Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problemă calculator - freeze în jocuri

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Salutare!
Un prieten și a luat următoarele componente de la PC Garbage:
Attached File  WhatsApp Image 2019-03-12 at 23.47.46.jpeg   180.7K   69 downloads
Iar până își mai revine cu banii folosește o HD6570.

Problema e că în primele zile a mers bine. Se joacă mult League of Legends, Invictus Fortnite și Sword Art Online. De astăzi a început să-i înghețe aproape complet calculatorul. În League of Legends îi îngheață calculatorul și un minut, iar în altele mai puțin. Nu mai poate comunica în scris cu ceilalți pe perioada înghețului.
Actualizările le are făcute, folosește Windows 7. A zis că doar LED-ul de la HDD stă aprins când face așa.

De la ce poate fi?

Edited by KyKyKyKy, 12 March 2019 - 23:56.


#2
rebelmonk666

rebelmonk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.11.2011
Trebuiesc verificate temperaturile placii video,si a procesorului,nu ar fi exclus sa fie vorba si de tensiunile sursei,insa in principiu freez-ul apare in urma temperaturilor ridicate,verificata pasta termoconductoare la ambele componente.
Apropo acea placa video poate trage in full load 400W deci acea sursa pare a fi cu mult sub consumul total,n-am stat sa vad cat de mult poate stresa acele jocuri placa video.

Edited by rebelmonk666, 13 March 2019 - 00:02.


#3
Wardruna88

Wardruna88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 13.08.2016
Cel mai probabil e de la pocnitoarea aia de sursa.
Inteleg ca prietenul tau n-are bani,insa la sursa nu e bine sa te calicesti niciodata,recomanda-i prietenului tau sa cumpere o sursa serioasa,certificata 80+ bronze.
https://www.pcgarage...ssr-430st-430w/

#4
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postrebelmonk666, on 13 martie 2019 - 00:00, said:

Trebuiesc verificate temperaturile placii video,si a procesorului,nu ar fi exclus sa fie vorba si de tensiunile sursei,insa in principiu freez-ul apare in urma temperaturilor ridicate,verificata pasta termoconductoare la ambele componente.
Apropo acea placa video poate trage in full load 400W deci acea sursa pare a fi cu mult sub consumul total,n-am stat sa vad cat de mult poate stresa acele jocuri placa video.
În principiu nu cred că ar fi problemă cu temperaturile. Eu folosesc aceeași configurație, doar că am o sursă de 550W și un GTX1050.
Pe vechia configurație îi dădea BSoD doar în League of Legends și avea o sursă de 250W.


View PostWardruna88, on 13 martie 2019 - 00:17, said:

Cel mai probabil e de la pocnitoarea aia de sursa.
Inteleg ca prietenul tau n-are bani,insa la sursa nu e bine sa te calicesti niciodata,recomanda-i prietenului tau sa cumpere o sursa serioasa,certificata 80+ bronze.
https://www.pcgarage...ssr-430st-430w/

Tata are un la fel, luată de la un coleg, doar că tata o folosește pe un calculator cu GPU integrat.

#5
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
ar mai fi si temperaturile de verificat si cata memorie e ocupata in joc, daca aia 4gb se umplu intra hdd-ul in peisaj si asta duce la "inghetare" si activitate mare pe hdd.
also hdd-ul ar trebui verificat, macar smart-ul, poate are bad-uri si se chinuie sa realoce sectoare.

#6
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Am luat Seatools și îi dă SMART Pass
Are 2 bucăți de RAM, adică 8 GB.
La HDD mă gândeam și eu.
Are un Seagate 500GB cu 2 partiții.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
si la ce numar de sectoare cu probleme da fail? ia o aplicatie ce iti arata clar smart-ul si vezi cum sta cu sectoarele in realocare, daca nu e 0 e problema, dar trebuie verificate si restul inclusiv temperaturile.

#8
rebelmonk666

rebelmonk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.11.2011
pune prime95 si da-i test,daca da freeze e de la temperatura

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
In Windows 7 am avut si eu o problema asemanatoare, dar nu doar in jocuri. Si in desktop, navigare pe net, etc. se bloca aleator sistemul pentru cca 30 sec. Problema era de la driverele SATA. In pull down menu erau doua, unul generic SATA si mai era altul, dar nu mai stiu ce nume avea. Am schimbat pe cel care nu era default si problema s-a rezolvat. Asta a fost mai demult, acum folosesc Windows 10 si o cu totul alta configuratie hardware. Poate ajuta.

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Post_-livio-_, on 13 martie 2019 - 00:37, said:

si la ce numar de sectoare cu probleme da fail? ia o aplicatie ce iti arata clar smart-ul si vezi cum sta cu sectoarele in realocare, daca nu e 0 e problema, dar trebuie verificate si restul inclusiv temperaturile.
Nu i-a dat.
O să iau Crystal Disk Info mai pe seară.

View Postrebelmonk666, on 13 martie 2019 - 00:47, said:

pune prime95 si da-i test,daca da freeze e de la temperatura
Mai pe seară, când ajunge acasă.

View PostIon_de_la_Raion, on 13 martie 2019 - 00:59, said:

In Windows 7 am avut si eu o problema asemanatoare, dar nu doar in jocuri. Si in desktop, navigare pe net, etc. se bloca aleator sistemul pentru cca 30 sec. Problema era de la driverele SATA. In pull down menu erau doua, unul generic SATA si mai era altul, dar nu mai stiu ce nume avea. Am schimbat pe cel care nu era default si problema s-a rezolvat. Asta a fost mai demult, acum folosesc Windows 10 si o cu totul alta configuratie hardware. Poate ajuta.
Are IRST, driver pe care-l am și eu.
Am văzut în Windows Event niște alerte „Reset to device/radi0”

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Schimbă power planul pe high performance. Este o eroare cauzată de ASPM , windows 7 nu e „făcut” pt aceste sisteme, chiar dacă ai drivere.

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007

View PostKyKyKyKy, on 12 martie 2019 - 23:55, said:

Iar până își mai revine cu banii folosește o HD6570.

View Postrebelmonk666, on 13 martie 2019 - 00:00, said:

Apropo acea placa video poate trage in full load 400W deci acea sursa pare a fi cu mult sub consumul total,n-am stat sa vad cat de mult poate stresa acele jocuri placa video.
Posted Image Posted Image
placa video consuma MAXIM 50-60w in full load
https://www.anandtec...deon-hd-6570/15 teste facute cu Intel Core i7-920 overclock-at de la 2.66 la 3.33GHz

Quote

A zis că doar LED-ul de la HDD stă aprins când face așa.
mai degraba HDD pare cu probleme

Edited by STARTREK1, 13 March 2019 - 09:18.


#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

View Postxeleron, on 13 martie 2019 - 04:09, said:

Schimbă power planul pe high performance. Este o eroare cauzată de ASPM , windows 7 nu e „făcut” pt aceste sisteme, chiar dacă ai drivere.
Este primul lucru pe care-l fac pe un calculator.

View PostSTARTREK1, on 13 martie 2019 - 08:52, said:

mai degraba HDD pare cu probleme

Și eu mă gândeam la asta.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e hdd cu probleme, îi zice în event viewer ce problemă are, mai degrabă aș încerca dacă nu dezinstalarea Intel rapid storage, care oricum nu face nimic pe acel PC.

#15
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Ultimul lucru instalat a fost Feature Pack. De acolo totul a luat-o pe arătură

#16
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
A dezinstalat IRST și se pare că merge deocamdată.
Sperăm să rămână așa

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate