Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

distribuitoare cu sau fara debitmetre

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
r_o_n_i

r_o_n_i

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2010
Buna seara, ma gandesc sa ma apuc sa imi fac singur instalatia de incalzire . Am facut o schita cum at trebui sa iasa dar m-am lovit de o necunoscuta. Distribuitoare cu sau fara debitmetre? Incalzirea va fi cu calorifere, din centrala pana la distribuitoare voi folosi ppr de 32 si 25 iar de la distribuitoare la calorifere pexpenta prin sapa pe trasee cat mai scurte. Debitmetrele am inteles ca se folosesc la incalzirea in pardoseala. Intrebarea mea este : daca le folosesc la o instalatie cu calorifere, incurca cu ceva sau ajuta la echilibrarea hidraulica?
Atasez si o schita si am rugamintea sa ma corectati daca observati vreo greseala. Tevile din pex au lungimea de cca 9 ml cel mai lung traseu si 5 ml cel mai scurt.
Va multumesc.

Attached Files



#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai fiecare calorifer ar trebui sa aiba pe retur (nu stiu de ce unii pe pun pe tur) un regulator de debit (acel debitmetru de care spui). Pe tur se monteaza doar un robinet de inchis atunci cand vrei sa scoti caloriferul din circuit.
Balansarea se face din acele regulatoare de debit si se incepe de la traseul cel mai indepartat.
Am sa explic de ce acel regulator se pune pe retur - atunci cand apa intra in calorifer trebuie sa aiba debitul maxim posibil pentru a putea incalzi repede caloriferul. Prin montarea acelui regulator de debit pe retur, defapt se regleaza debitul de apa care trece prin calorifer. Asta s-ar intampla daca s-ar monta si pe tur dar atunci cand montezi regulatorul pe retur, acela mai are rolul de a crea o presiune in calorifer ceea ce face ca transferul termic sa fie mai eficient.
Problema care apare in timp este ca datorita presiunii si ruginii, viata caloriferului se scurteaza...si se poate fisura daca este din tabla. Daca ai elementi din aluminiu, atunci nu ai nici o problema.

Edited by tehnics, 12 March 2019 - 00:33.


#3
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Debitmetrele pe circuitele de calorifere nu cred ca strica. Nu prea sunt utile pentru ca la calorifer poti pune mana pe el sa vezi cat de repede se incalzeste si sa compari cu alte camere ca sa faci echilibrarea. La incazire in pardoseala nu ai cum sa faci altfel decat cu debitmetre. Din cauza inertiei sistemului nu poti decat sa te uiti la debite.

#4
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
E mai bine să mergi cu 32 până in distrinuitoare.
Ar fi indicat si foarte comod să folosești actuatoare pt fiecare calorifer astfel încât să poți regla, dintr-un termostat de cameră, temperatura diferit de la cameră la cameră.
Cât despre debitmetre sunt utile dar nu sunt necesare.
E bine să ai filtre y la returul fiecărui distribuitor. Mizeria ce se poate intoarce din calorifere ar putea bloca valvele de pe distribuitor( dacă vei folosi actuatoare și/sau debitmetre.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 r_o_n_i, on 12 martie 2019 - 00:13, said:

incurca cu ceva sau ajuta la echilibrarea hidraulica?
Ajuta la echilibrarea hidraulica.

 orlandobarbulescu, on 12 martie 2019 - 09:17, said:

Ar fi indicat si foarte comod sã folosești actuatoare pt fiecare calorifer astfel încât sã poți regla, dintr-un termostat de camerã, temperatura diferit de la camerã la camerã.
Asta se poate face si cu robineti termostatati pe calorifer.
Mai simplu, mai ieftin, suficient de eficient.

PS: Postarea #2 de mai sus este plina de ... chiftelute ... ca sa fiu indulgent...

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 12 martie 2019 - 16:00, said:

PS: Postarea #2 de mai sus este plina de ... chiftelute ... ca sa fiu indulgent...
Thanks... Stiu. Asa zic toti. La dracu ca asta fac eu de cativa ani incoace si nu au fost "chiftelute" in practica. M-am obisnuit sa comenteze multi la ce zic...dar nu-i bai.
Ai auzit de "back pressure"  al unei componente (calorifer) ?
Uite aici oleaca: https://www.flowcont...er-performance/
Caloriferul este tot un "heat exchanger".

Hai ca mai pun unul aici:
https://www.quora.co...nstant-pressure

Si ca sa scot in evidenta:

The key thing to note is that pressure drop correlates to heat transfer in some respect, so a higher pressure drop is better heat transfer (sod’s law as pressure drop is unwanted since it means more energy has to be added for example by a pump).

Edited by tehnics, 12 March 2019 - 16:19.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 tehnics, on 12 martie 2019 - 00:31, said:

atunci cand montezi regulatorul pe retur, acela mai are rolul de a crea o presiune in calorifer ceea ce face ca transferul termic sa fie mai eficient.
Aceasta afirmatie este o mare ... chifteluta... ca sa ma exprim politicos ... si nu are absolut nici o legatura cu articolele postate de tine.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 12 martie 2019 - 17:16, said:

Aceasta afirmatie este o mare ... chifteluta... ca sa ma exprim politicos ... si nu are absolut nici o legatura cu articolele postate de tine.
Bine. Nu ai si argumentat de ce...

#9
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Articolele citate de tine prezinta urmatorul rationament corect:

Curgerea lichidelor poate sa fie laminara (lenta) sau turbulenta. Asta stim de la mecanica fluidelor.

In schimbatoarele de caldura, curgerea turbulenta are ca efect un transfer de caldura mai bun decat curgerea laminara.

Curgerea turbulenta se obtine daca debitul este relativ mare - viteza fluidului relativ mare - vezi numarul lui Reynolds si teoria din spatele acesstuia.

Un efect colateral al curgerii turbulente este aparitia unei caderi de presiune, o presiune diferentiala intre intrarea si iesirea din schimbator.
Asta este un efect al legii conservarii energiei.

De aceea, spun articolele citate, este semn bun daca exista cadere de presiune pe schimbator, pentru ca asta este un indiciu al faptului ca in interior avem curgere turbulenta.

 tehnics, on 12 martie 2019 - 00:31, said:

atunci cand montezi regulatorul pe retur, acela mai are rolul de a crea o presiune in calorifer ceea ce face ca transferul termic sa fie mai eficient.
Regulatorul montat pe retur are ca efect strangularea debitului prin calorifer, reducerea debitului.
Reducerea debitului te duce dinspre curgere turbulenta spre curgere laminara, adica exact invers decat ai vrea pentru transfer de caldura cat mai eficient.

Pompa de circulatie iti pune la dispozitie o anumita presiune diferentiala maxima (aka inaltimea de pompare).

Daca legi caloriferul direct la pompa, vei avea cel mai mare debit posibil prin calorifer, cea mai mare cadere de presiune pe calorifer, cea mai turbulenta curgere posibila cu acel calorifer si acea pompa.

Daca mai pui si robinetul in serie cu caloriferul, o parte din presiunea diferentiala a pompei va cadea pe robinet si o parte va cadea pe calorifer. Suma celor doua caderi de presiune va fi egala cu presiunea diferentiala oferita de pompa. Deci presiunea pe calorifer va fi mai mica. Adica exact pe dos fata de ... chifteluta ... ta.

Edited by kolfleading, 13 March 2019 - 09:13.


#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 09:11, said:

In schimbatoarele de caldura, curgerea turbulenta are ca efect un transfer de caldura mai bun decat curgerea laminara.

Un efect colateral al curgerii turbulente este aparitia unei caderi de presiune, o presiune diferentiala intre intrarea si iesirea din schimbator.

Regulatorul montat pe retur are ca efect strangularea debitului prin calorifer, reducerea debitului. (dar in acelasi timp iti mareste caderea de presine in calorifer asa cum ar face curgerea turbulenta)
Ia insumeaza-le si vezi ce-ti iese: cresterea caderii de presiune la o curgere laminara, adica la un debit mai mic iti poate oferi o cadere de presiune echivalenta cu cea a curgerii turbulente.
Montarea regulatorului pe intrare, adica pe tur, va avea oricum acelasi efect, la strangularea debitului asa cum spui tu. Adica indiferent ca il montezi pe tur sau pe retur, acel regulator are rolul de a mari sau micsora debitul de apa. Pentru ca volumul de apa care trece prin calorifer este acelasi.
Caderea de presiune echivalenta va fi aceaiasi pentru pompa, dar efectul termic e mai bun pentru calorifer e montat pe retur decat pe tur.
Problema este ca atunci cand ai regulatorul pe retur, creste presiunea in calorifer si poate duce la fisurare in timp. Asta e marea problema si de asta accea acel regulator se monteaza pe tur. Dar atunci cand caloriferul suporta o presiune mai mare decat cea a pompei (cum sunt caloriferele din fonta de exemplu) atunci este cel mai bine se monteaza pe retur. Eu cel putin asa stiu din tot ce am pus in practica pana acum. Ma crezi, bine. Nu ma crezi, la fel de bine.

Edited by tehnics, 13 March 2019 - 10:25.


#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 tehnics, on 13 martie 2019 - 10:01, said:

cresterea caderii de presiune la o curgere laminara, adica la un debit mai mic iti poate oferi o cadere de presiune echivalenta cu cea a curgerii turbulente.
Aceasta afirmatie este un non-sens.

Tu nu stii care-i cauza si care este efectul.
Nu caderea de presiune iti mareste eficienta transferului ci modul de curgere.

Daca debitul este mic, curgerea este laminara, eficienta este mai scazuta.
Daca debitul este mare, curgerea este turbulenta, eficienta schimbatorului este mai mare.

Caderea de presiune este un efect al pierderii de energie cinetica a fluidului, pentru invingerea frecarilor care apar la curgere.
La curgere lenta, laminara, frecarile sunt relativ mici, deci fluidul pierde putina energie cinetica, caderea de presiune este mica.
La curgere turbulenta, si frecarile sunt mai mari, fluidul pierde mai multa energie cinetica sa invinga frecarile, caderea de presiune este mai mare.

 tehnics, on 13 martie 2019 - 10:01, said:

Dar locul in care il montezi are efect mai mare daca e montat pe retur decat pe tur...
Are exact acelasi efect.
Presiunea diferentiala oferita de pompa va fi egala cu presiunea pe robinet + presiunea pe calorifer.
Si debitul va fi exact acelasi.

 tehnics, on 13 martie 2019 - 10:01, said:

reducerea debitului. (dar in acelasi timp iti mareste caderea de presine in calorifer asa cum ar face curgerea turbulenta)
N-ai cum sa scazi debitul prin calorifer dar si sa maresti caderea de presiune pe calorifer, in acelasi timp.
Si repet: Modul de curgere este cauza eficientei transferului de caldura.
Caderea de presiune nu este cauza transferului ci este doar un alt efect al modului de curgere.

 tehnics, on 13 martie 2019 - 10:01, said:

volumul de apa care trece prin calorifer este acelasi.
Atunci si presiunea diferentiala pe calorifer este aceeasi.

 tehnics, on 13 martie 2019 - 10:01, said:

cand ai regulatorul pe retur, creste presiunea in calorifer si poate duce la fisurare in timp.
Cea mai mare ... chiftea ... de pana acum.

Edited by kolfleading, 13 March 2019 - 10:34.


#12
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ok. E parere ta.

Doar gandeste-te ca: acel robinet daca il pui la intrare (tur) iti va limita debitul de apa care intra in calorifer.
Numarul Reynolds tine cont de viteza de curgere a apei. Debitul de apa este direct proportinal cu viteza de curgere si aria prin care curge acel debit. Adica mai pe inteles, numarul Reynolds este dependent de debitul de apa (asta daca ne raportam la acelasi orificiu de intrare ).
Pentru balansarea unei instalatii de incalzire trebuie sa limitezi debitele de apa pentru fiecare calorifer in parte.
Daca tu limitezi debitul de apa la intrare, de unde stii tu ca nu vei limita debitul sub curgerea turbulenta.. ???

Dar in fine, te las pe tine ca crezi cum vrei...

Edited by tehnics, 13 March 2019 - 11:19.


#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 tehnics, on 13 martie 2019 - 11:07, said:

Ok. E parere ta.
Asta imi aduce aminte de tineretile mele...
Cand eram cu vreo 20 de ani mai tanar, am avut o gagica ... mama-mama ... excela la ... chestiile care il intereseaza pe un baiat de 20 de ani.
Dar pe de alta parte, era atat de naiva si inocenta, incat considera ca atat teoria ca Pamantul este plat cat si teoria ca Pamantul este rotund merita acelasi grad de respect.

Asa ca relatia mea cu ea n-a durat decat o vara fierbinte...

Asa si aici pe acest topic: Stimate domn, ceea ce discutam noi aici sunt chestiuni concrete, demonstrate, documentate, verificate si ras-verificate.
Afirmatii de gen "parerea ta" nu au ce sa caute in aceasta discutie.

#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 11:19, said:

Asta imi aduce aminte de tineretile mele...
Cand eram cu vreo 20 de ani mai tanar, am avut o gagica ... mama-mama ... excela la ... chestiile care il intereseaza pe un baiat de 20 de ani.
Dar pe de alta parte, era atat de naiva si inocenta, incat considera ca atat teoria ca Pamantul este plat cat si teoria ca Pamantul este rotund merita acelasi grad de respect.

Asa ca relatia mea cu ea n-a durat decat o vara fierbinte...

Asa si aici pe acest topic: Stimate domn, ceea ce discutam noi aici sunt chestiuni concrete, demonstrate, documentate, verificate si ras-verificate.
Afirmatii de gen "parerea ta" nu au ce sa caute in aceasta discutie.
Stimate domn, ceea ce discutam noi acum eu le-am rumegat in practica. Ma crezi bine, nu ma crezi, iarasi bine.
Ai sa ramai un pic surprins ca practica bate teoria de multe ori.
Nu am sa incerc sa iti demonstrez de ce e asa ca te las sa consideri orice spun o chifteluta.
Iar daca comparatia dintre mine si gagica ta...e cam mare, zic eu. Nu sunt chiar atat de atehnic...

Edited by tehnics, 13 March 2019 - 11:26.


#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 tehnics, on 13 martie 2019 - 11:25, said:

Ai sa ramai un pic surprins ca practica bate teoria de multe ori.
Sunt anumite lucruri unde practica nu bate teoria. Ca de exemplu, legea conservarii energiei.

Daca tu reusesti sa ai acelasi debit prin calorifer pentru doua valori diferite ale presiunii diferentiale pe calorifer, inseamna ca ai invalidat legea conservarii energiei.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 11:30, said:

Sunt anumite lucruri unde practica nu bate teoria. Ca de exemplu, legea conservarii energiei.

Daca tu reusesti sa ai acelasi debit prin calorifer pentru doua valori diferite ale presiunii diferentiale pe calorifer, inseamna ca ai invalidat legea conservarii energiei.
Uite la ce am subliniat si uita-te la documentatie. Daca tu vrei sa imi spui ca ce iti arat eu nu este exact ce vrei tu, inseamna ca programul ala ma minte...
P7 reprezinta circuitul dat de calorifer (am pus doua cazuri, calorifer simplu si calorifer cu un regulator adica doua valori diferite a presiunii diferentiale). Vezi ca am si marcat cu chenar ceea ce te intereseaza. Nu se vede clar dar uita-te in PDF_uri.
Banuiesc ca unitatile de masura nu sunt o problema..
Si ti-am lasat si numarul Reynolds si ai sa vezi ca sunt identice in ambele cazuri (44593).
Deci cum e ?

Attached Files


Edited by tehnics, 13 March 2019 - 12:15.


#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013
Un caz prezinta caderea de presiune pe teava "calorifer" + robinet

Al doilea caz prezinta caderea de presiune pe teava "calorifer"

Sunt instalatii diferite.

Desi sunt parcurse de acelasi debit, este normal sa aiba cadere de presiune diferita.
In primul caz, pompa trebuie sa dea o presiune diferentiala mai mare, ca sa invinga si rezistenta hidraulica suplimentara a robinetului.

 tehnics, on 13 martie 2019 - 11:07, said:

acel robinet daca il pui la intrare (tur) iti va limita debitul de apa care intra in calorifer.
Si daca il pui la iesire va avea exact acelasi efect.
Caloriferul, odata umplut si aerisit, respecta legea conservarii masei. Exact atata apa cata intra, tot atata apa iese.
Intr-o instalatie cu circuit inchis nu conteaza daca robinetul este la intrare sau la iesire.
Nu conteaza unde restrictionezi debitul, la intrare sau la iesire.

Edited by kolfleading, 13 March 2019 - 13:21.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

 kolfleading, on 13 martie 2019 - 13:15, said:

Un caz prezinta caderea de presiune pe teava "calorifer" + robinet
Pai tocmai asta am vrut sa iti arat. De aceea am pus calorifer + robinet pe P7. Programul calculeaza P7 ca fiind un singur element, adica ia caloriferul+robinetul ca un tot unitar, nu separat cum explici tu.
Iar caderea de presiune a robinetului este inclusa ca un tot unitar cu caderea de presiune pe calorifer.
Daca ai sa te uiti in PDF, ai sa vezi ca la P7 este calculata caderea de presiune totala pe acea linie, nu separata pe fiecare element.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate