Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Declaratie unica 2018 venituri agricole?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
adani7

adani7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2016
Buna ziua, in cazul in care cineva nu a depus declaratia unica pentru declararea veniturilor agricole pentru anul 2018 si vrea sa o faca acuma, ce declaratie trebuie completata? Vad ca nu exista aceasta optiune in noua declaratie.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La ce fel de venituri agricole te referi, care e forma de organizare, cine e platitorul de venit?

#3
adani7

adani7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2016

 rosix, on 12 martie 2019 - 18:59, said:

La ce fel de venituri agricole te referi, care e forma de organizare, cine e platitorul de venit?
Domnul e inregistrat ca PFA, cu activitate in apicultura.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adani7, on 12 martie 2019 - 19:04, said:

Domnul e inregistrat ca PFA, cu activitate in apicultura.

Apicultura e la norma de venit (CAEN 0149 - Cresterea altor animale - sa se uite totusi pe documentele de la RECOM ce CAEN are sa nu completeze aiurea)...
Se selecteaza norma de venit (a doua optiune) Salt la sectiune si se bifeaza Activitati independente / individual, CAEN, sediu, si toate alea pe acolo, inclusiv norma de venit care nu stiu cat e (apicultorul ar trebui sa stie).

Cisteste pe aici (n-am rabdarea necesara)

http://forum-discuti...hp?topic=8797.0

https://agrointel.ro...i-taxe-la-stat/

https://www.agroinfo...ata-impozitului

Edited by rosix, 12 March 2019 - 19:26.


#5
adani7

adani7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2016

 rosix, on 12 martie 2019 - 19:24, said:

Apicultura e la norma de venit (CAEN 0149 - Cresterea altor animale - sa se uite totusi pe documentele de la RECOM ce CAEN are sa nu completeze aiurea)...
Se selecteaza norma de venit (a doua optiune) Salt la sectiune si se bifeaza Activitati independente / individual, CAEN, sediu, si toate alea pe acolo, inclusiv norma de venit care nu stiu cat e (apicultorul ar trebui sa stie).

Cisteste pe aici (n-am rabdarea necesara)

http://forum-discuti...hp?topic=8797.0

https://agrointel.ro...i-taxe-la-stat/

https://www.agroinfo...ata-impozitului
Da, la norma de venit e. Acolo ma gadeam si eu sa bifez doar ca in declaratia pt. 2019 se specifica la a doua optiune, cu norma pe venit, ca e  " în cazul
contribuabililor care au început activitatea în luna decembrie 2018" si nu stiam exact ce sa fac. Multumesc!

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
nu cumva tu trebuia sa depui vechea declaratie? cred ca inca mai e pe site la ANAF

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 _Smiley_, on 12 martie 2019 - 20:17, said:

nu cumva tu trebuia sa depui vechea declaratie? cred ca inca mai e pe site la ANAF

Nu mai e vechea declaratie. Pentru 2018 se depune aia noua, numai ca exprimarea de la punctul 2 e nefericita... si poate induce in eroare orice cititor.
Berbecii de la ANAF nu se dezmint (cei mai prosti oameni pe care ii puteti intalni):

Langa activitatile clasificate la norma de venit au introdus o fraza tampita care dezorienteaza lumea:

" în cazul contribuabililor care au început activitatea în luna decembrie 2018"

Adica daca n-ai inceput activitatea in decembrie 2018 nu te mai incadrezi la norma de venit sau ce?

Edited by rosix, 12 March 2019 - 21:01.


#8
adani7

adani7

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 07.08.2016

 _Smiley_, on 12 martie 2019 - 20:17, said:

nu cumva tu trebuia sa depui vechea declaratie? cred ca inca mai e pe site la ANAF
Mda. Cred ca asa trebuie sa fac. Posted Image . De fapt, le da si pe 2018 si pe 2019 pe SPV. Salutare!

 rosix, on 12 martie 2019 - 21:00, said:

Nu mai e vechea declaratie. Pentru 2018 se depune aia noua, numai ca exprimarea de la punctul 2 e nefericita... si poate induce in eroare orice cititor.
Berbecii de la ANAF nu se dezmint (cei mai prosti oameni pe care ii puteti intalni):

Langa activitatile clasificate la norma de venit au introdus o fraza tampita care dezorienteaza lumea:

" în cazul contribuabililor care au început activitatea în luna decembrie 2018"

Adica daca n-ai inceput activitatea in decembrie 2018 nu te mai incadrezi la norma de venit sau ce?
Pai nu te lasa sa o completezi asta pe 2019 daca pui data inceperi activitatii inainte de 01.12.2018.Deci cred ca tot aia pe 2018, cu intarziere (si posibila amenda de la 50 la 500 lei, cica) Daca nu mai era buna de depus aia ma gandesc ca o scoteau din optiuni. Dar cand intru in SPV-ul la formulare de declaratie unica, apar variantele pe amandoi ani. Deci e unica solutie!

Edited by adani7, 12 March 2019 - 21:19.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adani7, on 12 martie 2019 - 21:17, said:

Pai nu te lasa sa o completezi asta pe 2019 daca pui data inceperi activitatii inainte de 01.12.2018.Deci cred ca tot aia pe 2018, cu intarziere (si posibila amenda de la 50 la 500 lei, cica) Daca nu mai era buna de depus aia ma gandesc ca o scoteau din optiuni. Dar cand intru in SPV-ul la formulare de declaratie unica, apar variantele pe amandoi ani. Deci e unica solutie!

Nu stiu.. trebuie sunat in call-center si vorbit cu ratatii de la ANAF si spus clar ca nu puteti selecta data de inceput si de sfarsit a activitatii pentru venituri realizate in anul 2018.
Varianta aia de declaratie pe 2018 nu stiu daca poate fi depusa ca declaratie finala de definitivare a veniturilor pentru 2018 (pana la 15.03.2019).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate