Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Denumiri corecte componente auto

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 Neaceasca85, on 14 martie 2019 - 09:52, said:

Jigler sau jiclor?
JICLÓR, jicloare, s.n. Parte a carburatorului, de forma unui dop, cu un orificiu care dozează debitul de combustibil necesar formării amestecului carburant la motoarele cu ardere internă. – Din fr. gicleur.Sursa: DEX '98
Așadar, vorbim despre un jiclor, două jicloare și nu despre un „jigler” sau un „jiglor” .

#20
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Bre, dar cum ziceți la sistemul de menținere automată a vitezei (m-am strofocat să dau o definiție)? Cruise control, tempomat, pilot automat? Altfel? Mi se pare că pentru sistemul ăsta nu s-a impus o anumită variantă. Încă de prin anii 90, le auzeam pe toate, în funcție de „afinitatea vorbitorului”. Cei care știau de asta de la mașini nemțești, îi ziceau tempomat, cei obișnuiți cu reviste englezești, îi ziceau cruise control etc.
La fel e și cu climă, în loc de aer condiționat automat. Venit pe filieră nemțească, plus că e mai scurt, deci ușor/comod de zis.
Alt termen cam ieșit din uz acum este „navigație”. Acu toată lumea zice GPS. Înainte se făcea diferența între cele 2.

#21
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
climatronic este specific grupului vag dar se foloseste cu spectru larg
asa cum multi identifica si automata cu hidramata

la tempomat/crusie control/pilot automat depinde de cum s-a invatat fiecare
exact asa cum unii folosesc DPF iar altii FAP

Edited by maistoru, 14 March 2019 - 11:37.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Baxon, on 14 martie 2019 - 09:38, said:

Ma zgarie pe ochi cand vad atatia " experti " pe aria asta care habar nu au sa scrie corect denumirea unor componente auto !
in ziua de azi, cu atatia termeni tehnici imprumutati din diverse limbi, cu autocorect pe telefon si tastat pe fuga, analfabetii sint cei care se fac ca nu inteleg despre ce e vorba in acel text, nu cei care scriu genti in loc de jante...

Un topic cu multe semne de exclamare, semn de furie proletara a celor fara dileme.

Volant/volanta... who cares... maus/mouse/soricel...

 maistoru, on 14 martie 2019 - 11:34, said:

climatronic este specific grupului vag dar se foloseste cu spectru larg
asa cum multi identifica si automata cu hidramata

la tempomat/crusie control/pilot automat depinde de cum s-a invatat fiecare
exact asa cum unii folosesc DPF iar altii FAP
exact ce spuneam... ca si computer/calculator/ordinator sau laptop/notebook

un topic de pierdut timpul

 laurstef, on 14 martie 2019 - 11:20, said:

JICLÓR, jicloare, s.n. Parte a carburatorului, de forma unui dop, cu un orificiu care dozează debitul de combustibil necesar formării amestecului carburant la motoarele cu ardere internă. – Din fr. gicleur.Sursa: DEX '98
Așadar, vorbim despre un jiclor, două jicloare și nu despre un „jigler” sau un „jiglor” .
dex din 98 nu inseamna decat o sursa, o interpretare a cuiva.
insa de fapt cand vorbim despre jigle, jiglor etc stim CU TOTII despre ce vorbim

nu va zice nimeni "nu stiu ce e ala", pai e jiclor, "aaaa jiclor, da, pai jiglor nu stiam ce e"

#23
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

 unbrutus, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

in ziua de azi, cu atatia termeni tehnici imprumutati din diverse limbi, cu autocorect pe telefon si tastat pe fuga, analfabetii sint cei care se fac ca nu inteleg despre ce e vorba in acel text, nu cei care scriu genti in loc de jante...

Un topic cu multe semne de exclamare, semn de furie proletara a celor fara dileme.

Volant/volanta... who cares... maus/mouse/soricel...


exact ce spuneam... ca si computer/calculator/ordinator sau laptop/notebook

un topic de pierdut timpul


dex din 98 nu inseamna decat o sursa, o interpretare a cuiva.
insa de fapt cand vorbim despre jigle, jiglor etc stim CU TOTII despre ce vorbim

nu va zice nimeni "nu stiu ce e ala", pai e jiclor, "aaaa jiclor, da, pai jiglor nu stiam ce e"

Acum, no offence, dar dacă tot zici că e un topic de pierdut timpul, tu de ce mai intri pe el și dai răspunsuri la chestii inutile? Nu-ți place, dai „next” și gata. E ca și cu telecomanda televizorului.
Pe de altă parte, se pare că scapi din vedere ceea ce a cerut inițiatorul acestui post: vrea să știe denumirile corecte ale unor componente auto pentru că este sătul de „experți” care nu știu să scrie corect.
Acum , că nu-ți place ție DEX-ul și-l consideri doar o interpretare a „cuiva” țin să te anunț că și tu folosești și ortografiezi tot forme ale cuvintelor acceptate de cineva, cumva în vreun fel, fie că se numește „Instgitutul de lingvistică”, fie că se numește „Academia Română”.
Nici mie nu-mi convin o serie de interpretări din noul DOOM (NOUL DICŢIONAR ORTOGRAFIC, ORTOEPIC ŞI MORFOLOGIC al LIMBII ROMÂNE), dar...„unde-i lege nu-i tocmeală”, zice o vorbă românească și astgfel folosesc „niciun„ și „nicio” scris legat ș.a.m.d.

Cred că ideea finală era de a folosi totuși formele corecte ale denumirirlor unor componente auto și, pe cât posibil, a nu mai propaga denumirile lansate de vreun „mecanic” priceput care le-a auzit „din zbor” și așa crede el că trebuie pronunțate.

Edited by laurstef, 14 March 2019 - 12:30.


#24
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 09.01.2008
Claxon si nu clanson.
Se pune?

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 14 martie 2019 - 10:25, said:

prezoane => suruburi roti
Eu am piulite. ;)

Sunt si prezoane (filetate la ambele capete, unul infiletat in butuc si pe celalalt de insurubeaza piulita)

#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 02.02.2006

 unbrutus, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

in ziua de azi
În ziua de azi, ”ai n-ai BACul, semințele același gust are” (vorbă din popor). Așa că hai să vorbește ca pe câmp între noi cu toată lumea care este, că doar ne înțelegem unu la altu', și asta e important. Înțelegi? ;)

#27
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 unbrutus, on 14 martie 2019 - 12:07, said:

in ziua de azi, cu atatia termeni tehnici imprumutati din diverse limbi,....
Pt orice exista traducere si cuvant in limba romana , din pacate romelgleza face ravagii .
Am inteles cu totii ca esti Gica Contra insa asa cum spunea colegul , ignora topicul asta pt simplu fapt ca nu intelegi tema ! Du-te la spart seminte si ramai la nivelul care te defineste .
Io vreau sa invat ca nu le stiu pe toate , dar vreau sa invat denumirea corecta .

#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001
"Delcou" Posted Image
Vine de la Delco Group sau Delco Remy

Edited by dorin_2k, 14 March 2019 - 13:54.


#29
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 dorin_2k, on 14 martie 2019 - 13:47, said:

"Delcou" Posted Image
Vine de la Delco Group
Scrie forma corecta delco si apoi " grozaviile "

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,246
  • Înscris: 01.12.2001

 Baxon, on 14 martie 2019 - 13:51, said:

Scrie forma corecta delco si apoi " grozaviile "
"Ruptor-distribuitor".
E ok asa?

#31
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 camsonat, on 14 martie 2019 - 12:37, said:

Claxon si nu clanson.
Se pune?
pe cine draq ai auzit tu zicand "clanson"?

#32
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
O fi zis cineva clanson, cum am auzit și io pe unul la un service auto că are probleme cu catesofonu Posted Image

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 02.02.2006

 Octavian_SK, on 14 martie 2019 - 14:53, said:

pe cine draq ai auzit tu zicand "clanson"?
Ehe, și încă câți. Pe forum nu știu dacă am citit, dar pe lângă bloc auzi. Clanson, folbal... variații de-astea care cică nu contează, că oricum te înțelegi cu omul. :D

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 alexcrist, on 14 martie 2019 - 16:00, said:

.. variații de-astea care cică nu contează, că oricum te înțelegi cu omul. Posted Image

Pai chiar asa si este:

Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lucru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.


aaa...Posted Image

#35
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

 Octavian_SK, on 14 martie 2019 - 16:24, said:

Pai chiar asa si este:

Cnofrom uuni stduiu al ueni uinvresttiai elgenze, nu cntozeaa in ce odrnie se alfa lirteele itnr-un cuvant, signruul lucru ipmotarnt e ca pirma si utlima lierta sa fie la lcuol lor. Rsetul potae fi o vrzaa colmpeta si tot o vei ptuea ctii fraa prboelme. Atsa e din cuzaa ca nu ciitm feicrae lteira, ci cvanutul ca un irtneg.


aaa...Posted Image
Sa dea dracu daca nu am citit cursiv. Initial dupa primele cuvinte nici nu am observat..

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,986
  • Înscris: 07.11.2006
Discuri de frana ovalizate.
Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate