Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Trenul si Check-in la hotel?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am o problema legata de mersul cu trenul si rezervarea si chech-in la hotel?
Ba sa zicem ca vreti sa va duceti in vacanta la Calimanesti plecand din Craiova, trenul face https://www.virail.r..._judetul_valcea si intarzie?
Daca intarzii la chech in? Poti sa faci chech in prin telefon?

Zic gen sa nu ma pomenesc ca raman fara camera de hotel pe acolo.

Si invers, la chech-out? La ce ora se preda camera la hotel? Sa ma sincronizez cu ora la care pleaca trenul din Calimanesti?


Si da, stiu ca or sa apara "ba tu nu ai mers cu trenul? Da, eu nu am mers cu trenul, nu despre asta este subiectul">

#2
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
wtf ?
In primul rand "Check in" "Check out"!
In al doilea rand, Check in-ul se poate face ORICAND dupa ora stabilita de hotel (ca doar nu esti pe aeroport si pierzi avionul) iar Check Out-ul ORICAND inainte de ora stabilita de hotel.
Asa ca, unde e problema?

LE: Daca tot ai intrebat pe "Cafeneaua romanilor de pretutindeni CCR", de ce ai mai deschis alt topic?

Edited by pisty16, 15 March 2019 - 15:25.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Le dai telefon și spui că întîrzii. Nu se supără nimeni. Invers, de obicei camera se eliberează la ora 12.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Inainte de a pleca in excursie, suni frumos la hotel si intrebi care e politica in cazul intarzierilor, cat pot sa tina rezervarea. Evident ca nici lor nu le convine sa tina camera blocata aiurea.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
N-am pomenit niciodata ca ora de Check-in (cazare) sa fie impusa la rezervare. In cele mai multe cazuri, cazarea se face dupa ora 14, pana la ora de check-out (eliberare), cand se considera ca, daca nu te-ai cazat, iti anulezi rezervarea. Daca ti se cere o ora de sosire, este pur informativ (mai mult sa stie cum se organizeaza).

#6
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010
Da unde ati vazut voi hotel care sa iti ceara sa ajungi la ora fixa sa faci check-inul? Nu va faceti atatea probleme , oricum cand ai facut rezervarea hotelul iti cere un card, de unde iti ia banii, ca dormi acolo sau nu. De obicei este specificat foarte clar pana cand poti sa anulezi rezervarea fara sa iti ia banii. Si check-outul se face la o anumita ora, in functie de fiecare hotel(de obicei 12) indiferent daca tu ai intrat in hotel o ora ianinte.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 Pololica, on 15 martie 2019 - 15:34, said:

N-am pomenit niciodata ca ora de Check-in (cazare) sa fie impusa la rezervare. In cele mai multe cazuri, cazarea se face dupa ora 14, pana la ora de check-out (eliberare), cand se considera ca, daca nu te-ai cazat, iti anulezi rezervarea. Daca ti se cere o ora de sosire, este pur informativ (mai mult sa stie cum se organizeaza).

Mai putin daca nu ai platit ceva in avans. NU tine nimeni o camera blocata si neplatita.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e hotel ca lumea te suna si te intreaba daca vii, daca are rost sa tina camera sau nu.

#9
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pai asta ma gandeam, rezervarea este facuta, plata este facuta, nu ar trebui sa fie o problema daca intarzie trenul.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 AlexEn, on 15 martie 2019 - 15:45, said:


Mai putin daca nu ai platit ceva in avans. NU tine nimeni o camera blocata si neplatita.


O singura data am platit in avans, in rest rezervare pe booking sau telefonic.

Pe booking am facut rezervare si cu o luna in avans fara sa platesc nimic, singura conditie fiind ca, in cazul in care nu ma cazez in prima seara, sa mi se retina contravaloarea primei nopti, urmand ca ulterior camera sa fie declarata libera.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Exact, deci nu iti tine camera pe toata perioada sejurului (pana la data de checkout a rezervarii initiale) si oricum a trebuit sa garantezi cu cardul rezervarea.

Edited by AlexEn, 15 March 2019 - 16:01.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
E o politica standard sa nu retina 2-3-5 nopti fara plata sau cazare fara a sosi la cazare sau a plati inainte.

Tot in aceeasi politica (nu se cazeaza clientul, percepem o noapte de cazare, ca doar camera sta la dispozitie), clientul poate renunta la cazare prin anularea rezervarii (parca regulile sunt cu o zi inainte de cazare).

Sigur-sigur nu stiu, dar pe booking au fost cazari unde nu mi s-a cerut cardul pentru garantie. Totul depinde de politica fiecarui hotel. Cand am fost in Ungaria (rezervare pe booking) mi-au cerut card, dar pentru ce depasea 10 zile sau doua camere si 5 zile plata se facea la cateva zile de la rezervare (parca scria ceva de genul "plata rezervarii se va face oricand intre ziua rezervarii si ziua de cazare"), dar am intalnit si cazuri cand nu s-a cerut nicio garantie pentru rezervare, desi se statea 3 nopti.

#13
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 15 martie 2019 - 15:49, said:

Pai asta ma gandeam, rezervarea este facuta, plata este facuta, nu ar trebui sa fie o problema daca intarzie trenul.
Pai si daca ai facut rezervarea / ai platit, nu puteai sa intrebi direct la hotel? Era nevoie de topic nou aici?

#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ce te face sa crezi ca am facut rezervare?
Nu am facut rezervare, incerc sa imi planific din timp.

#15
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

 Argent, on 15 martie 2019 - 16:26, said:

Ce te face sa crezi ca am facut rezervare?
Nu am facut rezervare, incerc sa imi planific din timp.
Pai mai sus ce Plec La Mare ai zis?

#16
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
😂😂😂

Lasa-l ca e dezorientat. E prima data cand pleaca din sat si are emotii.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 Argent, on 15 martie 2019 - 14:59, said:

Si invers, la chech-out? La ce ora se preda camera la hotel?
Pana cel tarziu 12:00
Check in dupa 12:00 pana cel tarziu 18:00, conform regulamentului interior al hotelului (agentul e liber sa aleaga)

Edited by andreic, 15 March 2019 - 18:08.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Ruta Craiova către Călimăneşti, Județul Vâlcea este realizată în fiecare zi de 147 trenuri cu plecare din din stațiile Craiova, Craiova Triaj Hc și cu sosire la în stațiile Calimanesti Vrancea H, Minastirea Turnu H, Calimanesti.
Durata medie a călătoriei este de 10 h 33 min. Primul tren pleacă la ora 02:00. Ultimul este la 17:21.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate