Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

cu sau fara framework-uri ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Mai ales postarea ta e foarte interesanta. Confunzi forumul cu blogul. “Azi am mincat bomboane. Citeva mi-au placut” :lol:

#38
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Poate data viitoare datele de pe factura vin in format JSON printr-un API în loc să vină pe hârtie. Treaba asta cu identificatul elementelor de pe o factură e o sarcină (task, not pregnancy) moartă în fașă.

#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
De ce este moarta din fasa, daca nu ai facutura in format electronic si se repeta tot in afara de ordinea caracterelor ?

M-am gandit si eu de ce nu trimit factura si in varianta electronica sa nu mai iti bati capul sa o introduci manual. Ar fi mult mai simplu ca atunci cand vine marfa sa trimita soferul cumva prin contactless si pdf-ul imreuna cu factura de pe hartie, sau sa o trimita prin e-mail.



View PostMosotti, on 19 martie 2019 - 14:15, said:

Pai io aia zic, sint fixe AZI. Intr-o buna zi o sa vina un furnizor si o sa zica "Hei, baieti, avem un nou tip de factura. De ce? Fara nici un motiv, ne-am hotarit sa schimbam noi asa layoutu, fonturile si culorile, in plus ne-am pus si sigla in background". De-aia treburile trebuie sa fie configurabile. De fapt nici cind sint configurabile nu e sigur ca e de-ajuns de configurabil. Eu am facut pe vremuri un program de etichete, puteai sa le  editezi cu mouse-ul cum vrei. Dupa citiva ani m-au sunat aia daca nu pot sa-l modific si sa mai adaug chestii. Evident ca nu m-am bagat, deci probabil ori a trebuit sa gaseasca pe cineva sa faca de la zero, ori sa gaseasca o aplicatie care sa faca ceva de genul, dar pe vremea aia cam greu Posted Image
Ar fi o varianta sa nu modifici manual de fiecare data la un nou tip de factura sa poata sa invete. O factura noua o scanezi prima data de mai multe ori, ii modifici pozitia si el gaseste similaritati dar tot pe baza de combinatii nu pe baza de probabilitati. Singura problema pe care o am cu retelele neuronale si algoritmii genetici este ca se bazeaza pe probabilitati.

Edited by PlatonX, 19 March 2019 - 14:48.


#40
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Postblack1990, on 19 martie 2019 - 14:19, said:

a inceput bine acest topic si a terminat prost.
de ce ? Un programator trebuie sa stie sa lucreze cu frameworkuri , ca sa poate elabora cod pt proiecte care folosesc frameworkuri insa in acelasi timp trebuie sa stie sa lucreze si fara frameworkuri
ca sa stie cum sa elaboreze cod pt proiecte care nu folosesc frameworkuri.

@OP, mi s-a parut foarte interesant proiectul tau de licenta, sunt multe corporatii care cauta programatori capabili sa reinveteze roata aka ingineri de software pt ca de multe
ori celelalte roti fie sunt stramb facute fie au copyright pt metodologia pe care au folosita pt a crea roata stramba.

Cei care folosesc roata stramba o fac pt ca:
  • fie nu au timp pt a crea roti
  • fie nu au timp/sau resurse pt a crea roti
  • fie ca sunt neputinciosi sa creeze o roata rotunda (si atunci ca sa-si mascheze neputina se ascund dupa "reinventarea rotii")
  • fie sunt mercenari in domeniu si lucreaza doar strict pt bani si nu sunt capabil de a crea ceva original asupra caruia sa-si  imprime personalitatea(de aceea stau cu mana intinsa la comunitatea de open-source doar doar s-o gasi un inovator/creator care se la dea de-a gata tehnologii mai bune pt a face mai rotunda roata, un de "da si mie....")
De fapt inca din inceputurile programarii, reinventarea rotii  mai tot timpul a fost principalul scop al acestei meseri, este si va fi.
Daca nu se reinventa roata tot timpul atunci ai fi avut:
  • un singur sistem de operare , pt ca de ce ai face alt sistem de operare ?
  • un singur limbaj de programare , pt ca de ai face alt limbaj de programare ?
  • o singura paradigma , pt ca de ai face alta paradigma ?
  • o singura arhitectura hardware pt ca de ce ai face alta arhitectura hardware ?
  • o singura arhitectura de microprocesor , pt ca de ce ai face alta arhitectura de microprocesor
Reinventarea rotii este principul fundamental de existenta al programarii.Cei care critica reinventarea rotii o fac, doarece ei sunt doar telespectatori la aceasta activitate si nu
participa efectiv la acea activitate. (pt ca daca ar participa primul lucrul pe care l-ar face ar fi ... sa reinveteze roata insa conform viziunii lor personale si atunci ar deveni mai
tarziu, exact ceea ce critica acum in prezent).
Pam, pam.

Edited by BraviaAmpero, 19 March 2019 - 15:37.


#41
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Lumea programarii se imparte in doua: cei care reinventeaza roata si cei care se folosesc de versiuni de roti reinventate.Si de multe ori se face schimb de versiuni de roti.
Eu de multe ori ma folosesc de versiuni de roti reinventate de altii insa la randul meu reinventez roti pe care altii le folosesc si tot asa.

Edited by BraviaAmpero, 19 March 2019 - 15:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate