Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ING îmi cere date suplimentare pentru a procesa un transfer de bani din contul companiei mele din UK în contul personal din România. Este legal?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Lex404, on 14 martie 2019 - 20:53, said:

.
La fel cum mai e AlfaBank
Alta porcarie de banca ...

#38
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
A întrebat careva ceva de proveniența banilor?

#39
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,051
  • Înscris: 30.11.2017
Tre sa fi nebun la cap sa te plangi de comisoane alea 2 lei 10 euro cand esti firma si transferi zeci de mii de euro.
E vorba de tepari sigur. Teparii vor sa nu dea socoteala si se uita si la 10 lei ca nu stiu daca patesc ceva si pierd tot si au nevoie si de aia 10 lei apoi.
Si apoi vesnica scuza fur si eu putin acolo pana la 100 mii euro ca si politicienii fura cu vagonul. Pai fa-te politician ca macar sa furi cu acte in regula si sa te punem uneori si in lumina reflectoarelor ca persoana publica hoata cand avem nevoie.

Evident trebuie declarate toate sumele ca de aia avem indivizi cu avere zero care la o condamnare nu au de unde plati dar ei circula mii de euro prin conturi. Macar la un politician i se poate confisca averea ca nu poate fi cu avere zero ca romulanii tepari.

#40
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 DG1984, on 14 martie 2019 - 21:04, said:

Daca vreau sa transfer 20000 de euro din Suedia ca asa am chef eu, care ar fi problema?
Legile? Orice transfer mai mare se declara de catre banca catre BNR. Acum vreun an era 10.000 de euro suma minima pentru care bancile sunt obligate sa raporteze catre BNR orice transfer de bani din strainatate.

Deci ING doar respecta o lege existenta in Romania. Daca la un moment dat nu au respectat acea lege, probabil au luat amenzi ... iar acum nu mai vor sa riste.

Edited by utopium, 14 March 2019 - 23:41.


#41
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015

 EMotanuIO, on 14 martie 2019 - 21:38, said:

Pe mine nu m-au verificat la o suma de 2 ori mai mare... si costa 3.80 euro transferul, nu merita "economia" TransferWise.

Nu are treaba costul transferului, ala e infim, e vorba de rata de schimb valutar. De aia folosesc TransferWise, altfel nu ar avea motive sa existe pentru mine. La o suma asemanatoare cu ce zici tu transferata din GBP in EUR am economisit peste 1000 euro fata de un transfer obisnuit. Din rata de schimb care la bancile romanesti e complet nefavorabila. Pana si la suma de acum economisesc cateva sute de euro.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Le voi trimite documentele justificative, dar sunt dezamagit de ING.
Recomandari de banca care sa isi vada mai mult de treaba ei, cu un internet banking decent si interactiune umana minima? Ma bate gandul si de un Borderless Account la Transferwise - https://transferwise.../gb/borderless/ - are cineva experienta cu asa ceva? Dezavantaj - in caz de faliment al TransferWise banii sunt recuperati de la Barclays dar nu sunt garantati daca si Barclays da faliment. Totusi putin probabil ca o institutie de la 1690 sa pateasca asa ceva.

Edited by DG1984, 15 March 2019 - 00:21.


#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Banca chiar si-a vazut de treaba ei in cazul asta, de ce refuzi sa intelegi?
Sunt directive legate de spalarea de bani pe care trebuie sa le respecte.

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DG1984, on 14 martie 2019 - 21:04, said:


Daca vreau sa transfer 20000 de euro din Suedia ca asa am chef eu, care ar fi problema? Ce justificare mi-ar trebui? Pur si simplu am un cont acolo si ii transfer intr-un cont din Romania. Justificarea: ca asa vreau eu.

E un abuz din partea ING. Schimba banca dar nu inainte de a le trimite o adresa oficiala in care sa-ti exprimi nemultumirea.

Daca totusi e o suma peste 10.000 de euro, ii obliga legislatia sa faca verificari, oricum bancile raporteaza zilnic la ANAF astfel de transferuri de mare valoare.

LE: acum am vazut ca e un transfer de la firma straina la persoana fizica. Da, ii cam obilga BNR sa faca verificari ca asa oricine poate sa deschida o firma pe afara si sa se apuce de spalare de bani, spunand ca-s salarii sau mai stiu eu ce. Trimite-le ce ti-au cerut, apoi schimba banca.

Edited by rosix, 15 March 2019 - 08:25.


#44
pisty16

pisty16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu va inteleg. Cand apar probleme si va dispar banii din conturi sau alte mizerii de genul sunteti nemultumiti pana la cer... Acum, blamati ING ca vrea sa stie sursa banilor?!
Wtf? Asa se procedeaza in orice tara normala. Daca vreti siguranta, oferiti si voi informatii si supuneti-va legilor.

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 15 martie 2019 - 08:12, said:

E un abuz din partea ING.
N-are cum sa fie abuz daca e lege.

#46
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Legea este facuta de statul de cacat roman, nu de banci, ele nu te-ar intreba de nimic, dar le obliga statul, iar statul moare de curiozitate sa stie cati bani ai, ca sa iti mai ia din ei, nu te gandi ca au intentia de a avea grija de ei, deja cand apar niste bani dragul de anaf moare sa bage si el gheara in ei, sa muste si ei o bucatica, ca avem un stat tare hot

#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e facuta de statul roman - e legislatie internationala. Pentru prevenirea spalarii banilor.
In US limita e de 10.000 USD. In EU limita este de 10.000 euro - cu propunere de scadere la jumate - se discutase ceva prin vara trecuta in Parlamentul european. Nu stiu daca a trecut sau nu.

Quote

Din rata de schimb care la bancile romanesti e complet nefavorabila. Pana si la suma de acum economisesc cateva sute de euro.
Asta e partea a doua. Mie mi se pare complet nefavorabila rata de schimb din UK de ex.
Ies pe pierdere fata de rata e aici daca vreau sa transform lei in lire.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007
Totusi, nu schimba un moderator titlul asta de 2 lei? Cred ca s-a lamurit ca ING-ul a facut ce trebuie, conform legislatiei internationale.
Ar fi pacat sa inteleaga cineva altceva.

#49
DG1984

DG1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 02.12.2015
@AlexEn:tu nu înțelegi. Am conturi la ING de 12 ani. Am transferat de nenumărate ori sume mult mai mari, cu/fără TransferWise, din diferite țări. Nu mi s-a cerut NICIODATĂ nimic. Dacă o finlandeza vrea sa îmi faca 15000 de euro cadou ca asa vrea ea, ING îmi blochează banii ca nu au justificare?
Dacă mi-aș fi trimis de pe firma doar jumătate din banii din payslip iar jumătate i-aș fi lăsat în contul firmei ca să am de cheltuiala în UK, ING s-ar fi sesizat ca diferă suma. Adică pe banii mei îmi ceri tu socoteală?
De ce sa schimbe titlul, ca lucrezi tu la ING? Ia mai citește odată, e ceva greșit în titlu? Sa fii sănătos, v-am trimis "justificarea" dar oricum îmi mut banii de la voi ;)

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 DG1984, on 15 martie 2019 - 10:57, said:

Dacă o finlandeza vrea sa îmi faca 15000 de euro cadou ca asa vrea ea, ING îmi blochează banii ca nu au justificare?

Da, pentru ca asa cer normele internationale. La orice alta banca ti se va intampla la fel.
Ce ti-e neclar?

Ti s-a explicat cat se poate de clar ca ce mai probabil semnalul de alarma a venit din cauza utilizarii transferwise-ului. Probabil ca daca faceai transfer intre conturile proprii nu se aprindeau beculetele.

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 DG1984, on 15 martie 2019 - 10:57, said:

Nu mi s-a cerut NICIODATĂ nimic. Dacă o finlandeza vrea sa îmi faca 15000 de euro cadou ca asa vrea ea, ING îmi blochează banii ca nu au justificare?
Acum se cere.
Normal, orice e pste 9999 intra la verificari. Fa si tu transferuri mai mici la un interval.

Edited by andreic, 15 March 2019 - 11:32.


#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 AlexEn, on 15 martie 2019 - 10:11, said:

Totusi, nu schimba un moderator titlul asta de 2 lei? Cred ca s-a lamurit ca ING-ul a facut ce trebuie, conform legislatiei internationale.
Ar fi pacat sa inteleaga cineva altceva.
Posted Image

#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 DG1984, on 15 martie 2019 - 10:57, said:

@AlexEn:tu nu înțelegi. Am conturi la ING de 12 ani. Am transferat de nenumărate ori sume mult mai mari, cu/fără TransferWise, din diferite țări. Nu mi s-a cerut NICIODATĂ nimic.
Si principiul tau e ca daca pana acum nu s-a respectat legea, n-ar trebui sa se respecte nici acum, nu? :D

#54
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 andreic, on 15 martie 2019 - 11:28, said:

Acum se cere.
Normal, orice e pste 9999 intra la verificari. Fa si tu transferuri mai mici la un interval.
Ah ca si cum asta nu atrage atentia :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate