Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Chinezarii care se cojesc

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am o problema cu multe obiecte facute in China care dupa cativa ani incep sa se cojeasca: am avut vreo doua perechi de casti ieftine si dupa cativa ani vinilul de pe pad-urile de la urechi a inceput sa crape, sa se farame si in cele din urma a picat, ramanand doar buretele.
Aceiasi problema am avut-o si cu o husa de Kindle - a inceput sa se faramiteze si sa pice bucati din ea. Am si o geaca de piele care a inceput sa se descompuna, si lasa faramituri pe oriunde merg cu ea, incepe sa pice la propriu de pe mine. Mai am si un aparat de tuns Phillips la care cablul a crapat in multe locuri si se vad firele de dedesubt - si asta tot in China e facut, mai am un Phillips mai vechi, dar facut in Ungaria care nu are problema asta, calitatea e mult mai buna.
Ce pot face sa evit aceste probleme, ce casti, huse, cabluri, geci si alte produse sa cumpar dar care sa reziste in timp?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Cumperi produse de calitate.
Geaca aia de care zici nu este de piele. Cumpara-ti una din piele si ai sa vezi ca nu se scorojeste.

Edited by tehnics, 12 March 2019 - 09:48.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
Problema nu e ca sunt facut in China, problema este ca sunt IEFTIN facute in China!

Peste tot exista diverse sortimente de calitate, iar cand alegi ieftin, trebuie sa accepti ca de obicei are repercursiuni.

Eu de ex mai am casti de la IPOD-ul de 10 ani (Apple, Made in China) si inca mai merg, dar am trecut pe Airpods.

Faci generalizari fara suport real.

Ai geaca de piele?
De care piele?

Piele naturala sau imitatie?
Daca e naturala, e Nabuk? Pielea trebuie ingrijita.

Pe scurt, nu exista reteta 100%, dar pretul iti da de inteles.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Geaca de piele care a inceput sa se descompuna Posted Image Posted Image
Aia numai piele nu e

Ce poti face sa eviti aceste probleme ?
Simplu
Mareste bugetul de achizitii
De preferat sa-l triplezi Posted Image

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu toate produsele fabricate in china sunt chinezarii

si nu toate chinezariile sunt fabricate in china

Edited by arg, 12 March 2019 - 09:51.


#6
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Adm, on 12 martie 2019 - 09:48, said:

Ai geaca de piele?
De care piele?

Piele naturala sau imitatie?
Be Good. E imitatie de piele. Mai am alta geaca ce are doar cateva petice de piele in anumite locuri si a inceput si asta sa se deterioreze. Am aceiasi problema si cu o curea si un portofel luat din bazar, au inceput sa se faramiteze.

#7
maimutzica

maimutzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 02.10.2006

 PopaXXX, on 12 martie 2019 - 09:42, said:

si dupa cativa ani vinilul de pe pad-urile de la urechi a inceput sa crape, sa se farame si in cele din urma a picat, ramanand doar buretele.

Pai inseamna ca au fost bune. Unele se cojesc dupa o saptamana.

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Apropo, am si o trusa cu instrumente de desenat chinezeasca, are cred ca vreo 40 de ani, iar materialul cu care e acoperita e foarte asemanator cu cel de pe husa de Kindle, tot o imitatie de piele, numai ca ala in cativa ani s-a dus, iar cel de pe trusa nu arata decat vagi semne de uzura, cum este asa ceva posibil?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Plasticul se duce in timp. In special cel ieftin de prelucrat.
Materialele natural tin si o vesnicie - dar costa.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cumperi din Bazar....
2. Plasticul de acum se doreste a fi ECO, adica sa NU reziste milenii!

#11
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Problema ta e alta.

Esti sarac si iti permiti chestii de proasta calitate.

Cu timpul vei intelege zicala: "sunt prea arac sa imi cumpar lucruri proaste", dar asta implica faptul ca nu mai schimbi jucariile des.

#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 PopaXXX, on 12 martie 2019 - 09:42, said:

....vreo doua perechi de casti ieftine si dupa cativa ani .....
Uaaahaaa, dupa CITIVA ANI.
Pai sa zici mersi :)
Ai uitat sa specifici cit au costat produsele acelea.
Adica erau ieftine si relativ ieftine, nu ?! ;)

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am un portofel cumparat dintr-un show-room de produse romanesti. Are 10 ani poate. Si inca e bun.
Acum eu am renuntat la portofel. Am o carcasa de telefon cu 3 carduri si permisul.

#14
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Orice pernuta de casti se cojeste daca nu este din piele, sa fim seriosi ,eu am o pereche de casti Sony pt.PS4 pe care am dat o galagie de bani...dupa 2 ani pernutele s-au facut praf, noroc ca se gasesc de schimbat...

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 PopaXXX, on 12 martie 2019 - 09:42, said:

am avut vreo doua perechi de casti ieftine si dupa cativa ani vinilul de pe pad-urile de la urechi a inceput sa crape, sa se farame si in cele din urma a picat, ramanand doar buretele.
Se jupoaie pielea de chinez (vinilinul) și la alea scumpe.

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
ma da cati ani ai,tu vrei sa cumperi un lucru si sa te tina toata viata,ca apoi sa ai ce adauga in testament
vrei sa nu mai patesti cele descrise de tine,cumpara lucruri de calitate

#17
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

 PopaXXX, on 12 martie 2019 - 09:42, said:

Am o problema cu multe obiecte facute in China care dupa cativa ani incep sa se cojeasca: am avut vreo doua perechi de casti ieftine si dupa cativa ani vinilul de pe pad-urile de la urechi a inceput sa crape, sa se farame si in cele din urma a picat, ramanand doar buretele.
Aceiasi problema am avut-o si cu o husa de Kindle - a inceput sa se faramiteze si sa pice bucati din ea. Am si o geaca de piele care a inceput sa se descompuna, si lasa faramituri pe oriunde merg cu ea, incepe sa pice la propriu de pe mine. Mai am si un aparat de tuns Phillips la care cablul a crapat in multe locuri si se vad firele de dedesubt - si asta tot in China e facut, mai am un Phillips mai vechi, dar facut in Ungaria care nu are problema asta, calitatea e mult mai buna.
Ce pot face sa evit aceste probleme, ce casti, huse, cabluri, geci si alte produse sa cumpar dar care sa reziste in timp?
se numeste uzura planificata.Produsele sunt inginerite in mod intentionat sa crape imedia dupa ce ies din garantie , iar chestia asta se aplica si produselor scumpe care reprezinta flag-ship-ul companiei.
Astfel compania se asigura ca dupa iesirea din garantie, fie vei cumpara alt produs fie "te obliga" sa cumperi alte produse ale aceleiasi companii.

#18
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
E discutabila si marirea bugetului. Eu am niste casti Technics, nu chiar ieftine, care au inceput sa se cojeasca dupa nici doi ani.
Vorba Mariei cand a intrebat-o Ion in noaptea nuntii daca e virgina: "cum ti-o fi norocul!"

Off topi: Cand am citit titlul ma gandeam la oua chinezesti, chinezi cu psoriazis, de-astea...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate