Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Chinezarii care se cojesc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Chinezarie e un termen general, in china nu se fac numai produse proaste.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostPopaXXX, on 12 martie 2019 - 09:42, said:

Ce pot face sa evit aceste probleme, ce casti, huse, cabluri, geci si alte produse sa cumpar dar care sa reziste in timp?

N-ai ce sa faci decat sa spui un NU hotarat miilor de produse facute din musama chinezeasca pe viitor... Ma uitam ca si in mall-uri.. exista adevarate magazine pline de tesaturi si musamale chinezesti... de pus pe pat, de umblat pe jos, de pus pe masa... tot felul de plastice indoielnice.. inclusiv IKEA bubuie de musamale si plastice China..

Ma intreb ce e in mintea acestor comercianti tzepari.

View PostTruculMagic, on 12 martie 2019 - 10:46, said:

Chinezarie e un termen general, in china nu se fac numai produse proaste.

Nu se fac numai produse proaste dar stii ce?  80% din retaileri comanda in China produse proaste inscriptionate cu brandul propriu.. pentru ca sunt ieftine, marja e maxima, si crapa in maxim 1 an, dupa care consumatorul vine din nou si scoate banul la magazin.

"Chinezarie" inseamna marfa de duzina vanduta maselor de fraieri.. nu orice produs chinezesc.

Edited by rosix, 12 March 2019 - 11:02.


#21
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,336
  • Înscris: 29.07.2013
Mai exista un concept: planned obsolescence

Cu alte cuvinte, o geaca ieftina din "piele" o cumperi pentru tine dar cat timp poti sa o porti, nu mai hotarasti tu ci cel ce-a produs-o ;)
Nu e vorba de calitate ci de .durata de utilizare plenificata in avantajul consumerismului, a producatorului, cu alte cuvinte.
E vremea sa ne dezobisnuim de obiecte facute sa te tina o viata. Cu d-astea, producatorii ar muri de foame :D

Am avut niste ghete de iarna Caterpillar, luate acu' vreo 4 ani. Ghete de iarna, tapene, impermeabile ... senile de tanc, cu alte cuvinte.
Purtate doar in zilele cu zapada adevarata, aratau ca noi. Imi imaginam ca o sa ies cu ele la pensie :)
Anul asta le-am incaltat si, stupoare, dupa cativa pasi, am ramas cu talpile in urma. Chestia cu care fusesera atasate s-a descompus pur si simplu Posted Image

#22
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai cand spui geaca de piele, lume se gandeste la pielea unui animal. Daca nu e specificat tipul de piele, se intelege ca-i de oaie.
Dar poate exista si piele de porc (mai slaba calitativ), sau piele de capra (de regula smirgheluita) ceva mai rezistenta la abraziune sau de vitel, si aia de calitati de la slaba la foarte buna.
Sau bivol, mai ales gecile moto au asa ceva, foarte rezistente la abraziune, dar grele cu draci.

In niciun caz nu spui geaca de piele la una din plastic. Geaca din piele de plastic de fapt nu este din piele. Nu are niciuna din proprietatile dorite ale unei geci de piele. Geaca de piele e scumpa, dar are avantajul ca e toleranta la variatiile de temperatura, adica nu transpiri in ea ca porcul cand se face cald afara, chiar daca dimineata ai plecat pe racoare. Alea din carpa au o plaja de confort mai restransa.

Geaca din plastic e ca cizma de cauciuc, nu respira. Tine de cald, tine de vant, dar exista intotdeauna variante mai bune, mai functionale. Singurul ei rol e unul pur decorativ, practic imita pielea, in speranta ca cel care priveste nu pricepe. Din pct meu de vedere e o pacaleala din start, indiferent ca se descompune sau nu mai tarziu. Si mai miroase si a cauciuc de autobuz.

#23
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Vinilin=naspa =viata scurta.
Cumpara haine de piele naturala, te tine o viata; venise un coleg la munca cu geaca de piele a tatalui lui - devenise mostenire de familie; bine, o purta foarte rar, ca sa o dea si el mai departe la copii.

Cat despre casti, am patit si eu la fel; ma trezeam cu bucatele negre de "piele ecologica" pe fata; dupaia cautam in special casti fara vinilin pe ele, gasisem unele cu un material interesant, o panza mai pufoasa asa. Dupaia am luat un A4Tech misto, dar tot cu vinilin; dupa 1-2 ani descoperisem ca buretele de sarma de la vase face minuni la indepartarea "scamelor" alea nenorocite :)

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Sau cumpara haine tehnice, din materiale moderne, care sunt usoare, rezistente si tin de cald.

In loc sa ai ditamai paltonul bunicii, poti avea o geaca cu cativa mm de puf.

Polarul face minuni, iar Polar + windstopper e un miracol.

#25
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Voi le dați idei chinezilor, vor scrie acum pe produse că sînt biodegradabile sau "environmentally friendly" și vor cere dublu.

#26
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Da' cat vreti sa va tina un obiect ? Un an e deja prea mult.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,566
  • Înscris: 13.06.2004
Cel puţin 5 ani să ţină   :)

#28
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Apropo de geaca de piele, am una de aproape 20 de ani, facuta in Romania la Cisnadie cred, am vopsit-o de doua ori si rezista impecabil. Cea mai buna curea de piele o am cumparata de la un tirg agro tot asa, acum vreo 15-18 ani, nu s-a scorojit, nu s-a rupt, ci doar s-a decolorat putin. Pina la urma conteaza si cit dai pe produse, dar mai mult conteaza calitatea lor.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
și mașina mea a început să se scorojească după 10 ani.da noi cum ne scorojm nu vezi? totu-i trecător

#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postromanasu, on 12 martie 2019 - 11:35, said:

Cumpara haine de piele naturala, te tine o viata;
Te tin o laie.

Nici vorba. Majoritatea hainelor sunt din piele de ovina, se tocesc repede, depinde de modul de folosire. Daca porti rucsac se tocesc mai repede. Eu ca topograf le tocesc asimetric din cauza ca port trepiedul pe partea dreapta.
Momentan am vreo 4 geci, cam toate sunt roase, caut o geaca de vitel si nu gasesc.

Deci nici vorba sa te tina o viata. Mai mult de tine o geaca de denim. Insa geaca de piele e excelenta impotriva boschetilor, a frigului dar e acceptabila si la caldura in sensul ca nu transpiri ca porcul.
Alea de motociclist te tin o viata, asa este, insa cantaresc 10kg. Iar cel putin la noi, nu se gasesc geci de calitate din alta piele decat de oaie. Rareori gasesti ceva de capra. Se mai gasesc niste porcarii demodate la targurile de pielarie. Sunt si de vitel, dar sunt demodate si croite ca dracu. Si multe dintre ele put a ţap.
E complicata treaba cu geaca de piele, nu-i chiar simpla. Eu port numai geci de piele de pe vremea liceului, cel mai mult m-a tinut una de provenienta americana cumparata din intamplare din IDM, restul -> s-au tocit toate. Iar de motociclist nu vreau din simplul motiv ca nu sunt motociclist, nu vreau sa arat ca si cum as fi.

#31
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Jeana nu e moarta/ Jeana se descompune.... :)
Sunt sigur ca ai vrut sa iasa altceva, suna ca naiba: se descompune.

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaccip, on 12 martie 2019 - 11:29, said:

Sau bivol, mai ales gecile moto au asa ceva, foarte rezistente la abraziune, dar grele cu draci.

In niciun caz nu spui geaca de piele la una din plastic. Geaca din piele de plastic de fapt nu este din piele. Nu are niciuna din proprietatile dorite ale unei geci de piele. Geaca de piele e scumpa, dar are avantajul ca e toleranta la variatiile de temperatura, adica nu transpiri in ea ca porcul cand se face cald afara, chiar daca dimineata ai plecat pe racoare. Alea din carpa au o plaja de confort mai restransa.

Gecile alea din piele de vitzel care stateau in picioare cand le inchideai fermoarul nu se mai fabrica din pacate dar erau cele mai bune si mai durabile intr-o gama variata de conditii - ploaie, vand, abraziune.. rezistau la toate cele.

In privinta imbracamintii din plastic... nu stiu de ce dar am senzatia ca la incendiul din Colectiv, cei de acolo, au aras cu plasticele inflamabile cu care erau imbracati in acel moment.. de aceea, never-ever in club nu ar trebui imbracat in plastice... ard ca dracu, imediat si se lipesc de piele ..  si poti, practic sa te aprinzi de la orice...

View Postmaccip, on 12 martie 2019 - 12:43, said:

Te tin o laie.
Alea de motociclist te tin o viata, asa este, insa cantaresc 10kg. Iar cel putin la noi, nu se gasesc geci de calitate din alta piele decat de oaie. Rareori gasesti ceva de capra. Se mai gasesc niste porcarii demodate la targurile de pielarie. Sunt si de vitel, dar sunt demodate si croite ca dracu. Si multe dintre ele put a ţap.

Te tin o sulla ai vrut sa spui.. Gecile alea de la targurile de "pielarie chinezeasca" sunt ori din pielea poly... ori in cel mai fericit caz din piele de oaie-capra.. si nu e problema ca miros, ca asta e un indiciu de calitate ci ca nu miros a nimic, nici macar a carton..semn ca e vorba de cea mai proasta piele prelucrata importata din China (resturi de piele tocate, laminate si vopsite) - o astfel de geaca e mai buna decat musamaua dar e un compromis la calitate, geaca nu face mai mult de 1.5 milioane, in niciun caz 5-6 milioane cat cer aia pe ea.

#33
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View Postrosix, on 12 martie 2019 - 13:41, said:

Gecile alea din piele de vitzel care stateau in picioare cand le inchideai fermoarul nu se mai fabrica din pacate dar erau cele mai bune si mai durabile intr-o gama variata de conditii - ploaie, vand, abraziune.. rezistau la toate cele.
Daca asta-ti doresti de la o geaca, exista un magazin pe net, fizic se afla in Ploiesti, de fapt e un bisnis mic al unor 2 roakeri care vand asa ceva. Adica geci care sa stea in picioare.
Modelele sunt moto sau cu background moto, dar merg purtate si la serviciu fara sa se uite lumea la tine ca la urs.
Dar sunt mai grosolane, eu nu asta vreau de la o geaca. Am un prieten care are una, am fost de fapt sa mi-o cumpar eu, dar si-a luato el in final desi nu avea de gand. E fara moarte intr-adevar, dar e grea si cam incomoda. Lui ii place, dar nu-i chiar pe gustul meu. E posibil sa-mi iau si eu una totusi(daca mai ajung prin Ploiesti) dar nu-i ceva fara compromis.

Cea mai buna geaca pe care am avut-o eu, a fost de la firma Schott, nu mai gasesc pe net modelul. Era din piele de vitel sau ceva. Era moale, dar nu se zgaraia.
Ceva gen asta.. https://ro.pinterest...29917224996756/
Asemanatoare, dar nu identica, fara guler (pe vremea aia era ceva unic), nu chiar asa de scurta (modelul mai retro), logo-ul arata un pic diferit, avea steagul SUA si un vulture imprimat pe interior.
Pielea era groasa dar  moale, se putea mototoli pana ajungea ca o minge, dar nu facea cute.
Am luat-o din nimereala din IDM, fara sa ma pricep la geci sau la preturi, dintr-o bursa babana iliesciana cumulata de pe 3 luni) pe vremea studentiei, am avut-o vreo 5 ani pana cand am pierdut-o, ratacit-o sau mi s-a furat, dracu stie. S-a dovedit a fi cea mai buna geaca pe care am avut-o vreodata, culmea, cumparata cand abia aveam bani de tigari, fara sa ma pricep deloc la ce inseamna o geaca de piele.

Acum caut tot timpul ceva similar pe la astia cu moto, pe la PeekCloppembourg(de acolo de fapt am luat ultimele 4-5 bucati), pe la Massimo Dutty(am mai vazut modele care ar putea sa se apropie de ce-mi doresc eu, una cu gluga , de caprina, era OKish daca nu ar fi fost alba, pizdificata) .Tot ce am luat a fost de compromis, nicuna nu se ridica la un standard de calitate pe care mi-l doresc. Ca si dizain sau moda se mai gasesc si OKish, dar calitatea se dovedeste a fi sub-standard, se tocesc, se invechesc, se deterioreaza mai repede decat ar fi cazul. Practic sunt de cacat, indiferent de pret. Rareori se gasesc de vitel (de fapt nu am vazut decat un singur model pe care l-am si cumparat), dar nici alea nu sunt la standardele de calitate care ar trebui.

Edited by maccip, 12 March 2019 - 14:55.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaccip, on 12 martie 2019 - 14:36, said:

Cea mai buna geaca pe care am avut-o eu, a fost de la firma Schott, nu mai gasesc pe net modelul. Era din piele de vitel sau ceva. Era moale, dar nu se zgaraia.
Ceva gen asta.. https://ro.pinterest...29917224996756/
Asemanatoare, dar nu identica, fara guler (pe vremea aia era ceva unic), nu chiar asa de scurta (modelul mai retro), logo-ul arata un pic diferit, avea steagul SUA si un vulture imprimat pe interior.
Pielea era groasa dar  moale, se putea mototoli pana ajungea ca o minge, dar nu facea cute.
Am luat-o din nimereala din IDM, fara sa ma pricep la geci sau la preturi, dintr-o bursa babana iliesciana cumulata de pe 3 luni) pe vremea studentiei, am avut-o vreo 5 ani pana cand am pierdut-o, ratacit-o sau mi s-a furat, dracu stie. S-a dovedit a fi cea mai buna geaca pe care am avut-o vreodata, culmea, cumparata cand abia aveam bani de tigari, fara sa ma pricep deloc la ce inseamna o geaca de piele.

Stiu geaca aia Schott de care vorbesti, nu se putea cumpara decat din America si era vreo 600 de dolari plus taxe vamale si TVA pe aici.. deci destul de mult.
Era format drept si culoare mata, de asta statea bine pe om si o prefera toata lumea - ca actualele geci de piele sunt de tip sacou.. parca lucrezi la Secu daca le imbraci iar gulerul e moartea pasiunii...

https://townmoto.img....compress&w=300

Intotdeauna urmaresc formatul drept la o geaca deci partile laterale sa fie absolut drepte in raport cu linia mediana, fara bufant, evazat, largit la baza, la mijloc.. ca din cauza asta arata ca drku toate gecile pe care le punem pe noi... Si fara maneci exagerate.. exact cat trebuie.

Edited by rosix, 12 March 2019 - 16:59.


#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBraviaAmpero, on 12 martie 2019 - 10:26, said:

se numeste uzura planificata.Produsele sunt inginerite in mod intentionat sa crape imedia dupa ce ies din garantie , iar chestia asta se aplica si produselor scumpe care reprezinta flag-ship-ul companiei.
Astfel compania se asigura ca dupa iesirea din garantie, fie vei cumpara alt produs fie "te obliga" sa cumperi alte produse ale aceleiasi companii.
zici ca jantilica si restul produselor de care vorbea colegul nostru au avut ''citiva ani'' garantie?

#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am căști de peste 11 ani Philips și sunt perfecte.

Genul ăsta
Attached File  res_2229db613e063a7c91912b1b2367872d_450x450_5t53.jpeg   21.91K   5 downloads

Geacă de piele de 21 de ani, e amintire din tinerețe, e din aia de rocker. Tot geacă e.

Attached File  OSX_2_1.jpg   12.08K   5 downloads

Cizme bărbătești de piele, bocate le zicea lumea, peste 20 de ani.

Attached File  post-7940-12707107416281.jpg   13.8K   4 downloads

Brichetă Zippo încă arată super o am de 21 de ani.

Vă luați toate gunoaiele cu 2 lei și vreți să vă țină până la pensie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate