Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cunostiinte generale - dezbatere

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Cam ce ar trebui sa stiu ca sa pot sa zic ca am cunostiinte generale?
Cica daca nu stiu care-i capitala Canadei, Elvetiei si  Australiei nu am asa ceva. Cata matematica trebuie sa stiu pentru a avea cultura generala? Dar geografie? Muzica? Cata gramatica trebuie sa stiu?
Daca nu stiu cine a unit prima data principatele romane inseamna ca nu am cultura generala? Cum definiti cultura generala?

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Cunostinte, nu Cunostiinte.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004
E ceva general. Nu se poate defini.

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Trebuie sa stii cine are meci deseara pe Digi.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 15:16, said:

E ceva general. Nu se poate defini.
Deci cand ai chef sa jignesti pe careva,hop bagi o intrebare pe care numai tu o stii si apoi zic: nu ai cunostinte generale.

#6
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:17, said:

Deci cand ai chef sa jignesti pe careva,hop bagi o intrebare pe care numai tu o stii si apoi zic: nu ai cunostinte generale.

Depinde cat de mare si/sau beat ii ala pe care il intrebi.

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

Cata gramatica trebuie sa stiu?

Trebuie ceva cunostiiiiiiiiiiinte  generalePosted Image

#8
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,160
  • Înscris: 17.07.2013
mai bine spune unde si cand te-ai facut de kakat...ce nu ai stiut?

#9
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Tata are o vorba:"omul oricat ar invata tot prost moare".Asa ca nu exista limita,poti invata oricat si despre orice,tot nu vei sti tot.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

Cam ce ar trebui sa stiu ca sa pot sa zic ca am cunostiinte generale?
Cica daca nu stiu care-i capitala Canadei, Elvetiei si  Australiei nu am asa ceva. Cata matematica trebuie sa stiu pentru a avea cultura generala? Dar geografie? Muzica? Cata gramatica trebuie sa stiu?
Daca nu stiu cine a unit prima data principatele romane inseamna ca nu am cultura generala? Cum definiti cultura generala?

Liceul... Cultura generala sa considera, ceea ce iti mai ramane in cap dupa ce uiti tot ce ai invatat...
In epoca IT.. nu cred ca mai are o asa mare importanta ce retii (adica sa tii minte amanunte) ci doar sa ai o capacitate sa cauti imediat pe net ce te intereseaza si sa poti integra, adica sa obtii o informatie satisfacatoare despre ceva.  Dar, ca sa stii ce si unde sa cauti, tot trebuie sa detii o informatie de baza... ceva notiuni ..

Sunt oameni care au memorie si au asimilat multe in scoala, iti pot spune imediat capitala Canadei (care nu e la Montreal sau la Toronto ci la Ottawa) dar ... sunt lipsiti de abilitati practice.. nu pot sa bata un cui, sa stranga o piulita cu cheia sau sa aprinda un gratar.. sau sa schimbe o siguranta.. Si atunci.. la ce folos ca stim in ce perioada a domnit Stefan cel Mare ??

Edited by rosix, 11 March 2019 - 15:22.


#11
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:10, said:

Cum definiti cultura generala?

Cultura generala este sa stii cat mai multe lucruri...generale. Daca stii multe lucruri care sunt foarte cunoscute si folosite in general la nivel local, national sau global (arta, istorie, geografie, tehnologie, agricultura, constructii, etc - ai prins ideea) atunci ai cultura generala.

View PostBursul, on 11 martie 2019 - 15:17, said:

Deci cand ai chef sa jignesti pe careva,hop bagi o intrebare pe care numai tu o stii si apoi zic: nu ai cunostinte generale.

Degeaba stii numai tu intrebarea, daca nici tu nu stii raspunsul :D

Edited by R10, 11 March 2019 - 15:22.


#12
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018

View Postrosix, on 11 martie 2019 - 15:20, said:



Liceul... Cultura generala sa considera, ceea ce iti mai ramane in cap dupa ce uiti tot ce ai invatat...
In epoca IT.. nu cred ca mai are o asa mare importanta ce retii (adica sa tii minte amanunte) ci doar sa ai o capacitate sa cauti imediat pe net ce te intereseaza si sa poti integra, adica sa obtii o informatie satisfacatoare despre ceva.  Dar, ca sa stii ce si unde sa cauti, tot trebuie sa detii o informatie de baza... ceva notiuni ..

Sunt oameni care au memorie si au asimilat multe in scoala, iti pot spune imediat capitala Canadei (care nu e la Montreal sau la Toronto ci la Ottawa) dar ... sunt lipsiti de abilitati practice.. nu pot sa bata un cui, sa stranga o piulita cu cheia sau sa aprinda un gratar.. sau sa schimbe o siguranta.. Si atunci.. la ce folos ca stim in ce perioada a domnit Stefan cel Mare ??

O sa ramai surprins dar aia care au cultura generala sunt tot aia care stiu sa bata un cui, sa stranga o piulita etc

Edited by _carpatos, 11 March 2019 - 15:26.


#13
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Post_carpatos, on 11 martie 2019 - 15:25, said:

O sa ramai surprins dar aia care au cultura generala sunt tot aia care stiu sa bata un cui, sa stranga o piulita etc

Cum ai ajuns la concluzia asta?

View Postcasadivino, on 11 martie 2019 - 15:19, said:

mai bine spune unde si cand te-ai facut de kakat...ce nu ai stiut?

Era vorba despre postul asta. Si sigur puteai sa formulezi intrebarea si intr-un mod neutru dar presupun ca era mai interesant asa...

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,535
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Deci cand ai chef sa jignesti pe careva,hop bagi o intrebare pe care numai tu o stii si apoi zic: nu ai cunostinte generale.   
Doar cu o intrebare nu poti sa faci prost pe cineva.

Cunostiinte generale dobandesti toata viata - e suma cunostiintelor pe care le acumulezi in timp in toate domeniile. Tien destul de mult si de memorie si de capacitatea unui om de a retine anumite lucruri in ea.

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu iti pot spune cand ai cunostinte generale, dar iti pot spune cand sigur, sigur nu ai cunostiinte generale:

cand cineva nu isi stapaneste limba materna, adica aia cu care s-a nascut de la maica-sa din burta, atunci nu are cunostiinte generale.

#16
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Dar, dar sa fie musai din stiinte, altfel nu-s cunostiinte, ci doar cunostinte.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 15:29, said:

Doar cu o intrebare nu poti sa faci prost pe cineva.
Cunostiinte generale dobandesti toata viata - e suma cunostiintelor pe care le acumulezi in timp in toate domeniile. Tien destul de mult si de memorie si de capacitatea unui om de a retine anumite lucruri in ea.

Notiunile de specialitate nu intra totusi la cultura generala, chiar daca le acumulezi in timp Posted Image
Mi se pare ca problema in zilele noastre e alta: informatie multa, accesibila rapid si greu de filtrat ce e important/util de fapt.

Edited by AlexEn, 11 March 2019 - 15:33.


#18
_carpatos

_carpatos

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 512
  • Înscris: 11.12.2018
Omul a facut un joc de cuvinte cuno-stiinte. Repede ati sarit pe el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate