Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Plângere ANSPDCP

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Pe 7 ianuarie am înaintat pe mail o plângere către Instituția din titlu.
Am completat template-ul lor în format PDF conform cu cerințele de acolo și în conformitate cu regulamentele lor de pe site.

Am așteptat frumos 45 de zile și nu am primit absolut nicio înștiințare: că s-a declanșat vreo verificare, că nu am completat plângerea cum trebuie poate, că nu e de găsit persoana juridică pârâtă, că nimic.

Am recitit regulamentele și legile pe care se fundamentează instituția și am văzut că erau obligați să-mi comunice ceva, orice, în acest interval și că, pot ataca în contencios administrativ în cazul în care acest termen nu e respectat.

Ce pot face în acest caz? Cum se procedează în contencios administrativ? Cui adresez doleanțele mele?
Dacă îi sun și eu nu am primit niciun număr de înregistrare, nimic, ce să le spun?

Mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai vreo dovadă că ei au primit mailul ?

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Termenul legal de raspuns este de 30 de zile, cu un plus de inca 15 zile (total 45) pentru situatia care necesita un timp suplimentar.

Daca trec cele 30/45 zile, va trebui sa astepti raspunsul redactat, cel mai probabil in scris, care mai dureaza cateva zile (sau o saptamana).

Daca nu vine pana la sfarsitul lunii, poti merge in cu judecata in contencios-administrativ, dar va fi si aici de asteptat. La 01.06 incepe vacanta judecatoreasca si ai 3 luni de stat ca popa.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cerere de chemare in judecata
Asta se depune la Tribunal - Sectia Contencios Administrativ

Vrei plangere penala ?
Asta se depune la Parchetul de pe langa Judecatoria din raza teritoriala

De curiozitate - despre ce este vorba in plangere ?
Sper ca nu este a' la' Caragiale - Cer pensie. Nu eu - o matusa Posted Image

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici ai tot ceea ce trebuie să ştii.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 15:08, said:

Salutări!

Pe 7 ianuarie am înaintat pe mail o plângere către Instituția din titlu.
Am completat template-ul lor în format PDF conform cu cerințele de acolo și în conformitate cu regulamentele lor de pe site.

Am așteptat frumos 45 de zile și nu am primit absolut nicio înștiințare: că s-a declanșat vreo verificare, că nu am completat plângerea cum trebuie poate, că nu e de găsit persoana juridică pârâtă, că nimic.

Am recitit regulamentele și legile pe care se fundamentează instituția și am văzut că erau obligați să-mi comunice ceva, orice, în acest interval și că, pot ataca în contencios administrativ în cazul în care acest termen nu e respectat.

Ce pot face în acest caz? Cum se procedează în contencios administrativ? Cui adresez doleanțele mele?
Dacă îi sun și eu nu am primit niciun număr de înregistrare, nimic, ce să le spun?

Mulțumesc!

Se sesizeaza Corpul de Control al Primului Ministru (dna Vasilica) cum ca institutia nu a raspuns in termenul cerut de lege.

#7
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 waterman, on 13 martie 2019 - 15:21, said:

Ai vreo dovadă că ei au primit mailul ?
Desigur că nu, eu am dovadă că am trimis, conform regulamentelor lor.

 Pololica, on 13 martie 2019 - 15:23, said:

Termenul legal de raspuns este de 30 de zile, cu un plus de inca 15 zile (total 45) pentru situatia care necesita un timp suplimentar.

Daca trec cele 30/45 zile, va trebui sa astepti raspunsul redactat, cel mai probabil in scris, care mai dureaza cateva zile (sau o saptamana).

Daca nu vine pana la sfarsitul lunii, poti merge in cu judecata in contencios-administrativ, dar va fi si aici de asteptat. La 01.06 incepe vacanta judecatoreasca si ai 3 luni de stat ca popa.
Metoda de răspuns este cea pe care am ales-o eu în formularea plângerii, respectiv pe adresa de e-mail comunicată.
Nu în scris la domiciliu.

 Naijax, on 13 martie 2019 - 15:24, said:

Cerere de chemare in judecata
Asta se depune la Tribunal - Sectia Contencios Administrativ

Vrei plangere penala ?
Asta se depune la Parchetul de pe langa Judecatoria din raza teritoriala

De curiozitate - despre ce este vorba in plangere ?
Sper ca nu este a' la' Caragiale - Cer pensie. Nu eu - o matusa Posted Image
Nu știu dacă se impune plângere penală.

Plângerea este pentru faptul că o entitate juridică încă îmi folosește datele personale cu toate că am încheiat demult orice activitate ce ar necesita prelucrarea lor, cu toate că le-am solicitat să le șteargă, i-am contactat și în scris și telefonic. Am atașat la plângere toate aceste dovezi.

 rosix, on 13 martie 2019 - 15:38, said:

Se sesizeaza Corpul de Control al Primului Ministru (dna Vasilica) cum ca institutia nu a raspuns in termenul cerut de lege.
Neavând cunoștințe juridice, nu-mi pot da seama cu ușurință dacă "tonul" din spatele acestor cuvinte este unul ironic sau nu, așadar, v-aș ruga ca în cazul în care nu doriți să comunicați lucruri serioase, să nu o faceți.

 PSC, on 13 martie 2019 - 15:32, said:

Aici ai tot ceea ce trebuie să ştii.
Am specificat în post: am citit cu mare atenție tot acel Regulament.
Acolo asta este stipulat: dacă nu primesc răspuns în 45 de zile, pot merge în contencios.

BTW, în acele 45 de zile intră și cele nelucrătoare? De genul sărbătorilor de stat?

Edited by vlad29marko, 13 March 2019 - 16:18.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 16:08, said:


Ai vazut ce inseamna 45 de zile ?

(5)Rezultatul investigaţiei se aduce la cunoştinţa persoanei vizate în termen de cel mult 45 de zile de la finalizarea acesteia. Art. 11 din prezenta procedură se aplică în mod corespunzător.

Mai pe romaneste, investigatia poate dura 450 de zile iar, la finalizarea acesteia, dupa alte 45 de zile primesti raspunsul

Succes

#9
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Naijax, on 13 martie 2019 - 16:10, said:

Ai vazut ce inseamna 45 de zile ?

(5)Rezultatul investigaţiei se aduce la cunoştinţa persoanei vizate în termen de cel mult 45 de zile de la finalizarea acesteia. Art. 11 din prezenta procedură se aplică în mod corespunzător.

Mai pe romaneste, investigatia poate dura 450 de zile iar, la finalizarea acesteia, dupa alte 45 de zile primesti raspunsul

Succes
Extras din același Regulament:

"(3)ANSPDCP informează persoana vizată în legătură cu evoluţia sau cu rezultatul investigaţiei întreprinse, în termen de trei luni de la data la care s-a comunicat acesteia că plângerea este admisibilă potrivit alin. (1) sau (2). Informarea va cuprinde şi calea de atac împotriva ANSPDCP."

Problema e că nu mi s-a comunicat nici măcar că s-a înregistrat plângerea sau că nu e ok completată și că nu e luată în considerare, înțelegi?

Edited by vlad29marko, 13 March 2019 - 16:16.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 16:15, said:

Extras din același Regulament:

"(3)ANSPDCP informează persoana vizată în legătură cu evoluţia sau cu rezultatul investigaţiei întreprinse, în termen de trei luni de la data la care s-a comunicat acesteia că plângerea este admisibilă potrivit alin. (1) sau (2). Informarea va cuprinde şi calea de atac împotriva ANSPDCP."

Problema e că nu mi s-a comunicat nici măcar că s-a înregistrat plângerea sau că nu e ok completată și că nu e luată în considerare, înțelegi?

BINGO !
Aici e problema
Foarte usor - DAR FOARTE USOR -  pot zice ca nu au primit nici o plangere.
Sunt inocenti - se stie ...

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Naijax, on 13 martie 2019 - 16:19, said:

BINGO !
Aici e problema
Foarte usor - DAR FOARTE USOR -  pot zice ca nu au primit nici o plangere.
Sunt inocenti - se stie ...
Dacă e să o luăm așa, orice instituție poate spune asta continuu.
Nu au primit nici pe mail, nici în scris, nici nicăieri. Pe logica absurdului nimic nu e admisibil niciodată, desigur.

Edited by vlad29marko, 13 March 2019 - 16:21.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 16:21, said:

Dacă e să o luăm așa, orice instituție poate spune asta continuu.
Nu au primit nici pe mail, nici în scris, nici nicăieri. Pe logica absurdului nimic nu e admisibil niciodată, desigur.

Exact
Absurd dar, foarte posibil
Te sfatuiesc sa mai faci o plangere
De data asta pe sfanta hartie pe care o depui personal la sediul lor

#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Si eu am reclamat la ANPC online si am primit raspun in scris la domiciliu, deci presupun ca nu e o regula sa-ti raspunda online.

#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 15:08, said:

Cum se procedează în contencios administrativ?  
Îi chemi în judecată pentru că nu au respectat nimic din ce sunt obligați să facă, dar înainte de asta mai ai de parcurs un pas și poate așa se rezolvă: formulezi o plângere prealabilă (așa trebuie când intenționezi să acționezi în instanță o autoritate publică, instituție etc.) adresată președintelui  ANSPDCP - Ancuța Gianina OPRE  

Uite și date de contact, poți trimite o recomandată cu confirmare de primire:  
https://www.dataprot...o/?page=contact

E și un număr de telefon acolo de la cabinetul ei.

Edited by althea, 13 March 2019 - 18:17.


#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

 Naijax, on 13 martie 2019 - 16:24, said:


Exact
Absurd dar, foarte posibil
Te sfatuiesc sa mai faci o plangere
De data asta pe sfanta hartie pe care o depui personal la sediul lor
Și ce i-ar împiedica să spună mai târziu că nu ar primi-o dacă depun în scris? E aceeași logică.
Cât despre mers la sediu, e mai greu, nu sunt din București.

#16
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 vlad29marko, on 13 martie 2019 - 18:16, said:

Și ce i-ar împiedica să spună mai târziu că nu ar primi-o dacă depun în scris? E aceeași logică.
Cât despre mers la sediu, e mai greu, nu sunt din București.
Nu!!!!!! Confirmare de primire avand valoare declarata si cu nota de inventar atasata.

Totusi cine te-a suparat asa tare de vrei sa ii reclami aici, sau mai pe romaneste ce anume ti-au facut concret?

Edited by costinuti, 13 March 2019 - 19:50.


#17
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Am sunat la ei și am vorbit.
Mi-au spus că trebuia să primesc automat un mail cu numărul de întregistrare, dar serverele lor mai fac figuri uneori.
Au verificat manual și mi-au comunicat că plângerea are temei și că investigația este în curs.
De asemenea, în februarie cică ei mi-ar fi și răspuns, pe adresa de mail lăsată de mine, conform procedurilor.
N-am primit nimic, nu știu ce servere au ei, dar i-am rugat să reîncerce.

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi și sugestii!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate