Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Estimare cost CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Cum fac sa estimez costul pt. o asigurare CASCO, daca nu detin inca masina respectiva?

As vrea sa fac o simulare a costurilor totale pt. un leasing; stiu ca trebuie si CASCO pe perioada leasingului. Toate calculatoarele/simulatoarele de cost pe care le-am gasit pe net imi cer seria de sasiu, nr. de inmatruculare etc. Eu momentan sunt la etapa in care nici macar nu m-am hotarat la marca/model, deci n-am de unde sa scot informatiile astea.

Mai exista pe net vreun calculator de CASCO care sa imi estimeze grosso modo costurile?

Orientativ, stie cineva sa-mi spuna care ar fi costurile cu CASCO* pt. un Duster pe benzina, valoare ~18.000 EUR?


*Am doua variante de leasing:

- Persoana fizica; 40 de ani, permis de 20 de ani, proprietar de masina de 7 ani, nici un accident din vina proprie.

- Pe firma; firma are 3 ani de la infiintare si nu a avut pana acum nici o masina.


Multumesc anticipat!

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pentru PJ, costurile de Casco reprezinta 4-4.5% din valoarea masinii.Rata se adauga la costul de leasing si TVA nu este deductibila.

Edited by Dodo03, 12 March 2019 - 23:53.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Valabil doar daca masina este noua.

#4
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Un Duster pe benzina la 18k euro poate fi doar nou. :)

Remarca este buna, nu stiu cum este la sh.

#5
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007
Multumesc pentru raspunsuri.

Masina (daca va fi) va fi achizitionata noua. Am dat exemplu Duster pe benzina pentru ca e in pole position in topul preferintelor.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Ai testat cum se misca un Duster pe benzina?

Sa n-ai surprize pt ca:
- abia se misca
- consuma in draci pt ce ofera

#7
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

 Adm, on 13 martie 2019 - 00:49, said:

Ai testat cum se misca un Duster pe benzina?

Sa n-ai surprize pt ca:
- abia se misca
- consuma in draci pt ce ofera

Sincer, nu! Nu am testat inca, dar e pe to do list.

Am mari sperante de la motorul cel nou de 150 de cai. Oricum, nu o sa risc sa comand masina fara un test drive si pana nu vor pune 4x4 pe motorizarea asta.

Pana acum am condus preponderent diesel. Acum folosesc in paralel un Renault 1.5 dci si un Ford 0.999 ecoboost. Sper ca dusterul de 150 de ponei sa depaseasca ecoboost-ul.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Dodo03, on 13 martie 2019 - 00:05, said:

Un Duster pe benzina la 18k euro poate fi doar nou. Posted Image

Remarca este buna, nu stiu cum este la sh.
la sh prima creste si in functie de vechimea masinii, putand ajunge pe la 7-8%.
motivul e simplu: costul pieselor de schimb ramane aproape acelasi, dar valoarea asigurata scade.

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 geutz, on 12 martie 2019 - 23:33, said:


Orientativ, stie cineva sa-mi spuna care ar fi costurile cu CASCO* pt. un Duster pe benzina, valoare ~18.000 EUR?


Orientativ, cam 700-750 euro;ce as face eu? as suna la o firma de asigurari si i-as intreba, ei pot face simularea cel mai bine deoarece au posibilitatea sa ruleze sistemul si fara anumite informatii

#10
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Te uiți pe un site de vânzări auto și iei de acolo un VIN al unei mașini apropiate cu ceea ce dorești tu.
Măcar așa ai un punct de plecare. :)

Sau mergi într-o reprezentanță și faci o poză. :D

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Casco e intre 4% si 5% din valoarea autoturismului. Daca gasesti sub 4% e afacere, daca plateste peste 5% te-au fraierit.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
La leasing iti baga aia o cotatie maxima la CASCO, mai spre 5%. E irelevant ce ai putea tu gasi ca oferta.

#13
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
De la ce dealeri ai primit oferte de "mai spre 5%" ? Scrie-i aici ca sa nu mai cerem oferte de la ei.

Multumesc!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De fapt e mai spre 4% normal... Orice leasing are oferte mai bune decat  ce obtii tu pe persoana fizica :)

#15
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
din cate stiu la leasing nu poti sa iti alegi tu asiguratorul, si cotatia este data de societatea de leasing. Mai mult daca la un casco normal (nu cu leasing) valoarea scade anual sau creste (daca ai daune) la leasing ramane aceasi pe toata durata contractului

#16
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
La leasing iti alegi tu asiguratorul din cei 3-4 pe care ti-i prezinta, de obicei acestia sunt cei mai buni din piata si nu are rost sa cauti in alta parte.
Valoarea este fixa pe toata perioada contractului, se plateste suplimentar doar franciza , daca este specificat sau o suma fixa /procent in caz de dauna totala.

Edited by Dodo03, 13 March 2019 - 12:11.


#17
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006

 sfantu.dracu, on 13 martie 2019 - 09:04, said:

Te uiți pe un site de vânzări auto și iei de acolo un VIN al unei mașini apropiate cu ceea ce dorești tu.
Măcar așa ai un punct de plecare. Posted Image

Sau mergi într-o reprezentanță și faci o poză. Posted Image
Uneori nici VIN real nu-ți trebuie. Acum 4 ani, când eram în aceeași situație, băgam fix la mișto ”a1111111111111111” (literă + 16 cifre), idem pentru seria certificatului și număr de înmatriculare. Majoritatea calculatoarelor de CASCO pe vremea aia verificau doar câteva reguli de bază pentru validitatea unui VIN/certificat/număr. Nu intrau în decodificare/interpretare/cifră de control/etc. Oricum toate datele despre mașină le dai explicit, nu se bazează ei pe VIN.

#18
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
La leasing iti poti alege asiguratorul dintr-o lista data de ei, in general firme serioase.
In cazul tau vreo 70-80 euro/ luna.
Cat despre masina...depinde ce pretentii ai de la o masina, ce ai avut inainte sau cu ce o compari.
Insa decat un second mai bine orice masina noua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate