Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

SFAT: Vânzare la REMAT sau la dezmembrări?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010
Cine ți-o radiază, dacă nu o predai.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 crisstonne, on 15 martie 2019 - 01:26, said:

Este deja în vigoare, ce se discuta ?
Cu I.T.P.- ul valabil obligatoriu ?
Deja au dat legea ?

Da, e in vigoare si e o gluma sa speri ca un astfel de harb va trece ITP.

Edited by rosix, 15 March 2019 - 08:53.


#21
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
REMAT, altfel vei avea probleme daca o duci la fier vechi, am patit eu cu fostul meu Fiat dauna totala, eu am dus masina la fier vechi si m-am certat cu aia de la fisc de am zis ca mor de nervi, la centrul de fier vechi iti da o chitanta cu dovada ca ai dus la ei caroseria masinii bla bla, la Remat iti da o foaie de distrugere, in final dupa ce am urlat un pic la ei au sters masina de la impozite, dar masina a ramas inmatriculata, probabil ca o vor anula ei candva, pentru ca traseul este destul de spinos in Romania, Remat-Politia Rutiera-Fisc, in ce priveste ITP......ma abtin, dar cine vrea sa il ia, poate, fara sa mai comentam

#22
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 laurstef, on 15 martie 2019 - 01:25, said:

Mă gândeam să o mai țin puțin și să intru cu ea în Clubul Retro!Posted Image
Posted Image Posted Image Posted Image

Din cate stiu , ca sa intri in clubul retro trebuie sa ai piese originale pe ea si se face o inspectie la RAR pentru a verifica acest lucur ... vezi cat costa piesele originale iar apoi vezi daca merita. Probabil ca daca te uiti frumos la cei de la rar, se vor uita si ei la fel la piesele puse :)

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Niciodata nu am inteles cum functioneaza treaba asta cu cupoanele REMAT - sunt nominale sau transmisibile...?

Cate cupoane poti valorifica la cumpararea unei masini noi de la dealer? Cu cat le cumperi de pe OLX si cu cat ti le ia dealerul in consideratie?

Spre exemplu, tatal meu are o rabla cu care nu prea circula.. daca o duce la REMAT si ia un cupon pe ea, mi-l poate da mie ca sa-l valorific eu daca vreau sa iau o masina noua?  Exista un termen limita de la casare in care trebuie sa folosesti cuponul, acesta expira?

Lamuriti-ma si pe mine, va rog

#24
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,442
  • Înscris: 24.02.2017
Am senzatia ca voi incurcati un pic termenii REMAT inseamna fier vechi, cimitir de masini. Programul rabla e altceva. Aia preiau masina si capeti pe ea un voucher cu care iti poti lua o alta masina (noua).

La Remat o poti duce in orice conditii tehnice, nu conteaza.
La Rabla masina trebuie sa fie functionala, respectiv sa aiba ITP valabil. Cum este obtinut este treaba proprietarului insa ... sunt solutii.

La dezmembrari ....  cred ca e alergatura multa sa ii gasesti pe unii seriosi, plus ca vei obtine un pret derizoriu, plus ca vei avea probleme cu actele atunci cand vei vrea sa o scoti de pe rolul fiscal (impozite si taxe locale).

Deci na ...  cam astea sunt alternativele.

#25
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 DannyMC, on 15 martie 2019 - 07:04, said:

@laurstef la fier vechi primesti intre 200 si 400 de lei. Pe un tichet pentru programul Rabla maxim 1000.
Mulțumesc pentru informație.

 crisstonne, on 15 martie 2019 - 01:54, said:

Ordinea este asta:
1. aștepți un colecționar, după ce o faci bec, puțin probabil totuși, nu este un model de referință;
2. voucher/bon valoric, nu știu cum îi mai zice acum, de departe cel mai mare cîștig;
3. fer" vechi, bani puțini, daaar, lipsa bătăii de cap, o radiezi și scapi și de impozit.

L.E. 4. Varianta vînzării pe bucăți, nu cred că te coafează.

THNX!
Varianta 1 puțin probabilă. A ost o glumă! :)
VArianta 2. pentru voucher tb ITP imposibil de obținut
Varianta 3 este cea mai viabilă d.p.d.v.al lipsei bătăilor de cap...dar și cea mai nasoală d.p.v.d. financiar.

 DannyMC, on 15 martie 2019 - 07:04, said:

@laurstef la fier vechi primesti intre 200 si 400 de lei. Pe un tichet pentru programul Rabla maxim 1000.
Mulțmumesc pentru informații.

 sas1975, on 15 martie 2019 - 07:33, said:

Cand mi-am cumparat masina in decembrie, dealerul mi-a propus sa cumpar un voucher cu 1200 lei din care cred ca-si tragea si el 200 lei. Nu iei mai mult de 1000 lei pe un voucher.
DA! Așa o fi, dar nu am cum să obțin ITP. :(

 aris86, on 15 martie 2019 - 08:01, said:

Dacă o dădeai anul trecut, puteai sa o dai la rabla. Mergi cu ea la remat și scapi de impozite ulterior.
Probabil, daaaarr...ca tot omul..altele au fost mai importante. Și sincer am și uitat la un moment dat... Nu dați cu pietre.

 arab, on 15 martie 2019 - 08:27, said:

De impozit se scapa si tinand masina in curte, radiata fiind.
Dar nu și de mașină. :) obiectul principal fiind „scăparea” de ea.

 aris86, on 15 martie 2019 - 08:45, said:

Cine ți-o radiază, dacă nu o predai.
Pot să radiezi orice mașină atâta timp cât nu mai circuli cu ea pe drumurile publice! După obținerea actelor de radiere, se merge frumușel la fisc și se șterge de pe rol, având ca efect neplătirea ulterioară a impozitului.

 rosix, on 15 martie 2019 - 08:50, said:

Da, e in vigoare si e o gluma sa speri ca un astfel de harb va trece ITP.
Dar nu a sperat nimeni nimic...vreodată.
Dacă citeai cu post-urile mele anterioare, sau măcar cel inițial, ai fi observat că nu intenționez acest lucru.

 Platon, on 15 martie 2019 - 09:00, said:

REMAT, altfel vei avea probleme daca o duci la fier vechi, am patit eu cu fostul meu Fiat dauna totala, eu am dus masina la fier vechi si m-am certat cu aia de la fisc de am zis ca mor de nervi, la centrul de fier vechi iti da o chitanta cu dovada ca ai dus la ei caroseria masinii bla bla, la Remat iti da o foaie de distrugere, in final dupa ce am urlat un pic la ei au sters masina de la impozite, dar masina a ramas inmatriculata, probabil ca o vor anula ei candva, pentru ca traseul este destul de spinos in Romania, Remat-Politia Rutiera-Fisc, in ce priveste ITP......ma abtin, dar cine vrea sa il ia, poate, fara sa mai comentam
Dar probabil NU ai radiat-o înainte.
Ideea e că înainte de orice altceva eu urmează să o radiez apoi să o șterg de pe rol de la fisc.
După aceea, vreau să scap de cazan/hârb/coteț/etc

 Andreysc7, on 15 martie 2019 - 09:03, said:


Din cate stiu , ca sa intri in clubul retro trebuie sa ai piese originale pe ea si se face o inspectie la RAR pentru a verifica acest lucur ... vezi cat costa piesele originale iar apoi vezi daca merita. Probabil ca daca te uiti frumos la cei de la rar, se vor uita si ei la fel la piesele puse Posted Image
No way!
Nu am nici timpul necesar acestui lucru și nici finanțele disponibile pentru acest lucru.

#26
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fier vechi ...dar daca ai unele componente functionale , vinde-le separat , pentru ca , ciulasa echipata se poate vinde cu 200 de lei , pe cand la fier vechi obtii pe ea maxi 25 . Un bloc motor bun poate costa 250-350 lei ...iar la fier vechi maxim 40 lei . Vinde tot ce poti individual , ca dezmembrare , si ce ramane duci la fier vechi .

#27
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 JurasikMan, on 15 martie 2019 - 10:13, said:

Fier vechi ...dar daca ai unele componente functionale , vinde-le separat , pentru ca , ciulasa echipata se poate vinde cu 200 de lei , pe cand la fier vechi obtii pe ea maxi 25 . Un bloc motor bun poate costa 250-350 lei ...iar la fier vechi maxim 40 lei . Vinde tot ce poti individual , ca dezmembrare , si ce ramane duci la fier vechi .
Pentru asta e nevoie în primul rând de: o curte unde să diseci rablamentul, scule potrivite să faci asta și niște timp liber.
NU am nici, nici, nici. Și nici la cunoștințele de mecanică nu excelez.
Ar fi rezolvarea ideală.
Mulțumesc.

#28
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cred ca varianta cu dezmembrarea e cea avantajoasa dpv financiar. Asta daca gasesti pe cineva dispus s-o cumpere. La fier vechi o cantareste si iti da banii la kilogram, nu cred ca iei mai mult de 150 lei pe ea.
Fa-i niste poze si pune-o pe site-urile de profil, unde specifica clar ca se vinde in starea in care e,  pentru dezmembrare.

Edited by primuministru, 15 March 2019 - 10:29.


#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,598
  • Înscris: 07.02.2003

 laurstef, on 15 martie 2019 - 01:53, said:

Urmeaza radierea in scurt timp. Deci, la ce acte te referi?
Ca sa poti radia fiscal, trebuie o dovada, un certificat de distrugere.

 aris86, on 15 martie 2019 - 08:45, said:

Cine ți-o radiază, dacă nu o predai.
Nimeni evident Posted Image Unii cred miturile alea de circula pe unele sit-uri ca te duci la fisc si spui gata, a disparut masina si aia zic sigur inediat o scoatem Posted Image Fara hartii justificative ramani cu masina in plata.

Edited by andreic, 15 March 2019 - 10:45.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Deci, ma poate lamuri si pe mine, pe scurt cineva care e faza cu voucherele alea, ce valori au, daca sunt transmisibile, daca pot fi cumparate de pe OLX, care e numarul maxim de vouchere ce poate fi folosit, daca expira, etc?

#31
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 26.02.2010

 andreic, on 15 martie 2019 - 10:42, said:

Ca sa poti radia fiscal, trebuie o dovada, un certificat de distrugere.
Nimeni evident Posted Image Unii cred miturile alea de circula pe unele sit-uri ca te duci la fisc si spui gata, a disparut masina si aia zic sigur inediat o scoatem Posted Image Fara hartii justificative ramani cu masina in plata.

Exact, s-au mai trezit unii ca au vandut masina, inmatriculata pe numarul si nu au mai reusit sa o scoata de la impozit ca nu aveau certificat de distrugere.
@initiator, intai vinde/distruge masina si apoi o scoti de la fisc, daca nu crezi mergi de intreaba la directia taxe si impozite.

 rosix, on 15 martie 2019 - 10:47, said:

Deci, ma poate lamuri si pe mine, pe scurt cineva care e faza cu voucherele alea, ce valori au, daca sunt transmisibile, daca pot fi cumparate de pe OLX, care e numarul maxim de vouchere ce poate fi folosit, daca expira, etc?

se foloseste un singur vucher de 6500 lei la cumpararea unui autovehicul nou. Acestea nu se mai dau in mana personal, ci doar prin intermediul unui dealer de masini.

Edited by aris86, 15 March 2019 - 11:12.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Intra pe forumurile Fiat de la noi, spala masina bine sa nu fie murdara si fa poze, spune ca o dezmembrezi, poate sunt unii care au nevoie de piese. Vinzi cat mai mult de pe ea, iar ce ramane la fier vechi.
Si pe olx sa pui anunt.

Edited by TruculMagic, 15 March 2019 - 11:13.


#33
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,006
  • Înscris: 06.09.2008
daca ai chef poti sa-i faci niste poze sa vezi daca vrea cineva vreo piesa, dar e treaba DE DURATA.. personal as da-o la fier si gata.

#34
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
e o masina prea veche si prea putin comuna ca sa merite la dezmembrari.

roaga-te sa mai mearga dusa la rabla (se aude ca de anu asta primesc doar masini cu itp valabil) altfel o dai pe 200 lei la fier vechi din care 100 lei e numai transportul pana acolo

#35
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

 andreic, on 15 martie 2019 - 10:42, said:

Fara hartii justificative ramani cu masina in plata.

Să nu fac o confuzie, poate tu zici despre altceva.
Am avut un hîrb, am găsit pe cineva să îl ia, am făcut actele, el avea manevră, vine vorba, probabil portiță legala, a trecut mașina nu"ș cum, să nu o înscrie, că o dorea pentru piese, nu să meargă cu ea.

Eu am scos mașina de la finanțe.
El nu plătea la finanțe.

#36
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 crisstonne, on 16 martie 2019 - 02:30, said:

Să nu fac o confuzie, poate tu zici despre altceva.
Am avut un hîrb, am găsit pe cineva să îl ia, am făcut actele, el avea manevră, vine vorba, probabil portiță legala, a trecut mașina nu"ș cum, să nu o înscrie, că o dorea pentru piese, nu să meargă cu ea.

Eu am scos mașina de la finanțe.
El nu plătea la finanțe.
Pai ce sa plătească la finante daca nu a inscris-o pe numele lui??
Daca circula cu ea,ar fi fost ilegal, dar asa...daca o facea bucăți in curte, ce să plateasca?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate