Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce tip de mașini se pot conduce cu permis de cutie automată?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#127
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdjl, on 30 aprilie 2019 - 17:30, said:

Dar dacă dai pentru automată se poate susţine ulterior examen pentru manuală?   Posted Image
Ulterior poti pt orice, de la motocicleta la tractor, cu conditia sa faci orele necesare...

#128
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 23.11.2005
Eu am permis de B manuala insa stiu sa conduc doar automata, nu am mers pe manuala decat in scoala acum 8 ani.
Intrebarea este: se pot face ore + examen de BE pe automata ?
Legislatia prevede vreo limitare stupida de genul "pentru E tre sa ai masina cu manuala ?"

Am sunat la o scoala de soferi si mi-au spus ca masina pe care au ei remorca e cu manuala, iar orele plus dosar costa 1550 RON ( in GL ).

#129
iulianOnofrei

iulianOnofrei

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.11.2020
Eu nu va inteleg. Postati 7000 de mesaje subiective, in care va dati cu parerea, da' unu n-a trimis ceva oficial, ca sa intelegem exact cum e treaba. Ca nu ma ajuta cu nimic daca Dorel zice ca ai voie si Gigel zice ca nu ai voie.

Deci, in Ordinul nr. 157 din 26 iunie 2012, privind forma și conținutul permisului de conducere, emis de Ministerul Administrației și Internelor si publicat de Monitorul Oficial nr. 430 din 28 iunie 2012, exista Anexa nr. 2 care enumereaza codurile armonizate ale Uniunii Europene trecute pe permisul de conducere, care contine codul 78. cu textul "Limitat la vehiculele cu schimbător de viteze automat".

Personal, eu inteleg din asta ca permisul de conducere luat in urma examinarii pe o masina care are cutie de viteze automata e limitat la vehiculele de acest tip.

Acum, daca exista sau nu contraventii pentru incalcarea acestui cod, e alta discutie.

IANAL

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate