Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Țara de proveniențã a laptelui pentru untul Milli

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View Postcristyz, on 13 martie 2019 - 14:29, said:



Ai un marcaj in prima poza RO CE. Inseamna ca e lapte din Romania.

View PostPuferiu_, on 13 martie 2019 - 14:33, said:

Ce destept esti! Uite cu tine ar trebui sa mearga initiatorul la cumparaturi.
E codul de ambalare, nu are legatura cu provenienta laptelui. Am mai scris si mai sus.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Da, ai dreptate. Deci nu-l mai iei la cumparaturi.

In ultima poza pusa de tine scrie "tara de provenienta a laptelui: vezi pe spatele pachetului". Spatele pachetului e in poza a doua, nu? Dar acolo eu vad data exprirarii si (banuiesc) ora fabricarii. Restul ce poate fi? Numarul lotului?

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
https://agrointel.ro...rii-pe-ambalaj/
https://lege5.ro/Gra...giydembqgyydgny

Edited by rosix, 13 March 2019 - 17:29.


#40
O-O

O-O

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 23.04.2012

View PostvRusu, on 13 martie 2019 - 09:39, said:

Salut,
Din ceea ce știu, legea obligă acum producătorii de lactate să inscripționeze pe etichetă sursa de proveniență a laptelui.
Eram în supermarket și mă uitam la câteva sortimente de unt cu grăsime >= 80%.
Toate bune și frumoase până am ajuns la Milli. Întorc produsul pe toate părțile, nu văd nicăieri scrisă țara de proveniență a laptelui. Scrie doar "vezi pe spatele pachetului".
Fiindcă iau în calcul și faptul că aș fi orb, înainte să mă adresez protecției consumatorilor, întreb aici. Unde naiba scrie țara de proveniență a laptelui pe ambalajul untului Milli???...
Vedeți poze atașate. Au și un număr de telefon acolo, am sunat, n-a răspuns nimeni...
Care lapte?

#41
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001
Codul primit de procesator de la ANSVA nu inseamna neaparat ca proceseaza lapte din Romania.

Aveti mai jos un exemplu cu Lacto Food din Arad (Sofronea), care foloseste materie prima din Ungaria. In poza de aici au scris UE, daca verificati in magazin pe alte produse veti vedea Ungaria. Nu vad neaparat o problema provenienta laptelui, nu cred ca suntem vreun mare producator de lapte, iar vecinii nostri nu.

http://lactofood.ro/.../07/unt-10g.jpg

Cum spunea si alt coleg de forum, si eu prefer untul din Germania sau Franta (marca proprie Lidl sau Kaufland ori frantuzesc de la Cora, cel de 500g, doar ca acum l-au scumpit exagerat de la 14 Lei pachetul la 20 Lei), nu inteleg cum de untul lor e tot timpul galben, iar cel romanesc cu acelasi continut de grasime e alb.

#42
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostO-O, on 13 martie 2019 - 21:23, said:

Care lapte?
Ai citat tot carnatul ca sa pui o intrebare care se vrea ironica?

#43
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostFlorin_Alex, on 14 martie 2019 - 09:16, said:

Cum spunea si alt coleg de forum, si eu prefer untul din Germania sau Franta (marca proprie Lidl sau Kaufland ori frantuzesc de la Cora, cel de 500g, doar ca acum l-au scumpit exagerat de la 14 Lei pachetul la 20 Lei), nu inteleg cum de untul lor e tot timpul galben, iar cel romanesc cu acelasi continut de grasime e alb.
Primesc vacile cantitati mari de caroteni in hrana, fan de lucerna etc. acolo unde laptele a galbui si untul cu o nuanta mai galbena.

#44
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017

View Postcorinadaniela, on 13 martie 2019 - 12:24, said:

pai untul cu peste 80% grasime este mai scump, nu se vinde la fel de bine/rapid ca cel de 65%, si poate de aceea nu se aprovizioneaza supermarketurile si cu cele 2 sortimente de la monor si solomonescu.
chiar o sa ma uit si eu la raftul cu unt, cu prima ocazie cu care ajung la cumparaturi. mai mult de curiozitate, sa vad daca sunt la raft si cele 2 marci.

Cel de la Solomonescu e singurul unt romanesc din comert pe care l-am degustat care se apropie de untul de casa. Ba mai mult, cand cumparam de 65%, familia mereu imi reprosa ca e prea gras...

Cat despre Monor, nu am incercat untul lor (deoarece nu l-am gasit) insa laptele lor e demential! La fel si branza de burduf!

Edited by Elenistic, 14 March 2019 - 23:06.


#45
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View PostElenistic, on 14 martie 2019 - 22:58, said:

Cat despre Monor, nu am incercat untul lor (deoarece nu l-am gasit) insa laptele lor e demential! La fel si branza de burduf!
Iti recomand sa gusti smantana Monor. E singura smantana care se apropie la gust cu cea din Bucovina de la tarani. Si consistenta e diferita fata de celelalte din comert.

#46
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Cu siguranta voi cumpara! Numai sa o gasesc! Orice am cumpãrat de la ei a fost wow fata de ce am gasit in comert...

Edited by Elenistic, 15 March 2019 - 13:12.


#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
hai ca m-ati facut curioasa, cu prima ocazie o sa cumpar si eu lactate monor si/sau solomonescu, prea le laudati :-).

#48
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 25.06.2008

View PostElenistic, on 15 martie 2019 - 13:11, said:

Cu siguranta voi cumpara! Numai sa o gasesc! Orice am cumpărat de la ei a fost wow fata de ce am gasit in comert...
Se gaseste cam la orice supermarket mare (la cele mici nu le prea gasesti, MegaImage are doar braza cu smantana Fagaras de la ei - foarte buna si aceea)
De la 200g pana la 1kg, cu diferite procente de grasime. http://www.monor.ro/...-25-400-GR.html

#49
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,891
  • Înscris: 25.12.2016
Am mai cumparat si eu in trecut diverse produse de la Monor dar nu mi s-a parut nimic special. O sa mai incerc, poate a crescut calitatea produselor in ultima vreme.

#50
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Acum depinde si ce iei de la firmele respective.

View Postcorinadaniela, on 15 martie 2019 - 13:20, said:

hai ca m-ati facut curioasa, cu prima ocazie o sa cumpar si eu lactate monor si/sau solomonescu, prea le laudati :-).
Nu daca le cumpar eu primul.

View PostHunor_66, on 14 martie 2019 - 22:34, said:

Primesc vacile cantitati mari de caroteni in hrana, fan de lucerna etc. acolo unde laptele a galbui si untul cu o nuanta mai galbena.
Pe ce te bazezi? Eu stiam ca, cu cat untul e mai galben, cu atat procentajul de grasime e mai mare.

#51
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca aveti dubii in legatura cu untul, va recomand sa faceți unt de casa. Se face incredibil de usor daca ai un mixer si smântâna.
https://retete.unica...es/unt-de-casa/

View PostManasu, on 15 martie 2019 - 14:02, said:

Am mai cumparat si eu in trecut diverse produse de la Monor dar nu mi s-a parut nimic special. O sa mai incerc, poate a crescut calitatea produselor in ultima vreme.
Nu prea. Am luat ieri branza de burduf de Monor si nu prea mi-a placut. E mult mai buna branza de burduf Covalact.

#52
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Subiectul nu e rau. Am cautat produse de la Solomonescu. Ce sa vezi? Nu am gasit. O fi mai underground.

#53
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View PostPuferiu_, on 12 aprilie 2019 - 21:17, said:

Subiectul nu e rau. Am cautat produse de la Solomonescu. Ce sa vezi? Nu am gasit. O fi mai underground.

Vezi la Carrefour, Cora, Kaufland, eu dau des de ele, mai ales la unt.

#54
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Nu mai comparati produsele fãcute de țãrani pentru consumul propriu cu cele din comerț, fãcute industrial. E asa de mare diferenta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate