Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

hidroizolare balcon placa beton + structura lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Salutari forumisti,

Am un balcon care-mi da batai de cap pe viitor, atasezi si o imagine orientativa.

- are placa din beton armat, 1.20m x 7m
- vreau sa-i inchid si lateralele si acoperisul, arhitectul mi-a recomandat o structura metalica sau din lemn pe care sa o imbrac cu polistiren extrudat; atat, fara alte complicatii
- cum mi-a ramas lemn din constructii, i-am facut ce se vede in imagine - o structura pe grinzi de lemn, deasupra am pus niste scanduri temporare, daca tot am avut deseuri ramase

- ar fi o prostie sa pun deasupra si pe laterale placi OSB si sa le imbrac int/ext cu polistiren extrudat de 5, ulterior plasa si o vopsea - sa fie in rand cu casa ?!?
- asta ar insemna ca as avea un acoperis din OSB + polistiren extrudat
- am mai vazut prin comert un rigips impermeabil - Aquaroc - destul de scump, nu stiu daca s-ar preta pentru un acoperis de balcon
- ideea e ca vreau sa-l acopar tot, sa nu se vada lemnul si sa-i fac o balustrada ulterior din metal sau sticla

- mentionez ca nu vreau sa-i pun tigla, doarece acoperisul casei este de tip plat, hidroizolat cu membraba bituminoasa; ar arata ciudat sa am balcon acoperit cu tigla

Idei? Sugestii? Sa nu fac ceva struto-camile.

Multumiri!

Attached Files



#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Sindrila bituminoasa, este si neagra. Dedesubt, pui ce vrei, scanduri sau OSB +izolatie. Asta daca acoperisul balconului are panta.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
eu zic sa bati arhitectul, daca nu poti te ajutam noi.
lasa balconul ala deschis si gata.

ai ferestre mari si usi. o sa astupi totul cu inchiderea balconului...

Edited by arg, 14 March 2019 - 18:16.


#4
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

View Postarg, on 14 martie 2019 - 18:14, said:

eu zic sa bati arhitectul, daca nu poti te ajutam noi.
lasa balconul ala deschis si gata.

ai ferestre mari si usi. o sa astupi totul cu inchiderea balconului...

De-asta ma gandeam la o balustrada transparenta. Nu as vrea sa-l las deschis, unde locuiesc acum am tot un balcon inchis pe laterale si-mi place foarte mult.

View Postmyshyk, on 14 martie 2019 - 18:05, said:

Sindrila bituminoasa, este si neagra. Dedesubt, pui ce vrei, scanduri sau OSB +izolatie. Asta daca acoperisul balconului are panta.
Are o mica panta...Mersi de idee, pare cea mai practica pana acum.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,913
  • Înscris: 03.12.2005
Faci o structura simpla din dulapi de lemn pe care o plachezi cu betonyp. Daca vrei sa folosesti betonypul cel mai subtire (din ratiuni de cost), vei pune dulapii mai desi, dar lemnul e ieftin. La tavan adaugi betonyp sau rigipsul ala galben de la siniat doar la intrados. Deasupra OSB, si lipesti membrana bituminoasa direct pe el.

Va trebui sa intrebi arhitectul pe unde dai jos apa de pe ciotul de acoperis. Nu vrei sa o lasi sa siroiasca pur si simplu peste margine, iti va umple de zoaie. Si va trebui sa iti verifice un inginer daca placa aia suporta sarcina din zapada si greutatea adaugata.

Ai putea sa foloesti o grinda laminata si papuci de grinda la fata dinspre balustrada a acelui acoperis ca sa elimini stalpul central. De afara ar arata ca un fronton, poate in rand cu aticul, si ai da apa jos pe lateral, poate o combini cu vreo alta scurgere pe fatada, sau o ingropi in termosistem.

#6
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018

View Postsebulbus, on 14 martie 2019 - 20:12, said:

Faci o structura simpla din dulapi de lemn pe care o plachezi cu betonyp. Daca vrei sa folosesti betonypul cel mai subtire (din ratiuni de cost), vei pune dulapii mai desi, dar lemnul e ieftin. La tavan adaugi betonyp sau rigipsul ala galben de la siniat doar la intrados. Deasupra OSB, si lipesti membrana bituminoasa direct pe el.

Va trebui sa intrebi arhitectul pe unde dai jos apa de pe ciotul de acoperis. Nu vrei sa o lasi sa siroiasca pur si simplu peste margine, iti va umple de zoaie. Si va trebui sa iti verifice un inginer daca placa aia suporta sarcina din zapada si greutatea adaugata.

Ai putea sa foloesti o grinda laminata si papuci de grinda la fata dinspre balustrada a acelui acoperis ca sa elimini stalpul central. De afara ar arata ca un fronton, poate in rand cu aticul, si ai da apa jos pe lateral, poate o combini cu vreo alta scurgere pe fatada, sau o ingropi in termosistem.

Wow, multumesc pentru idei! Posted Image

In proiect asa ar fi trebui sa arate (vezi imaginea atasata).  Vreau sa-i mentin unghiurile drepte, in linie cu casa. Din pacate stalpul din centru strica aspectul, dar nu e problema ca-l voi folosi sa impart balconul in doua, sa fie delimitate spatiile.

Ce parere ai despre o placare cu Aquaroc/Placocem (similar cu ce ai recomandat tu) peste dulapii din imagine, eventual si sub. Ii mai pot indesa, ca mai am lemn.

Pe laterale pun OSB, imbrac totul cu polistiren, si deasupra pun sindrila bituminoasa. Am o imagine in cap, sper sa nu iasa o struto-camila.

Attached Files



#7
novitius

novitius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 11.03.2018
Am atasat imaginea corecta cu dulapii!

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate