Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Namibia

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

View Postjakota, on 14 martie 2019 - 16:47, said:



Normal ca merge , dar e mai risky si costa mult mai mult decat 5-10 Euro voucher-plic,  + ai si ocazia unui city-break de o zi doua pt depus actele.
Daca iti mai trebuie o hartie/act/dovada, stii ce face curierul ala? Retur / job done / plua viza, si banii dati.   - Daca esti acolo poti remedia,  trimiti un mail, faci o rezervare etc.
Viza se elibereaza in 7 zile. ca sa ti se dea intr-o zi, deci sa mearga de un “city-break”, tre sa platesti 220€, fata de 80 standard.
Pentru Swaziland tin minte ca am mers in Bruxelles si a fost gata in aceeasi zi.
Am sa le trimit prin curier, asigurandu-ma inainte prin mail ca e totul corect si complet.

Abia astept sa explorez tara asta

#20
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019

View Postbusiness11, on 14 martie 2019 - 17:48, said:

pai explica-mi de ce este Kenia din punctul tau de vedere locul 1 sau 2 (salariu mediu anual 1700$ / in Namibia vorbim de 6500$)

Cel mai simplu de explicat este in felul urmator : ia-ti o vacanta in Kenia,stai cateva zile in Nairobi iar dupa aceea fa la fel si cu Namibia...stai cateva zile in Windhoek...iti vei da seama imediat nivelul de trai din ambele tari cat si puterea de cumparare a cetateanului ca sa ma exprim asa.

#21
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View PostDark_Lord, on 14 martie 2019 - 17:45, said:



Durban este cel mai "european" oras din Africa de Sud urmat de Pretoria...

Durban? poate ai vrut sa zici “ indian” ... ��

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View PostDark_Lord, on 14 martie 2019 - 18:00, said:

Cel mai simplu de explicat este in felul urmator : ia-ti o vacanta in Kenia,stai cateva zile in Nairobi iar dupa aceea fa la fel si cu Namibia...stai cateva zile in Windhoek...iti vei da seama imediat nivelul de trai din ambele tari cat si puterea de cumparare a cetateanului ca sa ma exprim asa.

cum am mai spus Windhoek este un oras mic, nu se poate compara cu Nairobi. Ca si puterea de cumparare, in primul rand in Windhoek media salariului este de 800$ pe luna (Nairobi: 300$) si preturile in Windhoek sunt mai scazute decat in Nairobi sa stii. Nairobi profita in schimb de o dezvoltare economica foarte buna in ultimii ani. Per total ca si calitate de trait in Nairobi se afla pe locul 186 din 231 (Windhoek: 131) de orase analizate (Mercer Living City Ranking 2018).

Edited by business11, 14 March 2019 - 18:07.


#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Nairobi nu-i cumva orasul caruia i se mai spune si Nairobbery?
Iar Kenya nu inseamna in nici un caz doar Nairobi.Inseamna si saracia lucie din restul de 99% din teritoriul tarii.
Apropo,i se zice Kenya,nu Kenia.

#24
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011

View PostTalkabout, on 14 martie 2019 - 17:52, said:

Viza se elibereaza in 7 zile. ca sa ti se dea intr-o zi, deci sa mearga de un “city-break”, tre sa platesti 220€, fata de 80 standard.
Pentru Swaziland tin minte ca am mers in Bruxelles si a fost gata in aceeasi zi.
Am sa le trimit prin curier, asigurandu-ma inainte prin mail ca e totul corect si complet.

Abia astept sa explorez tara asta

Faci cum stii, eu ziceam doar de depus pt viza si plic, odata ce ti-au primit actele 99.9% o sa-ti puna si viza, poti astepta o sapt, 2,3 pina vine plicul cu pasaportul.
Sa ne spui cat te costa curierul pt trimis/depus/intors ,  cand o sa afli.

Fii sigur ca super misto, nu mi-ar ajunge o luna de zile cred .. chiar daca e 90% deshert  (astia de la fostul TopGear / The Grand Tour aveau parca sezonul trecu un episod in Namibia - f  misto!)
Plus gramada de documentare pe canale de profil (AnimalPlanet, NG Wild etc.) filmate prin Namibia iti faci o idee ce te asteapta.

Pt cine are chef un pic de istorie ( e bine sa ai habar chestii de genul asta cand te duci intr-o regiune din asta):

https://en.wikipedia...ican_Border_War

#25
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadisz, on 14 martie 2019 - 18:06, said:

Nairobi nu-i cumva orasul caruia i se mai spune si Nairobbery?
Iar Kenya nu inseamna in nici un caz doar Nairobi.Inseamna si saracia lucie din restul de 99% din teritoriul tarii.
Apropo,i se zice Kenya,nu Kenia.

si in Nairobi este o saracie imensa, el a vazut documentare la tv cu zgarie norii din Nairobi si a dedus faptul ca este un oras dezvoltat sau bogat.

#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006
Intamplarea face ca am fost acolo.Adica in Kenya.
Nu am ajuns pana-n Nairobi.m-am oprit in Mombasa,un uluitor Mombasa.Si trist si deprimant Mombasa.Este doar o parere.Si aici ma opresc.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

View PostTalkabout, on 14 martie 2019 - 17:52, said:


Viza se elibereaza in 7 zile. ca sa ti se dea intr-o zi, deci sa mearga de un “city-break”, tre sa platesti 220€, fata de 80 standard.
Pentru Swaziland tin minte ca am mers in Bruxelles si a fost gata in aceeasi zi.
Am sa le trimit prin curier, asigurandu-ma inainte prin mail ca e totul corect si complet.

Abia astept sa explorez tara asta

No ai fost?

Ma bate și pe mine ga d-ul ca am concediu obligatoriu și nu știu unde sa merg.

Cu viza scria pe wiki travel cred ca se poate aplica și în consulatele Britanice

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
@Lex, mie mi s-a spus ca trebuie sa aplic la Viena pentru viza. Un avantaj ca locuiesc aici si am aplicat la ambasada lor. Ai nevoie de formularul de visa application, pasaport, fotografie pentru pasaport, taxa achitata in contul lor (este 80€), ai nevoie de o copie a biletului de avion dus-intors si dovada ca ai o locuinta (hotel, apartament) inchiriat pentru o perioada limitata. Cam 2 saptamani a durat.

Daca ajungi acolo, neaparat sa contactezi ambasada romana din Africa de Sud si sa iti anunti prezenta printr-un formular, asta din motive de siguranta.
Mie mi s-a mai spus ca inainte sa ajung acolo sa imi fac vaccin de febra galbena cu cel putin 10 zile inainte de vizita.

Edited by business11, 24 July 2019 - 10:25.


#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Știi dacă se poate face prin posta? Ca nu as mai strica zile de concediu și pentru mers la Viena

Mai citeam ceva ca ar baga VOA anul asta. Dar nu e sigur..

#30
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,821
  • Înscris: 13.07.2011
nu merge prin posta, trebuie pasaportul in original. Exista posibilitatea sa trimiti pe cineva cu un authorization letter cu toate documentele in original.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Din pacate a trebuit sa dump the idea...

Nu reusesc nicicum sa ajung si la Viena pentru viza si sa si merg in concediu, timewise nu e ok.

Am citit undeva ca vor implementa eVisa, ramane sa astept.

#32
cccbbb_2

cccbbb_2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 17.06.2007

View PostLex404, on 24 iulie 2019 - 10:43, said:

Mai citeam ceva ca ar baga VOA anul asta. Dar nu e sigur..

S-ar părea ca s-a băgat! Cel putin așa scrie pe site-ul lor: http://www.embnamibi...isa-on-arrival/

#33
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Mda  

Și după o vint apocalipsa :)) trebuia sa merg anul trecut...

#34
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Abia astept sa fac o tura Africa  de Sud-Namibia-Zambia, dupa ce se termina balamucul, evident.

Edited by axisborn, 30 September 2021 - 19:16.


#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,549
  • Înscris: 13.09.2022
Salutare, am o nelamurire referitoare la viza on arrival ptr Namibia.
PTr aceasta viza, este obligatoriu sa parasesti Namibia doar pe cale aeriana, sau merge si pe cale rutiera (bus)?
Pe mine ma intereseaza sa merg din Namibia la Victoria Falls, si explorand optiunile, exista zboruri (dar un pic cam scumpute) si exista si un bus care e foarte ieftin si poate mai vezi si ceva pe drum. Dar nu stiu daca permit astia, sau vor si intrarea si iesirea obligatoriu pe cale aeriana.

Edited by danigoleman, 24 August 2023 - 09:42.


#36
kayman

kayman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 22.01.2008

View Postdanigoleman, on 24 august 2023 - 09:40, said:

Salutare, am o nelamurire referitoare la viza on arrival ptr Namibia.
PTr aceasta viza, este obligatoriu sa parasesti Namibia doar pe cale aeriana, sau merge si pe cale rutiera (bus)?
Pe mine ma intereseaza sa merg din Namibia la Victoria Falls, si explorand optiunile, exista zboruri (dar un pic cam scumpute) si exista si un bus care e foarte ieftin si poate mai vezi si ceva pe drum. Dar nu stiu daca permit astia, sau vor si intrarea si iesirea obligatoriu pe cale aeriana.

Teoretic nu conteaza. Viza se da doar pe aeroport in Windhoek pt. ca doar acolo au birou care poate procesa cererile - nu e o simpla stampila, se completeaza formulare, se plateste o taxa... Dar odata ce ti-au dat-o, nu cred ca mai conteaza pe unde iesi, ca acolo chiar e o banala stampila.
Ce itinerariu ai de vrei sa iei autobuzul pana la Vic Falls, ca e cale destul de lunga? Nu mai zic ca si pt. Zim/Zam ai nevoie de viza, ai verificat ca se da la granita terestra?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate