Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Aș vrea să fiu motociclist:))

- - - - -
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

#1
gabrielflorentin

gabrielflorentin

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 25.03.2018
Salutări!

   Aș vrea să fiu motociclist, după ce am încercat să iau permisul B, dar nu e de mine, am încercat de 3 ori, dar nu pot, nu e de mine, ultimele 2 obligat că trebuie să am permis, dacă toată lumea are, nu contează că ești cel mai prost la condus, trebuie..(să îmi bag cocoșul în el de ambreiaj).

Chestia este că am 21, nu știu cu ce să încep, nu știu ce categorie să iau, nu știu ce motocicletă să iau să aibe legătura cu categoria de permis respectivă, eu aș vrea o motocicletă că să mă ducă unde vreau rapid, urăsc mersul pe jos, plus sunt o persoană asocială, preferința mea ar fi o motocicletă care să prindă  maxim 80-100km/h), totuși una care să nu fie foarte scumpă, deci dacă are cineva chef și timp să răspundă la întrebări(cum ar spune fostul meu prof),

Vă mulțumesc!

PS:niște forumuri pentru idio..începători....în ale motocicletei, engleză/română/spaniolă aș aprecia dacă mi-ați da niște link-uri..(preferabil română)

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
poti sa iei pe cutie automata, dar o sa ai mentiunea ca nu ai dreptul sa conduci manuale.

de ce nu iei un scuter?

Edited by arg, 12 March 2019 - 15:23.


#3
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Măi, să știi că și motocicletele au ambreiaj, nu prea ai ales bine :)
Dar tu pici la sală sau la traseu ?

#4
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Pe motocicleta e mai greu decat in masina, in plus si motocicletele au ambreiaj.

#5
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Ti s-ar potrivi mai bine un scuter. B-ul de ce nu l-ai luat? Ai picat sala sau nu te descurci in trafic? Cu motocicleta e mult mai greu.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
permisul nu il iei pentru ca trebuie ci pentru ca il vrei... asa cum o sa vrei sa-l ti in bunzunarul tau, nu in sertar la politie.

#7
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Daca nu esti prieten bun cu amreiajul atunci chiar nu-ti recomand sa-ti iei motocicleta. Trebuie sa ai un control foarte bun al ambreiajului la motocicleta daca nu vrei sa-ti moara motorul la fiecare semafor si trecere de pietoni.
Tinand cont ca nu pare sa te pasioneze viteza mare, iti recomand sa-ti iei un scuter, orice model care iti place ca design si pret, pentru ca la scutere nu ai ambreiaj, decat frana si acceleratie, deci mergi fluierand. Am mers cu destule motociclete si scutere si sincer iti recomand un scuter electric, cel mai ieftin care il gasesti, e absolut perfect pentru oras. Imi plac ca sunt ultra silentioase si poti scoate bateria noaptea sa o incarci in casa, asa si daca iti fura careva scuterul (il arunca in duba) din fata blocului il va lua fara baterie, care poate face jumate din valoarea scuterului Posted Image

p.s. sunt si motociclete electrice (si fara ambreiaj), dar acolo iti trebuie buget frumos

Edited by CeapaIndustries, 12 March 2019 - 15:51.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Si la motociclete e ca la masini , pentru incepatori cu cilindree mai mica , dupa ce deprinzi tainele treci pe ceva mai nervos . Motocicleta e mai periculoasa ca masina , s-a specificat de un coleg mai sus , grije ce-ti doresti ...este un mijloc de locomotie sezonier , la noi chiar nu te poti baza permanent pe el , costa echipamentul de protectie , necesita indemanare , atentie muuult sporita in trafic - nu esti vazut si trebuie sa cunosti ce si cum, cum mergi in sinus, lumina aprinsa pana vezi ca esti vazut, depasesti la distanta mai mare .
Exista masini cu schimbator automat, nu este obligatoriu sa mesteci mamaliga , chiar mai ok pentru oras fata de cele manuale , la asta nu te-ai gandit ?

#9
pacaliciosu01

pacaliciosu01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 04.01.2019
Darwin va cere imperios sa lasati baiatul in pace !



Poi si mobrele astea sunt cu cantec...pe categorii
Unde te vezi ...la Victoriei spargand seminte , pe coclau ,  pe hautoban mergand cu 180 constant , sau cu burta mare , o bere in mana calare pe un cioapar ?

In functie de astea ...putem pulsa cu niste modele .
Oricum A -ul ...full de full si cu piele nu-l poti lua pana nu ai toti tuleii la plua .....adica tre 24 anisori gata impliniti .

#10
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Schimba scoala de soferi / instructorul, daca nu a reusit sa te faca sa intelegi cum functioneaza ambreiajul.
Sau cauta o ruda un prieten cu o rabla si mergeti in poligon si exerseaza plecari de pe loc, din panta etc...
Povestea unu' mai batran. e prin cimitir acum: cum sa nu iau carnetul, pe vremea comunistilor ai mai slabi sse faceau soferi; restul, pe care ii ducea capul, alegeau o meserie.

#11
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 24.02.2007
https://motociclism.ro/

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
baga-te la A1 si iti iei un scuter 125cmc.

Prinde maxim 100-110, este automat, consuma putin in oras, este ieftin de intretinut si ieftin la achizitionare.

#13
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
am si A-ul si B-aul. ce-i drept n-am prea calarit motor, dar mi se pare mai complicat de condus moto decat auto. ai bataie de cap si cu echilibrul si cel putin pt mine e un stres ca trebuie sa fiu mai atent la trafic fiindca sunt mult mai expus la accidente si datorita faptului ca multi conducatori auto nu te percep ca vehicol si ca trebuie sa-i acorde si tie prioritati.

 CeapaIndustries, on 12 martie 2019 - 15:41, said:

Daca nu esti prieten bun cu amreiajul atunci chiar nu-ti recomand sa-ti iei motocicleta. Trebuie sa ai un control foarte bun al ambreiajului la motocicleta daca nu vrei sa-ti moara motorul la fiecare semafor si trecere de pietoni.
sau sa plece motocicleta fara tine si tu sa cazi in fund... asta a fost primul meu contact cu un motor...

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 gabrielflorentin, on 12 martie 2019 - 15:15, said:

PS:niște forumuri pentru idio..începători....în ale motocicletei, engleză/română/spaniolă aș aprecia dacă mi-ați da niște link-uri..(preferabil română)

Cam asta are nevoie un idio ... neindemanatic ca tine Posted Image
https://www.google.r...i10.fg2MUJUYll8

#15
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Nici eu nu sunt prieten bun cu ambreajul, cand am inceput scoala am inceput pe masina pe benzina si am terminat-o pe diesel Posted Image. Dar chiar si asa mi-am luat categoria B.
Cat despre motociclism...conduc scutere de mai bine de 6-7 ani zilnic.
Un scuter de 50cc nu va prinde maxim 70-75 km/h  (stock) deci iti trebuie ceva mai mare (bine ...si categoria A1 in acest caz). Ca marca de scuter recomand cu caldura Kymco, in special modelele cu roti mai marisoare si mai groase Super 8, Agility sau People S  (sau Aprillia SR, da grija mare ca sunt o gramada de clone <<Replica>> pe piata si ai sa iti blestemi zilele daca nimeresti una).
Dar inainte de toate ia carnetul fiindca cu motocicleta / scuterul in trafic nu e de glumit. O greseala majora poate fi fatala!

Edited by albnegru55, 12 March 2019 - 16:35.


#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 gabrielflorentin, on 12 martie 2019 - 15:15, said:

Salutări!

   Aș vrea să fiu motociclist, după ce am încercat să iau permisul B, dar nu e de mine, am încercat de 3 ori, dar nu pot, nu e de mine, ultimele 2 obligat că trebuie să am permis, dacă toată lumea are, nu contează că ești cel mai prost la condus, trebuie..(să îmi bag cocoșul în el de ambreiaj).

Chestia este că am 21, .....eu aș vrea o motocicletă că să mă ducă unde vreau rapid, urăsc mersul pe jos, plus sunt o persoană asocială, preferința mea ar fi o motocicletă care să prindă  maxim 80-100km/h),
De ce nu incerci tu sa-ti ordonezi nitel gindurile ?!
Nu de alta, dar este un mare talmes balmes mai sus, cel putin 3 chestii diferite.
Vrei motocicleta:
1. dar de fapt nu vrei, nu e de tine. Ai picat examenul de 3 ori.
2. pentru ca asa are toata lumea
3. sa ajungi in diverse locuri
4. cu maxim 80-100 km/ora
Hmmmmmmmm...
1. Si cum ai vrea tu motocictela, daca nu e de tine si pici examenul pe banda rulanta ?
Vrei sa venim noi sa te invatam cum se conduce sau sa dam examenul in locul tau ?
2. Si ce te intereseaza pe tine toata lumea ?
Toata lumea - adica 3 prieteni / cunostinte de-ale tale ?!
Nu de lata, dar eu nu cunosc pe nimeni care sa aiba motocicleta.
Si am un cerc de 20-30 de cunostinte/prieteni/rude.
3. Asta poti sa faci cu orice alta metoda: masina proprie, taxi, metrou, tren, autobuz.....
Si, in functie de crinte si distante, poate iesi chiar mai ieftin.
4. Iti dai seama ca TOATA LUMEA Posted Image isi ia motocicleta ca sa bage blana, de la 150 in sus, nu sa pirtiie cu 80 la ora Posted Image Posted Image
Deci..........

Edited by buyonevideo, 12 March 2019 - 16:31.


#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
I-ati o capra pe care s-o stapanesti

#18
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

 business11, on 12 martie 2019 - 16:03, said:

baga-te la A1 si iti iei un scuter 125cmc.

Prinde maxim 100-110, este automat, consuma putin in oras, este ieftin de intretinut si ieftin la achizitionare.
Subscriu!

Fa un efort sa controlezi motocicleta de 125cc de pe scoala (A1), care e foarte usoara (incomparabil cu A2 sau A-ul "plin") si dupa ce ai luat categoria, nu mai ai treaba cu ambreiajul daca iti iei un scuter. La 125cc fug scuterele de n-ai treaba cu ele. Si in acest moment sunt cel mai rapid mijloc de deplasare prin oras, plus ca scapi de eterna grija a parcarii.

Daca nu te simti in stare din prima, ia doar AM-ul (examen doar in poligon, nu in trafic), si poti sa te dai cu 49cc in oras, ai toate sansele sa descoperi ca limitarea la 45km/h nu e deloc deranjanta in traficul nostru.

AM-ul il iei, de asemenea, automat, in momentul in care obtii B-ul.

Ca nota personala, dupa 15 ani de permis conduc o masina de doar 75 de cai, ca stiu ca nu ma imbie la prostii. Si o folosesc fara bataie de cap si la drumuri externe. Si desi am si categoria A, scuter-ul de 125cc este, de asemenea, tot ce imi trebuie in Bucuresti pe 2 roti.

Succes!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate