Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Flacara albastra - Kia Ceed 1.4T-GDI 140CP First Edition Blue Flame

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#109
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Pentru un cuplu fara copii, hatchback e suficient pentru nevoile zilnice. Cat am fost prin showroom m-am uitat si la un Sportage si am ramas putin surprins ca portbagajul e de aceeasi marime ca si la Ceed hatchback(ma refer cu protectia aia pusa). In conditiile alea, mi-am reconfirmat opinia ca SUV/Crossover nu-s masini pentru mine iar atunci cand nevoia de spatiu va creste trecem la break-uri. Cel putin CEED SW are ditamai portbagajul.

Va fi interesant la anul in vara, planuiesc un tur de vreo 40 de zile in Scandinavia cu cazari pe la campinguri si carat cort + camping stuff dupa mine. Cred ca va fi testul suprem pentru spatiul necesar intr-un hatchback.

#110
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
ODO: 13900km

Din motive de program foarte aglomerat, in afara de drumul Viena-Timisoara de acum 2 saptamani si o iesire scurta sambata prin Viena, masina a stationat in garaj.

Sambata am avut parte de o situatie simpatica. In trafic, stand la semafor, am intalnit un Ceed First Edition identic(cel putin la partea echipare+culoare) venind de pe contrasens iar soferul m-a salutat. E prima data de cand am luat masina, cand am vazut o masina identica(exterior). Avand in vedere ca Ceed First Edition au fost doar 500 in total(in diverse combinatii de motoare si culori), probabil nu se va mai intampla foarte curand.

#111
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
ODO: 14800km

Sa mai stergem putin praful peste topicul asta. Azi s-au facut 5000km de cand e la mine(2 luni si 3 zile), n-am putut "imortaliza" momentul atunci ca aveam cam 140km/h pe A1 intre Linz si Salzburg, dar am facut niste poze mai tarziu. Contextul e o vizita la un client in zona Attersee pentru un GoLive la un proiect, asa ca weekend-ul asta sunt "sinistrat" aici. Poze mai jos - si cu masina si fara.

Masina inca imi place, consider ca 140CP sunt cam raportul cel mai bun distractie-pret(impozite, asigurari, consum, amenzi) pentru o compacta, cel putin pentru Europa. Nu de alta, dar am luat 2 amenzi de depasire a vitezei de cand o am(nu cu mult, maxim 10km/h) si cam respect limitele in general. Consumul mi se pare bun, la regim de drum national se obtine usor sub 6 chiar si incarcata full, la autostrada intre 6 si 7 in functie de cat se tine pe cruise control(setarile mele obisnuite sunt 130km/h si 140km/h in functie de autostrada pe care circul).

Pe viraje e foarte distractiva, am avut azi ocazia sa ma joc putin pe niste drumuri mai putin aglomerate parcurse cu motorul in 4-5000 de turatii. Ma rog, treptele 3 si 4 ca n-aveai unde sa-i dai mai mult - drumul fiind destul de ingust.

Avem si ceva parti negative, dar nu masina in sine e de vina, ci dealerul Kia. Ori nu m-am inteles bine in engleza cu turcul(dezavantaj cand nu vorbesti bine limba tarii in care emigrezi), ori a vrut sa dea o teapa inainte de plecarea din firma. Am intrebat atunci de revizie si mi s-a zis ca trebuie sa vin in 15.000km(deci la aprox. 25000km din intelegerea mea, ca ar fi facuta inainte de predarea masinii). Cum portalul MyKia nu se activase atunci ca erau ceva probleme tehnice, n-am putut verifica pe moment si cum eram grabit la predarea masinii nu m-am uitat nici in carnetul de service. Mi-a aparut notificarea in bord, si dupa ce am contactat dealerul mi-a zis ca trebuie dusa masina pt service acum. Cel care mi-a vandut masina a plecat din companie, deci nu mai am cu cine vorbi, si n-am nici o dovada in scris cum ca mi-ar fi zis de revizie. Aia e, nu-i atata paguba - orice ar fi fost trebuie facute 2 revizii pana la anul in vara(din motive de excursie in Scandinavia) asa ca ori ca o fac acum in Mai si dupa in Mai 2020, ori ca o faceam prin toamna si apoi in Mai 2020 tot cam aia e. Pretul mi se pare maricel(340E), dar na, dezavantajele Vienei. Sper macar s-o si spele de banii astia, ca n-am avut timp si chef sa caut o spalatorie buna.

Attached Files



#112
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Frumoasa și masina și peisajele. Multe drumuri bune sa ai :)

#113
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,965
  • Înscris: 06.04.2007
Frumos tare, si masina e faina si peisajele frumoase.

Apropo ca ai pomenit de spalatu masinii, din cate am auzit in Austria e f f scumpa o spalare completa (cel putin raportat la veniturile din RO :))  )  am auzit de 40-50 Euro.
Asa e?

#114
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Drept sa-ti spun nu stiu sigur, ca am spalat-o o singura data de cand am luat-o - acasa la parintii mei in Romania(de fapt de 2 ori la interval de vreo 4 zile una de alta). Dar de la inceputul lui aprilie, de cand am revenit in Viena am umblat putin cu ea pana ieri(cred ca vreo 300km). Si cum n-a avut parte de praf saharian, n-a fost nevoie de spalat.

Asa la o prima vedere interior+exterior e 39E la o spalatorie langa mine cu review-uri pozitive.

#115
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,488
  • Înscris: 30.10.2003
O speli mai des la iarna cand dau astia cu sare. In rest, ploaia isi face bine treaba in Austria :)

#116
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Vedem ce o fi la iarna, iarna trecuta n-am facut prea multe excursii(parca una la Salzburg prin februarie), deci n am prea avut nevoie de masina. Nu prea suntem pasionati cu ski-ul(eu am avut doar vreo 2 incercari esuate acu mult timp si nu mi-am mai batut capul), asa ca daca-i la fel nu prea o sa aiba nevoie de multe spalari. In interior e curata oricum ca nu umblam cu galosii plini de noroi. Legat de ploaie e adevarat, desi am avut vreo 2 drumuri in care m-a prins ploaia serios in afara de ceva urme pe la usi(si niste urme de picaturi, dar se vad de aproape doar) e chiar curata.

#117
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
ODO: 15242 km

Miercuri am dus masina la revizie, si am aflat de doua actiuni de recall. Una a presupus etansare pe undeva pe la spoiler(s-a facut pe loc), cea de-a doua presupune inlocuirea unui modul de la comenzile de pe volan(s-a dat comanda de piese, urmeaza sa ma sune cand sa duc masina) - partea proasta e ca mecanicul nu vorbea deloc engleza, asa ca a fost greu de cerut detalii.

Revizia a costat 316E, si masina a primit si o spalare exterioara la dealer. Cum interiorul e curat, sunt total pregatit de concediu(plecare in 7 iunie).

Am uitat sa mentionez, greierasul ala n-a disparut din pacate doar ca pe drumuri bune si mers cuminte nu apare deloc. Cred ca e ceva pietricica intrata pe la suportul de bare portbagaj(sunt niste capacele care se pot deschide) si care in anumite conditii se "plimba". Am semnalat asta, a fost mecanicul la plimbare cu masina dar cica n-a auzit nimic. O sa incerc sa pun aspiratorul acolo, poate scap de ea. Daca nu, cand duc masina pentru schimbarea modulului de pe volan eventual o las 2-3 zile la testat si cer masina de schimb.

#118
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Mai bine încerci ziua sa vezi pe unde e și sa o scoți cu o penseta, e posibil sa nu meargă cu aspiratorul

#119
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
ODO: 15600 km

M-au sunat ieri pentru inlocuirea modulului, e vorba de bucata cu comenzile de pe volan din partea stanga(ce tine de telefonie si sistemul media). Am fost acum de dimineata, totul gata in 20 de minute cu tot cu o spalare rapida exterior.

Daca tot am fost acolo, am dat si comanda de tavita portbagaj din cauciuc(originala). Ajunge maine, costuri 34E.

Acestea fiind spuse, totul e pregatit pentru plecare in concediu vineri dimineata - mai trebuie doar facut plinul si pus bagajele in masina. Urmeaza 17 zile in care se poate vedea o "Flacara albastra" cu numere vieneze pe coasta croata si insula Dugi Otok.

#120
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
ODO: 19200 km

Ne-am intors si din concediu, probleme zero. Masinuta s-a comportat excelent, chiar si in conditiile de exploatare in regim barbar de pe drumurile(sau potecile - dupa caz) Croatiei si Muntenegrului. Ma refer la ceva drumuri in rampa accentuata in care am avut situatii in care pur si simplu pierdeam aderenta la plecare de pe loc(rampa foarte abrupta, uscat pe jos) sau portiuni de 3-4 km mers in urcare(cu oglinzi rabatate si noi si cei de pe contrasens ca sa avem loc pe drum), cu treapta 1 si ambreiaj calcat jumatate. Cu ocazia asta am simtit si ceva miros de ambreiaj incins.

Am uitat sa fac poza, dar de cand o am(de la 9480km - cand am resetat consumul de long trip) consumul afisat e de 6.5l/100km. Cand ajung la masina, fac poza la detaliile de ore de functionare.

Pana una alta, se cere o spalare cu simt de raspundere interior/exterior, e plina de praf, sare, noroi si ceva gaze sacrificate pe drum. Ceva poze(scuzati calitatea - nu sunt chiar cel mai bun fotograf in viata):

Attached Files



#121
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Arata bine și masina și pozele 👍 Ai făcut o alegere super :)

#122
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
observ într-o poză kotor. ai fost și la plitvice?

#123
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Da, am batut 3 parcuri nationale - Plitvice, Krka si Telascica(insula Dugi Otok).

In alta ordine de idei am mai bagat vreo 600km cu masina de la venirea din concediu si am si fost la o spalare completa(interior-exterior cu abur), ca masina avea o bucata importanta de Croatia in ea(nisip, sare etc). Scumpa(69E), dar multumit de rezultat.

#124
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Trebuie inceput sa ma gandesc si la bocanci de iarna. Inca nu prea stiu cum sa procedez:

Varianta 1: Cumparat doar cauciucuri si dejantat la fiecare schimb
Varianta 2: Cumparat cauciucuri + jante + senzori presiune(probabil pe 16)

Nu m-am hotarat inca la cauciucuri, dar ma gandesc la Goodyear UG9, Conti TS860, Nokian WR D4(am avut pe C4 si mi-au placut). Din ce am vazut, ma invart cam la 70-80E/bucata daca e vorba doar de cauciucuri.

Sunt in dilema deoarece intentionez sa tin masina 4 ani(cat ruleaza contractul de leasing) si probabil apoi o voi schimba. N-as prea vrea sa cheltui mai mult decat e necesar, habar n-am cat de usor ma scap de jante dupa(sau daca vor fi compatibile cu viitoarea masina).

Idei, pareri?

#125
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,279
  • Înscris: 16.08.2016
Cauciucuri și jante separate dacă ai spațiu de depozitare

#126
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Strict dpdv financiar nu se justifică jante separate, indiferent cum calculezi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate