui cărţi "viitorul a început ieri".

Adevărat, gândește-te doar la calculatorul ăla din Bletchley Park cu care au decodat englezii Enigma, sau fuzeea de proximitate că de fapt pentru ea sa inventat tranzistorul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GMlHZ4Wy2yw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugeniusro, 17 March 2019 - 13:55.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,872
  • Înscris: 28.11.2006
@djl, daca vinzi cateva chestii din colectia personala, cred ca faci rost de bani sa mergi la Frankfurt sa vizitezi muzeul asta, mai ales ca s-au ieftinit zborurile low-cost. Bine, ai putea si sa-ti iei o slujba...

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Nu sunt dispus să vând decât lucruri mărunte din colecţia mea, fie de telecomunicaţii sau altele. Mi-a luat ceva timp să adun, să le găsesc pe unele la preţ decent. Plus că se vor vinde (Doamne fereşte) dacă va da foamea-n mine. Eu tot sper că vom avea în România un "muzeu viu".
Politicenii ar trebui să-şi găsească alt servici.

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Ar trebui să îți cauți un job la un muzeu, să restaurezi echipamente vechi, cauți documentații pentru ele, hmm Posted Image retractez, nu e bine tu pleci cu exponatele acasă Posted Image .
Uite câteva poze din alt muzeu, astea sunt mai proaste findcă sunt făcute cu telefonul, aveam un Nokia X2 cu cameră de 2 Megapixeli atunci.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Acelaşi muzeu?    :huh:

#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdjl, on 19 martie 2019 - 20:46, said:

Același muzeu? Posted Image

Nu, astea sunt făcute în 2014 la Muzeul Tehnic din Speyer.

Edited by eugeniusro, 19 March 2019 - 21:35.


#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Oho, ăsta e mai dotat.
Dar aveau ceva funcţional pe acolo?   Posted Image
Ptiu, cu unele aparte aş pleca de acolo   :bigwhitegrin:
Dar să vedem cine ştie care a fost buba radiourilor Europene cu F.M. până la sfârşit de anii '60 - început de '70...

Edited by djl, 20 March 2019 - 22:42.


#27
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,755
  • Înscris: 01.10.2002
Fara stereo?

#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View Postdjl, on 20 martie 2019 - 22:41, said:

Dar să vedem cine ştie care a fost buba radiourilor Europene cu F.M. până la sfârşit de anii '60 - început de '70...

Cred că a spus cineva mai înainte citez "Eh, câcâiţii de Europeni nu au făcut de la început F.M. (U.K.W.) (U.K.W. = Ultra Kurtz Welle = Unde Ultra Scurte) 88-108 M.Hz. precum cei din S.U.A., ci s-au chinuit cu 88-100, 88-104 sau 105... aşa că găseşti multe aparate bengoase care nu au toată banda F.M." Posted Image

#29
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
M-am apucat să transform în filmulețe de prezentare colecțiile de poze pe care le am cu muzeele din Frankfurt, uite aici pe cel cu muzeul comunicațiilor.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cs_F1rqQiMg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate