Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

baterii de ceas

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
salut,

exista undeva in Buc un rai al bateriilor de ceas - toate modelele toate marimile?

merci

#2
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 29.10.2017
Raion, vrei sa spui.

#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Exista, dar mai intai trebuie sa mori ca sa ajungi acolo...

Nu poti sa gasesti tipul plecand de la modelul de ceas sau consumator ?

In general se gasesc pe internet destule informatii, inclusiv compatibilitati, diferente, etc.

Oricum bateriile in general sunt sigilate, deci nu poti sa le incerci pe fiecare la gramada decat dupa ce le cumperi.

La multe Kaufland, unele Auchan, multe malluri nu toate, sunt niste magazine separate de cel principal, uneori in interior, alteori in parcare, care fac chei la comanda, si au si baterii Varta pt ceasuri.
Si gasesti si in magazinele mari deja mentionate baterii, si de brand mai ordinar, cat si Duracell, Varta, Energizer, etc.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cele mai multe le gasesti la ceasornicari.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 obosit, on 13 martie 2019 - 10:54, said:

salut,

exista undeva in Buc un rai al bateriilor de ceas - toate modelele toate marimile?

merci

Daca ne spui exact tipu de baterie de care ai nevoie.. pote iti putem indica un loc unde sa gasesti... Nu exista un "rai".. sunt diversi distribuitori de electronice care aduc / livreaza si baterii, printre altele.
Faci un necesar drum pana la ei, daca sunt din oras, cumperi mai multe sa ai in casa si ai terminat povestea... doi ani nu mai umbli dupa baterii.  

So.. spune ce fel de baterii ti-ar trebui?

#6
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007
Eu am văzut și în Hornbach ceva asemănător.... Pe rândul cu becuri, în capăt de tot, au toate bateriile posibile de la Varta, inclusiv un tabel cu codurile corespondete altor mărci de baterii.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Dar ai nevoie sa cumperi ACUM sau in viitorul apropiat 18 modele EXOTICE diferite de baterii de ceas ????

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 29.12.2016
Ultima oara mi-am luat un set din LIDL, vreo 30 baterii de toate felurile si marimile, inclusiv dinalea mari pentru cheia de la masina...

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aici e "raiul bateriilor de ceas" cu conditia sa faci o lista si sa vii cu vreo 50-70 lei la tine, sa-ti iei baterii suficiente pentru tot ce ai prin casa, sa te tina o perioada mai lunga

https://www.globstar...c&ord3=relativa

Depozitul e undeva in bd. Theodor Pallay (statia de metro 1 Decembrie 1918) in spatele magazinului LIDL  Theodor Pallady

Un blister cu 10 baterii e vreo 10 lei, deci 1 leu/baterie... Am gasit odata la ei niste baterii pe care expirase data de folosinta cu 0.6 lei /baterie.  Binenteles ca bateriile sunt in continuare la fel de functionale (le-am masurat).

Mai aduc si pe la LIDL.. am luat saptamana trecut - blister de 6 baterii CR2032 cu 6 lei... in conditiile in care in magazine, aceleasi baterii chinezesti sunt 5-6 lei /buc

Edited by rosix, 13 March 2019 - 11:44.


#10
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
link-ul e mort...
mz625

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 obosit, on 13 martie 2019 - 12:20, said:

link-ul e mort...
mz625

Ce baterie e aia?  Fa o poza cu ea daca nu o poti identifica

https://bit.ly/2T4PY06

Edited by rosix, 13 March 2019 - 12:26.


#12
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
multumesc! am sunat la ei si s-a rezolvat. :)

#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Cumpara numai SilverOxide (daca poti)
eu am gasit decat la niste preturi nejustificat de mari la ceasornicari....
asa ca mi-am luat de pe ebay.

O baterie Ag₂O tine 3 ani cel putin la ceasul meu !

#14
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Bateriile cu oxid de argint se termina mai brusc, erau recomandate la camere foto pt exponometru care nu aveau si LED de test, si la ceasurile care nu au sistem EOL pt atentionare.

Eu la Pentax K2 care foloseste 2  buc. AG13, cautam intentionat Varta alkalina fara oxid de argint, pt ca in spatele camerei am LED si buton pt testarea bateriilor, si alkalinele Varta LR44 tineau ~ 10 ani de utilizare sau 10-20 mii de expuneri cu obturator Seiko-Copal hibrid controlat electronic si electromecanic( utilizare serioasa dar fara multe expuneri lungi de minute), in timp ce varianta SR44 tinea ~ 2 ani la aceeasi utilizare.

La ceasuri in general folosesc automatice, dar am si cateva quart insa cu sistem EOL care atentioneaza ca trebuie schimbata bateria batand cu precizie 2 sec la 2 sec, si ultima data la un Orient dupa ce a tinut 4 ani bateria, a intrat in modul EOL in care a mai mers inca 5 luni si functiona precis in continuare, nici macar 1 sec intarziere, si am schimbat pt. ca m-am plictisit sa astept terminarea completa...
In general pun SR la ceasuri din comoditate pt ca astea se gasesc Varta mai usor la magazinele de chei...
La alte marci sunt chiar enervante unele, de ex la un ceas Alba daca pun Toshiba cu oxid de argint tine putin peste 1 an, si daca pun alkalina buna tine 3 ani ( alkalina buna inseamna Varta, Duracell, Energizer, nu AG-uri chinezesti...), si doar din comoditate pun SR dar Varta nu orice marca.
O Varta SR costa 4 - 5 lei diverse modele, si tine in f de ceas destul de bine, de ex. Varta 371 echivalenta pt SR920SW tine peste 4 ani la ceasurile mele.  ( e formatul AG6)
La ceasuri ordinare cu AG4 / 377 diferenta e mai mica si depinde de ceas cat consuma, nu mai tin 4+ ani, dar una buna poate sa tina 2 si chiar 3 ani si la silver si fara silver daca e Varta. Ceasornicarii vand Renata cu 20 lei si tine mai putin decat o Varta de 4 lei, uneori tin chiar si numai pe jumatate...
Bateriile cu litiu pot sa tina si mai mult, 5-10 ani in f de model si consumator, desigur la ceasuri cat de cat normale, nu la smarwatch sau ceasuri cu afisaj LED aprins non-stop...

Edited by loock, 13 March 2019 - 13:43.


#15
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

Quote

Ceasornicarii vand Renata cu 20 lei si tine mai putin decat o Varta de 4 lei, uneori tin chiar si numai pe jumatate...
Fleosk...un ceasornicar adevarat nu va pune intr-un ceas decat Renata Silver-Oxide iar pretul uneia e de 35 de lei, nu de 20. Alkalinele tin maxim 2-3 luni la orice ceas, iar AgO tin 3-4 ani.

Quote

Silver-oxide battery Specific energy 130 Wh/kg[1] Energy density 500 Wh/L[1] Specific power High Charge/discharge efficiency N/A Energy/consumer-price Low Time durability High
Se compara 130Wh/kg cu 50Wh/kg cat are o alkalina?

Edited by H6D-100c, 13 March 2019 - 13:54.


#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tin vreo 6-8-12 luni bateriile comune de ceas GP alea pe care daca le puneti singuri va costa 1 leu (pretul bateriei) si 10-15 lei la ceasornicar daca nu stiti sa scoateti capacul sau e din ala care se insurubeaza

Eu intotdauna cumpar cate un set intreg sau chiar doua.. sa fie in casa ca altfel trebuie sa ma duc pe la piata sa caut, la magazinele cu maruntisuri si pe langa deranj costa si 3 lei bucata.

Edited by rosix, 13 March 2019 - 13:49.


#17
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 H6D-100c, on 13 martie 2019 - 13:44, said:

Fleosk...un ceasornicar adevarat nu va pune intr-un ceas decat Renata Silver-Oxide iar pretul uneia e de 35 de lei, nu de 20. Alkalinele tin maxim 2-3 luni la orice ceas, iar AgO tin 3-4 ani.

Din pacate nu este asa, am experienta de zeci de ani cu ele.

Nu recomand baterii ieftine chinezesti ( AG), insa si alea tin uneori 1 an chiar si la AG4.
O alkalina buna de marca poate sa tina 2 ani si uneori chiar spre 3.
La camera foto (K2) 2 x LR44 Varta alkaline ma tin cam 10 ani, in timp cre Varta SR44 ( cu oxid de argin) tin ~ 2 ani.
Avand tester de baterii integrat in spatele camerei cu push si LED rosu, prefer clar 10 ani in loc de 2, si tin zee ani de utilizare seriosa plus sute sau mii de teste cu LED-ul rosu...

Doar din comoditate pun SR ( cu oxid de argin)  pt ca astea se gasesc mai usor la Varta.

Si la 377 cu oxid de argint, o sa tina tot 1-2-3 ani ca si o alkalina care in f de marca o sa tina tot 1-2-3 ani.
Diferenta la SR este ca teoretic se termina mai abrupt, insa in mod curios si astea SR intra dupa 4 ani in modul EOL- daca are ceasul acesta functie, in care ceasul ramane precis inca multe luni bune...
Nu recomand ceasuri cu AG4, AG1, etc.
Ceasurile contemporane decente au minim SR920SW echivalenta cu Varta 371, (AG6) si in general au si mod EOL.
Cand au aparut ceasurile quartz in anii 60-70, cu LCD, probabil ca erau si ceasuri elvetiene decente cu 377, insa a mai trecut vreme de atunci...

Legat de capacitate, acolo sunt mai multe chestiuni.
1. Bateriile alkaline de top - chiar si acum 25 de ani erau mai evoluate decat au fost acum 35 de ani, pot avea capacitate mai mare decat media sau standardul clasic al tehnologiei.
2. Unele modele cu SR, ca de altfel si la unele alkaline, au ingrediente puse mai cu zgarcenie, si tin mai putin decat permite volumul lor, de unde si reducerea diferentelor in practica dintre LR si SR.
3. durata de viata depinde si de curentul tras de consumator, numar de batai - conteaza f mult, putere consumator, curent tras, randament fata de alte modele, etc.
4. curentul tras afecteaza durata de viata si descarcarea bateriei, care fiind f mica, si cu o tehnologie care nu are o rezistenta interna f mica, se descarca mult mai repde la un curent mai mare, deci nu se descarca liniar ci mai repede decat ar permite doar capacitatea.
5. Pt consumatori diferiti exista si baterii optimizate diferit, de ex SW e optimizata pt durata mai mare si curent mai mic, in timp ce W e optimizata pt curent o idee mai mare si pierde ceva la durata.

Edited by loock, 13 March 2019 - 14:19.


#18
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 rosix, on 13 martie 2019 - 11:41, said:

Mai aduc si pe la LIDL.. am luat saptamana trecut - blister de 6 baterii CR2032 cu 6 lei... in conditiile in care in magazine, aceleasi baterii chinezesti sunt 5-6 lei /buc
  Hai bre... Un CR2032 Varta e 4.5-5 lei peste tot. Marca Camelion ( un chinez mai spalat..) e 2 lei. 6 CR-uri la 6 lei....succes cu ele..
Nu exista CR chinez la 5-6 lei..

Edited by mariovrs, 13 March 2019 - 14:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate