Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sindromul jurnaliștilor in politică

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
66 replies to this topic

#19
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 13:56, said:

Avem Raresh Bogdan pe primul loc la PNL
Dubiosul Turcescu in PMP
Cine mai sunt si astia? Posted Image

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pieleanu e dubios, DAR nu el e ala care nimereste sondajele de exit la milimetru ?!

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Parerea mea e ca aceasta decizie are de-a face si cu psd-iszarea postului Realitatea si Gusa. Atmosfera a devenit prea imbacsita acolo si decat sa lupte de unul singur cu Hoandra, Gusa si seful alalalt, a ales varianta politica, din lehamite.
Ceea ce e trist pentru noi. Cine mai urmareste Realitatea, sa astepte sa auda de "statul paralel" si "hoata de Kovesi", discursul standard psd.
Off.. Dupa atata timp de la scindare inca mai confunda lumea Romania TV ( Ghita ) cu Realitatea TV.

Edited by eiffel, 14 March 2019 - 15:24.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 13:56, said:

Avem Raresh Bogdan pe primul loc la PNL
Dubiosul Turcescu in PMP
Acești oameni de presă își trădează deontologic colegii și se bagă că musca in rahatul politic.
Părerea mea este că n-au fost niciodată jurnaliști adevărati, ci infiltrați acolo cu un scop anume. Și când ne gândim că Turcescu era "imparțialul" moderator Geoană vs Băsescu..

O fac pentru bani si influenta.  Sunt multe persoane publice in Romania care si-ar da o mana sau un picior pentru un loc eligibil pe lista la europarlamentare.
Iar partidele mizeaza ca acesti oameni sunt mai putin patati in opinia publica (nu e cazul lui Turcescu) si vor fi votati cu intreaga lista dupa ei in care mai sunt si altii.

La toate alegerile s-au bagat in fruntea listei cele mai patetice alegeri (Firea, Ecaterina Andronescu, Ciolos, etc) adica tot ce prinde la popor.. numai sa ia voturi cat mai multe pe lista respectiva.. Ca nu se voteaza oameni, se voteaza liste.

View Posteiffel, on 14 martie 2019 - 14:56, said:

Off.. Dupa atata timp de la scindare inca mai confunda lumea Romania TV ( Gusa ) cu Realitatea TV.

Ar trebui sa fie Ghita TV si Gusa TV ... Ca Voiculescu TV si UM24 TV avem deja..
Cum ar fi?

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ar trebui sa fie Ghita TV si Gusa TV ...
Am corectat - Romania TV e a lui Ghita.
Gusa era invitat la Realitatea TV.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postdanyel61, on 14 martie 2019 - 14:15, said:

Nu e un secret ca televiziunea a devenit o metoda moderna, nedureroasa si relativ ieftina de prostit populatia.
modern dupa care standard ?
acum lupta se da pe internet, FB / youTube / twitter

#25
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Nu avem nici politica, nici jurnalism.

Avem doar o cloaca imunda, un melange scarbos, de compromisuri unsuroase si interese obscure.

Halal natie !...

Edited by sylvius, 14 March 2019 - 15:36.


#26
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 25.04.2007

View Postzartdato1-0, on 14 martie 2019 - 14:02, said:

Citi dintre lepadaturile astea posteaza si pe aici? De fapt nu asta e dilema ci sub ce id?

#27
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

View Postoverseas, on 14 martie 2019 - 14:45, said:

Pieleanu e dubios, DAR nu el e ala care nimereste sondajele de exit la milimetru ?!

Il dadea pe Ponta presedinte...

#28
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 14:13, said:

Nu am o problema cu cei care o fac asumat. Daca ar candida Gâdea sau Badea ar fi una. Dar Raresh Bogdan sau Turcescu se dădeau independenți, echidistanți...  asta este mizeria, minciuna spusa pe.TV in prime time. Cum as putea sa cred in tine că politician onest, daca tu până ieri o ardeai neprihănit?
Nici Rares Bogdan si nici Robert Turcescu nu s-au pretins vreodata echidistanti in sensul ca sunt niste robotei care dau pe rand cuvantul tuturor partilor. Intotdeauna amandoi au avut o pozitie asumata contra PSD.

Mie nu mi se pare nimic rau ca intra jurnalisti in politica. Ani de zile s-au ingrijorat la TV pentru soarta tarii, e momentul sa puna in practica. Ipocriti ar fi fost daca aveau ocazia sa incerce sa faca ceva si refuzau, ca sa ramana pe veci tonomatele cuiva.

Ce e politica, e o meseria anume? Meseria de a conduce oameni? Dupa parerea mea, nu e. Politica e o ocupatie. Politica in democratie inseamna reprezentarea altora, votantii. Fara indoiala ca e nevoie de studiu si invatare, dar eu am cea mai mica incredere am in cei care sunt doar politicieni si nimic altceva.

Nu ne dorim sa intre oameni din business in politica, ca sa aduca know-how din viata reala, sa nu mai fie totul teoretic si politicianul rupt de popor? Si presa e un business si Rares Bogdan e un antreprenor de succes in domeniul sau.

#29
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Io unul am invatat ceva din viata:

Apreciez de 10000 de ori sinceritatea, decat minciuna, sarlatania.
Am ajuns sa "respect" (va rog sa tratati ca atare ghilimelele) persoane precum Badea si Gadea; sau Udrea - care, sunt fideli stapanului. Atat aveam de zis. Dom'ne stiu ca de 10-20 de ani, ling o pereche de buci. Dar e unica, si nu ma schimb.

Curve sunt restul (aproape toti): De la Firea care lingea curul lui Dragnea pana azi-ieri, la "echidistantii" Turcescu si Rares Bogdan, la traseistii politicii. Si bineinteles, curva suprema, UDMR.

Inca o data - jos palaria (dintr-o perspectiva) - lui Udrea, care, inchisa, fugara, incatusata, nu l-a tradat pe Basescu, si restul Latrinistilor care pupa acelasi cur.

Edited by Rhesus, 14 March 2019 - 16:19.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am dat din greseala pe Antena 3 si unii dintre comentatorii de acolo se ofticau ca nu au ajuns si ei pe lista pesede probabil... in ciuda rahatului mancat la televiziunea in cauza.

Absolut penibil... O tzara de slugi abjecte..

Edited by rosix, 14 March 2019 - 16:18.


#31
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 14:13, said:

Nu am o problema cu cei care o fac asumat. Daca ar candida Gâdea sau Badea ar fi una. Dar Raresh Bogdan sau Turcescu se dădeau independenți, echidistanți...  asta este mizeria, minciuna spusa pe.TV in prime time. Cum as putea sa cred in tine că politician onest, daca tu până ieri o ardeai neprihănit?

Asta e chiar culmea. Adica ai vostri e normal sa intre in politica iar ai nostri nu au dreptul. A fi independent si echidistant nu inseamna ca trebuie sa sustii totalitarismul PSD-ului deopotriva cu liberalismul opozitiei. Inteleg ca nu ai putea fi un politician onest daca pana la intrare in politica esti un ziarist neprihanit. Doar daca esti corupt si mizerabil ai dreptul sa intri in politica, nu cumva sa patezi murdaria actualilor guvernanti.

#32
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,316
  • Înscris: 31.08.2006

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 13:56, said:

Acești oameni de presă își trădează deontologic colegii și se bagă că musca in rahatul politic.


Pentru mine problema e foarte simpla: cine intra in politica e un ratat, iar daca acel individ mai e si jurnalist, inseamna ca el pana sa intre in politica si-a tradat meseria, iar dupa ce a intrat in politica, nu mai exista, e un neica-nimeni.

#33
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View PostFlat, on 14 martie 2019 - 13:56, said:

Dubiosul Turcescu in PMP

Cu ce este dubios Turcescu? Eu zic ca este extrem de echilibrat si ca ziarist si ca politician. Prezenta lui in Parlament a adus clar un mare plus.

View Posttico18, on 14 martie 2019 - 14:35, said:

Cine mai sunt si astia? Posted Image

Lasa-i p-astia ca nu sunt de nasul tau. Tu vezi de Gadea si Badea care sunt mai la nivelul tau.

View Postoverseas, on 14 martie 2019 - 14:45, said:

Pieleanu e dubios, DAR nu el e ala care nimereste sondajele de exit la milimetru ?!
Nu, nu e ala. El nimereste la milimetru doar sondaje care preamaresc PSD-ul.

View Posteiffel, on 14 martie 2019 - 14:56, said:

Off.. Dupa atata timp de la scindare inca mai confunda lumea Romania TV ( Ghita ) cu Realitatea TV.

Nu cred ca a confundat: Gusa e patron la Realitatea TV si din pacate in ultimele saptamani exista o puternica tendinta de pesedizare.

View Postfansat, on 14 martie 2019 - 16:18, said:

Pentru mine problema e foarte simpla: cine intra in politica e un ratat, iar daca acel individ mai e si jurnalist, inseamna ca el pana sa intre in politica si-a tradat meseria, iar dupa ce a intrat in politica, nu mai exista, e un neica-nimeni.

Pai in acest caz, avem clasa politica pe care o meritam. Daca oricine intra in politica este un ratat, inseamna ca o sa avem pe veci o clasa politica de ratati!

#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postmahu, on 14 martie 2019 - 16:28, said:

Cu ce este dubios Turcescu? Eu zic ca este extrem de echilibrat si ca ziarist si ca politician.

Cu acea recunoaștere in direct a apartenenței la structurile serviciilor și retragerea brusca din televiziune. Că apoi sa aflăm că deține cam multe proprietăți. Și apoi să fie spălat apretat și băgat la înaintare ca pudelul lui Băsescu în partidulețul ăla

View PostLouisy, on 14 martie 2019 - 16:14, said:

Nici Rares Bogdan si nici Robert Turcescu nu s-au pretins vreodata echidistanti in sensul ca sunt niste robotei care dau pe rand cuvantul tuturor partilor. Intotdeauna amandoi au avut o pozitie asumata contra PSD.

Aici e problema. Pentru telespectator, pozitia contra PSD pare jurnalistic corectă, nimic suspect, un deontolog ce critică puterea.

Însă substratul este altul, de fapt Rareș este trompeta PNL și cel mai probabil infiltrat pe nișa acoperiților, deci critică PSD din cu totul alte motive decât cele oneste (dragostea de țară clamată)..

#35
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,316
  • Înscris: 31.08.2006

View Postmahu, on 14 martie 2019 - 16:28, said:

Pai in acest caz, avem clasa politica pe care o meritam. Daca oricine intra in politica este un ratat, inseamna ca o sa avem pe veci o clasa politica de ratati!

Vezi vreun mare viteaz, vreun mare roman, vreun devotat trup si suflet poporului cu ajutorul caruia a ajuns mare boier in politica ? Unul care si-ar da chiar viata pentru un crez, crez care sa coincida si cu interesul poporului ? Sa fim seriosi...Ce este politica altceva decat un mod de a se imbogati unii si a nu mai avea absolut nicio grija pana la sfarsitul vietii ? Traiul pe vatrai si suberboiereala, asta inseamna politica azi.

#36
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,128
  • Înscris: 27.02.2018
Cati dintre pesedeii ingretosati de candidatura lui R. Bogdan si Turcescu au fost la fel de ultragiati cand madam Firea a fost bagata la inaintare ca sa devina primara țață a Romaniei, nu ca metoda asta aplicata din cauza lipsei unor cadre de partid mai spalate ar fi una buna? Aproape nici unul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate