Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Juridic, Autorizatie Construire - valabilitate

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Salut,

Ma poate ajuta cineva cu o dilema?
Am autorizatia de construire emisa in ianuarie 2018, valabilitate 1 an.
Am inceput constructia efectiv in martie 2018.
Durata santier, 2 ani.

Trebuie prelungita autorizatia de construire?

Multumesc.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
eu zic ca da

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cam da

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Nu. Vezi că acolo unde scrie durata autorizației mai scrie și că valabilitatea ei se extinde pe durata executării lucrărilor.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Fără autorizație de construire în termen de valabilitate nu poți recepționa clădirea și fără recepție nu o poți intabula.

#6
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Eu am inteles ca autorizatia de constructie este valabila din momentul anuntarii inceperii constructiei la ISC.

#7
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am gasit.

Nu stiu exact constructorul meu cand a anuntat ISC, dar pe 12 martie s-a facut un an de la trasare fundatie...

Attached Files



#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Din cate stiu poti cere la primarie prelungirea autorizatiei de construire cu inca 12 luni, nu scrie si in autorizatie asta?

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Situația e alta decît ai scris inițial - autorizația a expirat alaltăieri. Poți încerca să obții o autorizație pentru terminarea lucrărilor.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.

#11
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Martie 2018 - Martie 2020. Daca nu reusesti sa intabulezi pana in Martie 2020, vei demara mai devreme prelungirea AC cu inca 1 an, adica pana maxim in Martie 2021.

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
...
Corect

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

...
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
...
24 luni sau 36 luni sau cat scrie in autorizatie.

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

...
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.
Am depus cu 15 zile fix inainte de expirarea perioadei anuntate, atat mi-a cerul de la primarie.

#13
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 Adm, on 14 martie 2019 - 12:30, said:

1. Durata autorizatiei de constructie e de un an.
2. Daca in decursul acelui an, te apuci de construit (anunti inceperea lucrarilor), ai la dispozitie 2 ani pentru finalizarea imobilului, in momentul anuntarii inceperii lucrarilor!
3. Nu mai poti prelungi autorizatia, daca a trecut termenul de un an. Trebuia sa incepi demersurile cu minim 30 de zile inainte de exprirare.

Cam asta stiam si eu, doar ca a intervenit dubiul.
Sunt in interiorul termenului de 2 ani pentru finalizare, dar conform celor scrise in autorizatie, valabilitatea acesteia a expirat.
Si atunci, conform pct 1 si 2 de mai sus, nu sunt in ilegalitate, conform AC... nu mai stiu.
Si mai ales, cum intrunesc conditiile 1 si 2, de ce sa mai am AC valabil la receptie?

Dar cum am pus poza mai sus, se pare ca mie mi-au dat doar 12 luni termen de executie..

Edited by forbs, 14 March 2019 - 13:08.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Pe site-ul unei primarii locale am gasit urmatorul pasaj:

Quote

VALABILITATEA AUTORIZAŢIEI DE CONSTRUIRE/DESFIINŢARE

Prin autorizaţia de construire/desfiinţare emitentul stabileşte şi înscrie în formular:
a)termenul de valabilitate al autorizaţiei de construire/desfiinţare;
b)durata de execuţie a lucrărilor.

Valabilitatea autorizaţiei de construire/desfiinţare se constituie din:
a)intervalul de timp, de cel mult 12 luni de la data emiterii, în interiorul căruia
solicitantul este obligat să înceapă lucrările autorizate;
b)în cazul îndeplinirii condiţiei specificate la lit. a), începând cu data anunţată a
începerii lucrărilor, valabilitatea autorizaţiei se extinde pe toată durata de
execuţie a lucrărilor prevăzută prin autorizaţie.

Durata executării lucrărilor, care reprezintă timpul fizic maxim necesar pentru realizarea
efectivă a lucrărilor de construcţii autorizate, se stabileşte de către emitentul autorizaţiei
de construire/desfiinţare, pe baza datelor înscrise în cerere - respectiv în anexa la
aceasta - conform prevederilor documentaţiei tehnice - D.T. pentru autorizarea
executării lucrărilor de construire - D.T.A.C. sau de desfiinţare - D.T.A.D., după caz.

Din asta inteleg ca ai 12 luni in care trebuie anuntata inceperea lucrarilor de construire, data de la care incepe durata efectiva de executie a lucrarilor (cei 2 ani).
Dar asteapta sa-ti confirme asta cineva cine stie mai multe in domeniul asta.

Edited by Hider141, 14 March 2019 - 13:20.


#15
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 Hider141, on 14 martie 2019 - 13:12, said:

Din asta inteleg ca ai 12 luni in care trebuie anuntata inceperea lucrarilor de construire, data de la care incepe durata efectiva de executie a lucrarilor (cei 2 ani).
Dar asteapta sa-ti confirme asta cineva cine stie mai multe in domeniul asta.

Exact asa scrie si in autorizatia noastra de constructie si asa am interpretat si noi.

#16
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Asta scrie in a mea:

Untitled.jpg

Edited by forbs, 14 March 2019 - 13:33.


#17
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Inteleg ca ai la dispozitie 12 luni sa incepi executia si daca anuntul la ISC a fost facut pe 30 martie sa zicem, ai 12 luni din acel moment sa finalizezi constructia. Autorizatia prelungindu-se pana la finalizarea constrcutiei, respectiv 12 luni din 30 martie. Autorizatia noastra e pe 24 de luni din momentul anuntarii la ISC.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Nu ai doi ani de șantier.
Ai un an de valabilitate a autorizației, timp în care trebuie să începi lucrările. După ce ai început lucrările autorizația nu mai contează. Începe să se scurgă termenul de execuție a lucrărilor care la tine e de un an (12 luni).
Dacă ai început pe 12 martie 2018 atunci termenul de execuție s-a sfîrșit pe 12 martie 2019. Cel tîrziu alaltăieri ar fi trebuit să faci recepția la terminarea lucrărilor.
Acum ai nevoie o autorizație de terminare a lucrărilor începute altfel rămîi cu șantierul așa cum e.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate