Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Achizitie garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Verevelina

Verevelina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.03.2019
Buna ziua! Aproape de blocul meu se da un garaj spre vanzare. Doresc sa il achizitionez dar nu stiu la ce ar trebui sa fiu atenta. Spatiul pe care se afla garajul ar trebui sa constituie obicetul vanzarii, adica as fi proprietara lui, sau sunt alte chestii pe care ar trebui sa le am in vedere?

#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Sa vezi actele ce spun - terenul de sub garaj este proprietate sau inchiriat de la primarie .
Daca este inchiriat garajul poate sa dispara oricand , este proprietate personala dar terenul nu.

#3
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai cuminte ca e teapa: mai mult ca sigur garajul e pe teren public si urmeaza ca primaria sa demoleze garajele, iar asa zisul proprietar vrea sa gaseasca pe ultima suta de metri un fraier de la care sa mai ia niste bani.
daca garanjul e pe teren proprietate privata si iti poate arata actele pe teren si are autorizatie ptr garaj, atunci poate merita sa il cumperi, altfel nu.

Edited by rex, 12 March 2019 - 15:47.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sa vezi extrasul de carte funciara, in care sa existe terenul si constructia.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Dacă terenul e concesionat pe o perioada +25 ani, nu e nicio țeapa. Dacă e proprietare, e și mai bine.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • verifica cine e proprietarul terenului pe care se afla garajul (o mare parte din constructiile tip garaj sunt pe terenul primariei)
  • verifica sa vezi daca exista autorizatie de constructie (nu de alta, dar multe baraci, desi sunt constructii usoare, tot au nevoie de asa ceva)
  • asigurate ca, in cazul in care terenul nu este proprietatea celui care detine constructia (garajul), ai acordul de la primarie pentru constructia garajului (si sa specifice ca e garaj, nu magazin sau spatiu comercial).


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Darama primaria prin Constanta garaje intr-o veselie.
Nu prea conteaza ca fel de acte aveau.
Brusc, actele nu mai sunt valabile.

Mai spunea un coleg. Daca este pe domeniul public ... mai gandeste-te

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,779
  • Înscris: 12.01.2018
Si prin cluj darama garajele dintre blocuri si fac parcari supraetajate

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,960
  • Înscris: 04.10.2007
La fel si in Timisoara.... Si sper sa le darame cat mai repede pe cele de langa apartament....
Am acolo niste vecini idioti de-a dreptul. Au garaj si iti tin masina afara si in garaj tin muraturi... Da-o dracu de treaba, dupa ce ca in Timisoara chiar sunt porbleme cu locurile de parcare, un garaj mai ocupa si 2 locuri de parcare sa ai nesimtirea sa nu iti bagi masina in garaj si sa mai ocupi in plus un loc de parcare....

Edited by mirel3003, 12 March 2019 - 16:43.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta a fost unul din motive si in Constanta
Deci, mai fratilor, tineau muraturi in garaj iar masina ocupa alt loc
Se mai si certau cu mine ca e "locul lor"
E cum pzdaa masii ... Posted Image

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,960
  • Înscris: 04.10.2007

 Naijax, on 12 martie 2019 - 16:44, said:

Asta a fost unul din motive si in Constanta
Deci, mai fratilor, tineau muraturi in garaj iar masina ocupa alt loc
Se mai si certau cu mine ca e "locul lor"
E cum pzdaa masii ... Posted Image
Exact asa mi s-a intamplat si mie acum vreo 5 ani....
Am parcat pe un loc si m-am trezit cu stergatoarele ridicate... am urmarit 3-4 zile si am vazut cine si-a revendicat respectivul loc de parcare.
Cand m-am intanlit cu el in parcare l-am intrebat daca el mi-a ridicat stergatoarele si mi-a zis ca da si ca e locul lui de parcare ca sta in acel bloc de 25 de ani (eu eram mutat de 6 luni).
I-am zis ca daca se mai atinge de masina mea ii rup mainile si daca gasesc vre-o urma pe masina la fel ii rup mainile chiar daca nu a facut-o el.
Apoi de fiecare data cand veneam acasa daca parcarea era goala exact pe locul ala parcam numai sa ii fac lui in ciuda. Nu a mai avut curaj sa se atinga de masina.

Parcarea fiind amenajata de primarie cu putin timp in urma exista un afis cu regulile de parcare unde scria ca locurile nu sunt individuale. Am copiat textul si l-am rugat pe administrator sa afiseze afisul la avizier.

#12
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
si in bucuresti au daramat garajele acum vreo 10-15 ani. a iesit cu lacrimi si suspine, dar fiind pe terenul primariei n-au avut ce comenta.
si da, majoritatea aveau autorizatii de constructie, dar brusc autorizatiile alea au devenit invalide prin hotarare de consiliu local.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,446
  • Înscris: 24.02.2017

 EMPP, on 12 martie 2019 - 16:30, said:

Si prin cluj darama garajele dintre blocuri si fac parcari supraetajate


Pai ar fi trebuit demult facuta treaba asta , sincer. Si nu doar in Cluj ci cam peste tot.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Sa-ti spun cum fac eu: ma duc la cine se pricepe, adic ala notar. Prezint documentele, pun intrebari, plec linistit si lamurit. Da, asta costa, dar stresul costa mai mult.

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

 mirel3003, on 12 martie 2019 - 16:53, said:

I-am zis ca daca se mai atinge de masina mea ii rup mainile si daca gasesc vre-o urma pe masina la fel ii rup mainile chiar daca nu a facut-o el.
Apoi de fiecare data cand veneam acasa daca parcarea era goala exact pe locul ala parcam numai sa ii fac lui in ciuda. Nu a mai avut curaj sa se atinga de masina.
Asta merge numai cu deastia mai slabuti. Ca daca dai peste unu ceafa lata sau unu mai hotarat, iti rupe el tie mainile.

Edited by greenlife, 12 March 2019 - 18:41.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 EMPP, on 12 martie 2019 - 16:30, said:

Si prin cluj darama garajele dintre blocuri si fac parcari supraetajate
In ce cartiere ?

#17
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 greenlife, on 12 martie 2019 - 18:40, said:

Asta merge numai cu deastia mai slabuti. Ca daca dai peste unu ceafa lata sau unu mai hotarat, iti rupe el tie mainile.

Eiii da? Ca toporul sta si ii cantareste ceafa :lol:.

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 Baxon, on 12 martie 2019 - 20:06, said:

In ce cartiere ?
Acum lucreaza in Manastur dupa care in Gheorgheni pe Azuga langa Politia Circulatie
Asa este cu garajele de tabla/beton , multe sunt depozite de : mobila veche, lazi, muraturi, geamuri si usi recuperate de la gunoi ca "da daca" , subanchiriate sau vandute la vanzatori de legume fructe in piata , plin de sobolani si soareci .
Daca masuram locul ocupat de 3 garaje ne rezulta teren de parcare a 4 masini , daca contabilizam la nivel de oras sute de masini nu au loc de parcare din cauza chiciurilor de tabla sau beton . Vad prin unele locuri garaje de tabla sau beton cu acoperis de tigla, deja omul si-a facut pod ...trase fire de 230v aerian cu sarme inadite , eu aveam sub geam unul care si-a facut atelier de lacatuserie , flexuri, masini de gaurit, sudura , la inceput am tacut , am crezut ca mai mestereste omul pentru casa dar deja a devenit industrie la el, am discutat in sedinta de asociatie si l-am avertizat , a doua oara a venit politia si dupa ce a platit o amenda care o amortiza in 2 ani s-a linistit, acum a inchiriat garajul si bea la crasma.

Edited by ldpe, 12 March 2019 - 22:09.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate