Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Masina atinsa in parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Salut,
Am avut surpriza aseara sa imi gasesc masina atinsa in parcare.
Am lasat-o acolo dimineata la 9, si aseara la ora 19 cand sa plec spre casa...surpriza.
Masina avea aripa stanga-fata putin infundata, fix langa portiera. Cand am incercat sa deschid portiera, surpriza...din cauza aripei, nu pot. Acum intru in masina pe partea pasagerului, clandestin.
Am fost la receptia hotelului (era parcata in parcarea privara a unui hotel), si mi-au zis ca sunt camere, dar pentru a avea acces la ele, trebuie reclamatie la politie.
Fiind parcare supr. video, in proportie de 99% se gaseste faptasul.
Intrebarea e;
Astept pv politiei, pe baza caruia s-a constatat fapta si repar masina, si cand prinde faptasul cer bani de la asiguratorul lui, sau trebuie sa astept prinderea faptasului si  dupa repar masina?
Ma incurca rau ca nu pot deschide portieara...

#2
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
Prima variantă.

#3
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Prima varianta.
Peste o jumatate de ora sa fii la politie. PV-ul de constatare daune emis de politist si dovada de circulatie de 30 de zile sunt obligatorii pentru reparatia pe cont propriu sau casco.

Edited by florinbad, 15 March 2019 - 07:56.


#4
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
Trebuie sa te misti rapid. Daca sunt multe camere de supraveghere, inregistrarile nu cred ca vor fi mentinute prea mult timp inainte de a fi suprascrise.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
Dupa ce ai PV si acea fitzuica pentru reparatii, fugi la CASCO.

#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu cand mi-am gasit masina lovita in parcare am fost la politie, dar mi-au zis ca daca am CASCO si vreau sa o repar pe casco nu e nevoie de nimic de la ei. Am fost la asigurator si am reparat-o si acolo s-a terminat povestea.

#7
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
Va multumesc.
Ramane acum sa astept raportul de la politie...
Aveti idee in cam cat timp rezolva politia cazurile de acest fel? Imi e frica sa nu zica dupa ca inregistrarea video nu mai e disponibila...
Oricum, daca nu ma cauta nimeni de la politie pana maine, merg din nou la ei, si ii rog sa urgenteze, ca se pierd filmarile...

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,499
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am așteptat o luna după raport. Asigurătorul nu a vrut sa dea acceptul pt plata reparații fără raport. Dar puteam sa plătesc eu apoi sa iau banii de la el.

#9
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,837
  • Înscris: 26.02.2010
Daca mergi la politie si ulterior la casco, o vei baga la reparatii dupa 30 de zile. Mie au incercat sa-mi fure roata si mi-au distrus butucul la portbagaj. Am fost la politie, apoi la casco si ulterior la service. Am facut constatare si a scris pe foaie ca asteapta raport politie. Au trecut 30 de zile, au dat negatie, si apoi am mers la casco/service si a aprobat dosarul. La tine, fiind camere, poate te rezolva mult mai repede. Bafta!

#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View PostSoulstream, on 15 martie 2019 - 08:43, said:

Eu cand mi-am gasit masina lovita in parcare am fost la politie, dar mi-au zis ca daca am CASCO si vreau sa o repar pe casco nu e nevoie de nimic de la ei. Am fost la asigurator si am reparat-o si acolo s-a terminat povestea.
Exact, n-ai nicio treabă la poliţie, în cazul tău. Ia legătura cu asiguratorul, dacă ai casco. Dacă nu, o repari pe banii tăi şi te rogi să prindă făptaşul, să-ţi recuperezi banii, dar în cazul ăsta îţi trebuie adeverinţa de la poliţie acum, pentru reparaţii.

#11
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009

View PostTheRipper, on 15 martie 2019 - 08:53, said:

Va multumesc.
Ramane acum sa astept raportul de la politie...
Aveti idee in cam cat timp rezolva politia cazurile de acest fel? Imi e frica sa nu zica dupa ca inregistrarea video nu mai e disponibila...
Oricum, daca nu ma cauta nimeni de la politie pana maine, merg din nou la ei, si ii rog sa urgenteze, ca se pierd filmarile...

Nu iţi fă prea mari speranţe.
Am păţit la fel ca tine. Nu s-a văzut nimic pe camerele de supraveghere. Am plătit eu toată reparaţia.

#12
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Fa o cerere scrisa la hotel, eventual in care sa pui si numarul de inregistrare de la politie.
Astfel poti demonstra ca ai facut demersul si e responsabilitatea lor sa iti puna apoi la dispozitie tie (sau asiguratorului, daca ai CASCO) inregistrarile, cand ti-o veni si documentul de la politie. Lucreaza cu INSCRISURI si cere numar de intrare la ele (plus faci poza sau copie cu inscrisul lasat si numarul de inregistrare)
Daca ai CASCO suna la ei si cere indrumare. Ofera asta.

#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postsilviubs, on 15 martie 2019 - 09:41, said:

Nu iţi fă prea mari speranţe.
Am păţit la fel ca tine. Nu s-a văzut nimic pe camerele de supraveghere. Am plătit eu toată reparaţia.
Subscriu.

Pe mine m-a lovit cineva în trafic în mijlocul bulevardului, unde există zeci de camere video ale administrației locale.
Omu' m-a lovit, s-a panicat și a fugit trecâd pe roșu.
Am oferit poliției toate detaliile astea, ba chiar și un număr de înmatriculare parțial, cât am apucat să văd și descrierea exactă a modelului mașinii făptuitorului.

În seara aia am fost imediat la poliție (care btw, te va pune să sufli în etilotest prima și prima oară), mi-au eliberat hârtia aia și după asta... ghici ce?
Nu s-a mai întâmplat absolut nimic. Am primit după nu știu câte luni un plic acasă cu faptul că dosarul s-a clasat, autor necunoscut.
Așa funcționează deocamdată lucrurile pe la noi, "mori cu dreptatea în mână".

Sper să ai mai mult noroc!

Edited by vlad29marko, 15 March 2019 - 09:55.


#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 23.10.2015

View PostSoulstream, on 15 martie 2019 - 08:43, said:

Eu cand mi-am gasit masina lovita in parcare am fost la politie, dar mi-au zis ca daca am CASCO si vreau sa o repar pe casco nu e nevoie de nimic de la ei. Am fost la asigurator si am reparat-o si acolo s-a terminat povestea.

Si nu ai intrebat de ce ti-a crescut asigurarea dupa?

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,157
  • Înscris: 15.05.2008
s-a panicat pe naiba sa-l ia
era beut sau acte in neregula,altfel nu fugi de o tamponare
initiator,fa tot posibilu ca acel dobitoc sau ea sa ramana fara permis 30 zile

#16
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008
Pentru cazuri in trafic iti pui DVR fata - spate.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,911
  • Înscris: 01.01.2010
Exact. CASCO inseamna pe banii tai in acest caz. Eu am facut-o pe CASCO, dar cu constatatre. CASCO si-a luat banii, nu am platit nimic in plus, fiind nevinovat. Decat sa platesti CASCO pentru aripa, daca se ajunge aici, mai bine o repari tu. CASCO te incarca maxim. Mie mi-au evaluat un far de nici 600 Lei, la 800.

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pe baza Procesului verbal si dovada pentru reparatie (daca nu sunt unul si acelasi lucru).

Daca, teoretic, nu se gaseste faptasul, ar fi posibiliatea recuperarii reparatiilor din fondul de accidente (sau cum ii zice).

Recomandarea ar fi sa nu faci imediat reparatia, ci dupa vreo doua saptamani de la raportare. Poate se misca repede politistii si identifica masina (si soferul, eventual) si poti face pe RCA-ul vinovatului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate