Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Curier vs Client - Care e mai COMOD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 xeleron, on 15 martie 2019 - 20:17, said:

curierul nu mai poate să doarmă noaptea că nu v-ați băgat voi mașinile de spălat în casă.
Nici noi nu mai putem de ei.

#56
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 MembruAnonim, on 15 martie 2019 - 12:23, said:

Sunt situații și situații. obligația curerilor este să aducă la ușă. Pentru că timp, parcare și alte detalii de astea importante pentru trăitorul la bloc, practica este să ieși în fața blocului și să iei coletul. Am însă un agent de la Fan care a refuzat să ne întâlnim la 300m departe de adresa de destinație pe motiv că are gps pe mașină. De atunci îmi livrează la ușă.
Cum adica practica e sa iesi in fata blocului. Cobori x etaje? La fel faci si cand comanzi pizza? Te duci sa o iei din fata blocului?

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ccdsah, interesantă comparație. La pizza ai livrare cu verificare și drept de retur fără justificare dacă ți se pare că nu seamănă cu prezentarea?

#58
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 MembruAnonim, on 16 martie 2019 - 20:56, said:

ccdsah, interesantă comparație. La pizza ai livrare cu verificare și drept de retur fără justificare dacă ți se pare că nu seamănă cu prezentarea?
Ciudat, dar da. Vine cu bonul si mai uit ce este. Daca vad ca mi-a adus pizza mica, sau a uitat sa imi aduca cola sau ce am mai cerut, il trimit inapoi

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Doar că verificarea presupune testarea produsului și nu doar dacă s-a livrat tot ce s-a comandat, mai ales că există și posibilitatea livrării aceleiași comenzi în 2-3 pachete ce vin și la zile distanță. Pe lângă asta, în majoritatea cazurilor am nevoie ca livrarea să se facă altundeva decât la adresă și așa e nevoie ca ambii să facă compromisuri.

#60
NicollElena

NicollElena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2019

 deoron, on 15 martie 2019 - 11:25, said:

Voi cum considerați că este corect ? Curierul să aducă coletul până ĂŽn casă sau clientul să coboare ĂŽn stradă să-și ia marfa ? :)

 dreaQ, on 15 martie 2019 - 11:51, said:

Habar n-am, exista zone unde nu are voie postasul, curierul sau rude venite in vizita?

Buna seara
Mă poate lamuri cineva în legătură cu o situație absolut bizară în legătură cu cei de la Cargus
Săptămână trecută am trimis un colet cu un produs tradițional o ie,in urma unei postări pe Facebook
Destinatarul a primit coletul l as plătit și la câteva ore sa gândit că nu îi place că are defecte și a făcut plângere penală
In urma acestei plangeri cei de la Cargus au blocat banii dar coletul este la destinatar
Deci eu cu plângere penală,produsul nu se știe,și fara bani
Pot face cei de la Cargus așa ceva?

#61
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Depinde ce proceduri au în situații din astea. Reclama și tu la Cargus și, dacă nu au nimic care sa prezinte, reclama la politie furtul.

#62
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Din moment ce se cere și numărul de la apartament la detalii livrare, eu ii aștept la ușa.

#63
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 MembruAnonim, on 16 martie 2019 - 21:51, said:

am nevoie ca livrarea să se facă altundeva decât la adresă și așa e nevoie ca ambii să facă compromisuri.
La 99% dintre vînzători poți da adresa de facturare diferită de adresa de livrare. Regula mea e livrarea la birou. Excepție fac obiectele mari/grele (electrocasnicele, mobila) care au fost livrate pînă în camera în care urmau să stea. Ce compromisuri să fac? De ce aș face compromisuri? Am plătit un serviciu, îl vreau prestat.

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Regula ta e valabilă doar pentru tine. Cum ora de livrare nu este sigură, de ce să cer livrarea la birou? Dacă acasă poate fi cineva să ridice coletul și atunci când eu sunt la lucru, în cazul livrării la birou, dacă am terminat programul, ”aprozarul” se închide.

#65
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
De 3 zile am chemat un curier sa ridice 2 pachete si nici urma de el. La fel, am pachet trimis de 2 zile de la Brasov, in mod normal ar fi trebuit sa ajunga a doua zi. Conform site-ului fancourier, dupa 2 zile, nici macar n-a iesit din sediul local.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate