Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Reteta ceva pentru familie? Un barbat la cratita.

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Baga o musaca ... e ceva mai laborios de facut si necesira ceva ingrediente ... dar iese ceva spectaculos.

https://forum.softpe...__fromsearch__1

Edited by Tarzy, 13 March 2019 - 19:38.


#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ca barbat cand intru in bucatarie ma uit sa gatesc ceva altfel, pe sistemul ce drac sa le gatesc ce le place sa manance si ce au mancat de 100 de ori? Hai ca poate gasesc ceva interesant si daca tot intru in bucatarie si tot gatesc de placere hai sa gatesc ceva placut si nou.

Altcumva gatesc mancare de cartof cu pulpe.

Edited by Argent, 13 March 2019 - 19:36.


#21
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Vlad_22, on 13 martie 2019 - 19:29, said:

Concediul nu inseamna numai mancare si alte chestii.Nu voi intelege niciodata obsesia asta a romanilor pt all inclusive.
Nici ei nu inteleg ca sistemul asta te tine sechestrat in locatie .
Am avut in toamna o saptamina cu "all inclusive" la dispozitie , in Poiana , dar am preferat sa ne bip in ea de masa si sa colindam , sa mincam pe unde da Dumnezeu . Masa de dimineata nu o saream , ca ne intilneam si discutam pe unde sa calatorim . Restul ... renuntat ...
Asa ceva dimineata ....

Attached Files


Edited by 86-APP, 13 March 2019 - 19:38.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,252
  • Înscris: 01.12.2001
Eu fac doar sandwichuri, cartofi prăjiți sau fierți, oua prăjite sau fierte și ciorba din legume înghețate luate din market. Astea doar când nevasta e plecată din țară. Când nu mai am chef, merg cu copiii la meniul zilei.

#23
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 25.10.2007
Eu zic sa nu creezi un precedent...

#24
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Arunca un ochi la Jamilla Quisine, are retete bune si relativ usor de preparat, vezi sa ai in vedere ingredientele exotice la retetele orientale.

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 07.05.2018
Fa si tu o Lasagna  https://valeriesfood...asagna-clasica/

#26
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Fa o supa crema de ardei copt si dovleac cu chimen si pt felul 2 ...daca ai ciuperci...faci ciuperci cu pui si smantana. :) Pentru supa crema folosesti crutoane aromatizate cu ulei de masline si ierburi mediteraneene si la pui faci o mamaliga cu unt si ierburi , dupa care ii f...ti 3 dungi pe grill. Pentru desert faci un pandispan cu cacao si nuci! Si nu uita de un vin alb demisec.Daca te intereseaza scriu si modul de preparare.;).
Acum nu stim nici cat de priceput esti la gatit, altfel ti-as fi recomandat un rizotto...lasagna....

Succes! :)

Edited by Dodo03, 13 March 2019 - 21:29.


#27
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
daca vrei sa nu te mai streseze ... arde mancarea!~

#28
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 Dodo03, on 13 martie 2019 - 21:28, said:

..........daca ai ciuperci...faci ciuperci cu pui si smantana. ...........
Slabut , nimic deosebit si mai complicat .
Ceva extrem de simplu de facut , dar ceva mai costisitor , daca vrei calitate / pui cu sos gorgonzola .
Nu am poze!Posted Image
Daca vrei sa incerci reteta , recomand gorgonzola picanta , deoarece are un gust mai pronuntat , si smintina de gatit ( cu carnea de pui la gratar )

#29
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Si ciuperci sau doar pui?Sau nu mai pui ca ai pus destul? Deci pana la urma pui si smantana?

Edited by Dodo03, 13 March 2019 - 21:41.


#30
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Vlad_22, on 13 martie 2019 - 19:29, said:

Concediul nu inseamna numai mancare si alte chestii.Nu voi intelege niciodata obsesia asta a romanilor pt all inclusive.
Nu e vorba de all-inclusive, e vorba de stresul de a alege. Alternativa este cantina, dar la cantine, meniul e de obicei mai limitat. De aceea all-inclusive - nu pentru mancarea in sine, ci pentru o grija in minus. A alege din meniul unui restaurant e o grija in plus. Pe restaurant il folosesc pentru o schimbare de scena, in cadrul vacantei all-inclusive.

 86-APP, on 13 martie 2019 - 19:37, said:

Nici ei nu inteleg ca sistemul asta te tine sechestrat in locatie .
Am avut in toamna o saptamina cu "all inclusive" la dispozitie , in Poiana , dar am preferat sa ne bip in ea de masa si sa colindam , sa mincam pe unde da Dumnezeu . Masa de dimineata nu o saream , ca ne intilneam si discutam pe unde sa calatorim . Restul ... renuntat ...
Asa ceva dimineata ....
Depinde si unde te duci la all-inclusive, ca una e in Romanica, alta e in Grecia, de exemplu.

In Romania, bineinteles ca prefer un restaurant select.

Edited by OriginalCopy, 13 March 2019 - 21:46.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Și ciuperci și smintina și pui!😀
Respectind ce am scris mai sus nu iese pui cu smintina

#32
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 13.03.2007
Deci pui si gorgonzola si iese pui cu smantana, ciuperci si gorgonzola. ;) . Punem si niste retete /recomamdari de post?

#33
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 03.08.2004
Pui cu 40 de catei de usturoi. O reteta usoara, de efect si delicioasa. Eu folosesc reteta de pe fortheloveofcooking.

#34
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Femeile au trei maini si doua capete sau ce? Puneti mana si faceti de toate, nu va mai vaitati ca sunteti barbati, netul e plin de retete!

#35
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Argent, on 13 martie 2019 - 19:36, said:

Ca barbat cand intru in bucatarie ma uit sa gatesc ceva altfel, pe sistemul ce drac sa le gatesc ce le place sa manance si ce au mancat de 100 de ori? Hai ca poate gasesc ceva interesant si daca tot intru in bucatarie si tot gatesc de placere hai sa gatesc ceva placut si nou.

Altcumva gatesc mancare de cartof cu pulpe.


Eu as incerca un risotto cu ciuperci :)

#36
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Fa un desert mai special,ceva sau niste fructe de mare.Sau o lasagna,nu stiu.Sau ieșiți toți la un restaurant mai special de la tine din oraș.Sau iei câteva shaworme,și le zici,hai mâncați. 😂

Edited by Vlad_22, 14 March 2019 - 10:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate