Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Test oftalmologic

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Clar.
Esti un troll.
Nu se poate la 21 de ani sa nu vezi nici litera aia imensa de pe panou de la 5 metri si sa nu fi purtat ochelari niciodata.
Cum ai trecut prin scoala "orb"?
Port de aproape 50 de ani ochelari si stiu ce zic.
Nu exista asa ceva la 21 de ani sa nu vezi nika pe panou si sa nu fi fost macar odata la control.

#38
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019
Poftim, cam unde este castronul acolo tin eu ''pozitia capului sus bineinteles'' mai departe de castron nu vad  ce scrie [ https://i.imgur.com/hqZWbiz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 dorin_2k, on 12 martie 2019 - 14:58, said:

Clar.
Esti un troll.
Nu se poate la 21 de ani sa nu vezi nici litera aia imensa de pe panou de la 5 metri si sa nu fi purtat ochelari niciodata.
Cum ai trecut prin scoala "orb"?
Port de aproape 50 de ani ochelari si stiu ce zic.
Nu exista asa ceva la 21 de ani sa nu vezi nika pe panou si sa nu fi fost macar odata la control.
Am ascuns mereu asta omule.



 corinadaniela, on 12 martie 2019 - 14:57, said:

pai daca ai o miopie atat de "grava" si nici nu vrei sa porti ochelari, ai doua variante : stai asa si o sa-ti strici vederea de tot, sau te duci la oftalmolog, sa-ti faca un control, sa vezi ce dioptrii iti recomanda, poti sa alegi lentilele de contact in loc de ochelari. la o varsta atat de mica, sa ai probleme asa mari cu vederea, nu cred ca e vorba doar despre o simpla miopie.

ar mai fi posibilitatea sa faci operatie cu laser, dar costa si daca vrei sa activezi in domeniul sportiv, nu stiu daca ai voie sa faci efort fizic o perioada dupa operatie.

eu ma mir cum te descurci in viata de zi cu zi, nu te impiedici de diverse chestii din cauza ca nu prea le vezi ?

 corinadaniela, on 12 martie 2019 - 14:57, said:

pai daca ai o miopie atat de "grava" si nici nu vrei sa porti ochelari, ai doua variante : stai asa si o sa-ti strici vederea de tot, sau te duci la oftalmolog, sa-ti faca un control, sa vezi ce dioptrii iti recomanda, poti sa alegi lentilele de contact in loc de ochelari. la o varsta atat de mica, sa ai probleme asa mari cu vederea, nu cred ca e vorba doar despre o simpla miopie.

ar mai fi posibilitatea sa faci operatie cu laser, dar costa si daca vrei sa activezi in domeniul sportiv, nu stiu daca ai voie sa faci efort fizic o perioada dupa operatie.

eu ma mir cum te descurci in viata de zi cu zi, nu te impiedici de diverse chestii din cauza ca nu prea le vezi ?
Ba da, dar incerc sa evit orice implica vederea buna.

Edited by PiatraPretioasa, 12 March 2019 - 15:02.


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 PiatraPretioasa, on 12 martie 2019 - 14:59, said:

Am ascuns mereu asta omule.
Asta nu ai cum sa ascunzi.
Nu deosebesti oamenii pe strada, nu vezi semaforul (pt pietoni), nu ai vazut un film cu subtitrare, nu vezi preturile la magazin, nu vezi data expirarii, nu stii ce comanzi la restaurant, nu poti numara restul (nici nu il vezi pe tejghea). Nu vezi cate scari mai sunt.
Las-o "moarta", esti un troll.
Iti mai dau inca o suta de motive prin care iti demonstrez ca nu poti ascunde asa ceva pana la 21 de ani.
Te-au vazut profesorii la scoala, au spus parintilor... etc

Edited by dorin_2k, 12 March 2019 - 15:03.


#40
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019

 dorin_2k, on 12 martie 2019 - 15:03, said:

Asta nu ai cum sa ascunzi.
Nu deosebesti oamenii pe strada, nu vezi semaforul (pt pietoni), nu ai vazut un film cu subtitrare, nu vezi preturile la magazin, nu vezi data expirarii, nu stii ce comanzi la restaurant, nu poti numara restul (nici nu il vezi pe tejghea). Nu vezi cate scari mai sunt.
Las-o "moarta", esti un troll.
Iti mai dau inca o suta de motive prin care iti demonstrez ca nu poti ascunde asa ceva pana la 21 de ani.
Te-au vazut profesorii la scoala, au spus parintilor... etc
Omule, stateam mereu in prima banca si copiam tot de la coleg cand scria la tabla, de frica sa nu zica parintilor
La preturi ma aplec dracu sa le pot vedea, scarile le vad ca sunt MARI! uite-te la poza aia sa vezi cat duc de la calculator
Nu zic de ascuns lol, multi stiu insa ce treaba eu ei .

Edited by PiatraPretioasa, 12 March 2019 - 15:05.


#41
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Wow. Ori esti troll, ori masochist.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Chiar si asa, tot ai acuitate vizuala 3/10 (fara corectie) daca vezi de la 30 cm la PC fonturile alea mici.
Cu ochelari poti creste la peste 5/10. Poate chiar la 7,5/10
Adica sa vezi 75%.
Te-ai chinuit degeaba 21 de ani. Pune-ti ochelari si iti schimbi radical modul de viata.

#43
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 01.08.2006
Bine. Fa-ti ochelari ca sa treci analizele. Si spera ca sa nu te calce vreun autobuz cand mergi pe strada. Exista selectia naturala. Poate la un moment dat o sa se aplice la tine, daca nu ai grija de tine.

#44
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019

 yonut_a, on 12 martie 2019 - 15:09, said:

Wow. Ori esti troll, ori masochist.

 dorin_2k, on 12 martie 2019 - 15:09, said:

Chiar si asa, tot ai acuitate vizuala 3/10 (fara corectie) daca vezi de la 30 cm la PC fonturile alea mici.
Cu ochelari poti creste la peste 5/10. Poate chiar la 7,5/10
Adica sa vezi 75%.
Te-ai chinuit degeaba 21 de ani. Pune-ti ochelari si iti schimbi radical modul de viata.

Nu ma deranjat niciodata enorm daca nu imi spunea cineva ceva  doar daca sau eram pus intr o situatie unde eram fortat ce implica vederea.
Eu stand in acesti 21 de ani 70% din timp numai in casa la pc nu am avut nevoie de vedere.

Edited by PiatraPretioasa, 12 March 2019 - 15:12.


#45
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

 PiatraPretioasa, on 12 martie 2019 - 14:42, said:

Da, indiferent de scris la peste 80-90 cm nu duc.

Aolo... tu ai dioptrii serioase. Cum zicea un coleg mai sus, ia-ti lentile de contact. O sa fie mai greu la inceput dar absolut nimeni nu o sa observe ca le porti. Eu port cu succes de 2 ani (dioptrii de -2.5 la ambii ochi) si ca pret, 3 perechi care te tin 3 luni + lichid e ~150 de lei.

#46
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
mda, tocmai statul asta la pc cred ca ti-a deteriorat asa grav vederea.
nu mai este nimic iesit din comun sa porti ochelari de vedere in ziua de astazi.
exista rame de ochelari atat de finute incat abia se observa ca persoana respectiva poarta ochelari.
https://lensa.ro/ram...ette-7611-6050/

uite un exemplu foarte cunoscut :
[ http://www.tribuna.ro/images-up/2018_05_07_1_mugur-isarescu-de-la_32494.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

 PiatraPretioasa, on 12 martie 2019 - 15:11, said:

Nu ma deranjat niciodata enorm daca nu imi spunea cineva ceva  doar daca sau eram pus intr o situatie unde eram fortat ce implica vederea.
Eu stand in acesti 21 de ani 70% din timp numai in casa la pc nu am avut nevoie de vedere.

Daca in 21 de ani 70% din timp ai stat doar acasa la PC atunci nu ai nicio sansa sa te angajezi, stai linistit.
On topic: si eu am miopie, nu a fost nicio problema la angajare si la medicina muncii ulterior. Testul oftalmologic l-am facut intotdeauna cu ochelarii de vedere la ochi.

Edited by AlexEn, 12 March 2019 - 15:22.


#48
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019

 AlexEn, on 12 martie 2019 - 15:21, said:



Daca in 21 de ani 70% din timp ai stat doar acasa la PC atunci nu ai nicio sansa sa te angajezi, stai linistit.
On topic: si eu am miopie, nu a fost nicio problema la angajare si la medicina muncii ulterior. Testul oftalmologic l-am facut intotdeauna cu ochelarii de vedere la ochi.
De ce nu aș avea șanse amice? Creierul mã duce.
Problema e la ochi : )

Edited by PiatraPretioasa, 12 March 2019 - 15:26.


#49
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Daca te-ar duce, nu te-ai mai gandi cum sa fentezi controlul ci cum sa corectezi problema de baza.

Ti-am spus ca am si eu miopie si am facut intotdeauna testul purtand ochelarii.
Avand in vedere cat de avansata este miopia e posibil sa fii respins din start pentru anumite posturi.

Tu la ce post te gandesti si catre ce angajator(i) te-ai indrepta?

#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Nu te duce creierul dacă ai stat 70% acasă. Nu cunoști viata exterioara.
Sigur nu ai vorbit cu vreo fata pt ca a doua zi nu o recunoșteai pe strada.
Cum îți alegi hainele? Cum urci în troleu (dacă ai în oraș), cum? cum? cum?
Dacă erai orb, aveai alte simțuri dezvoltate mai mult.
Dar tu ai stat închis. Ai ascuns boala ta. Rău ai făcut.
Eu am avut 3 operații la un ochi și nu s-au terminat. În ultimul an am mers lunar la operații sau control la 500 km distanta. Nu neglija ca nu e joaca.

Ce boxer? La miopie mare, retina e subțiata și e risc de dezlipire. (asta am pățit eu).
Nu ai voie niciun efort sau soc.

#51
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019

 dorin_2k, on 12 martie 2019 - 15:50, said:

Nu te duce creierul dacă ai stat 70% acasă. Nu cunoști viata exterioara.
Sigur nu ai vorbit cu vreo fata pt ca a doua zi nu o recunoșteai pe strada.
Cum ĂŽți alegi hainele? Cum urci ĂŽn troleu (dacă ai ĂŽn oraș), cum? cum? cum?
Dacă erai orb, aveai alte simțuri dezvoltate mai mult.
Dar tu ai stat ĂŽnchis. Ai ascuns boala ta. Rău ai făcut.
Eu am avut 3 operații la un ochi și nu s-au terminat. ĂŽn ultimul an am mers lunar la operații sau control la 500 km distanta. Nu neglija ca nu e joaca.

Ce boxer? La miopie mare, retina e subțiata și e risc de dezlipire. (asta am pățit eu).
Nu ai voie niciun efort sau soc.

Pare rău că asta crezi tu, însă Marck Zuchenberk fondatorul facebook, a spus ca rareori iesea pe afara, intradevar facea ceva util dar rareori iesea pe afara. Si in interviuri il poti vedea timid si foarte ciudat . Un programator de top sta numai cu mecla in pc, nu il duce capu?

#52
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pai daca ai stat atatia ani fara ochelari dintr-un motiv stupid, e clar ca nu te duce capul.

#53
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Ramai în globul tău de sticla. Nu mai am ce comenta.

#54
PiatraPretioasa

PiatraPretioasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 12.03.2019

 Freddy12, on 12 martie 2019 - 16:08, said:

Pai daca ai stat atatia ani fara ochelari dintr-un motiv stupid, e clar ca nu te duce capul.
Am citit de niste exercitii oculare sper sa mearga

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate