Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Acvariu nou, peste posibil bolnav

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Salutare!
Acum o saptamana am achizitionat un acvariu de 25 litri.
Am facut ciclarea si dupa 3 zile am cumparat si pestii: 3 platy, 2 molly, 2 guppy si un sanitar ancistrus.
Pentru ciclare am folosit easy life. Apa am folosit apa plata.
Aseara am gasit pestele sanitar mort, si problema acum e ca un molly tot sta jos la nivelul pietrisului. Se mai joaca si el din cand in cand dar tot jos il gasesc, si pare ca sta cu gura deschisa putin.
Credeti ca e posibil sa fie bolnav? De ce a murit sanitarul?

Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Stai să scoatem globul de ghicit.

Dacă era problemă de logică, vezi că ai greșit aria.

N-ai zis nimic de dezinfectarea acvariului.

Edited by waterman, 12 March 2019 - 21:14.


#3
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
Nu stiu la ce te referi cu dezinfectarea. Dupa ce l-am cumparat mi s-a zis sa il spal doar cu apa rece.
In rest, am pus apa si l-am lasat cu neonul si filtrul sa mearga 3 zile. Initial am pus si picaturi de easy start easy life.
Filtru am un claro 300.
Cum se citeste temperatura de aici? https://imgur.com/a/aHT3WUt -> care din culori reprezinta temperatura?
Mancare le dau Norvipar fulgi de la Norwin.
Am si doua scoici maricele...Plante naturale nu, doar ceva de plastic.


Acum mi se pare ca sunt toti cam apatici...

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Are garantie ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Paz, on 12 martie 2019 - 21:22, said:

Are garantie ?
Pestele ?

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Salut, exista mai multe variante. Daca a facut doar gris, atunci trebuie doar sa ii ridici putin temperatura apei (vezi valoarea maxima admisa pentru caraselul tau), si poti pune 1 lingura de sare (fara iod) la 10 litri de apa. Calculezi volumul efectiv de apa al acvariului (nu volumul teoretic calculat matematic), si estimezi cata sare sa pui. In cateva zile ar trebui sa dispara grisul, dupa care schimbi cam 10-25% din volumul apei, cu apa statuta . Pentru dezinfectarea totala a acvariului si a accesoriilor, e mai mult de munca, dar nu cred ca e cazul doar pentru un amarat de "gris" facut de carasel, culmea e ca acel carasel ar trebui sa reziste la apa rece. Poate nu e gris. In fine, golirea totala a acvariului, pusa apa proaspata direct de la retea, pastile de cloramina procurate de la farmacie, il lasi 2-3 zile, garantat moare tot ce e in apa aia cu atata cloramina. Restul accesoriilor le poti lasa in acvariu cu apa tratata cu cloramina. Dupa tratament, speli foarte bine acvariu si accesoriile cu apa, la care poti adauga niste sare si otet alimentar de concentratie mai ridicata, otetul dizolva calcarul depus in timp in acvariu sau pe accesorii. Dupa aia limpezit bine cu apa proaspata. Refaci acvariul adica: pietris (nisip), accesorii, apa, il lasi cateva zile, cu filtrul in functiune, dupa care poti pune si plantele, fara pesti. Teoretic acum trebuie sa astepti sa se faca ciclul azotului adica intre 4 si 8 saptamani. Practic exista un artificiu, sa rogi pe cineva care are acvariu si este perfect sanatos, ca la schimbul lui de apa, sa iti dea tie toata apa veche pe care vrea sa o schimbe. Filtrul tau ar trebui sa stea intr-un acvariu "matur" si sanatos (dupa ce ti-ai dezinfectat corect filtrul) Tine cont ca bacteriile bune se formeaza in filtru cam in 2-4 saptamani. Deci daca are cine sa te ajute cu acest artificiu, poti "economisi" cateva saptamani bune de timp, adica sari peste faza cu reformatarea acvariului. Chiar si asa, tot este preferabil sa il lasi cateva zile sa mearga in gol, fara pesti, plante poti pune. Alta varianta care ti-o propun este folosirea unui filtru UV, sau folosirea unui generator de ozon, atentie la instructiunile tehnice ale ozonizatorului!!!!!!
Inainte de toate, verifica totusi daca este doar un simplu gris, e pacat sa depui atata munca doar pentru ca un carasel a facut gris.
Inca un sfat, evita sa bagi in acvariu tot felul de "medicamente" pentru pesti. In natura nu se duce nimeni sa le dea medicamente pestilor!!!


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 pasilla, on 12 martie 2019 - 21:24, said:

Pestele ?
Am inteles ca l-a luat de o saptamana. Deci nou.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci dezinfectează acvariul corect și temporar separă peștii. Părerea mea - nu am experiență.
Dacă mai vrei detalii, dă un PM și mâine dimineață (e prea târziu să sun omul acum) sun eu un prieten acvarist și cer sfaturi.

Dacă e de acord îți dau numărul lui de telefon.

Edited by waterman, 12 March 2019 - 21:51.


#9
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016
O sa incerc cu sarea ca nu am cum sa ii scot. E vreo problema ca am pus apa plata? Sau mancarea? (am scris mai sus ce le dau). Termometrul ala cum se citeste? Eu nu reusesc sa imi dau seama ce temperatura arata.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Măi colegule tu vrei să citim noi pentru acvariul tău ?

Evident că zona aia colorată de pe termometru indică imprecis temperatura.

Al tău are între 22 - 26 grade.

https://familist.ro/...variu-este-util


Attached File  LiquidCrystalThermometers.jpg   284.22K   17 downloads

 green_tech, on 12 martie 2019 - 21:52, said:

E vreo problema ca am pus apa plata? Sau mancarea?

Te duci la un PET SHOP cu pești și afli tot gratis de acolo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T92C1VWfg9w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Descriere Xiphophorus maculatus Platy
Habitat
Se gaseste in parauri si rauri.
Intretinere
Aceasta specie apreciaza un acvariu plantat si va afisa un comportament cat mai natural daca este tinut in aceste conditii.
Trebuie tinuti in apa dura spre moderata, nu va prospera in apa moale, acida.
Dieta
Nu este o specie deloc pretentioasa si va accepta cele mai multe tipuri de hrana, fie congelata, vie sau uscata.
Comportament si compatibilitate
Foarte pasnic, pot fi tinuti cu majoritatea speciilor comunitare. Ei nu manifesta forme de agresivitate si chiar masculii se tolereaza unul pe altul.
Atunci cand masculii si femelele sunt tinuti impreuna in acelasi acavriu, ar trebui sa existe mai multe femele pentru a raspandi atentia masculilor care pot fi neobositi in urmarirea lor.
Dimorfism sexual
Masculii sunt mai mici si poseda un gonopodiu.
Reproducere
Este foarte usoara. Se vor inmultii intr-un acvariu comunitar, incredibil de prolific.Pentru a fi sinceri, reproducere la aceasta specie este mai mult un caz de "cand" mai degraba decat "cum".Daca nu sunteti interesat sa-i inmultiti, cumparati numai pesti de sex masculin. In caz contrar, reproducerea este la fel ca si pentru multi alti vivipari. Recomandam ca mai multe femele sa fie tinute pentru fiecare mascul, astefel se va disipa hartuirea viguroasa de catre masculi. Zonele de plantare densa vor ajuta de asemenea.Gestatia dureaza aproximativ 4-6 saptamani.Pestii adulti isi vor manca rar puii, dar cea mai buna metoda de crestere a acestora este de a scoate femela gravida intr-un acvariu separat si permiteti-i sa dea nastere acolo inainte sa o puneti mutati in acvariul principal.
Puii sunt destul de mari si vor accepta nauplii de creveti sau fulgi sub forma de pudra inca de la naștere.Cresc foarte repede daca sunt hraniti de 2-3 ori pe zi.

Quote

Hrana Molly
Iubeste mancare vegetala, desi este omnivor si manaca cu palcere si hrana de natura animala.
Aveti in vedere ca acvariul sa aiba multe plante vii si sa oferiti pestilor vegetale in meniul zilnic.
Nu hraniti pestii in exces. Este de preferta sa-i hraniti mai putin si sa-i lasati sa-si caute mancare in acvariu decat sa-i hraniti in axces.
Aspect Molly
In orice acvariu aduc un plus de farmec prin aspectul lor negru, intunecat, moale, cu aparenta de catifea. Ei sunt potriviti pentru copii deoarece se pot juca urmarind degetul tras pe peretele acvariului.
Deseori un grup intreg pot urma astfel degetul proprietarului, oferindu-i distractie. Masculul are corpul mai suplu si alungit, femela are corpul mai rotund. Masculul are aripioara anala transformata in gonopodiu.
Pe langa pestele Molly negru mai exista Molly argintiu, Molly balon si Molly dalmatian. Ajunge la o dimensiune maxima cuprinsa intre 8-12 cm in captivitate.
Caracteristici Molly
Apa acvariului nu trebnuie sa scada niciodata sub 24 de grade C. Temperatura de 25-26 de grade este ideala pentru pestele Molly. La temperaturi mai mici Molly se va imbolnavi.
Pentru a preveni infectarea pielii pestilor este bine ca apa din acvariu sa fie mai dura decat mai moale. Daca nu aveti plante in acvariu asternutul acvariului este bine sa fie din coral pisat.
Aveti grija ca acvariul sa fie curat, fie pentru ca faceti curatenie des, fie pentru ca folositi pesti sanitari, altfel apa din acvariu va deveni acisa din cauza intrarii in putrefactie a mizeriei de pe fund.

Quote

Guppy, originar din America de Sud, este un peste foarte pasnic si dragalas, care nu necesita bazine foarte mari si nu este o specie pretentioasa in ceea ce priveste calitatea apei.
Sunt cei mai fericiti in acvariile populate, dar un acvariu populat numai cu guppy poate fi o decizie inteleapta. Habitatul natural al guppy-lor este reprezentat de America de Sud, Venezuela, Barbados, Trinidad, Tobago, Antigua si Barbuda, nordul Braziliei si Guyana.

Guppy este un peste preferat de foarte multi acvaristi si, in special, de cei incepatori, datorita usurintei cu care acesta se poate intretine.
Guppy sunt o specie de pesti extrem de rezistenta, putand sa supravietuiasca in conditii in care alti pesti ar putea pieri. Guppy sunt, de asemenea, o excelenta alegere pentru popularea unui nou acvariu.
Hrana Guppy

Guppy pot fi hraniti atat cu hrana vie, cat si cu cea uscata, fiind omnivori si hranindu-se cu o varietate de alimente (fulgi, laptuci, spanac, pureci de balta). Purecii de balta pot fi oferiti guppy-lor de preferat vii, deoarece cei sub forma uscata produc tulburarea apei si creaza guppy-lor un disconfort.
Sunt innebuniti si dupa viermii tubifex vii sau deshidratati. Pentru a va usura activitatea in ceea ce priveste intretinerea guppy-lor, va sfatuim sa va hraniti pestisorii cu fulgii special formulati pentru guppy pe care ii gasiti cu usurinta in magazinele specializate si in pet-shopuri.
Cantitatea de hrana pe care le-o administrati trebuie sa fie consumata de acestia in decursul a cateva minute. Au stomace de capacitate mica si pot consuma doar cantitati mici de hrana la un tain. Hraniti-i cu cantitati mici, de circa 2-3 ori pe zi.
Hranirea in exces antreneaza indoparea pestilor, cu consecinte grave asupra sanatatii lor, risipirea hranei si denaturarea calitatii apei din acvariu.
Aspect Guppy

Guppy sunt una dintre cele mai populare specii de pesti de apa dulce din intreaga lume. Sunt pesti alerti, vioi, mereu in cautarea hranei, pendulandu-se de la un cap la altul al acvariului. Guppy nu sunt agresivi, ci din contra sunt foarte prietenosi.
Masculul este intotdeauna mai viu colorat (similar curcubeului), in timp ce femela are un colorit mai sters, gri lipsit de luciu.
Exista diferite varietati care se disting prin diversitatea culorilor si a modelelor coloritului, precum si prin aspectul inotatoarei codale (in forma de evantai, de ac, de spada, de val, de steag, de lopata sau rotunda). Masculul de guppy ajunge la o lungime de 3-3,5 cm, in timp ce femela, mult mai mare, poate atinge o lungime de 5-6 cm.
Caracteristici Guppy

Acvariu trebuie sa fie spatios, bogat in plante, dupa care pestii sa se poata ascunde sau pe care femelele sa depuna puii, dar sa ofere suficient spatiu pentru inot.
Nu este indicat ca in acvariu sa puneti melci cu orificiu adanc si ingust, intrucat ei pot avea tentatia de a se ascunde in acestia ramand blocati. Au tendinta de a inota in treimea superioara si mijlocie a acvariului.
Daca ati ales sa va populati acvariul cu guppy, trebuie sa stiti ca acestia o duc cel mai bine in grupuri de minim 3 exemplare. Intrucat masculii vor alerga intotdeauna femelele epuizandu-le, este cel mai bine ca grupul de guppy creat sa fie format din mai multe femele, astfel incat masculii sa nu epuizeze singura femela.
Acvariul poate sa aiba circa 50 litri Temperatura apei: 20-28 grade C. Prefera apa dura, dar pot supravietui si in cea neutra sau in cea dedurizata.
Substratul acvariului este reprezentat din nisip spalat si eventual sterilizat inainte, in care se pot implanta fire de Myriophyllum sau Fontinalis. Apa din acvariu nu trebuie sa fie neaparat filtrata, dar trebuie schimbata din cand in cand, nu prea des. De asemenea, acvariu va fi dotat cu un termostat cu termometru pentru a monitoriza temperatura apei si a o mentine in anumite limite constante.

Quote

Considerat un peste usor de ingrijit, Peste sanitar Ancistrus , cunoscut si ca pestele algivor are o reputatie nemeritata cu privire la gradul de dificultate al reproducerii.
Achizitionati adesea pentru faptul ca se hranesc in principal cu alge, avand astfel un rol de peste sanitar, Ancistrus sunt pesti teritoriali, care devin agresivi in perioada de reproducere. In general, masculii ataca alti masculi, dar pot rani si femela atunci cand este de dimensiuni mici.
Pentru a avea succes, acvaristii incepatori sunt sfatuiti sa achizitioneze femela si masculul de la acelasi crescator, pentru a se asigura ca fac parte din aceeasi varietate a speciei. Unii pesti Ancistrus pot fi imprecheati si in acvarii mici, dar se recomanda in general un acvariu de minim 75 l.
Conditiile necesare pentru reproducerea la Ancistrus
In general, acvariul de reproducere poate fi adaptat mai bine la nevoile pestilor Ancistrus atunci cand nu are substrat. Pestii au insa nevoie de un cuib, care poate fi sub forma unei scorburi in lemn sau chiar o nuca de cocos cu o gaura mica.
Temperatura ideala pentru inmultirea acestor pesti algivori este intre 23-27 C, iar pH-ul apei cel mai bun este cel neutru sau usor acid, cu o valoare intre 6,5 si 7,0. Duritatea apei care ofera conditiile de reproducere cele mai bune este intre 4 si 10 dGH.
Apa curata este foarte importanta pentru Ancistrus, motiv pentru care se recomanda schimbarea ei in mod regular: fie 50% din volumul total odata pe saptamana, fie cate 25% de doua ori pe saptamana. Ancistrus nu reactioneaza insa bine daca schimbarile de apa au loc o data la fiecare doua zile. Atunci cand temperatura apei scade usor, cu 2-3 grade la schimbarile regulate, sansele de reproducere sunt mai mari.
Intr-un acvariu de dimensiuni mici, combinatia ideala este de un mascul de Ancistrus la doua sau mai multe femele. Atunci cand are la dispozitie mai multe femele, pestele se va imperechea cu toate.
Hrana recomandata pentru pestii sanitari pentru reproducere include legume proaspete, inclusiv castravete, dovlecel si fasole verde, si poate si suplimentata si cu alge uscate.
Ingrijirea puilor de Ancistrus
De obicei, cand masculul si femela sunt la maturitate sexuala si au dimensiuni asemanatoare, reproducerea poate avea loc intre 2 si 8 saptamani de la momentul in care sunt introdusi in acelasi acvariu.
Ouale eclozeaza de obicei in 5 zile, dar dureaza 2-3 saptamani pana cand puietul iese din cuib. Cel mai important lucru de care au nevoie in acest stadiu este oxigenarea corecta a apei. Hranirea cu legume proaspete, inclusiv salata verde poate incepe dupa cateva zile.
Daca sunt hraniti cu o mancare cu continut ridicat de proteine mai devreme de 3-4 saptamani, puii pot muri subit. Schimbarea apei este si mai importanta dupa eclozare, deoarece puii de Ancistrus sunt foarte sensibili la nitrati, iar daca apa contine multe deseuri, vor manca mai putin si se vor dezvolta mai incet.
Instalarea de bureti la toate orificiile filtrelor este o alte necesitate, deoarece puii sunt sensibili la orice curent slab in apa pana cresc mai mult.
Hrana Ancistrus
Gura arata ca o ventuza cu ajutorul careia mananca algele de pe geamuri, pietris, decor. Nu toate tipurile de alge ii sunt pe plac. Inafara de alge mananca si fulgii sau mancarea cazuta pe substrat.
Caracteristici Ancistrus
Nu sunt pesti foarte pretentiosi, daca sunt ingrijiti, pot depasi varsta de 10 ani, sunt sociabili si pot fi tinuti cu multe alte specii de pesti. Datorita sistemului osos bine dezvoltat, nu pot sa fie atacati de alti pesti.
Preferabil ar fi ca pietrisul sa fie cat mai mic, gen bob de orez pentru ca in conditiile in care pietrisul este mai mare mancarea cazuta intre pietre nu poate fi scoasa si se descompune. Inafara de alge mai mananca spanac, salata, mazare, iar ca supliment ii putem da tablete de spirulina lipite de geamul acvariului. Pietrisul trebuie sa fie cat mai putin taios pentru ca ancistrusii au obiceiul sa roada si pietrele de jos asa ca exista riscul de a se taia. Sta mai mult in partea de jos a acvariului. Prefera acvariile plantate in care sunt si zone umbrite. Ancistrusii sunt mai activi noaprea decat ziua. Cei mici au mai multa pofta de alge decat cei maturi. Iubesc buturugile, radacinile, asa ca este indicat sa punem cateva in acvariu. Vom observa ca isi petrec foarte mult timp din zi pe lemn incercand sa il roada. Sunt foarte sensibili la cantitatile mai mari de medicamente. Este bine ca atunci cand facem un tratament sa ii mutam din acvariu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HSojpwF2i2o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by waterman, 12 March 2019 - 22:03.


#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,284
  • Înscris: 13.01.2011
Daca ai lăsat apa la ,,maturat ", era bine sa picuri si albastru de metilen, in apa.

#12
havefunwithus

havefunwithus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.03.2013
Apa plata de la robinet sau din PET?

#13
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 green_tech, on 12 martie 2019 - 21:21, said:

Cum se citeste temperatura de aici? https://imgur.com/a/aHT3WUt -> care din culori reprezinta temperatura?
Un termometru mai de incredere nu ai? Macar pana iti dai seama daca jucaria ta arata corect sau nu.

 havefunwithus, on 13 martie 2019 - 00:21, said:

Apa plata de la robinet
Daca o lasi intr-un vas descoperit ca sa iasa clorul, e buna si asta. Doar nu ii recomanzi Evian :).

 crisstonne, on 12 martie 2019 - 22:38, said:

era bine sa picuri si albastru de metilen, in apa.
Sau permanganat de potasiu. Desi arata mai frumos albastra de la metilen.

 green_tech, on 12 martie 2019 - 21:21, said:

Mancare le dau Norvipar fulgi de la Norwin.
Chiar sunt curios, mai exista pe undeva viermisori de aia care murdareau apa rapid? Pestii ii adorau, dar trebuia sa schimb apa din vasul in care cresteam viermii destul de des. Alte vremuri, mancau eco bio :). Sau purici uscati care miroseau ciudat, se mai folosesc?

#14
cristinub2

cristinub2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.09.2009
Cred ca de vina e "ciclarea". In mod normal dureaza 3-4 saptamani, solutiiile minune care fac asta in 3 zile sunt o mare pacaleala. Trebuia sa iei apa de la un alt acvariu ciclat sau sa astepti timpul recomandat. Cel mai probaibl asta e, socul resimtit de peste combinat cu ceva antecedente.
Consulta si acvarist.ro sau acvariu.ro pentru informatii suplimentare.

#15
green_tech

green_tech

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.04.2016

 havefunwithus, on 13 martie 2019 - 00:21, said:

Apa plata de la robinet sau din PET?

Din PET...
Astazi o sa schimb cam 25% din apa si ma gandesc daca sa folosesc tot din PET sau sa iau niste apa de la robinet.
De la robinetul meu nu pot pune pentru ca scot apa din put care este foarte calcaroasa si contine cantitati maricele de nitriti.

Edited by green_tech, 13 March 2019 - 08:46.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 green_tech, on 12 martie 2019 - 21:21, said:


Cum se citeste temperatura de aici? https://imgur.com/a/aHT3WUt -> care din culori reprezinta temperatura?

Acum mi se pare ca sunt toti cam apatici...

Din poza aia reiese faptul ca apa este foarte tulbure.Asta-i un semn rau si un motiv de "moarte" pentru pesti.

#17
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
Salut,
Te ajut eu, am vazut ca ai postat si pe forumu de acvaristica, acolo au obiceiul colegi sa te puna la cheltuiala, si vorbesc in niste termeni in care daca esti la inceput, nu intelegi aproape nimic si mai ai dezamagiri in care iti mor pesti si plantele cum ai cumparat acvariu si echipamentele asa de repede le pui pe olx cu textu aproape nou/noi.

Iti vorbesc mai pe inteles asa ca citeste bine

1. Pestii pe care ii cumperi din petshop nu fac profit ci doar ajuta magazinu sa faca profit din acvarii, echipamente, mancare etc, sunt crescuti in ferme din asia de multe ori in conditii foarte proaste si de acolo vin si cu boli de acolo gandestete ca e pus intro punga cu apa si trimis cu avionu jumatate de glob pana ajunge la distribuitor, acolo cine stie ce conditii ...  si de acolo in petshop unde daca ai noroc angajatii mai au grija de acvarii daca nu Dumnezeu cu mila, apoi la tine in acvariu unde pestele isi da ultima suflare si se duce pe lumea cealalta; petshopul ia pesti pe care i-ai mentionat tu cu 20 de bani si ii vinde cu 10 - 15 lei sa amortizeze investitia ca stiu bine ca mor.
Da poti gasi surse mai bune de unde sa cumperi pestisori si alea sunt cu noroc, plus cind esti de mult timp domeniu stii cum se comporta pesti sanatosi fata de cei stresati sau bolnavi.
Ca Incepator cel mai bun loc in care sa ai pesti cat de cat sanatosi, e cumperi acvariu din pestshop si te inscrii pe grupurile de facebook de acvaristica si acolo vezi alti acvaristi care posteaza ca au prea multi pesti si ii vand la preturi minuscule sau chiar ii dau moca, pestii platy, molly, xipho cand sunt sanatosi se inmultesc ca iepurii, uni trimit si pe tren/autobuz, dai mesaj si ii intrebi de cand au acvariu si daca au probleme cu mortlitatea si apoi te hotarasti.

2. Nu stiu ce intelegi tu prin ciclare sa detaliez:
Orice acvariu are 2 faze, ciclarea sau acvariu ciclat si acvariu stabil
Ce e ciclarea?
Vine de la ciclul azotului in apa adica, fecale de peste si/sau resturi de mancare se descompun in apa in amoniac si amoniu (NH4/NH3) care e toxic pentru aproape orice vietate acvatica si pentru om daca bea apa cu concetratie mare, ciclul e NH4/NH3 -> NO2 -> NO3, NO2 e la fel de toxic, pe cand NO3 e inofensiv iar procesul il fac niste bacterii care populeaza toate suprefetele solide in acvariu pe sticla, pietre, plante, in filtru dar popularea dureaza in jur de 30 de zile, doar ca in comert se gasesc solutii pe care le bagi in apa si pe prospect iti promit marea cu sarea  cand de fapt e "apa de ploaie" si prentru ca lucru acesta nu poate fi dovedit usor orice incepator care intra in hobby pune botu, da societate din ziua de azi e obisnuita sa apase un buton si lucrurile se intampla pe loc, apesi un buton in aplicatia emag de exemplu si maine ai produsu la usa, in acavristica trebuie sa ai rabdare si mai ales la inceput ,ai sa ai multe dezamagiri si daca esti perseverent ai si foarte multe satisfactii.
Si da se poate face cilcare cu pesti in acvariu doar ca 2 saptamani schimbi 50% din apa in fiecare zi, si doua saptamani o data la 2 zile 50% din apa in cazu tau ar fi 10 litri.
La fel majoritatea se lasa ca e prea multa munca la inceput.
Uite un filmulet cu acvariu meu de 200 de litri cand eram la inceput, nu l-am filmat pe tot dar acolo vezi comportament de pesti sanatosi Posted Image [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bult-QkgQ2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apa albiciosa din acvariu e un semn bun, au inceput sa se inmulteasca bacteriile peste masura, in cateva zile dispar, sunt inofensive pentru pesti.

Ce e un acvariu stabil?
Dupa parerea mea simpla e cand natura iti preia controlul in acvariu poate dura intre 2 si 6 luni, aici nu e nici o regula pur si simplu se intampla, tu doar trebuie sa schimbi apa saptamanal in jur de 10-20% si vezi ca nu ai probleme, pleci in vacanta 10 zile vii acasa pesti traiesc ca prin minune si fara mancare (explicabil aici) sau daca iti moare un peste in acvariu si nu observi nu se impute apa, ce mai ramane din el dupa ce e mancat de melci, e descompus si filtrat fara sa iti faca nici un deranj, pesti sunt fericiti incep sa se inmulteasca si ...

La inceput dupa ce m-am reapucat de acvaristica am avut noroc cu pesti sanatosi dar apoi am dat de toate bolile posibile, am perseverat si acum ma bucur de hobby, am pornit cu un acvariu, acu am vreo 10 Posted Image.

Pe net vei gasi multe lucruri contradictorii, e bine daca citesti o carte buna de acvaristica, acolo gasesti mai multe lamuriri si mai bine structurat decat ce am explicat eu aici, si da sunt multe echipamente smechere care isi merita bani daca stii sa le aplici la ce ai nevoie, dar tine minte daca stii bazele si mai faci experienta ce poate face un filtru de 600-1000 lei poti face cu unul de 100 de lei sau daca te pasioneza il construiesti singur si sa te coste 50 de lei doar trebuie sa ai imaginatie, ca in orice domeniu dezinformarea e la putere si apoi sari cu bistari ca asa e obiceiul.

ia si citeste cartea asta http://www.anticaria...updad1787617u65 e scrisa in 79 dar e foarte buna, singuru minus e ca tipul de filtru care il propune e vechi nu se prea foloseste si nu are poze, dar scrii pe google denumirea speciei si vezi cum arata(fac o paranteza denumirile speciilor de pesti sau schimbat de atatea ori ca nu mai stii ce si cum, dar google iti va zice exact cum se numeste acum si poza, din experienta mea nu a dat gres niciodata), majoritatea cartilor scrise in ziua de azi cel putin cele romanesti sunt doar ceva informatii te pune la cumparaturi de sute de lei si multe poze straluictoare ca sa puna lumea botu cum a scris mai sus.

Spor si ape limpezi

Edited by Lupulcelrau, 13 March 2019 - 21:58.


#18
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

 Lupulcelrau, on 13 martie 2019 - 21:47, said:


Si da se poate face cilcare cu pesti in acvariu doar ca 2 saptamani schimbi 50% din apa in fiecare zi, si doua saptamani o data la 2 zile 50% din apa in cazu tau ar fi 10 litri.


Am acvarii de 20 ani, si niciodata nu am schimbat apa cum scrii tu acolo, daca schimbi 50% din apa stresezi pestii. Nu stiu de unde tampenia asta cu schimbatul apei asa des. Am un acvariu de 500l si nu fac decat sa completez apa cand se evapora (mai des iarna), spal filtru odata pe an si atat, pestii sunt perfect sanatosi si au fost cumparati din comert. Am 10 scalari si nu a murit nici un peste, au 5 ani, un peste a facut cataractă la un ochi de batranete sau de la o bataie cu un al mascul. Am si un neon tot 5 ani are, cumparat odata cu scalarii de la hornbach. Mai verific din cand in cand sa vad daca mai este viu.

Eu am crezut ca traiesc 3-4 anii, asa spuneau "expertii" , dupa ciclul lor voi baga alti pesti in acvariu (inainte am avut 20 de tetra care au trait intre 5 si 8 ani), doar cand schimb generatiile schimb apa si peisajul 100%. Abia astept sa scap de scalari si sa-mi incerc norocul cu discusi.
Si plantele o duc asa de bine ca-mi fac flori, daca nu stii cum arata o floare de planta de acvariu iti dau poze.


Secretul meu e sa nu deranjez pestii deloc si sa le ofer spatiu suficient, dar nu poti sa faci asta intr-un borcan de 25l, ala nu e acvariu, ce ai tu e un fel de puscarie a pestilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate