Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alegere sistem audio 5.1 pentru living de 20mp

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#37
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
cele mari sunt sanyo sx 225, am vazut ca sunt pe 8 ohmi si putere 25 w.
Cred ca ar trebui unele pe 4 ohmi ca sa se pupe bine cu logitech-ul.

#38
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014

View Postciine, on 18 mai 2019 - 18:45, said:

Important  sa nu ai reflexi parazite in incapere
Poți să explici mai pe larg cum e cu reflexiile astea parazite în încăpere?


#39
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Daca nu ma insel si amplitunerul Delia e pe 4 ohmi si cum boxele sunt pe 8..., nu am observat nici o diferenta. Tras din calculator, dat la jumate, muzica e suficient de tare. La full poti sa faci discoteca. Si vin vecinii la usa.

#40
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Poziția butonului de volum fixează amplitudinea tensiunuii de ieșire. La sarcină dublă ai putere pe jumătate. E drept că asta înseamnă o diferență de doar 3 dB.

#41
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Asta pur teoretic.
Practic diferenta e mult mai mica pentru ca limiteaza alimentarea si pierderile termice.
Numai la amplificatoatele sănătoase ai aproape putere dubla la injumatatirea impedantei nominale.


#42
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostJean-Luc_Picard, on 20 mai 2019 - 08:42, said:

Poți să explici mai pe larg cum e cu reflexiile astea parazite în încăpere?
Intrucat  nu ascultam intr-un studio  cu pereti antifonati si fonoabsorbanti,
in functie de pozitia subwoofer-ului in mod deosebit  in incapere cu  mobilier , arhitectura , inaltime  camera ,volumul de aer  , suprafete reflectorizane pt sunet,  etc, poate sa-ti sune ok sau dezastros , asta si din cauza ca sistemul respectiv nu are un egalizator inainte de crosower
e aceasi chestie cind calculezi un labirind la o boxa bas-reflex si pt citiva mm in diametru sau lungime se strica toata sandramaua,

View Postgeo123, on 20 mai 2019 - 10:20, said:

Asta pur teoretic.
Practic diferenta e mult mai mica pentru ca limiteaza alimentarea si pierderile termice.
Numai la amplificatoatele sănătoase ai aproape putere dubla la injumatatirea impedantei nominale.
E mai complicat in acest caz , e vorba de un amplificator in clasa D  si rezistenta de sarcina modifica mai multe in ecuatie in special in functionarea filtrului de rejectie a modulatiei
Nu e cazul de pierderi termice in finalul de clasa D  sarcina fiind dat in special de filtrul de rejectie  curentul fiind constant chiar daca nu ai difuzor ca sarcina .
Randamentul unui astfel de amplificator e in jur de  minim 90% , din cauza asta il folosesc fara sa mai ma complic cu sisteme masive  cu rezultate asemanatoare per final.


View Postunpuisor, on 19 mai 2019 - 22:51, said:

cele mari sunt sanyo sx 225, am vazut ca sunt pe 8 ohmi si putere 25 w.
Cred ca ar trebui unele pe 4 ohmi ca sa se pupe bine cu logitech-ul.
Se pupa dar inceraca si cu cele de 8 ohmi , v-a suna ok dar mai incet , etajul final e proiectat sa admita inclusiv sarcina de 8 ohmi, dar in loc de 60w/canal puterea electrica v-a fi sub 30w

Attached Files


Edited by ciine, 20 May 2019 - 13:52.


#43
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
avand in vedere ca boxele sanyo au 25 nominal, max 50 rms si z906 imi da 30w, daca nu le dau la max ar trebui sa sune decent. o sa fac un test de proba.

#44
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postunpuisor, on 20 mai 2019 - 13:54, said:

avand in vedere ca boxele sanyo au 25 nominal, max 50 rms si z906 imi da 30w, daca nu le dau la max ar trebui sa sune decent. o sa fac un test de proba.
V-a suna mult mai ok decit sateliti lui originali Sa nu te astepti sati bubuie basul in ele crosowerul taie tot sub 80hz, de fapt indicate ar fi niste boxe de raft cu volum mult mai mic , spre ex. ceva de genul
[ https://assets.catawiki.nl/assets/2018/5/14/f/5/e/f5e3ed21-a582-4ba6-9778-e8a0f1191b58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]. sau[ https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcT4ZmC6Rrqh9_UVkZAPVRxu25EE85Mg5MVGCbaZ3JL8jUE7M6DUBg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La reglaj prima data folosesti numai cele 4 canale fara soub si faci corect egalizarea fata spate (fara boxa centru) dupa care adaugi bas pina se leaga sunetul , fara sa deranjeze
Diagrama de putere, distorsiuni , frecventa zgomot   este aici, tensiunea de alimentare a integratului este de  46V

Attached Files


Edited by ciine, 20 May 2019 - 14:31.


#45
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
pai as vrea sa bubuie basul din subwoffer, alea mari le pun ca si sateliti.
Chiar si cu boxele lui z906 alea mici si tot se aude de vin vecinii la 40-45% si ma bate nevasta-mea sa le dau mai incet.
Eu ma gandeam ca cele 2 sanyo mari o sa faca sa se auda mai cald un pic, satelitii de la z906 sunt cam... (cu voce subtire) ca sa zic asa.

#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,777
  • Înscris: 04.10.2014
Și eu care credeam că sunt înfundați...

#47
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pune-le bre ,  impresiile dupa , nu mai pierde timpul la taclale

#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008

View Postunpuisor, on 20 mai 2019 - 15:04, said:

pai as vrea sa bubuie basul din subwoffer, alea mari le pun ca si sateliti.
Chiar si cu boxele lui z906 alea mici si tot se aude de vin vecinii la 40-45% si ma bate nevasta-mea sa le dau mai incet.
Eu ma gandeam ca cele 2 sanyo mari o sa faca sa se auda mai cald un pic, satelitii de la z906 sunt cam... (cu voce subtire) ca sa zic asa.
Ala care bubuie nu se numeste bas ,ci doar bubuiala. "caldura " sunetului nu e data de improvizatii de genul asta. Sistemul ala Z906 are din fabriica facut un management de bas ,asa spartan cum e el. Punand boxele alea mari ca sateliti nu faci decat sa-l decalibrezi complet in privinta asta.

Edited by bibiaudiofil, 20 May 2019 - 19:57.


#49
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postedigee, on 20 mai 2019 - 15:50, said:

Ala care bubuie nu se numeste bas ,ci doar bubuiala. "caldura " sunetului nu e data de improvizatii de genul asta. Sistemul ala Z906 are din fabriica facut un management de bas ,asa spartan cum e el. Punand boxele alea mari ca sateliti nu faci decat sa-l decalibrezi complet in privinta asta.

Da bree , are nevoie de amplificator de 1500 euro si  boxe de cel putin 3000 euro  , sa simta omul `caldura` ,
toata lumea pe aici  cunoaste parerea ta , dar omul are z906 luat cu 150 euro SH, ce zici ai o solutie sau trebuie sa ia antidepresive???Posted Image

#50
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
La hemoroizi exista solutii adecvate. Chiar si la aia de natura gramatical-elementara.
La al doilea aspect exista si acolo o solutie simpla ,nu-i vorba de mii de euro ci chiar de o mare economie. Sa lase sistemul Z906 asa cum este. Si daca a achizitionat acele boxe de raft totusi sa le pastreze pentru un set-up mai calitativ pentru mai tarziu.
Sau sa le vanda si sa doneze banii pentru cei care au nevoie de diverse tratamente antihemoroizi si(sau)  de un DEX.

#51
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
Am facut testul aseara. Nu prea complex ca aveam niste musafiri si eram cu cablurile intinse prin casa. Dar, pot sa spun ca se aude bine. Cred ca se poate folosi sistemul si la muzica.

#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cate lacune grave are z906 raman uimit cat de mult e ridicat in slavi.
Este un sistem mediocru si pe filme.
"etajul final e proiectat sa admita inclusiv sarcina de 8 ohmi, dar in loc de 60w/canal puterea electrica v-a fi sub 30w"
Asta de unde ai scos?
Iar graficile alea ale tale sunt cel mult optimiste ca sa nu spun fantezisme.
Z906 dezvolta sub 100W putere continua cu TOTUL.

Edited by geo123, 21 May 2019 - 08:52.


#53
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Cate lacune grave are z906 raman uimit cat de mult e ridicat in slavi.
Este un sistem mediocru si pe filme.
Comparativ cu un sistem de sunet de 2000 de iepuroi da, e mediocru.
Comparativ cu niste sisteme genius, serioux sau chiar creative, microlab pana in 15 bulioane... da clasa si nu gasesti nimic in banii aia.
Pana la urma cat dai atata face. Când mi-or face si mie leafa 10000 de iepuroi pe luna, o sa imi iau un sistem 5.1 de sta mața in coadă. Pana atunci z906 e la putere.
Ma mir cum nu au mai scos astia de la Logitech ceva mai actual, cu Bluetooth, wifi si alte briz brizuri dinastea. Eventual cu boxe wireless. Ceva nou. Sistemul asta e destul de vechi.

#54
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007

View Postunpuisor, on 21 mai 2019 - 11:59, said:

Comparativ cu un sistem de sunet de 2000 de iepuroi da, e mediocru.
Comparativ cu niste sisteme genius, serioux sau chiar creative, microlab pana in 15 bulioane... da clasa si nu gasesti nimic in banii aia.
Pana la urma cat dai atata face. Când mi-or face si mie leafa 10000 de iepuroi pe luna, o sa imi iau un sistem 5.1 de sta mața in coadă. Pana atunci z906 e la putere.
Ma mir cum nu au mai scos astia de la Logitech ceva mai actual, cu Bluetooth, wifi si alte briz brizuri dinastea. Eventual cu boxe wireless. Ceva nou. Sistemul asta e destul de vechi.
AIci ai perfecta dreptate, la bani dati pe el, strict pentru filme, este un Best Buy
Dar esti departe cu 2000 iepuroi ca sa-l bata, un Microlab sau Edifier pe partea de muzica, sterge cu el pe jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate