Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Plata taxe Belgia din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018
Fratele meu a  venit din Belgia in urma cu vreo 2 luni,a primit un plic cu niste impozite ramase de platit.De unde ar putea sa plateasca aceste impozite,de la banca,posta?Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În plic pe hârtii ce scrie ?
E vreun cont trecut acolo ?

Edited by waterman, 11 March 2019 - 13:57.


#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 13:40, said:

Fratele meu a  venit din Belgia in urma cu vreo 2 luni,a primit un plic cu niste impozite ramase de platit.De unde ar putea sa plateasca aceste impozite,de la banca,posta?Multumesc!
Pai de unde sa stim noi unde a ramas fratello tau restant ? Pune si tu un scan cu ce scrie in plic, sterge numele si alte date de identificare si poate  cineva in tema sa raspunda. Avand in vedere ca nu vorbim de Somalia , mai mult ca sigur ca se pot plati online.

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In mod normal ar trebui sa existe pe decizia de impunere un cont IBAN (deschi, teoretic, la trezoreria din Belgia).

Din Romania nu cred ca poate plati nicaieri in afara de un ordin de plata extern.

#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 13:40, said:

De unde ar putea sa plateasca aceste impozite,de la banca,posta?Multumesc!
Nu are e-banking?

#6
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018
Eu am pus o poza....vad ca nu s-o incarcat,mai incarc o data.[ https://imgur.com/a/kJ3BEjd - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu are cont online la nici o banca din Romania.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 14:22, said:

Nu are cont online la nici o banca din Romania.
Pai poate plati din contul din Belgia, nu trebuie sa aiba in Ro.

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 14:22, said:

Eu am pus o poza....vad ca nu s-o incarcat,mai incarc o data.[ https://imgur.com/a/kJ3BEjd - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu are cont online la nici o banca din Romania.
Pai vad ca ti-au dat mura in gura
Poate plati fie online pe MyMinfin.be sau poate sa se duca la orice banca din Romania , isi deschide cont si sa plateasca folosind IBAN-ul din chitanta de mana din poza. Doar sa specifice ce scrie probabil mai sus in acea somatie de plata, numele, carei instituiti plateste si ce plateste gen restanta impozit, trebuie sa scrie sus acolo. Desigur, recomandabil este sa scrie in franceza sau flamanda.

#9
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
LE. Daca ar fi sa ghicesc, as zice ca fratello a prestat o munca mai de jos prin Belgia unde s-a inteles cu angajatorul cati bani sa ii dea dar fratello a crezut ca e un fel de plata la negru. Numai ca angajatorul l-a inscris la taxe probabil spunandu-i ca urmeaza sa plateasca fratello singur taxele. Numai ca romanashu nostru s-a tirat inapoi in tara ca nah, nu au aia de unde sa stie pe unde e el ca nu merge decat cu cashul. Numai ca statul belgian ca orice stat de altfel nu te uita daca vrei sa il fraieresti. Chiar daca s-a mai relaxat regimul de penalitati si se acorda un fel de termen de incredere de patru ani, datoria in sine nu se sterge si daca dupa acesti patru ani tot dator ai ramas atunci esti bagat la sustragere de la plata taxelor care se poate lasa cu nasoale pe intreg  teritoriul UE.

Edited by Kokoshmare, 11 March 2019 - 16:50.


#10
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017
Asta e deja avertisment, deci un fel de reamintire de ceva impozite deja neplatite. Vezi ca e limita pana pe 29 martie, daca intarzie dupa aceasta data se adauga penalitati, in Franta penalitatile incep cu 10%.

#11
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018

 Kokoshmare, on 11 martie 2019 - 16:39, said:

LE. Daca ar fi sa ghicesc, as zice ca fratello a prestat o munca mai de jos prin Belgia unde s-a inteles cu angajatorul cati bani sa ii dea dar fratello a crezut ca e un fel de plata la negru. Numai ca angajatorul l-a inscris la taxe probabil spunandu-i ca urmeaza sa plateasca fratello singur taxele. Numai ca romanashu nostru s-a tirat inapoi in tara ca nah, nu au aia de unde sa stie pe unde e el ca nu merge decat cu cashul. Numai ca statul belgian ca orice stat de altfel nu te uita daca vrei sa il fraieresti. Chiar daca s-a mai relaxat regimul de penalitati si se acorda un fel de termen de incredere de patru ani, datoria in sine nu se sterge si daca dupa acesti patru ani tot dator ai ramas atunci esti bagat la sustragere de la plata taxelor care se poate lasa cu nasoale pe intreg  teritoriul UE.
De angajat,a fost angajat.A stat 2 ani si jumatate in Belgia.Daca nu vroia sa plateasca impozitul atunci nu imi spunea sa caut cum sa plateasca....Ai ghicit totul gresit....
Mersi de raspuns...Deci tot ce trebuie sa faca este sa isi faca un cont aici in Romania si sa transfere cu 'codul' specific institutiei.

Edited by Paul1488, 11 March 2019 - 17:07.


#12
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,393
  • Înscris: 28.11.2017

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 17:06, said:

De angajat,a fost angajat.A stat 2 ani si jumatate in Belgia.Daca nu vroia sa plateasca impozitul atunci nu imi spunea sa caut cum sa plateasca....Ai ghicit totul gresit....
Mersi de raspuns...Deci tot ce trebuie sa faca este sa isi faca un cont aici in Romania si sa transfere cu 'codul' specific institutiei.


Daca are cont in Belgia poate face plata de pe contul sau din Belgia.

Avertismentul ala al fiscului belgian poate veni dintr-o multime de motive, incepand cu o amenda neplatita pana la taxe locale, etc.  chestia este ca daca nu vrea penalitati suplimentare (sau mai rau) sa plateasca pana pe 29 martie.

#13
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018

 zartdato1-0, on 11 martie 2019 - 17:38, said:



Daca are cont in Belgia poate face plata de pe contul sau din Belgia.

Avertismentul ala al fiscului belgian poate veni dintr-o multime de motive, incepand cu o amenda neplatita pana la taxe locale, etc.  chestia este ca daca nu vrea penalitati suplimentare (sau mai rau) sa plateasca pana pe 29 martie.
No,acum l-am intrebat daca are internet banking si el zice ca da,are.Asta face totul mult mai simplu.Amu tot ce trebuie sa faca el este sa isi deschida un cont in euro in Romania si sa transfere banii in contul din Belgia apoi transferati in contul de impozite a statului,nu?

#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 17:06, said:

De angajat,a fost angajat.A stat 2 ani si jumatate in Belgia.Daca nu vroia sa plateasca impozitul atunci nu imi spunea sa caut cum sa plateasca....Ai ghicit totul gresit....
Mersi de raspuns...Deci tot ce trebuie sa faca este sa isi faca un cont aici in Romania si sa transfere cu 'codul' specific institutiei.
Daca era angajat , platea angajatorul
Dar probabil a fost incadrat ca self employed. Cam asta reiese din ce ai pus tu acolo. Ca lucrator self employed timp de 2 si jumatate vad ca mai trebuie platite si alte taxe catre echivalentul consiului local de la noi
https://www.expatica...belgium-471589/
https://www.expatica...eigners-100073/

 Paul1488, on 11 martie 2019 - 17:48, said:

No,acum l-am intrebat daca are internet banking si el zice ca da,are.Asta face totul mult mai simplu.Amu tot ce trebuie sa faca el este sa isi deschida un cont in euro in Romania si sa transfere banii in contul din Belgia apoi transferati in contul de impozite a statului,nu?
Nu , ti-au dat deja aia ce trebuie sa faca
Pasul 1
Deschis cont in euro in Romania
Pasul 2
Transfer bancar fie de la ghiseu fie online de acasa in care sa specifice la detalii plata ce am scris mai sus. Ti-au dat deja contul institutiei incasatoare, cel care incepe cu BE
Sa pastreze chitanta care se genereaza sau sa o ceara la banca

Edited by Kokoshmare, 11 March 2019 - 17:52.


#15
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018

 Kokoshmare, on 11 martie 2019 - 17:51, said:

Daca era angajat , platea angajatorul
Dar probabil a fost incadrat ca self employed. Cam asta reiese din ce ai pus tu acolo. Ca lucrator self employed timp de 2 si jumatate vad ca mai trebuie platite si alte taxe catre echivalentul consiului local de la noi
https://www.expatica...belgium-471589/
https://www.expatica...eigners-100073/


Nu , ti-au dat deja aia ce trebuie sa faca
Pasul 1
Deschis cont in euro in Romania
Pasul 2
Transfer bancar fie de la ghiseu fie online de acasa in care sa specifice la detalii plata ce am scris mai sus. Ti-au dat deja contul institutiei incasatoare, cel care incepe cu BE
Sa pastreze chitanta care se genereaza sau sa o ceara la banca
Da,asa este,vad ca aici are impozit regional si impozit federal adaugate.
Multumesc de raspunsuri,apreciez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate