Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cunostiinte generale - dezbatere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlexEn, on 11 martie 2019 - 15:27, said:


Cum ai ajuns la concluzia asta?

E vorba tot despre cultura generala.

#20
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View Post_carpatos, on 11 martie 2019 - 15:33, said:

Omul a facut un joc de cuvinte cuno-stiinte. Repede ati sarit pe el.
Nu asta am vrut, dar era un exemplu la tema discutata.
Uite ca societatea imi cere sa stiu 100% gramatica. Orice greseala este taxata la greu.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
O fi facut in titlu dar l-a repetat si in post si nu i-a tras si el niste ''. Deci nu a facut niciun joc de cuvinte.

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:38, said:

Nu asta am vrut, dar era un exemplu la tema discutata.
Uite ca societatea imi cere sa stiu 100% gramatica. Orice greseala este taxata la greu.

Societatea are dreptate cu gramatica. E dovada de bun simt fata de audienta (si de tine) sa stii sa scrii corect gramatical.

Edited by AlexEn, 11 March 2019 - 15:45.


#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pe de alta parte... am cam ajuns in timp la concluzia ca degeaba cunostinte si abilitati fara un pic de calitati morale exersate, pe care nu le deprinzi neaparat in scoala cu cultivandu-le singur.

Adica poti sa bubui de cunostinte si abilitati.. daca nu poti evalua corect de unde incepe si se termina ceva care e bine sau nu e bine.. esti un simplu robot care a asimilat si cam atat.

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View Post_carpatos, on 11 martie 2019 - 15:25, said:

O sa ramai surprins dar aia care au cultura generala sunt tot aia care stiu sa bata un cui, sa stranga o piulita etc

majoritatea adultilor (ma refer la cei pe care ii cunosc, cu care interactionez, colegi de munca, fosti colegi de liceu) care au facut scoala generala si liceul pe vremea comunismului stiu sa faca una sau alta, pentru ca atunci aveam in orar si ore de atelier, de practica industriala / agricola, lucru manual. in anii 70 se faceau chiar si ore de gospodarie (asa cred ca se numeau), fetele invatau sa faca prajituri simple, sa gateasca, etc.
cum-necum tot se lipea ceva de tine, invatai si chestii practice.
plus ca cititul cartilor, mai de placere, mai de nevoie (pentru scoala), era o activitate destul de raspandita. internet n-aveam, la tv program de 2 ore si alea dedicate toa'rasului.
in felul acesta multi au acumulat notiuni de cultura generala, dar au si invatat diverse chestiuni practice/utile.

#24
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Si acum este raspandit cititul cartilor (trebuie doar sa fii in cercurile potrivite), chiar daca formatul cartii nu este neaparat fizic.
Daca acum 40 de ani era TV si internet probabil ca dezbaterea asta ar fi fost atunci.

#25
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Termenul este vag ( de aceea este etichetat ca fiind "general " ) . Pe vremuri , exista cate un Michelangelo care ( se spunea ) detinea adevarul despre toate . In prezent este greu sa fii la curent cu tot ce inseamna " general " . Testele sunt irelevante pentru ca , pentru a fi relevante ar trebui sa acopere toate domeniile posibile , ceea ce este imposibil . Seamana mult cu testele de inteligenta . Daca faci toata ziua asa ceva , la un test serios poti parea mai inteligent decat esti in realitate .

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 15:29, said:

Cunostiinte generale dobandesti toata viata - e suma cunostiintelor pe care le acumulezi in timp in toate domeniile. Tien destul de mult si de memorie si de capacitatea unui om de a retine anumite lucruri in ea.
Pai si la gramatica nu se pune?

Tin minte ca a fost un topic cred ca in Poiana. Cineva era ofticat ca nu se cunoaste ce se sarbatoreste cu adevarat pe 1 Decembrie. Unii erau destul de ofticati. Daca ziceai unirea Romaniei cu Transilvania, era jale.

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Bursule, nu ai fi corectat titlul ala nici de al naibii, nu?

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAlexEn, on 11 martie 2019 - 15:51, said:

Si acum este raspandit cititul cartilor (trebuie doar sa fii in cercurile potrivite), chiar daca formatul cartii nu este neaparat fizic.
Daca acum 40 de ani era TV si internet probabil ca dezbaterea asta ar fi fost atunci.


da, dar cred ca a scazut procentul celor care citesc, indiferent daca vorbim despre cartile clasice sau in format electronic.
sunt atatia adulti tineri si adolescenti care n-au citit nici macar o carte (cap-coada) la viata lor...

#29
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,464
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlexEn, on 11 martie 2019 - 15:55, said:

Bursule, nu ai fi corectat titlul ala nici de al naibii, nu?

Posted Image  Ti-am zis ca prinde bine la topic.

Pe voi va supara aia care spun ca capitala Romaniei e Budapesta?

View Postcorinadaniela, on 11 martie 2019 - 15:57, said:

sunt atatia adulti tineri si adolescenti care n-au citit nici macar o carte (cap-coada) la viata lor...
De ce? Sunt alte chestii in viata mai interesante de facut.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007

View Postcorinadaniela, on 11 martie 2019 - 15:57, said:

da, dar cred ca a scazut procentul celor care citesc, indiferent daca vorbim despre cartile clasice sau in format electronic.
sunt atatia adulti tineri si adolescenti care n-au citit nici macar o carte (cap-coada) la viata lor...

De acord cu tine.
Totusi, crezi ca daca noi aveam acces la toate metodele curente de distractie, in copilarie, am fi citit mai mult acum?
Spre deosebire de o parte dintre cartile pe care le citeam in copilarie, acum am posibilitatea de a citi doar ce imi face placere si gasesc si mult mai usor respectivele carti.

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:59, said:

Pe voi va supara aia care spun ca capitala Romaniei e Budapesta?

Nu, de ce sa ma supere? Eventual ma supar daca ala care zice asta e roman nascut si crescut aici si vorbeste serios.

Edited by AlexEn, 11 March 2019 - 16:02.


#31
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Daca te-ai nascut mai devreme de anul  1969  , nu poti intelege ce inseamna  notiunea de " cunostinte generale " , no offence .

#32
UndaMica

UndaMica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.03.2019
Înseamnă să poți să faci ce nu face altu, să îi dai peste nas, să poți distruge o persoană cu cunoștințele , să faci dezastre nemaivăzute de civilizație (geniu malefic) să faci in general ce nu face altul, unii nu stiu insa nebunii in general sunt persoanele cele mai creative si inteligente : )

#33
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

cunostiinte generale? Cata matematica trebuie sa stiu? Dar geografie? Muzica? Cata gramatica ?
Daca nu stiu cine a unit prima data principatele romane inseamna ca nu am cultura generala?
Nu te formoliza, de ce sa-ti bati capu'?  Fii agricol.

Uite raspuns la fix:

View PostC63AMG, on 11 martie 2019 - 15:20, said:

Tata are o vorba:"omul... tot prost moare".Asa ca nu exista limita


#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:59, said:

Posted Image  Ti-am zis ca prinde bine la topic.

Pe voi va supara aia care spun ca capitala Romaniei e Budapesta?


De ce? Sunt alte chestii in viata mai interesante de facut.

de aceea avem un record trist, creste numarul analfabetilor functionali, persoane care chipurile stiu sa citeasca (mai degraba silabisesc), dar nu inteleg o iota sau nu sunt capabile sa spuna despre ce este vorba in textul respectiv...

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Si pe-asta de unde ai scos-o ? Din cultura ta generala ?

Quote

Daca te-ai nascut mai devreme de anul  1969  , nu poti intelege ce inseamna  notiunea de " cunostinte generale " , no offence .   

Din cultura mea generala - toti care au facut scoala dupa 1989 nu au cultura generala si nu pot intelege ce inseaman notiunea de cultuar generala.
Asa iti convine ?

#36
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

Cam ce ar trebui sa stiu ca sa pot sa zic ca am cunostiinte generale?
Cica daca nu stiu care-i capitala Canadei, Elvetiei si  Australiei nu am asa ceva. Cata matematica trebuie sa stiu pentru a avea cultura generala? Dar geografie? Muzica? Cata gramatica trebuie sa stiu?
Daca nu stiu cine a unit prima data principatele romane inseamna ca nu am cultura generala? Cum definiti cultura generala?

Spune ce stii ca sa stabilim daca ai sau nu cultura generala. Ca ce nu stii sau nu ti se pare important am inteles.

Edited by _carpatos, 11 March 2019 - 16:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate