Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

sfat achizitie centrala termica

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
salut,

am de ceva vreme o centrala Vaillant la o casa de vacanta la tara. a inceput sa faca probleme - fluiera, trosneste, apa calda nu are presiune etc. de service se ocupa o singura firma din zona, despre care nici nu vreau sa discut - mi-au cerut otet sa o curete...
una peste alta vreau sa o schimb. intrebarea este de unde trebuie cumparata ca sa ai service ca lumea. sau care dintre comercianti/fabricanti sta bine la service. centrala o sa aiba tot timpul probleme pentru ca apa are calcar si impuritati, distrigazul ca distrigazul etc. deci... cine e bun pe service?

merci

Edited by obosit, 11 March 2019 - 19:08.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postobosit, on 11 martie 2019 - 19:07, said:

..... centrala o sa aiba tot timpul probleme pentru ca apa are calcar si impuritati, .....
Deci buba este la tine , nu la centrala sau service .
Rezolva impuritatile , rezolva cu calcarul , apoi schimba centrala .

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Ca sa nu mai ai probleme cu calcarul, instaleaza un borcan/filtru cu cristale de polifosfati la intrare in centrala.

[ https://www.eradiatoare.ro/pics/large/8484_1406_prd.jpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by A10, 11 March 2019 - 19:26.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostA10, on 11 martie 2019 - 19:24, said:

Ca sa nu mai ai probleme cu calcarul, instaleaza un borcan/filtru cu cristale de polifosfati la intrare in centrala.
Inutil.
Daca apa are duritate mare, numai cu schimbatori de ioni se poate rezolva.
Pentru partea de incalzire e simplu, dar pentru apa calda, e mai complicat.

Edited by pasilla, 11 March 2019 - 19:31.


#5
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004

View PostA10, on 11 martie 2019 - 19:24, said:

Ca sa nu mai ai probleme cu calcarul, instaleaza un borcan/filtru cu cristale de polifosfati la intrare in centrala.

[ https://www.eradiatoare.ro/pics/large/8484_1406_prd.jpg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://virginradio.ro/wp-content/uploads/2017/09/frectie-la-picior-de-lemn-virgin-radio.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
un sfat pentru achizitie centrala va rog... am inteles ca Wiesmann ar fi bune; cum stau la service si de unde este cel mai bine sa fie cumparate.
celelalte opinii le respect si le apreciez, dar nu ma dau in vant dupa ele :)


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La o centrala buna nu ai nevoie de service.
Mie imi plac Motan. 0 service in 15 ani.

#8
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,311
  • Înscris: 29.07.2013
Inca nu stiu sa fi aparut vreun brand de centrala care sa asigure service produsului.
Vanzatorul se ocupa de service in garantie (el sau o firma partenera).
Cautarea ta trebuie sa fie nu de unde ci de la care vanzator este dispus sa asigure service la o casa de vacanta ;)

#9
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

View Postpasilla, on 11 martie 2019 - 20:37, said:

La o centrala buna nu ai nevoie de service.
Mie imi plac Motan. 0 service in 15 ani.
Idem. Tot Motan. Tot 15 ani. Coafura rezista...

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postobosit, on 11 martie 2019 - 20:33, said:

un sfat pentru achizitie centrala va rog... am inteles ca Wiesmann ar fi bune; cum stau la service si de unde este cel mai bine sa fie cumparate.
celelalte opinii le respect si le apreciez, dar nu ma dau in vant dupa ele Posted Image
După 14 ani cu Ferroli am trecut pe Bosch. Sper să mă țină măcar încă 14 ani. Posted Image

#11
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015

View Postobosit, on 11 martie 2019 - 20:33, said:

un sfat pentru achizitie centrala va rog... am inteles ca Wiesmann ar fi bune; cum stau la service si de unde este cel mai bine sa fie cumparate.
celelalte opinii le respect si le apreciez, dar nu ma dau in vant dupa ele Posted Image
Pentru zone cu apa calcaroasa este recomandat Viessmann deoarece are schimbatorul de caldura in placi de inox si poate fi curatat/intretinut usor in comparatie cu schimbatoarele din Al-Si.

#12
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postcodesmm, on 12 martie 2019 - 18:48, said:

Pentru zone cu apa calcaroasa este recomandat Viessmann deoarece are schimbatorul de caldura in placi de inox si poate fi curatat/intretinut usor in comparatie cu schimbatoarele din Al-Si.
Schimbatorul in placi este schimbatorul secundar, cel folosit pentru preparare apa calda menajera. Acesta este din inox la majoritatea centralelor.

Discutia Inox vs. Al-Si se refera la schimbatorul primar, care nu este in placi ci este o serpentina, o spirala din teava.

#13
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
apropos de schimbatoare: am citit diverse opinii ca se poate curata, ca exista acizi speciali etc. voi ce stiti? eu nu am auzit de solutie care sa dizolve calcarul.

#14
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postobosit, on 12 martie 2019 - 20:43, said:

apropos de schimbatoare: am citit diverse opinii ca se poate curata, ca exista acizi speciali etc. voi ce stiti? eu nu am auzit de solutie care sa dizolve calcarul.
Da se poate curata, dar nu de prea multe ori. Vorbesc de schimbatorul ala secundar pentru apa calda. L-am spalat eu acum vreo 3 ani la un Immergas. De atunci nu mai am probleme. Al meu era plin cu mizeria din calorifere. Caloriferele noi se dau cu un rahat pe interior ca sa nu rugineasca si mazga aia a fost antrenata in timp in schimbator. Otetul dizolva calcarul. Mai exista si diferite spray-uri in comert pentru dizolvarea calcarului.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate