Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cunostiinte generale - dezbatere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Eu am observat ca am inceput sa nu mai retin tot felul de informatii "de cultura generala" de cand am smartphone si stiu ca pot cauta acea informatie oriunde, oricand. Acum retin mai mult chestii care le consider interesante sau amuzante, dar daca m-ai intreba acum sa zic resedinta de judet a judetului Salaj (nu cred ca am fost niciodata pe acolo si nu cred ca am citit prea multe chestii despre acel judet) mi-ar lua cam 30 secunde sa zic ca e Zalau (si atunci as fi destul de nesigur pe mine).

#56
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttytysor, on 11 martie 2019 - 17:14, said:

pai si ce nevoie are de astea daca respectivu e doctor, pianist, profesor de geografie sau jokeu la circumscriptie???

Nu e nicio nevoie.

#57
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Daca nu stii ultima ''pesa'' a lui Salam degeaba ai invatat toata viata. :lol:

#58
UndaMica

UndaMica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2019
Inseamna sa poti distruge pe oricine din lume/elimini

#59
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Posted Image

Exista o vorba: cultura generala este ceea ce iti ramane, dupe ce ai uitat, totul...

#60
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Ma uitam la ce citeste lumea de azi. Carti de duzina scrise de niste autori dubiosi. Mult sub nivelul lui Sandra Brown. Ori sa o arzi pe cultura ori sa asculti Romeo Fantastik, nu e mare diferenta.

Edited by _carpatos, 11 March 2019 - 18:38.


#61
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbusiness11, on 11 martie 2019 - 17:00, said:

cunostinta generala inseamna sa ai informatii (basic) in diferite domenii importante precum istorie, geografie, economie, matematica, dar si lucruri actuale (stiri).

Exista oameni cu care porti o conversatie, despre lucruri generale, despre un oras, o cifra, o chestie si se uita la tine zici ca vorbesti pe chineza cu ei.
Asa cum ma uit eu incercind sa pricep ce ai vrut sa spui mai sus! iar pe chineza este limba vorbita de pekinezi?

Edited by tytysor, 11 March 2019 - 18:47.


#62
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

Cam ce ar trebui sa stiu ca sa pot sa zic ca am cunostiinte generale?
Cica daca nu stiu care-i capitala Canadei, Elvetiei si  Australiei nu am asa ceva. Cata matematica trebuie sa stiu pentru a avea cultura generala? Dar geografie? Muzica? Cata gramatica trebuie sa stiu?
Daca nu stiu cine a unit prima data principatele romane inseamna ca nu am cultura generala? Cum definiti cultura generala?


Cultura generală e un fel de "vecinu' Ion", pe care-l chemi oricând, pentru că are scule și se pricepe la toate, adaptat la domeniile culturale. O persoană "cu cultură generală" va ști să-mi spună în ce perioadă a fost introdusă noțiunea de "cacofonie" în limba română și de ce, va ști să-mi spună anii între care a domnit Vlad Țepeș, și anul în care s-a născut Ion Creangă, din memorie. E oarecum idealul comunist, care a reținut foarte multe date, iar acum le poate recita. Extraordinar prieten de pahar, pentru că are mereu ceva de spus.

Treaba cu reținutul datelor, numelor, faptelor, întâmplărilor, are o mare legătură cu îndoctrinarea. În principiu, așa se făcea îndoctrinarea în societățile comuniste. Repetai de o sută de ori o idee, până când îți intra în reflex și ajungeai s-o crezi.
De-aici s-a creat ideea asta de "cultură generală", unde e un concurs de memorie, cine reține mai multe lucruri.


Problema este că s-a transpus foarte prost în societatea actual, cel care a fost astfel educat, se lovește de o problemă. Fiind educat să rețină, el rareori se îndoiește de informația reținută. Avem acele persoane, des întâlnite prin structurile bugetare acum, care nu pot concepe că greșesc sau că ceea ce spun ei nu e corect, pentru că ei țin minte că e așa cum zic, și nici nu verifică. Nu le place să fie contraziși, sunt siguri că ce știu e corect.



Cum ziceam, conceptul ăsta, de cultura generală, e minunată pentru colegii de pahar, însă poate fi dezastruoasă pentru activitatea profesională. Am întâlnit deseori acest tip de persoane, care știau tot din memorie, rareori am avut o colaborare fructuoasă. Profesioniștii adevărați sunt ăia care verifică înainte de a spune ceva. Ăia realizează că acest proces, al memorării, nu e o unealtă infailibilă, și poate da greș câteodată.

#63
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,916
  • Înscris: 12.03.2010
Cineva a zis mai demult ca in viata "trebuie sa stii cite ceva despre orice, si totul despre ceva anume". Comparati asta cu "zicerea" romaneasca "in viata conteaza doar ce bagi in gura si ce tragi pe plua" ca sa vedeti unde stau romanii la cultura (generala).

Si nu va bagati degetele in ochi, incultura americanilor NU e din aceeasi galaxie cu a romanilor (si a altora), la ei prostia e asumata, la noi e ignorată, daca nu e chiar motiv de mindrie (vezi Becali, dar pe multi cu functie si staif, daca le dai ceva de baut si nu v-aude nimeni, o sa-i vedeti cum se lauda c-au stiut sa "traga sistemul pe plua", fără sa-si bata prea mult capul).

#64
UndaMica

UndaMica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2019
Băieți tot nu inteleg, eu unul consider ca daca poti sa elimini/distrugi un om inteligent esti mai destept.
Daca eu il omor pe Einstein rezulta ca eu sunt mai destept, de ce? un destept sa fie ucis de un prost? really

#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006

View Post_carpatos, on 11 martie 2019 - 18:37, said:

Ma uitam la ce citeste lumea de azi. Carti de duzina scrise de niste autori dubiosi. Mult sub nivelul lui Sandra Brown. Ori sa o arzi pe cultura ori sa asculti Romeo Fantastik, nu e mare diferenta.
Merci! muream fara ca sa aflu ca Sandra Brown a fost barbat! Esti maret!

#66
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttytysor, on 11 martie 2019 - 17:14, said:


pai si ce nevoie are de astea daca respectivu e doctor, pianist, profesor de geografie sau jokeu la circumscriptie???

Pentru ca i se sparge draku un pneu in timp ce o arde pe soselele patriei si moare de foame in camp ca nu stie sa schimbe o roata. Sau e dumunica si nu-i mai taie cutzitele si nu-i nimeni care sa i le ascuta...

Crezi ca viata asta te suporta doar sa invarti de covrig...si s-o arzi intelectual la nesfarsit?

Edited by rosix, 11 March 2019 - 19:38.


#67
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Dacă vrei să ai succes în viața este obligatoriu să ai cunoștințe generale, trebuie să cunoști pe cineva pe la primărie, să cunoști pe cineva pe la fisc, să cunoști pe cineva pe la miliție, să cunoști pe cineva pe la spital, dacă vrei un post mai bun, manager ceva, sau prin presă trebuie să cunoști pe cineva de la secu' și tot așa Posted Image

#68
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrosix, on 11 martie 2019 - 15:20, said:

1. Liceul... Cultura generala sa considera, ceea ce iti mai ramane in cap dupa ce uiti tot ce ai invatat...
In epoca IT.. nu cred ca mai are o asa mare importanta ce retii (adica sa tii minte amanunte) ci doar sa ai o capacitate sa cauti imediat pe net ce te intereseaza si sa poti integra, adica sa obtii o informatie satisfacatoare despre ceva.  Dar, ca sa stii ce si unde sa cauti, tot trebuie sa detii o informatie de baza... ceva notiuni ..

2.Sunt oameni care au memorie si au asimilat multe in scoala, iti pot spune imediat capitala Canadei (care nu e la Montreal sau la Toronto ci la Ottawa) dar ... sunt lipsiti de abilitati practice.. nu pot sa bata un cui, sa stranga o piulita cu cheia sau sa aprinda un gratar.. sau sa schimbe o siguranta.. Si atunci.. la ce folos ca stim in ce perioada a domnit Stefan cel Mare ??
1. Multa lume crede ca daca are acces la Google stie raspunsul la orice intrebare. Dar se inseala amarnic. Mai intai trebuie sa stii sa pui acea intrebare. Google nu e mama Omida, sa stie ce vrei tu sa intrebi si nu reusesti. Asa ca subt de acord cu ultima parte a afirmatiei.

2. Eu consider ca am o cultura generala destul de solida, dar la chestii practice sunt varza (desi stiu si imi place sa gatesc). Inteligenta practica nu e egala cu cultura generala. Un mecanic auto bun poate sa desfaca un motor si sa-l puna la loc, dar sa nu stie cine a scris Luceafarul. Dar asta nu-l face un mecanic prost. Si nici macar un om prost.

View Posteugeniusro, on 11 martie 2019 - 19:39, said:

Dacă vrei să ai succes în viața este obligatoriu să ai cunoștințe generale, trebuie să cunoști pe cineva pe la primărie, să cunoști pe cineva pe la fisc, să cunoști pe cineva pe la miliție, să cunoști pe cineva pe la spital, dacă vrei un post mai bun, manager ceva, sau prin presă trebuie să cunoști pe cineva de la secu' și tot așa Posted Image
Astea-s cunostinte particulare, nu generala :P

#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007

View Posttytysor, on 11 martie 2019 - 19:30, said:

Merci! muream fara ca sa aflu ca Sandra Brown a fost barbat! Esti maret!

Nu cred ca s-a prins ce vroiai sa zici.

#70
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postpufonel, on 11 martie 2019 - 22:13, said:

Multa lume crede ca daca are acces la Google stie raspunsul la orice intrebare.
Corect. Ei traiesc iluzia ca daca stii cauta in biblioteca, ai cunostiintele respective. Total fals!
(iar daca ramai fara curent esti tufa de Venetia direct si pe veci ! :D )

In Up in the air era o metafora cu rucsacul: sa iei tot ce conteaza pt. tine intr-un rucsac mic. Ce ti-ai lua? intrebare tare...

Concluzia finala:
-ramai cu ce ai in cap si in suflet. restul... e fum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate