Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Sfat achiziție consola incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008
Salut,în primul rând vreau să vă spun că sun6o persoana peste 30 de ani cu sotie si copil (O sa ziceți că ce imi trebuie la vârsta aceasta dar imi doresc de cand eram mic )si m-am hotarat sa iau o consola pt MINE,(copilul e prea mic),sunt începător si nu stiu ce consola sa aleg cat si jocuri pt un novice ca mine.Ce ma sfatuiti sa imi iau...Multumesc anticipat!

#2
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Nu exista consola pentru incepator.

Totdeauna va fi un versus xbox one vs ps4.

In primul rand te gandesti daca ai anturaj cu consola si vrei sa te joci cu ei online.
Daca nu, incep alte discutii:
- ps exclusivitati mai misto
- xbox hardware un pic mai bun
- controllerele sunt cam la fel, parca la xbox e mai frumos si un pic mai ergonomic.unii zic ca bateriile tin mai mult la xbox.
- xbox are parte media mai buna
- pe ps ai suport pe Romania, pe xbox nu, trebuie sa iti faci cont pe Somalia sa ai si preturi bune
- etc

jocuri sunt o groaza, in functie de ce gen iti place. La shootere va fi mai greu, din cauza controllerului. Eu nici acum nu m-am obisnuit.

Edited by spe_ripper, 14 March 2019 - 12:08.


#3
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
Si XboX si PS4 sunt la fel de bune, insa exista la XboX un dispozitiv numit kinect, si te poti juca fără ajutorul unui controller fizic, doar folosind gesturi ale corpului și comenzi vocale. Cam asta ar fi diferenta majora dintre ele. Jocuri sunt o multime, depinde ce te jucai sau ce-ti placea sa te joci cand erai mai mic. Varsta nu conteaza, si eu bag jocuri la 44 de ani.

 spe_ripper, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

- pe ps ai suport pe Romania, pe xbox nu, trebuie sa iti faci cont pe Somalia sa ai si preturi bune

Acum exista suport pentru XboX in Romania. Mi s-a acceptat si plata cu cardul romanesc, am Gold in permanenta si mi se retrag banii lunar din cont ING...
http://www.xboxromania.ro/contact/

PS: Sfatul cel mai bun pe care ti-l pot da, indiferent de alegerea facuta este sa-ti iei o consola cu garantie (si pe oleics sunt produse cu garantie), iar jocurile sa le cumperi fizic si dupa ce le joci sa le vinzi mai departe. Altfel costurile sunt foarte mari, un joc nou ajunge si la 279 ron.

Edited by 2Unlimited, 14 March 2019 - 12:22.


#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
xboxromania asta numai site oficial nu este, nici macar securizat prin https nu e ...


In ce priveste jocurile, intr-adevar pe consola trebuie sa platesti, pe PC sunt majoritatea gratis.

Edited by modoran, 14 March 2019 - 12:26.


#5
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Pentru un incepator recomand o consola mai veche, un Nintendo, un Sega, au aparut si variante modernizate de console retro - Sega Mega Drive Flashback, Nintendo Classic, Playstation Classic - sunt ieftine si vin de regula cu jocuri clasice incluse.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xnwiIqlpmG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008

 spe_ripper, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

Nu exista consola pentru incepator.

Totdeauna va fi un versus xbox one vs ps4.

In primul rand te gandesti daca ai anturaj cu consola si vrei sa te joci cu ei online.
Daca nu, incep alte discutii:
- ps exclusivitati mai misto
- xbox hardware un pic mai bun
- controllerele sunt cam la fel, parca la xbox e mai frumos si un pic mai ergonomic.unii zic ca bateriile tin mai mult la xbox.
- xbox are parte media mai buna
- pe ps ai suport pe Romania, pe xbox nu, trebuie sa iti faci cont pe Somalia sa ai si preturi bune
- etc

jocuri sunt o groaza, in functie de ce gen iti place. La shootere va fi mai greu, din cauza controllerului. Eu nici acum nu m-am obisnuit.
Din ce am observat un ps4 slim 500gb acum e 1345 lei sau ps4 slim 1T e 1700 plus 3 jocuri iar la xbox one e în jur de 1400 + un joc....nu stiu care merita sa il iau pt ca nu prea am urmarit prețurile si nu pot sa imi dau seama daca sunt ok sau cam scumpe.Cat despre jocuri m am jucat pe pc Call of Duty si mi -a placut mult....ma mai intereseaza fifa si ceva cu masini si care sa se poata juca si in 2 .


#7
EllaBeauty

EllaBeauty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 18.12.2011
Uite aici un PS clasic pentru incepatori

https://altex.ro/con...SPLYSTATIONCLS/

si poti juca impreuna cu copilul cand mai creste putin

Edited by EllaBeauty, 14 March 2019 - 12:40.


#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Presupunand ca folosesti Windows 8.1/10, poti incepe invers: vezi ce jocuri te atrag pe platforma Windows (atat ca joc, cat si ca pret) si poti decide daca ti se pare ok Xbox sau nu (nu mai spun ca poti folosit si pe PC si pe consola jocurile de Xbox, doar sa vezi care sunt compatibile intre ele).

Dupa, poti sa alegi intre PS si XBox si vezi care te atrage mai mult (ca optiuni de servicii).

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,792
  • Înscris: 13.07.2011
baga-te la PS4, preturile scad, deoarece a fost anuntata lansarea modelul 5, este mai performanta ca xbox-ul si are mai multe exclusivitati.

Ca si jocuri trebuie sa stii ce gen iti place, shooter, curse, fotbal, etc.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016

 modoran, on 14 martie 2019 - 12:22, said:

xboxromania asta numai site oficial nu este, nici macar securizat prin https nu e ...

https://support.xbox...o-ro/contact-us

Suportul nu inseamna neaparat ca cineva iti raspunde la telefon in limba romana. Suportul oferit este ca acum poti sa-ti inregistrezi contul cu datele tale din Romania, nu mai trebuie sa folosesti adresa si card de credit de marea Britanie, de exemplu, cum era anul trecut...

 business11, on 14 martie 2019 - 12:44, said:

PS4 este mai performanta ca xbox-ul

Iar incepem cu performanta. Performanta e doar in cifre. Propun un test, acelasi joc pe PS4 si Xbox one. Acelasi televizor. Voi conecta aleator cele 2 console, undeva in spate, ascunse; crezi ca va spune cineva: "am casapit monstrul ala cu 0.024 secunde mai repede, asta e PS4? Diferentele sunt insesizabile.

Edited by 2Unlimited, 14 March 2019 - 12:58.


#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,849
  • Înscris: 06.01.2008

 ORTEGGA, on 14 martie 2019 - 11:58, said:

Salut,în primul rând vreau să vă spun că sun6o persoana peste 30 de ani cu sotie si copil (O sa ziceți că ce imi trebuie la vârsta aceasta dar imi doresc de cand eram mic )si m-am hotarat sa iau o consola pt MINE,(copilul e prea mic),sunt începător si nu stiu ce consola sa aleg cat si jocuri pt un novice ca mine.Ce ma sfatuiti sa imi iau...Multumesc anticipat!
Fata de ce a spus @Pololica, iti recomand sa te uiti si peste lista de jocuri exclusive pentru PS4 ->https://www.playstat...ps4-exclusives/
Eventual urmaresti si niste clipuri de gameplay pe YouTube, sa vezi daca te atrag.

Personal, am ales PS4 fiindca ma joc mai mult jocuri adventure/action-adventure/horror, si m-au atras jocuri cum ar fi The Last of Us, seria Uncharted, Horizon Zero Dawn, God of War 4, iar acum urmeaza sa apara Days Gone, The Last of Us 2, Death Stranding (se anunta un joc genial si superb din ce clipuri au lansat pana acum, si il are in spate pe Hideo Kojima).

#12
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008
Cam care ar fi pretul corect pt un ps4 slim 500gb/1t?

#13
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 29.12.2016
Eu am ales Xbox doar pentru kinect. Insa colectia Gears of war, Halo, Forza horizon si Forza motorsport sunt exclusive pentru Xbox. Halo 4 si 5 sunt preferatele mele, am jucat si primele variante pe PC si sunt fan al jocurilor FPS (first person shooter) SF (sci-fi).

#14
ORTEGGA

ORTEGGA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 04.07.2008

 2Unlimited, on 14 martie 2019 - 13:15, said:

Eu am ales Xbox doar pentru kinect. Insa colectia Gears of war, Halo, Forza horizon si Forza motorsport sunt exclusive pentru Xbox. Halo 4 si 5 sunt preferatele mele, am jucat si primele variante pe PC si sunt fan al jocurilor FPS (first person shooter) SF (sci-fi).
Se mai găsește xbox cu kinect?

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 2Unlimited, on 14 martie 2019 - 12:13, said:

Acum exista suport pentru XboX in Romania. Mi s-a acceptat si plata cu cardul romanesc, am Gold in permanenta si mi se retrag banii lunar din cont ING...
http://www.xboxromania.ro/contact/


Poti sa iti faci cont pe Romania?

 ORTEGGA, on 14 martie 2019 - 12:35, said:

Din ce am observat un ps4 slim 500gb acum e 1345 lei sau ps4 slim 1T e 1700 plus 3 jocuri iar la xbox one e în jur de 1400 + un joc....nu stiu care merita sa il iau pt ca nu prea am urmarit prețurile si nu pot sa imi dau seama daca sunt ok sau cam scumpe.Cat despre jocuri m am jucat pe pc Call of Duty si mi -a placut mult....ma mai intereseaza fifa si ceva cu masini si care sa se poata juca si in 2 .

Atentie de ce modele si ce marimi HDD vorbim. La PS4 ai Slim si Pro. La Xbox, S si X parca
Cel slim e scump la 1350 lei, probabil urmeaza o "oferta" ceva de Paste. Adica vreo 1100. Eu pe al meu am dat 1050 acum vreo 2 ani.

Bundle-urile cu jocuri, trebuie sa vezi daca te atrag jocurile in vreun fel. Apoi trebuie sa te gandesti ca mai dai 200-250 lei pe inca un controller.
Eu unul un as recomanda controller SH. Ale mele desi nu le-am busit, au inceput sa faca figuri la manete sau butoane.

#16
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
eu am luat prima mea consola anu trecut de black friday am prins oferta la 600 lei pe emag xbox one s 1 TB si sunt foarte multumit.. acum costa in jur de 1000 lei
jocurile 4k se vad foarte bine, peste ps4. Rulează fără lag, 60fps în 4k. Rulează filme în Full HD și 4k direct de pe Netflix fără sa se întrerupă.  recomand  cont pe USA, preturile sunt în dolari și sunt mai ieftine de pe Europa. Pentru a te conecta la internet recomand cablu direct în consola, pe wifi nu merge grozav.

Edited by florinho12, 14 March 2019 - 14:41.


#17
rzv74

rzv74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 30.09.2014
ia nintendo switch! Cica se poate moda Posted Image
e si portabil si fix

Edited by rzv74, 14 March 2019 - 14:40.


#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 ORTEGGA, on 14 martie 2019 - 11:58, said:

sun6o persoana peste 30 de ani cu sotie si copil (O sa ziceți că ce imi trebuie la vârsta aceasta
Eu te intreb ce ti-a trebuit sotie si copil.

 spe_ripper, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

La shootere va fi mai greu, din cauza controllerului. Eu nici acum nu m-am obisnuit.
Nici eu. Dupa zeci de ani de PC, cu mouse si tastatura, nu pot sa joc shootere cu controllerul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate