Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Laptop doar cu SSD - o problema?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Am luat recent un laptop care are doar un SSD de 512 ca si unitate de stocare. Si zilele trecute am vazut un comentariu pe ceva site, ca laptopurile care au doar SSD prezinta un risc mai mare de a se defecta acesta (adica SSD-ul) fata de cele care au SSD + hard.

E adevarat?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Folclor urban!
Orice unitate de stocare date are posibilitatea de defectare. In perioada de garantie sau dupa.
Nicio firma, absolut nicio firma nu garanteaza integritatea datelor stocate.
Inlocuiesc mediul de stocare( HDD, SSD) daca acesta s-a defectat in perioada de garantie, dar nu ofera si salvarea datelor stocate. Poate, unele firme, contra cost. Dar nu cred.

Edited by viceroy56, 13 March 2019 - 20:26.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Depinde de laptop. Daca esti sarantoc si ai luat un laptop de 2k ron, poate fi o problema.

Daca ai luat un laptop gen Thinkpad T, atunci nu e o problema.

#5
Dark_Lord

Dark_Lord

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.03.2019

 Marcous, on 13 martie 2019 - 20:19, said:

Am luat recent un laptop care are doar un SSD de 512 ca si unitate de stocare. Si zilele trecute am vazut un comentariu pe ceva site, ca laptopurile care au doar SSD prezinta un risc mai mare de a se defecta acesta (adica SSD-ul) fata de cele care au SSD + hard.

E adevarat?

Daca acel cineva care a facut acel comentariu nu a adus si niste argumente tehnice solide,poti considera comentariul respectiv ca si inexistent.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 02.05.2008
Din mai 2017 am un ASUS X556UQ-DM479D la care am doar SSD, un Kingston SSDNow V300. Nu am avut nici o problema.

Edited by Maryus89, 13 March 2019 - 20:39.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Eu am un V300 acasa (desktop) si un V300 pe laptop. Au cam 2-3-4 ani, fiecare (pe acolo, nu stiu exact :) ). Pana acum n-au cedat.
Un coleg s-a schimbat deja SSDul dintr-un laptop pentru ca a cedat (nu stiu ce model) si n-a fost singurul care a patit-o (zise cel care l-a luat in primire).


Buba la SSDurile e ca, daca se buleste, pai se buleste, slabe sanse sa mai recuperezi ceva. La HDD, mai ai sanse cu o electronica de la unul asemanator (+ acatiste). Dar, daca pleci de la premiza ca oricand se boate buli, ca oricand il poti face tandari sau oricand poate fi furat si ai datele alea pe inca un mediu (daca sunt importante) sau pe inca 2 medii (daca-s FOARTE importante), atunci nu-i nici o problema.

#8
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
La datele importante exista backup ca altfel n-ar fi date importante (indiferent ca sunt stocate pe HDD sau SSD in laptop).
in caz de ghinon  deces SSD, se inlocuieste in garantie, ulterior te descurci ...
Evident fiabilitatea SSD-ului tine si de model si de noroc si de modul in care-l utilizezi.

Edited by MD, 14 March 2019 - 00:33.


#9
77777-7

77777-7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 665
  • Înscris: 24.10.2016

 OriginalCopy, on 13 martie 2019 - 20:31, said:

Depinde de laptop. Daca esti sarantoc si ai luat un laptop de 2k ron, poate fi o problema.

Daca ai luat un laptop gen Thinkpad T, atunci nu e o problema.
Lol ce SF-uri.

#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu e vorba ca se strica.
E vorba ca SSD, orice SSD, are o durata de viata limitata, din fabricatie.
Avind in vedere ca ai doar SSD, absolut totul va fi pe SSD, deci acesta va fi folosit continuu.
Daca ai fi avut si HDD, ar fi fost impartita sarcina (in ce proportie.... asta nu conteaza acum).
Si deci, viata SSD ar fi fost prelungita.
Pe de alta parte, mai sint 786 de discutii despre durata de viata SSD.
As putea pune pariu ce cel putin 6-8-10 ani vei folosi acel laptop fara probleme.
Ai mai mare sansa sa se strice alta piesa (fara absolut nici o legatura cu SSD), decit SSD.
Sau, prin absurd, daca se strica SSD, nu conteaza ca era singur, fara HDD.
Deci baga mare si foloseste-l cu incredere.
Peste 5 ani foloseste utilitarul dedicat al producatorului SSD si vezi durata de viata ramasa / cantitatea de date scrisa pe HDD (apoi compari cu cantitatea maxima estimata de producator).

Eu am un Samsung 850 Evo de 120 Gb, producatorul zice 75 TBW cantitate scriere estimata.
Il am de 2 ani, am 23.4 Tb scrisi
Adica ma mai tine inca 6 ani = total 8 ani.
Mai am inca 2 harduri.
La modelul de 500 Gb TBW este 150, deci....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate