Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

BMW F10 LCI Probleme cu sonorizarea

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Salutare grup, fac un apel disperat sa primesc un sfat ceva. Am. Un BMW f10 lci 2014 si anul trecut am investit un sistem audio HK, de atunci pana acum am schimbat vreo 5-6 difuzoare (3 pe partea soferului, 2 pasager si 1 spate). Ma adus la sapa de lemn tinand cont de costul boxelor. Tin sa precizes ca masina nu a fost echipata din fabrica cu HK, ci i sa adus ca inbunatatire. Am luat legatura cu baiatul care mi-a pus sistemul si din punctul lui de vedere nu a favut nimic gresit, ba chiar mi-a sugerat sa ascult muzica mai incet in conditiile in care ii mai dau si blană cate odata. Va multumesc im avans.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce inseamna HK ?
Poate dai si tu mai multe detalii.
Amplificator ? Boxe ? Etc., etc
Masina nu ne intereseaza dar restul informatiilor ,enervant de detaliate - DA

#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Harman Kardon. Firmă americană cumpărata acum 2 ani de Samsung

Nu mai e ce a fost. Nici JBL-ul din firmă. Este posibil ca difuzoarele să nu fie adaptate puterii maxime a amplificatorului, amplificatorul să liniarizeze sinusoida la putere maximă cu apariția unor distorsiuni capabile să ardă difuzoarele, să nu fie bine împerecheate, intrând frecvențe joase, destinate unui subwoofer, în difuzoare...etc. Sunt multe cauze, informații puține

Edited by orlandobarbulescu, 11 March 2019 - 18:15.


#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Pana la urma de unde stim noi ca urechea ta e formata pt un sunet corect?
Si tu crezi ca o sonorizare se face asa de baiatul care ti-a pus sistemul ???Posted Image  , sau daca ai dat pe difuzoare cit ai dat pe masina  o sa ai o diferenta ???

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sa vedem
Poate este  HK Audio
Sunt nemti Posted Image

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Pai nu ai spus care e problema.
Ai zis doar ca ai schimbat nu stiu cate boxe si ca nu-ti place.
Ce anume te nemultumeste?
Distosioneaza? Ok. Ai nevoie de insonorizare suplimentara la masina(usi, podea, plafon, etc)
Ai amplificatoare?

#7
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Da scuze, practic "prăjeste" boxele, incep cu o "bârâială" iar dupa un timp de 1 sapt nu se mai aud deloc... In ceea ce priveste sunetul, totul a fost reglat de catre persoana respectiva( nu stiu detalii despre amplificator si boxe). Cel ce a montat sistemul este cunoscator in materie BMW, si nu sa mai confruntat cu asemenea problema. Am primit ceva poze in legatura cu setarile si ramane sa le verific inca odata, sa schimb 2 boxe(sofer + spate) si sa vad ce se intampla in continuare

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu are legatura masina cu sistemul audio mai omule
Ce tot repeti BMW ? Nu ne intereseaza
Daca nu ne poti spune model amplificator + model boxe, nu te putem, ajuta

A spus un coleg mai sus - cel mai probabil difuzoarele nu sunt adaptate puterii amplificatorului si ... se ard
Ala care le-a montat o fi cunoscator in BMW dar, in sisteme audio, pare sa fie varza

#9
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 Yo_doit, on 11 martie 2019 - 18:27, said:

Da scuze, practic "prăjeste" boxele, incep cu o "bârâială" iar dupa un timp de 1 sapt nu se mai aud deloc... In ceea ce priveste sunetul, totul a fost reglat de catre persoana respectiva( nu stiu detalii despre amplificator si boxe). Cel ce a montat sistemul este cunoscator in materie BMW, si nu sa mai confruntat cu asemenea problema. Am primit ceva poze in legatura cu setarile si ramane sa le verific inca odata, sa schimb 2 boxe(sofer + spate) si sa vad ce se intampla in continuare

Pai sa te abtii de la asa ceva https://youtu.be/Tukb0T8x9_A?t=347

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

 Naijax, on 11 martie 2019 - 18:32, said:

Nu are legatura masina cu sistemul audio mai omule
Ce tot repeti BMW ? Nu ne intereseaza
Daca nu ne poti spune model amplificator + model boxe, nu te putem, ajuta

A spus un coleg mai sus - cel mai probabil difuzoarele nu sunt adaptate puterii amplificatorului si ... se ard
Ala care le-a montat o fi cunoscator in BMW dar, in sisteme audio, pare sa fie varza

Cred ca e sistemul de fabrica HK, ii mai zice logic 7, ar trebui sa fie plug & play + codare fara probleme.

le:multa lume se plange de ele, eu le-as schimba cu altceva mai bun.

Edited by _-livio-_, 11 March 2019 - 19:20.


#11
Yo_doit

Yo_doit

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.12.2017
Salutare tuturor, revin cu un update... Am schimbat boxele cu probleme, am facut ceva setari/ajustari la sunet, nu il mai fortez la maxim cum. O faceam si se pare ca totul este ok. In ceea ce priveste amplificatorul, nu m-am apucat sa desfac bordul sa ma uit de serie si putere, avand in vedere ca a fost SH, imi accept situatia(mentionez ca mai am o masina noua cu HK / Prologic 7 din fabrica fara nici. O. Problema) Multumesc inca odata pentru timpul acordat.

#12
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
inca se mai cumpara bmwuri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate