Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

sfat cumparare ochelari

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
trebuie sa imi fac o noua pereche de ochelari si ma intrebam daca as putea lua rama dintr-un loc, si lentilele din altul

sunt atatea zeci de oftalmologii din care se poate alege, insa cum pot sa imi dau seama ca platesc mai scump costul lentilelor, doar asa ca platesc "brandul" lor

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur

#3
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
TOTI zic ca daca iti iei ramele de la ei, ai lentilele gratis, insa ramele au inclus si pretul lentilelor. daca vrei sa iei doar ramele in speranta ca gasesti lentile mai ieftine in alta parte, vei constata ca pretul acelor rame va creste vertiginos, ca sa te convinga ca doar de la ei este cel mai ieftin.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,979
  • Înscris: 24.02.2006

 r_murphy, on 11 martie 2019 - 20:34, said:

TOTI zic ca ....

prin "TOTI" intelegi "unii de care am auzit eu", nu?
nu de alta, dar n-am prea vazut astfel de oferte.
exista reduceri cand cumperi un pachet (rame+lentile), si sunt justificate (vanzare mai mare = profit mai mare). dar poti cumpara separat ramele.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

 _Smiley_, on 11 martie 2019 - 21:01, said:

prin "TOTI" intelegi "unii de care am auzit eu", nu?

in general nu discut din auzite, sunt ochelarist si la un an jumate, doi, imi fac control si schimb lentilele.

#6
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
IOR mai face ochelari/lentile?

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018
Poti lua ramele si lentilele din locuri diferite. Dar s-ar putea ca, in functie de dioptrie si distanta pupilara, ramele sa nu se imperecheze bine cu lentilele de care ai nevoie, adica lentilele sa nu poata fi taiate corect astfel incat sa intre in rame dar sa si respecte axele optice.

Edited by mannick, 11 March 2019 - 21:53.


#8
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Sa presupunem ca ai deja prescriptia pentru dioptrii.

1. Alege-ti ramele preferate si intreaba acolo cat costa lentilele
2. Mergi la inca 2 cabinete de optica si intreaba pretul lentilelor ( poti face asta si online )
3. Ia decizia de cumparare ( pret, garantie, durata montaj, rating, etc )

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 r_murphy, on 11 martie 2019 - 21:13, said:

... sunt ochelarist si la un an jumate, doi, imi fac control si schimb lentilele.
De ce asa des ?

Se pot achizitiona separat nu e problema .
@on64 : stiu o " dugheana " care lucreaza ieftin si bine si au rame si lentile  ok si lesne , pe Dorobantilor ,  vis-a-vis de service-ului Dacia , daca bine-mi aduc aminte ca esti din Cj-N .

Edited by Baxon, 11 March 2019 - 23:24.


#10
dany67

dany67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 14.09.2006

 kommodore_ss, on 11 martie 2019 - 21:17, said:

IOR mai face ochelari/lentile?

Da, fac.Eu sunt la a doua pereche, plastic, nu-mi par durabile.Poate ceva mult mai scump, nu stiu.Acestea, la fel ca cele dinainte,cam dupa 1 an, au capatat un fel de mici crapaturi, parca la suprafata cumva, sunt vizibile daca privesti lentila dintr-un anume unghi.In practica, cand conduc noaptea, toate luminile fac acele "colturi", zici ca-s stele Posted Image . Cica sunt facute in Germania, am uitat numele firmei.

Attached Files



#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 r_murphy, on 11 martie 2019 - 21:13, said:

in general nu discut din auzite, sunt ochelarist si la un an jumate, doi, imi fac control si schimb lentilele.
Ce lentile (distanta/aproape, dioptrie, protectii, tratamente, marca lentilelor)?

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 on64, on 11 martie 2019 - 20:02, said:

trebuie sa imi fac o noua pereche de ochelari si ma intrebam daca as putea lua rama dintr-un loc, si lentilele din altul

sunt atatea zeci de oftalmologii din care se poate alege, insa cum pot sa imi dau seama ca platesc mai scump costul lentilelor, doar asa ca platesc "brandul" lor

Tot la 10 milioane ajungi... O rama din materiale ieftine (China) in valoare de 5 USD se vinde cu 350 lei la romani.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 rosix, on 11 martie 2019 - 23:42, said:

...O rama din materiale ieftine (China) in valoare de 5 USD se vinde cu 350 lei la romani.
Poate la unele magazine.
Ramele incep de pe la 50-75 de lei, iar la 150 de lei poti gasi deja rame ok, atat timp cat nu vrei sa scrie pe ele Ralph Lauren, Tommy Hilfiger sau Ray Ban.
In ultimii 5 ani am avut 2 rame de genul, si nu mi-a parut rau ca nu am luat altele mai scumpe. Oricum, la o utilizare de 12-14 ore pe zi orice rama ar fi tot se cojeste sau se zgarie dupa maxim 2 ani.

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
@ baxon - preventiv, pentru cultura generala Posted Image tot crestea miopismul si simteam ca nu mai se incadreaza, acuma scade, am si cu + pentru scris/citit, sau alfabetizare Posted Image
de loc, din pacate, bucuresti, oricum, asa cum ai scris, am si eu o dugheana care imi rezolva problemele cu 50-60 de lei, cu rammele mele.

@hider - lentile cit mai normale pentru scris / citit, pentru distanta uneori imi fac heliomate, dar am renuntat, pentru ca ori de cite ori le intreb pe stimatele domnisoare daca "se inegresc sa se faca ca de soare", imi garanteaza ca da, din pacate nu este soare sa verific si ma trezesc ca abea se coloreaza putin Posted Image

Edited by r_murphy, 12 March 2019 - 09:27.


#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Cine stie ce lentile folosesc, mai ales daca spui ca sunt foarte ieftine.

Eu am ochelari de distanta cu dioptrii de 1,75 si m-au costat 650 sau 700 de lei (nu mai stiu sigur) doar lentilele. Sunt lentile fotocromatice Rodenstock ColorMatic IQ 2 cu protectie la calculator si heliomate, iar cand ies afara si e soare puternic se inchid asa de tare de parca ar fi ochelari de soare. Unele cunostinte chiar au ramas mirate cand au aflat ca de fapt sunt ochelari de vedere.
Si daca mai alegi sa le si subtieze costurile cresc cu vreo 150-200 de lei pe lentila.

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007

 Hider141, on 12 martie 2019 - 10:43, said:

Eu am ochelari de distanta cu dioptrii de 1,75 si m-au costat 650 sau 700 de lei (nu mai stiu sigur) doar lentilele.

mai, eu sunt si sarac si carpanos Posted Image iti dai seama ca vorbesti de ozn-uri cu mine la preturile astea :
(

Edited by r_murphy, 12 March 2019 - 13:32.


#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am dat recent 240 cu totul . Ce drac de preturi aveti in Bucuresti ? Consult, rame, lentile, montaj . Bonus inca un drum la o saptamana, ca sarea o lentila din rama .

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 GingisHan2015, on 12 martie 2019 - 14:22, said:

...Bonus inca un drum la o saptamana, ca sarea o lentila din rama...
Vezi?
Am dat mai mult, dar nu am avut niciodata problemele astea. Si am uitat sa mentionez ca nu sunt din Bucuresti, ci din nordul tarii. Probabil in Bucuresti preturile sunt mai mari pentru ce am ales eu.
Nu ma dau banii afara din casa, nici nu-i invart cu lopata, dar nu ma deranjeaza sa platesc putin mai mult pentru lentile mai bune si diverse protectii.

Edited by Hider141, 12 March 2019 - 15:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate