Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Curier vs Client - Care e mai COMOD ?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTruculMagic, on 15 martie 2019 - 11:46, said:

E de bun simt sa mergi pana la poarta sau in strada dupa colet, doar nu ai vrea ca un curier ce duce intr-un judet plin de colete sa tot opreasca masina si sa mearga la fiecare usa. Te suna din timp, iesi in drum ca nu mori 2 minute si iti da coletul, apoi pleaca. Unii deja au cerinte mult prea mari.
Eu locuiesc la adresa specificată în comandă și plătesc transportul la domiciliu nu în parcare.
Ăla cu pizza urcă mereu la etajul 4 - n-am lift.

E drept că e omenește și frumos să mai lași și tu un ciubuc la curier acolo de omenie 2-3-5 lei.
Ia să vezi la a doua comandă ce sprinten e pe scări.

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Să se specifice și aplice termenii INCOTERM atunci când plătești livrarea.
Aia sunt termeni folositi in general la importuri/exporturi.

In general la curieri expres conditia de livrare este Door to Door.
La posta - e in functie de dimensiuni - greutate - coletele mai mari se ridica de la oficiul postal.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic să aveți în vedere și faptul că absolut toți angajații firmelor de curierat au fost instruiți corespunzător la angajare. Prima lecție din manualul micului curier: cum se livrează corect un colet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Q6_9A90cUk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 15 March 2019 - 12:41.


#40
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Se poate si mai rau. Curierul sa te puna sa mergi 50 de kilometrii dupa colet. Da, ati citit bine. 50 de kilometrii dupa colet.
In 2013 am comandat o platforma auto (remorca) de la o firma din Covasna. Locuiam in Campulung Muscel. Firma a trimis platforma prin Urgent Curier. Primesc un telefon de la curier cum ca platforma se afla in Pitesti si ca ei nu au cum sa o aduca pana in Campulung Muscel, deoarece nu au camion care sa mearga pana in Campulung, iar platforma nu incape in duba!!!!. Sun la firma care mi-a livrat platforma, ei suna la curier ... nu au ce sa faca la cei de la curier si ca sa ma duc la Pitesti dupa platforma. Le spun ca nu le mai ridic platforma. Cadem la pace si imi dau 50 de ron de benzina ca sa ma duc eu sa ridic platforma din Pitesti. Cei 50 de ron mi-au fost dati de firma din Covasna (cei ce au vandut platforma), nu de curier. Si asa m-am dus 50 de km sa iau o platforma din Pitesti, pe care curierul trebuia sa mi-o aduca la Campulung. Deci se poate ca, virgula, curierul sa iti dea coletul la 50 de km de locul livrarii.

#41
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdeoron, on 15 martie 2019 - 12:30, said:

Cred ca ar trebui facute cateva sute de comenzi false pe diferite site-uri [...]
vrei sa trollezi site-urile?

#42
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View PostpexCom, on 15 martie 2019 - 12:13, said:

De exemplu, există un serviciu la unele magazine de mobilă, să livreze cu 2 oameni în loc de unul. Deci, dacă nu am prieteni/rude să mă ajute, și cumpăr 3 colțari, 2 dulapuri și un pat, adaug și serviciul respectiv, să nu fie situația penibilă când ajunge omul să livreze mobila în dormitor.
asta e alta discutie, cand am comandat o canapea mi-au zis inainte sa platesc ca ei nu fac livrare la domiciliu, ci doar la scara. dar tot ei mi-au sugerat ca, contra unei sume modice, baiatul care livreaza poate fi convins sa ma ajute cu caratul. am rezolvat pana la urma, atata timp cat conditiile exacte sunt agreate inainte de comanda, totul e ok.

#43
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Corect ar fi sa existe pe strada cutii pt depozitarea coletelor, asa am vazut in unele tari ca are posta.
Nu suna la usa ca sa te prinda in chiloti, sub dus ori cu mujdei-ul pe la bot.

Bineinteles ca ar trebui sa treaca vreo cativa ani pana ne-om civiliza, sa nu fie sparte/vandalizate acele cutii.

Edited by gumball3000, 15 March 2019 - 13:34.


#44
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Corect ar fi sa existe pe strada cutii pt depozitarea coletelor, asa am vazut in unele tari ca are posta.
Exista asa ceva dintotdeauna la noi - se cheama casuta postala.
Si exista si cutii de depozitare in Bucuresti cel putin - ale Emag-ului.Iti livreaza la cutia respectiva si te duci sa o ridici cu codul primit.

#45
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 15 martie 2019 - 12:15, said:

Folosind "Forta ™" daca e o batranica sa spunem si trebuie sa urce 3 etaje o masina de spalat.
Serios ? dacă dumneata comanzi o masină de spălat, o lasi pe "bătrână" singură in casă să intre în posesia masinii de spălat ?!
Sau ai vrut sa dai un exemplu si ai exagerat ?

View Postpupama, on 15 martie 2019 - 12:16, said:

View Postsuper8, on 15 martie 2019 - 11:37, said:

Daca e un pachet mic sau mai mic asa, Curierul sa vina la usa clientului.
Dar daca e un pachet mare sau foarte mare cum ar fi aragaze, masini de spalat, frigidere, combine frigorifice etc., ar trebui clientul sa coboare in strada sa-si ia marfa.
e exact invers.....
Ba nu e deloc invers ! e cum a zis @born2lose:

View Postborn2lose, on 15 martie 2019 - 11:55, said:

depinde de politica de livrare.

Unele magazine au contract cu firmele de Curierat pana la usa clientului, altele pana unde vor soferii.
Ideea e ca daca dai spaga mare la Curier, acesta vine unde ii spui tu chit ca "masina are GPS".
Gaseste el o scuza pt. devierea de la traseu la un ciubuc de 50-100 Lei  Posted Image
De spagile de
Attached File  200 Lei.jpg   267.29K   2 downloads
nici nu mai zic !

Nici nu vreau sa ma gandesc de ce e in stare sa faca pt. un ciubuc de
Attached File  500 de lei.jpg   47.68K   3 downloads
Posted Image

#46
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Dupa ce m-am izbit de prea multe ori de nesimtirea curierilor am taiat "atentia" de pe lista. Daca cumpar ceva de dimensiuni mari ma asigur ca e livrare la usa. Le zic multumesc si o zi faina.

#47
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Vreau sa-mi aratati o firma de curierat care iti aduce frigiderul, aragazul....in locuinta. Exista firme care iti duce frigiderul...aragazul in apartament. Sau cereti livrare cu instalarea produsului si o sa vedeti cati bani mai scoateti din buzunar.
Idem si la firmele de curierat din strainatate. Am lucrat in curierat atat in tara cat si strainatate(1998-1999)...cand termenul de curierat era la inceput in Romania.

Sa nu mai zic de cei care fac comenzi si nu sunt acasa si au pretentia ca comanda sa fie livrata la alta adresa(locul de munca) in partea opusa a orasului....
Fiecare curier are o zona alocata si nu au voie sa se abata de la traseu.

Mergeti si liucrati macar o zi in curierat si vedeti cum este....si apoi sa vorbiti. Ca si in orice job axista si uscaturi in curierat...dar nu trebuie generalizat.

Edited by feribalint, 15 March 2019 - 15:34.


#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postsuper8, on 15 martie 2019 - 13:48, said:

Attachment 200 Lei.jpg
nici nu mai zic !

Nici nu vreau sa ma gandesc de ce e in stare sa faca pt. un ciubuc de
Attachment 500 de lei.jpg
Clientii care dau asemenea ciubuc ar trebui trecuti printr-un proces de reeducare.

View Postferibalint, on 15 martie 2019 - 15:33, said:

Vreau sa-mi aratati o firma de curierat care iti aduce frigiderul, aragazul....in locuinta.
Fancourier.

View Postferibalint, on 15 martie 2019 - 15:33, said:

Ca si in orice job axista si uscaturi in curierat...dar nu trebuie generalizat.
Nu stiu cum se face dar eu numai uscaturile le nimeresc.

#49
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 15 martie 2019 - 15:36, said:

[...]


Fancourier.

[...]

Probabil ai fost norocos....eu nu am avut norocul asta....cu Fan Curier.

#50
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postferibalint, on 15 martie 2019 - 15:33, said:

Vreau sa-mi aratati o firma de curierat care iti aduce frigiderul, aragazul....in locuinta.
orice firma care specifica "livrare pana la usa casei/apartamentului"; te asiguri ca e asa inainte de a cumpara

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ba chiar dupa usa. Iti duce pana in camera.

#52
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Să nu-mi zici că la si instalat :)

#53
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Este foarte important de precizat ce tip de curierat se folosește. În străinătate curierii au o limită maximă a greutății maxime a coletului ce se poate duce la ușă (dacă nu mă înșel 15 kg). Dacă acesta depășește greutatea nu este livrat de curierii cu dube mici ci de echipaje de curieri. P.S: apucăturile astea de aroganți nu vă ajută deloc, curierul nu mai poate să doarmă noaptea că nu v-ați băgat voi mașinile de spălat în casă.

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postferibalint, on 15 martie 2019 - 15:33, said:

Vreau sa-mi aratati o firma de curierat care iti aduce frigiderul, aragazul....in locuinta.
Că tot a venit vorba de exemple, oarecum offtopic că e cu livrare proprie, mă risc eu cu unul mai din tinerețe, când încă mai exista Domo.
Cumpăr o mașină de spălat cu încărcare verticală, la care se deschid ușile cuvei în timp ce storcea și explodează puțin, singura componentă rămasă întreagă fiind contragreutatea. Vine expertul, constată dauna totală și propune înlocuirea. Domo acceptă și după circa 3 săptămâni mă anunță că a sosit noua mașină și să mă prezint acasă în 30 minute că mi-o livrează. Mă înfățișez eu ca o floare, îmbrăcat la costum și cravată în fața blocului unde mă aștepta șoferul de la domo cu mașina de spălat într-o dacie papuc. Îl întreb cum facem cu dusul în apartament și zice că el nu poate căra că-l doare spatele și să o dăm jos acolo și o duc eu cu un vecin/prieten în casă. Zic ok, dă-mi actele săți semnez că s-a livrat și o dăm jos. Omul, zâmbind satisfăcut, ia actele din cabină și când se uită unde trebuie să semnez îi cade fața: el avea de recuperat epava care se găsea la mine în apartament. Brusc, i-a trecut durerea de spate, am luat amândoi mașina nouă, am urcat-o în casă și am coborât cu cea veche. Toată lumea mulțumită, cu excepția cravatei care s-a șifonat.

Edited by MembruAnonim, 15 March 2019 - 21:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate