Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Driverele placii video instalate automat?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
daver

daver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 27.02.2019
Imi poate si mie explica ,,minunea asta'' ca sa o numesc asa.
Am intrat pe pagina oficiala Nvidia am descarcat driverul placii mele video (doar l-am descarcat), si brusc deodata observ la click dreaptea Nvidia Control panel. Eu ne-instaland driverul. Nu inteleg. Windows 10 instaleaza automat driverele sau?
NIci macar nu le-am instalat si deodata ecranul s-a inchis pentru 2 minute rezolutia s-a ajustat la 1920x1080 si vad ca ar fi instalate. Nu inteleg asta. Poate voi stiti mai bine.
Pe desktop mai vad si Goodgame empire.

Edited by daver, 16 March 2019 - 13:57.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, windows 10 instaleaza automat drivere.
Poti sa-l instalezi si pe asta (presupun ca e cel mai nou)
Oricum, in timpul instalarii spune el singur ce versiune ai acum si ce versiune este asta nou.

#3
daver

daver

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 27.02.2019

 buyonevideo, on 16 martie 2019 - 14:09, said:

Da, windows 10 instaleaza automat drivere.
Poti sa-l instalezi si pe asta (presupun ca e cel mai nou)
Oricum, in timpul instalarii spune el singur ce versiune ai acum si ce versiune este asta nou.
Din pacate a dat rateuri. Nici macar ultima versiune de driver nu a descarcat-o. Ci una din 2017 din cate vad.
Dar cum dezactivez autoinstalarea software-ului/driverilor? Udpateurile normale de securitate le las pe automat.

Edited by daver, 16 March 2019 - 14:11.


#4
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
La o placa 1050 Ti, eu am preferat sa las instalate driverele puse automat de Win 10, pentru ca, dupa un update de Geforce Experience la driverele cele mai recente, nu-mi mai intra monitorul in standby. Deci nu intotdeauna cele mai recente drivere, (chiar si oficiale), sunt si cele mai bune.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Este de vina Geforce Experience.
Pentru instalarea corecta a driver-ului placii grafice si functionarea ulterioara corespunxatoare a calculatorului,trebuie folosita metoda standard:descarcat noul driver,trecerea in safe mod si stergerea driver-ului vechi si instalarea noului driver dupa iesirea din safe mode.

#6
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Este recent instalat Windows-ul sau ai schimbat de curand placa video?

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Trebuia sa lasi driverul pus de Windows 10 - daca e mai vechi inseamna ca e ultimul driver certificat ptr placa ta video.

Mi s-a intamplat ca Windows 10 sa puna un driver mai nou decat cel existent pe site-ul nVidia. Practic nVidia trimite driverele la Microsoft ptr certificare. Dupa ce o primesc le pun pe site, dar Microsoft in momentul in care le-a certficat deja le si pun in WU. Driverul respectiv a aparut pe site-ul nVidia dupa 3 zile.

GeForce Experience se pare ca face mai mult rau decat ajuta - am avut probleme de incompatibilitate cu el sau mi-a stricat setari la unele jocuri. L-am scos si mi-am dat seama ca nu am avut niciodata nevoei de el.

#8
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Mie unul imi place Geforce Experience si mereu fac update-ul driver-elor prin intermediul lui, nu am avut probleme pana acum. E ciudat ca un program oficial nVidia sa stie mai putine despre driver-erele necesare pentru propriul hardware decat o aplicatie software partnera (sistemul de operare).

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006

 Buleandra94, on 16 martie 2019 - 19:21, said:

E ciudat ca un program oficial nVidia sa stie mai putine despre driver-erele necesare pentru propriul hardware decat o aplicatie software partnera (sistemul de operare).

La concluzia asta,gresita,ai ajuns in urma comentariilor de mai sus?

#10
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007

 adisz, on 17 martie 2019 - 10:37, said:


La concluzia asta,gresita,ai ajuns in urma comentariilor de mai sus?

Da?

Klaudio said:

La o placa 1050 Ti, eu am preferat sa las instalate driverele puse automat de Win 10, pentru ca, dupa un update de Geforce Experience la driverele cele mai recente, nu-mi mai intra monitorul in standby. Deci nu intotdeauna cele mai recente drivere, (chiar si oficiale), sunt si cele mai bune.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate