Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Alegere sistem audio 5.1 pentru living de 20mp

- - - - -
  • Please log in to reply
154 replies to this topic

#127
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postrazor01, on 25 mai 2019 - 10:35, said:

Nu cred ca ai inteles ironia. Wooferul acela face ca toate aratarile in acel clip. Este clar ca a intrat de mult in clipping, d-aia am intrebat ce a masurat acolo.
Exact cum a zis colegu Florin-83 , o inregistrare cu telefonul la volum mare nu poate indica calitatea auditiei

View Postrazor01, on 25 mai 2019 - 14:02, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

Asta trebuie pusa in rama.
Chiar asa , de ce? Am gresit cu ceva?

#128
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Hai sa fim seriosi, sistemul ala nu atinge nici 80 db.

Despre ce vorbim aici?

View Postmeuser, on 25 mai 2019 - 14:04, said:

o inregistrare cu telefonul la volum mare nu poate indica calitatea auditiei

Este prin debara z906, nu l-am mai folosit de cativa ani. Stiu exact cum suna si cat poate sa dea din punctul de vedere al presiunii acustice. Eu l-am folosit intr-o camera mobilata, cu covor pe jos, nu direct pe gresie, intr-o camera goala. Ala care a facut clipul respectiv isi bate joc, este un habarnist.

Edited by razor01, 25 May 2019 - 14:21.


#129
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postrazor01, on 25 mai 2019 - 14:16, said:

Hia sa fim seriosi, sistemul ala nu atinge nici 80 db.

Despre ce vorbim aici?
Tot internetul e plin pt z5500 cu valoarea asta  hai sa fim seriosi presiunea acustica creata de  acest sistem e foarte mare , nu stiu la z 906 eu il vreau pt tv  imi ajung si 80db

#130
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu stiu ce masoara ei dar pe mine ma intereseaza sunetul fara distorsiuni nesimtite. Daca il masori asa cum trebuie nu scoate cine stie ce.

Edited by razor01, 25 May 2019 - 14:44.


#131
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Ma rog e opinia ta , dar nu cred ca cei de la logitech produc in  regres , eu am fost multumit de ce au produs , bine am mai facut ceva modificari pe la filtre, condesatori  dar in general a fost ok si din review-uri pe net iese forte ok
Un produs poate fi apreciat  si prin valoarea  mare la revanzare  dovada ca au calitate . Eu am luat un pret bun pe ele

#132
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Review-uri platite sau facute de oameni care n-au ascultat in viata lor un sistem audio decent.

Edited by razor01, 25 May 2019 - 14:48.


#133
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postrazor01, on 25 mai 2019 - 14:48, said:

Review-uri platite sau facute de oameni care n-au ascultat in viata lor un sistem audio decent.
Eu sunt satul de eticheta asta , am nevoie de 5.1 dts si dolby pt tv nu sunt meloman sau cum ii zice audiofil , l-am ascultat la un prieten pe tv pt filme e mai mult decit ok

#134
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postmeuser, on 25 mai 2019 - 14:00, said:

Pai la ce spui tu consider  citeva greseli de abordare  .
1. la un amplificator e mult mai usor sa reproduca o singura frecventa  decit un spectru larg de armonici
2. puterea masurata la 20hz nu este aceasi masurata la 20khz la aceasi tensiune obtinuta   , frecventa trebuie introdusa in ecuatie, formula e valabila in curent continuu .
3.. rezistenta de nichelina  nu v-a avea valoare constanta , in functie de temperatura  rezistenta creste , in audio se lucreaza cu impendanta .
Si ar mai fi o chestie  dar  nu pot fi sigur  asa ca  ma documentez
Oricum  in experienta mea nu am vazut la Logitech valori din burta  , toate produsele lor se incadrau la valorile declarate  , am avut x530, z2300 si z5450 ,astea nu prea m-au multumit, z5500.
Z5500 darama casa si avea spl declarat la 105 db
1-Din contra in program muzical puterea medie e mai scazuta.
2-In alternativ ai U^2/Rxcosphi
Sarcina fiind rezistiva reactanta tinde la 0 si cosphi e 1.Altele sunt ratiunile pentru care amplificatoarele distorsiobeaza mai devreme la frecvente ridicate.
3-Variatia rezistivitatii la Nichelina este doar cca. 0.04 la Delta t de 200Celsius.Deci poti s-o neglijezi linistit.
Impedanta la o incinta acustica variaza foarte mult cu frecventa iar valoarea medie este impedanta nominala marcata pe eticheta.



#135
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Mai sus un coleg spunea ca are in componenta integratul tas5162 , daca e asa puterea este real

View Postgeo123, on 25 mai 2019 - 16:04, said:

1-Din contra in program muzical puterea medie e mai scazuta.
2-In alternativ ai U^2/Rxcosphi
Sarcina fiind rezistiva reactanta tinde la 0 si cosphi e 1.Altele sunt ratiunile pentru care amplificatoarele distorsiobeaza mai devreme la frecvente ridicate.
3-Variatia rezistivitatii la Nichelina este doar cca. 0.04 la Delta t de 200Celsius.Deci poti s-o neglijezi linistit.
Impedanta la o incinta acustica variaza foarte mult cu frecventa iar valoarea medie este impedanta nominala marcata pe eticheta.
Ne contrazicem de pomana , un coleg zicea ca are in componenta integratul tas5162 .
Uite ce zice asta aici[ https://youtu.be/xyDIg6Sbk0o - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xyDIg6Sbk0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asa ca e real ce da Logitech fie daca pt noi  ne convine sau nu

uite si la rusul asta  acelas integrat are acolo o sursa de minim 400w[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nhV4waGGP8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by meuser, 25 May 2019 - 16:12.


#136
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ba din contră cand nu cunosti iei de bun ce debiteaza toti habarnistii sau pui botul la cifre mari de marketing care sunt obtinute in conditii total speciale ce nu au nici o legatura cu utilizarea normala.

#137
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postgeo123, on 25 mai 2019 - 16:16, said:

Ba din contră cand nu cunosti iei de bun ce debiteaza toti habarnistii sau pui botul la cifre mari de marketing care sunt obtinute in conditii total speciale ce nu au nici o legatura cu utilizarea normala.

Poate ai dreptate daca dovedesti   , eu ma informez inainte  si asta fac acum, cel din film a scos 34 v sau cit erau acolo  nu cred ca din burta, cel care prezinta integratul zice ca se poate configura si la 400W , rusu ne prezinta 2x210w  pentru acelasi produs  ii facem pe toti mincinosi   sa fim seriosi totusi , ce trebuie sa cunosc? Si eu am masurat puterea la amplificator tot asa  si nu lipsea nici un w

#138
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Oare de ce sunt atât de mulți oameni (destul de vehemenți) care cred că, dacă ar exista o soluție super-ieftină și single-chip de a obține un sunet de calitate superioară, numai Logitech și alții ca ei ar aplica-o? Și de ce se ceartă nu cu unii care sunt pe lângă subiect, ci cu alți deținători de Z906?

Edited by Jean-Luc_Picard, 25 May 2019 - 20:50.


#139
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postmeuser, on 25 mai 2019 - 16:29, said:



Poate ai dreptate daca dovedesti   , eu ma informez inainte  si asta fac acum, cel din film a scos 34 v sau cit erau acolo  nu cred ca din burta, cel care prezinta integratul zice ca se poate configura si la 400W , rusu ne prezinta 2x210w  pentru acelasi produs  ii facem pe toti mincinosi   sa fim seriosi totusi , ce trebuie sa cunosc? Si eu am masurat puterea la amplificator tot asa  si nu lipsea nici un w
Voi nu stiti sa faceti masuratori.
Ce se masoara acolo sunt baliverne care nu au legatura cu puterea continua;poate doar cu cea la varf(peak) dar nici aia nu se masoara asa.
Mai repet odata:Nici un aparat nu poate dibita mai multa putere decat consuma de la retea(nici macar egal)!!!! Nu exista perpetum mobile.
Din pacate Z906 trage max 0.5A la 230V
Faceti voi calcul de cat e in stare.
Eu m-am plictisit de topicul asta unde intra toate oile si se apuca de contrazis fara minime cunostinte in domeniu.
Daca era capabil de puterile alea era folosit demult in sculele profesionale iar daca avea suficienta fidelitate era folosit in scule hi-fi.
Stima.

Edited by geo123, 26 May 2019 - 07:18.


#140
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 07.12.2013

View Postgeo123, on 26 mai 2019 - 07:13, said:


Eu m-am plictisit de topicul asta unde intra toate oile si se apuca de contrazis fara minime cunostinte in domeniu.
...............
Stima.
Dupa ce iti faci colegii "oi" , arunci asa...elegant..."stima"...esti un adevarat gentleman....Esti incorigibil...si te miri  de ce iti raspund colegii intr un mod neadecvat....oare de ce ??

#141
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016

View Postgeo123, on 26 mai 2019 - 07:13, said:

Voi nu stiti sa faceti masuratori.

Din pacate Z906 trage max 0.5A la 230V


L-am masurat mai inainte la amicul meu (sta la casa dar am asteptat sa plece  nevasta-sa la vot), cu higway to hell AC/DC  din youtube    consum max inregistrat de ampermetru  cu muzica fara distorsiuni audibile 1.21 A   canale la tensiunea de retea de cu valoarea de 241v  am si foto la ampermetru  m-am lamurit pe deplin , e un sistem ok
p=u*i=241*1.21=291.61W
O cidatenie  la comutarea de pe 5.1 la 4.1  nu e diferenta de putere pe consum   desi dispare centru insa scade o idee la stereo 2.1

#142
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Lasati...
Pune matale o poza cu scula care ai masurat.
Stii ce e ala un multimetru care stie sa masoare intensitati efective(RMS)in curent alternativ?
Voi sunteti de nevindecat.
Cand l-ati luat oe NU in brate asa mergeți pana la capat.
Va meritati soarta.Cine vrea invata si de la un copil.

#143
meuser

meuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 10.03.2016
Eu l-am masurat pentru mine  nu trebuie sa ma crezi

Attached Files


Edited by meuser, 26 May 2019 - 14:02.


#144
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
Presupun că știi că multimetrele ieftine împart amplitudinea la radical din 2 și numai curentul aflat în fază cu tensiunea produce lucru mecanic...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate