Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Despre pardoseala epoxidica

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intereseaza sa fac o suprafata ˜500mp de pardoseala epoxidica, productie mediu alimentar.

Am citit pe net si cam tot ce s-a scris pe forum, apoi am vorbit cu doua firme ce vand si "monteaza".

Mai jos un rezumat ce poate fi completat in fct de ce mai aflu.

Cateva aspecte practice:

- Pardoseala epoxidica este foarte rezistenta, un fel de podea de sticla. Are mare rezistenta mecanica (presiune, zgarieturi) si chimica.
Pardoseala e de dorit a fie uscata si elicopterizata inainte de aplicare.
E foarte important sa fie cat mai neteda, altfel se vede orice denivelare.

- Nu se aplica stratul epoxy daca nu e destul de uscata; se foloseste umidometru.
Daca exista incalzire in pardoseala, e de dorit sa o folositi, pt a usca podeaua in prealabil + dezumidificator.

- se aplica strat de minim 2mm grosime (amorsa, eventuale reparatii,

- exista un paletar de culori, dar cele mai folosite in mediul industrial/medical raman gri si bej (RAL).
Se pot folosi "fulgi"pentru efect estetic sau nisip quartz pentru cresterea aderentei, dar in acest caz suprafata nu mai e neteda.

- pe pereti se poate aplica vopsea epoxidica (cu trafaletul), intr-un strat semnificativ mai subtire.

Preturi la rprima strigare:
- 24 euro/mp + TVA pentru aplicarea unei pardoseli epoxidice autonivelante.
Descrierea produsului, fisa tehnica inclusiv un scurt film de aplicare le gasiti aici.
- 7 euro/mp + TVA pentru aplicarea unui sistem epoxidic prin vopsire pe pereti
- 5 euro/ml + TVA pentru aplicarea unei plinte epoxidice semirotunde de 5 cm -  coltul rotunjit (desprafuire).

Attached File  Screen Shot 2019-03-13 at 09.53.58.jpg   125.86K   46 downloads

Fiind un produs autonivelant, nu se poate aplica pe suprafete cu pante accentuale, ci pe pante f mici; e un lucru importnat de stiut, mai ales daca avem in spatiul respectiv sifoane de pardoseala.

1. Aplicare podea epoxidica cca 2mm grosime

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_ZWyxk5OIec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Vopsire epoxidica, strat de cca 3 micrometri

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Z62ZHpm_rag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 13 March 2019 - 10:17.


#2
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Nu e chiar asa de rezistenta, se zgarie daca tragi obiecte grele pe ea.
Daca scapi obiecte grele se cam exfoliaza, bine eu vorbesc de chestii de sute de kg.
Daca nu e uscata bine sapa am vazut ca nu prinde. A trebuit sa refaca din nou totul.

Singurul plus ar fi ca se curata usor, se spala usor.

#3
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Asa cum spui tu, vorbim de sarcini foarte mari, care ar sparge poate si betonul.
Pentru utilizari normale si usurinta in igienizare (de fapt asta e f important in cazul meu), ar trebui sa tina macar 10 ani.

E un produs relativ minune, avand in vedere ca solutia clasica (gresie si faianta) nu prea se mai accepta de DSP, are costuri maricele de manopera si se crapa usor, ca sa nu mai zic de mizeria inerenta de la rosturi.

Edited by Courage, 13 March 2019 - 10:21.


#4
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Acum am vazut ca mai exista un topic.
Da, avem la serviciu, e o hala, se cam cara si obiecte mai grele.
S-a spart in vreo 2 locuri.

Oricum e mai buna decat gresia, iar pt hala productie alimentara ar fi ideal, se spala usor, iar daca ai sifon in pardoseala speli si cu furtunul.
Daca plimbi niste etajere pe roti cu timpul se va zgaria cred.
Eu cred ca e solutia ideala.

Edited by TheWarrior, 13 March 2019 - 10:27.


#5
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Ideal ar fi daca s-ar da peste mozaic bine slefuit  care e un suport destul de dur. Rezistenta in timp e data de calitatea suportului in special

#6
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Au dat intr`o hala vara pe temperatura ridicata si dupa 1 an a crapt toata...
Dupa 3 ani se exfolia.
Nu ma intrebati cine, cu ce si cum au dat, am beneficiat doar de sala aia.

#7
WildMM

WildMM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.05.2015
http://www.sto.ro/ro...rdoselilor/0-64

#8
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostTheWarrior, on 13 martie 2019 - 10:17, said:

Nu e chiar asa de rezistenta, se zgarie daca tragi obiecte grele pe ea.
Daca scapi obiecte grele se cam exfoliaza, bine eu vorbesc de chestii de sute de kg.
Daca nu e uscata bine sapa am vazut ca nu prinde. A trebuit sa refaca din nou totul.

Singurul plus ar fi ca se curata usor, se spala usor.


Apropos, ma scuzati ca vin cu intrebarea:

Am un balcon pe care este gresie. N-a fost facuta treaba calumea de la bun inceput si trage apa placa prin rosturi cand ploua sau sta zapada, deci lipseste izolatia dedesubt.
M-am gandit de ceva vreme sa trag peste gresie un fel de pardoseala ca aceasta industriala. Sa reziste la intemperii si sa-mi izoleze etans balconul. In asa fel incat sa nu mai patrunda umezeala. Ce parere aveti? Este o idee?

Scuze @Courage daca ma "bag" si eu in topicul tau, dar mi se pare aria potrivita si n-as vrea sa mai deschid un topic inutil.

Edited by chris_dvb, 13 March 2019 - 14:30.


#9
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Din pacate chiar nu este atat de rezistenta mai ales la actiuni mecanice mai dure!
Iti recomand un parchet laminat 12 mm rezistent la apa super igienic, usor de montat si usor de demontat daca este nevoie!
Sau chiar un parchet LVT care este complet din plastic, eu am luat de aici http://www.laminat-p...t-grosime-12mm/ si sunt multumit, pentru un salon de cosmetica.
La podelele tehnice trebuie sa iei in calcul ca sapa trebuie sa fie oglinda!

#10
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
De zgiriat se zgirie, si chiar relativ usor. E doar inestetic.
Acum, la 500mp cu incalzire in pardoseala, sint sanse foarte mari sa ai probleme cu sapa, si implicit cu epoxidica. Trebuie sa lucreze impreuna cei care vor pune epoxy cu cei care iti calibreaza instalatia de incalzire, ca sa se asigure ca nu ai probleme ulterioare, si ca dilatarea si contractia sapei nu produce fisuri sau zone friabile.
Una peste alta este o solutie buna, dar greu de aplicat corect, mai ales daca lucrezi cu firme diferite pentru sape si epoxy.
Linoleumul industrial n-ar fi o solutie pentru acel spatiu?

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Inca nu m-am hotarat la constructor, dar daca e cine banuiesc eu ca va fi, atunci ei fac si sape mecanizate si au aplicat la cateva cladiri pardoseala Epoxidica.
Linoleumul nu e acceptat si nu cred ca e o solutie pe termen lung, mai ales la o cladire noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate