Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nelamurire inmatriculare Masina

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Hypn0s

Hypn0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2007
Salut.
Recent am achizionat un autoturism de la o firma care se ocupa cu vanzarea de masini SH din Europa. Din lipsa de timp am apelat la un serviciu , mai exact un individ sa-mi inmatriculeze masina.
Toate bune si frumoase a fost la RAR, l-a luat, mi-a prezentat pozele cu CIV-ul, dar de atunci a trecut o saptamana si ma tot amana cu actele pe motiv ca dureaza 3-4 zile sa iasa viza de la Financiar.
Problema mea este despre ce viza este vorba (mentionez ca sunt la prima masina cumparata din UE, de asemenea de la firma care am achizionat auto am primit fiscal ) si simt ca este ceva neinregula la mijloc in sensul ca nu ar fii avut nevoie de procura sa puna masina pe rol la fiscal pe numele meu ? Imi fac griji sa nu ma trezesc cu el propietar pe masina. I-am dat actele de vanzare - cumparare intre mine si firma de la care am luat masina si talonul masinii din UE. Am semnat de asemenea un proces verbal de predare actele altceva nimic.
Sa-mi fac griji ca masina va fii prin nu stiu ce artificiu trecuta pe numele lui sau altcuiva ?
Multumesc !

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sunt firme care se ocupă cu așa ceva și tu i-ai dat actele și mașina unui oarecare ?

Am căutat procedura

Punct 4

Quote

4. Obtine certificatul de atestare fiscala care sa ateste ca nu datorezi TVA
Daca vrei sa inmatriculezi o masina second hand, dar nu esti inregistrat in Romania ca fiind platitor de TVA, atunci va trebui sa obtii un certificat de atestare fiscala de la Administratia Financiara (ANAF) de care apartii.
Pentru a obtine acest certificat ai nevoie de o cerere la care trebuie sa anexezi urmatoarele:
documentul de achizitie din Germania care sa ateste ca la data cumpararii masinii, aceasta avea peste 6000 km in bord. De ce 6000? Pentru ca altfel, se considera ca masina a fost noua;
documentul din care sa rezulte data primei inmatricularii a autoturismului.


https://www.vezicatf...nd-din-germania

Edited by waterman, 11 March 2019 - 14:40.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Probabil viza agentiei fiscale pe fisa de inmatriculare dar, nu cred sa dureza asa mult - 2~3 zile
DA - orice este posibil in Romania deci, grijile pe care ti le faci sunt intemeiate

#4
Hypn0s

Hypn0s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.04.2007
Nu sunt tampit. Am dat mail la 4-5 firme care se aveau obiect de activitate inmatricularea de masini. La unul din mailuri a raspuns individul asta. Firma pe care o detine se numeste Viva auto concept. Am asteptat raspunsul si de la celalalte firme , raspuns care a venit tarziu, astfel l-am contactat pe el primul si de acolo mai departe am relatat mai sus.
Asta cu TVA-ul nu stiu daca se aplica cazului meu avand in vedere ca masina este luata de la firma Credit automobile si am luat-o cu tot cu TVA. Dar pare a fii plauzibil raspunsul. Mersi

#5
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 23.11.2017
La prima inmatriculare in RO e necesara acea viza indiferent de situatie

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHypn0s, on 11 martie 2019 - 14:47, said:

Nu sunt tampit.

Tot ce-i posibil.Dar credul esti cu siguranta.

View PostHypn0s, on 11 martie 2019 - 14:47, said:

La unul din mailuri a raspuns individul asta. Firma pe care o detine se numeste Viva auto concept.

Ai contract.de orice fel,incheiat intre tine si firma individului?

#7
darkmagic001

darkmagic001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2019
Ai rezolvat cu actele?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate