Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cum va arata piata de telecom (DTH-cablu) peste 10 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Cum credeti ca va arata piata de DTH/cablu peste 10 ani? Daca acum 10 ani inc amai aveam firmele mici de cablu, inghitite de granzi, acum practic au ramas doar cei 3 mari: Telekom, Digi si UPC. Practic la cablu digital fiecare din acesti operatori au doar cate doua pachete standard (nu zic aici de extraoptiunile gen HBO sau maghiar/sport etc). Probabil ca in scurt timp, gen maxim 2-3 ani putinii abonati ramasi pe analogic vor fi migrati fortat pe digital, desi asta inseamna eforturi suplimentare din partea operatorilor, adica investitii in fiecare catun chiar si la dracu-n praznic. La fel si cei cu parabolice DTH.
Dar ofertele, credeti ca se vor diversifica cu timpul, sau nu prea mai au ce canale sa apara, in plus fata de cele de azi?
Faptul ca UPC mareste pretul imediat dupa Digi denota clar ca sunt intelesi, deci m-as astepta la niste amenzi din partea Consiliului Concurentei, insa...care vor fi preturile la pachete peste 10 ani? Practic, dupa ce au eliminat concurenta, nimeni nu-i mai opreste sa ridice preturile pana la cer, toti deodata, si de fapt nu ai incotro, nici unde sa te mai duci sa zici ca-i mai ieftin, daca nu-ti convine.
Sa ne asteptam la preturi ca in vestul Europei, in cativa ani?

#2
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttoto_riina, on 15 martie 2019 - 09:47, said:

Faptul ca UPC mareste pretul imediat dupa Digi denota clar ca sunt intelesi, deci m-as astepta la niste amenzi din partea Consiliului Concurentei,
Toti le-au scumpit...Telekom/Digi/Nextgen/UPC, urmeaza si ceilalti...din cauza guvernarii; nicidecum din ce motive crezi tu

#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View Postpisty16, on 15 martie 2019 - 09:53, said:

Toti le-au scumpit...Telekom/Digi/Nextgen/UPC, urmeaza si ceilalti...din cauza guvernarii; nicidecum din ce motive crezi tu

Din ianuarie toti ofertantii de servicii de telecomunicatii au platit un impozit pe profit cu 3% in plus fata de ce plateau pana acum, asta in afara de taxa pe stalp, taxa pe metru de pamant (pentru cablurile subterane), si in afara de celelalte drepturi si taxe pe care le plateau pana acum. Fara sa se ia in calcul taxele pentru licentele 3G, 4G si mai nou 5G. Se pare ca un impozit de 10% este prea mic in viziunea guvernului actual. De asta s-au scumpit serviciile.

Articol:
https://evz.ro/compa...atre-ancom.html

Ca servicii fixe eu cred ca totul se va invarti in jurul fibrei optice.

Edited by 2Unlimited, 15 March 2019 - 10:03.


#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Eu sper sa avem mai multe canale full HD si destule si 4K. Ca de marit tarife, o sa se mareasca, ca asta-i viata. Dar macar sa avem calitate printre posturile TV. Mai degraba 30 posturi bune, decat 150 degeaba.

Edited by bai3tzash, 15 March 2019 - 10:05.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View Postbai3tzash, on 15 martie 2019 - 10:04, said:

Eu sper sa avem mai multe canale full HD si destule si 4K.

Vrei sa spui sa fie toate canalele cel putin Full HD si multe in 4K. :)

#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Alte canale in plus (din cele de calitate gen Sky vorbesc), la preturile astea nu cred ca vom avea. Ca idee, pachetul Sky e 22 de lire/luna, contract 18 luni. La noi, cel putin Digi am vazut ca nu te mai obliga la contract pe 2 ani, ci merge si pe 1 an. Si semnezi si GDPR ca n-au voie sa te bombardeze cu reclame/oferte/spam.

#7
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Infrastructura FTTH sau 5G de la vreo 3 provideri, toti multinationale. 10 canale de interes general (must carry), plus acces prin provider la PayPerView (sport, filme, etc.) Vrei sa vezi Champions League, platesti, pe eveniment sau intreaga competitie, cum vor muschii tai. Vrei sa vezi ceva film, platesti, pe film sau abonament Netflix style. Vrei sa vezi "Mireasa pentru mama" si "Las Fierbinti", platesti. Cu ocazia asta se va termina finantarea obligatorie din banii nostri a tuturor Stefan Banicilor, Bobonetilor si Innelor din tara asta.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu prevăd că în 10 ani majoritatea conținutului media va fi pay per view.

#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Sper ca nu vom mai avea cablu analogic.

#10
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
@ceasca: taci vere ca lesina dejeleu'...

Edited by dygey, 15 March 2019 - 12:39.


#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
E posibil sa existe o scadere a "consumului" de cablu si o crestere corespunzatoare a serviciilor de streaming.

#12
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009

View Posttoto_riina, on 15 martie 2019 - 09:47, said:

Probabil ca in scurt timp, gen maxim 2-3 ani putinii abonati ramasi pe analogic vor fi migrati fortat pe digital, desi asta inseamna eforturi suplimentare din partea operatorilor, adica investitii in fiecare catun chiar si la dracu-n praznic. La fel si cei cu parabolice DTH.
Care sunt puținii abonați rămași pe analogic? În anul 2019 RDS are de ex. peste 60 de canale pe analogic deci ei nici nu au de gând să renunțe în următorii 10 ani la analogic. Toți au încă canale pe analogic, chiar multe. Ăștia se țin cu dinții de analogic pe când în alte țări unii au renunțat complet. Singurii care au tot tăiat din analogic au fost cei de la UPC (au fost și nevoiți) iar Vodafone va grăbi acest proces deci ei clar o să fie primii care rămân fără analogic. 70% din abonați au deja numai digital.
Cei cu DTH de ce să fie migrați? DTH e în creștere, nu scădere. Nu toți au posibilitatea de abonare la un operator CATV sau pur și simplu grila pentru ei este mai bună la un operator DTH.

Edited by _-KALMAN-_, 15 March 2019 - 13:40.


#13
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdanyel61, on 15 martie 2019 - 13:06, said:

E posibil sa existe o scadere a "consumului" de cablu si o crestere corespunzatoare a serviciilor de streaming.
Eu cam renunt acum sau din 2017 incoace la TV. Altii au renuntat din 2003 sau 2005, incredibil, pe cand eu din 2001 pana in 2010 am fost mega ultra pasionat de TV.

#14
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
În România e chiar invers, a crescut consumul în ultimii ani pentru cablu TV, sunt destule statistici și suntem (din păcate) printre primii în Europa.

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,805
  • Înscris: 14.10.2008
Pana si fratele meu a renuntat la TV nemaiabonandu-se la CATV la noua sa casa acum, a luat doar un Fiber Home cu net si fix, fix pentru alarma, net pentru Net Flix.

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
DTH îl văd tras pe linie moartă și trecut la IPTV.

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,840
  • Înscris: 07.07.2009
Păi statisticile te cam contrazic. :D Numărul abonaților pe DTH a scăzut cu numai 2% dar asta probabil se va schimba. (2018 - 2,28 milioane abonați DTH (satelit), reprezentând o scădere de 2%) în sensul că mulți se abonează la Orange + Focussat fiind luat de M7 o să fie dezvoltat în continuare.
IPTV a crescut dar extrem de puțin. RDS îl are în teste de 10 ani și rămâne Telekom unde lumea nu prea se abonează.
2018 - - 130.000 abonați la IPTV - total pe țară (puțin).

#18
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Nu ai cum sa tragi DTH-ul pe linie moarta atat timp cat nu exista infrastructura terestra. Sau daca exista, da vorbim de ADSL cu viteze de 2 Mbps e degeaba, nu ai cum sa dai IPTV pe 2 Mbps.

DTH va continua sa existe multi ani de acum incoace in Romania, chiar si peste 10 ani o tot o sa mai fie sute de mii de abonati la televiziune prin satelit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate