Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care oras din Romania aduce cel mai mult cu unul occidental?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
145 replies to this topic

#127
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 12:46, said:



Mai, voi astia care habar nu aveti de Bucuretsi, nu ati fost in viata voastra, ori ati stationat 2-3 ore acum 50 de ani in pubertarea voastra, vedeti de orasele voastre provinciale, statiuni balneoclimaterice pe langa Bucuresti, unde ai sanse sa mori de plictiseala. Oricate cladiri v-au construit ungurii si austriecii, tot nu aveti mai multe si mai frumoase cladiri istorice precum Bucuretsiul. In capitala e cel mai mare fond de cladiri istorice si cu personalitate. Ale voastre se pierd in banalitatea central europeana, in aproape orice orasel sau comuna din tarile vecine intalniti asemenea cladiri. Bucurestiul este cateva clase arhitectural vorbind peste monotonia voastra, trebuie doar intretinute si readuse la viata, ceea ce se intampla de cativa ani incoace, oraseul schimbandu-se foarte mult, o spun mai ales cei care-l revad de ceva ani.

Da, trebuie doar scapat de rromi/cocalari, gunoaie si mirosul de pisat, de cca 50% din blocurile lipite unul de altul, reasfaltat integral, in rest e tipla orasul :D

#128
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmorenno, on 17 martie 2019 - 13:13, said:

altfel, pentru ca tot vorbesti despre spritul de afaceri, afla ca timisoara a fost desemnat cel mai bun oras pentru afaceri in repetate randuri.
Aici nu este deloc asa.
Cand se strang stolurile de ciori la usile noilor afaceri si cer taxa de protecte, nu se poate numi oras prosper pentru afaceri.

#129
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 13:36, said:


Pentru ca voi sunteti desteptii pamantului, asa cum va credeti, care ii votati! De-aia! Deci nici macar nu aveti un localnic in stare sa va reprezinte, vine un oltean care va prosteste, voi il votati si apoi tot el va talhareste! Eu in locul vostru m-as face mic si m-as duce la culcare! Posted Image
Pai asigurati-va ca ne trimiteti oameni cinstiti. Chiar tu ai zis ca la alegerile parlamentare se voteaza partidul, nu omul. Iar motivul pentru care vin pesedisti din alta parte e pentru ca oricine care are cat dde cat valoare nu s-ar demite sa se asocieze cu sistemul...

#130
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostSlick0r, on 17 martie 2019 - 13:42, said:

Da, trebuie doar scapat de rromi/cocalari, gunoaie si mirosul de pisat, de cca 50% din blocurile lipite unul de altul, reasfaltat integral, in rest e tipla orasul Posted Image

Pai, nah, ce sa-i faci, in general in orasele mari si medii ai parte si de asemenea miresme, nu e ca in oraselul sau comun unde probabil locuiesti. Dar si acolo ai parte de miresmele animalelor domestice care convietuiesc in buna pace cu localnicii. Probabil nu prea ai iesit din tara, altfel daca ai fi mirosit miresmele din marile capitale europene nu ai mai fi vorbit.

#131
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View PostMembruAnonim93, on 17 martie 2019 - 13:44, said:

Aici nu este deloc asa.
Cand se strang stolurile de ciori la usile noilor afaceri si cer taxa de protecte, nu se poate numi oras prosper pentru afaceri.

nu-l numesc doar eu, o fac cele mai prestigioase platforme media pentru afaceri.
il recomanda economia locala - cea mai mare dupa capitala.
apoi, faza cu ciorile nu se intampla asa cum crezi tu, se intampla foarte rar si ciorile sunt albe - si nu-i pentru protectie( alta legenda)
nu mai crede toate barfele proletarilor - intreaba oamenii de afaceri!

Edited by morenno, 17 March 2019 - 13:52.


#132
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 17 martie 2019 - 13:45, said:

Pai asigurati-va ca ne trimiteti oameni cinstiti. Chiar tu ai zis ca la alegerile parlamentare se voteaza partidul, nu omul. Iar motivul pentru care vin pesedisti din alta parte e pentru ca oricine care are cat dde cat valoare nu s-ar demite sa se asocieze cu sistemul...

Pai voi ati votat partidul, de destepti ce sunteti. Cine v-a pus? Si cum sa va trimitem noi oameni cinstiti, care ”noi”? Va sa zica voi nu aveti macar un om cinstit capabil sa va reprezinte? Inseamna ca va meritati soarta de oameni slabi, fara reprezentant! E o rusine! Tot mic ar trebui sa te faci si tot la culcare ar trebui sa te duci! Posted Image

Edited by toniq, 17 March 2019 - 13:51.


#133
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmorenno, on 17 martie 2019 - 13:38, said:

dan, stiu pentru ca... stiu cum stau lucrurile, nu-ti povestesc ce-mi spun altii.
recunosc ca am cam pierdut legatura cu tara, dar cum m-am nascut si am trait o parte din viata in zona, as vrea sa aud doar vesti bune de acoloPosted Image

#134
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostKazmer, on 17 martie 2019 - 09:37, said:

. Strada Kogălniceanu cea mai frumoasa străduță di România
Serios? Asta-i "cea mai frumoasa straduta din Romania"?

https://www.google.r...!7i13312!8i6656
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
iar asta marea grozavenie de biserica?
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Posted Image

View PostWotan, on 17 martie 2019 - 12:04, said:

Adevarul e ca e singurul oras caruia i s-a demolat o mare parte a zonei centrale. E un lucru pe care nu prea ai cum sa-l mai refaci, oricati mastodonti ridici in loc...
Bucuresti? Se exagereaza super grosolan. Ce s-a demolat era irelevant(cartierul uranus si niste biserici de 2 bani). Ce era important a ramas.

Edited by TruthHurts, 17 March 2019 - 14:45.


#135
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postnick5roo, on 14 martie 2019 - 12:47, said:

Municipiul Medgidia?
Seamănă cu un pașalâc de pe vremea lui Suleiman Magnificul! Posted Image
slobozia Posted Image

de vis

View Postldpe, on 14 martie 2019 - 12:52, said:

Cluj care a devenit o cloaca blindata de betoane proiectate de niste incapabili .
nu e de mirare cand proiectantul multor imbecilitati imobiliare e crescut intre blocurile de betoane din baia mare

intotdeauna am sustinut ca viniturile nu trebuie sa se afle la butoanele unei comunitati pentru ca le lipseste respectul fata de comunitatea respectiva

#136
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 13:48, said:



Pai, nah, ce sa-i faci, in general in orasele mari si medii ai parte si de asemenea miresme, nu e ca in oraselul sau comun unde probabil locuiesti. Dar si acolo ai parte de miresmele animalelor domestice care convietuiesc in buna pace cu localnicii. Probabil nu prea ai iesit din tara, altfel daca ai fi mirosit miresmele din marile capitale europene nu ai mai fi vorbit.

Mersi, m-am lamurit - nu are rost :D

#137
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostSlick0r, on 17 martie 2019 - 16:48, said:

Mersi, m-am lamurit - nu are rost Posted Image

Ma tem ca nu te-ai lamurit! Nici n-ai cum, numai privind cum ai pus problema iti dai usor seama ca nu cunosti realitatile. Iti recomand sa mai iesi din comuna natala si sa mai vizitezi asezari urbane! ;)

#138
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostTruthHurts, on 17 martie 2019 - 14:49, said:

Bucuresti? Se exagereaza super grosolan. Ce s-a demolat era irelevant(cartierul uranus si niste biserici de 2 bani). Ce era important a ramas.

De la un om care va sustine mereu ca Bucurestiul are nevoie de demolari si de regenerare: Bullshit!

[ https://static1.evz.ro/image-original-605-388/cache/2018-08/aripa-dinspre-piata-bibescu-465x390.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/X4QpF1SG/unirii-sistematizare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

10/10 great improvement
S-au f+tut niste bani aiurea pentru a face orasul mai sinistru decat era. In loc de megalomania aia imbecila puteam avea de atunci M5, M7, M4 pana la Progresul, poate trenuri suburbane, poate 101 alte chestii toate substantial mai utile decat rahatu ala cea mai grea manea de pe planeta.

Si nici macar nu s-a demolat selectiv, cu cap. Ca intr-adevar, existau niste zone de nivel sat unde nu se pierdea nimic. Au existat multe propuneri care au incercat sa pastreze ce era important si sa realizeze si halucinatiile cizmarului in paralel. De exemplu:

[ https://i.postimg.cc/6KcrzcXK/44896667-685876108447657-8994641938598592512-o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O propunere mult mai sensibila fata de ce s-a implementat pana la urma. Se pastrau inclusiv Hala Unirii si Spitalul Brancovenesc, la o adica daca daramai ulterior mizeria de bloc facuta sa mascheze hala de ochii analfabetului puteai sa readuci zona la un aspect cat de cat normal. Dar nunu. Ne-am ales cu...

Desi se vede si in propunerea asta de mai sus mentalitatea de manea si cocalareala a regimului de cizme. Lasam sat la interior, facem blocuri de jur-imprejur sa se vada frumos de la bulevard cand trece tovarasu.

Edited by shefu_de_combinat, 17 March 2019 - 17:17.


#139
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 13:50, said:

Pai voi ati votat partidul, de destepti ce sunteti. Cine v-a pus? Si cum sa va trimitem noi oameni cinstiti, care ”noi”? Va sa zica voi nu aveti macar un om cinstit capabil sa va reprezinte?
Partidul a fost votat la noi de batranei incapabili sa se adapteze la secolul XXI, multi ajunsi la noi cu repartitie... Si da, avem oameni cinstiti, dar nu s-ar demite nimeni sa se faca executanti de ordine pentru politicienii teleormaneni.  Au mers la alte partide Posted Image

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 12:55, said:

Siguri ca gaborii nu sunt rromi, au doar palarii mari, mustati rasucite, in general sunt analfabeti si comit infractiuni. Chiar in Bucuretsi au venit sa talhareasca oamenii cinstiti
Aia cu siguranta erau rromi deghizati in gabori, pentru prestigiu. Gaborii exista doar in Ardeal si in restul Europei Centrale, si arata altfel decat rromii, avand o origine diferita. La noi sunt bagati la gramada cu rromii sub aceeasi denumire generalista dar in alte state se face diferenta. https://ro.wikipedia...

View PostTruthHurts, on 17 martie 2019 - 14:49, said:

Bucuresti? Se exagereaza super grosolan. Ce s-a demolat era irelevant(cartierul uranus si niste biserici de 2 bani). Ce era important a ramas.
Nu erau toate ca la Paris, dar se vad cateva cladiri "burgheze" cu potential arhitectonic. Cred ca Bucurestiului i se zicea "micul Paris" si din cauza acelor strazi linistite, de oameni prosperi. Pacat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mcp04nSQgGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 17 March 2019 - 18:04.


#140
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,336
  • Înscris: 08.01.2009

View PostWotan, on 17 martie 2019 - 17:44, said:

Partidul a fost votat la noi de batranei incapabili sa se adapteze la secolul XXI, multi ajunsi la noi cu repartitie... Si da, avem oameni cinstiti, dar nu s-ar demite nimeni sa se faca executanti de ordine pentru politicienii teleormaneni.  Au mers la alte partide Posted Image

Mai, tu nu te-ai saturat de penibilitatile astea de 2 bani? Mai idioate explicatii eu nu am vazut pe forumul Softpedia, care suporta totusi multe! Tie, ca persoana adulta si presupus rationala, nu ti-i rusine sa tot pui placa asta penibila? Ai si gasit explicatie la incapacitatea voastra de a vota corect si de a genera niste lideri locali care sa va reprezinte.

Quote

Aia cu siguranta erau rromi deghizati in gabori, pentru prestigiu. Gaborii exista doar in Ardeal si in restul Europei Centrale, si arata altfel decat rromii, avand o origine diferita. La noi sunt bagati la gramada cu rromii sub aceeasi denumire generalista dar in alte state se face diferenta. https://ro.wikipedia...

Sigur ca erau rromi deghizati, toti din jud Mures si Cluj. Posted Image

Quote

Nu erau toate ca la Paris, dar se vad cateva cladiri "burgheze" cu potential arhitectonic. Cred ca Bucurestiului i se zicea "micul Paris" si din cauza acelor strazi linistite, de oameni prosperi. Pacat...
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mcp04nSQgGc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu insist sa nu-ti mai dai cu parerea despre un oras despre care habar nu ai. Plictiseala placuta in oraselul tau iti doresc! Posted Image

Edited by toniq, 17 March 2019 - 18:27.


#141
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Filmari cu centrul Timisorii. A se remarca, printre altele, similaritatile intre Bega si Donaukanalul vienez.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hadUHSxJCcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Posttoniq, on 17 martie 2019 - 18:25, said:

Mai, tu nu te-ai saturat de penibilitatile astea de 2 bani? Mai idioate explicatii eu nu am vazut pe forumul Softpedia, care suporta totusi multe!
Zici tu? Ia da tu niste exemple de oameni capabili si onesti, care s-au bagat sa lucreze pentru PSD la administrarea Bucurestiului. Aud? Hmmm, avand in vedere ca la voi PSD e majoritar, e de inteles la ce s-a ajuns...

Edited by Wotan, 17 March 2019 - 22:01.


#142
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Unul dintre oamenii caruia trebuie sa-i multumim pentru aspectul occidental al orasului nostru Arhitectul arădean Ludovic Szántay va avea statuie în fața Palatului Cultural

"Lajos Szántay (20.02.1872-08.03.1961) s-a născut în Arad la 20 februarie 1872 și a studiat la Facultatea de Arhitectură din cadrul Politehnicii din Zürich. Câțiva ani a lucrat în Budapesta, fiind membru al Societății Maghiare de artă decorativă. În 1902, după ce mama arhitectului moare, acesta se întoarce definitiv în Arad."
"Înainte de Marea Unire din 1918, acesta a proiectat în Arad zeci de clădiri, printre care Palatul Kohn (strada Episcopiei – 1905), Biserica Roșie (Bulevardul Revoluției – 1904-1906), Gara Arad (perfecționarea proiectului – 1910), Palatul Cultural (1911-1913), Palatul Bohuș (strada Vasile Goldiș – 1913), Palatul Szantay (strada Horia – 1905-1911)."
"Statul Român refuză să îi echivaleze studiile făcute în Elveția, motiv pentru care, începând cu anul 1933, este înscris în Corpul Arhitecților din România ca arhitect fără diplomă, însă cu acordul Consiliului Regal de Miniștri. Regimul comunist i-a confiscat întreaga avere și i-a interzis să mai profeseze. Rămas pe drumuri, autoritățile se îndură și îl lasă să locuiască în mansarda casei părintești."

Edited by Wotan, 21 March 2019 - 10:41.


#143
octavvv

octavvv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 09.09.2011
Un oras din Transilvania, asta e clar. Probabil Sibiul

#144
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Azi, cand faceam io lipa-lipa prin oras, am auzit expresia centru' istoric de la doua dudui care se plimbau prin centru' Pitestiului. Inca nu m-am prins daca alea faceau misto sau erau chiar cu neuronii prajiti... da' un lucru e cert, nu cred ca am sa mai aud f. curand expresia centrul istoric al Pitestiului.

Lol..

Edited by Alecsandru010, 04 April 2019 - 21:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate