Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare Pasapoarte vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut,

Parintii mei au niste pasapoarte vechi facute pe vremea lui Ceausescu - tata/anii 90 - mama, pasapoarte care sincer nici nu mai stim pe unde sunt, aruncate pe undeva prin casa, probabil le gasim daca le cautam.

Au nevoie de pasaport in prezent, dilema mea este ce varianta sa urmam?

1. Trebuiesc reinnoite alea vechi fiind mai mult ca sigur expirate?
2. Sa le declaram pierdute pe alea?
3. Sau sa nu ne batem capul de pomana si sa mergm direct la ghiseu sa facem pasapoarte noi?

Stiu ca sunt ciudate intrebarile dar chiar nu am gasit informatia asta pe site-ul MAI si nu stiu cum sa procedez.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Odata expirat = aruncat, ars  - nu are nicio valoare!

Nu mai conteaza, deci fa pasapoarte noi!

#3
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
1. Normal ca sunt expirate
2. Nu-ti bate capul, nu e cazul;
3. Faceti pasapoarte noi daca aveti nevoie neaparat. Doar ca nu mai mergeti la ghiseu, se face programarea online.

#4
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Perfect, multumesc pentru raspunsuri :)

#5
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
"pasapoarte vechi facute pe vremea lui Ceausescu"  Posted Image
Ce sa mai faci cu alea  ? Poate doar sa le tina ca amintire sa se uite la poza de cand erau tineri si frumosi !
Mai nou se poate circula si cu cartea de identitate prin tarile din Europa. Asta daca nu cumva au si buletinul de pe vremea lui Ceausescu !

Edited by primuministru, 11 March 2019 - 13:39.


#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011

View PostCosmo13, on 11 martie 2019 - 13:17, said:


1. Trebuiesc reinnoite alea vechi fiind mai mult ca sigur expirate?


cum adica mai mult ca sigur sunt expirate. Pai de pe vremea lui Ceasca pana in prezent au trecut 20-30 de ani, cat crezi ca sunt valabile niste pasapoarte?

Nu trebuie sa declari absolut nimic, te duci si faceti pasapoarte noi si gata povestea.

#7
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
https://epasapoarte.ro/

#8
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
mai exact aici:
   4. DOCUMENTE NECESARE PENTRU ELIBERAREA PAŞAPORTULUI SIMPLU ELECTRONIC

a) ÎN CAZUL PERSOANELOR MAJORE CU DOMICILIUL ÎN ROMÂNIA.
  • cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original. Cartea de identitate provizorie trebuie însoţită de certificatul de naştere, în original;
  • documentul care face dovada achitării contravalorii paşaportului, în original, sau documentul de plată editat pe suport hârtie conţinând toate informaţiile aferente plăţii efectuate prin mijloace de plată online, completat pe numele titularului;
  • paşaportul anterior, dacă acesta există.


#9
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Personal, in februarie 2018 am facut un nou pasaport (cel vechi facut in 2007 si expirat in 2012 nu il mai gasesc neam).
Agentul mi-a relatat ca pasaportul este "proprietatea statului roman" si prin urmare distrugerea lui este o infractiune (am spus ca l-am pierdut).
In mod normal trebuie anuntata pierderea/distrugerea lui (de exemplu intr-un incendiu).
Totodata mi-a spus ca s-ar putea sa dureze mai mult o verificare personala la punctele de trecere a frontierei, deoarece voi figura cu doua pasapoarte.

Asta, repet, mi s-a intamplat/spus mie...

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCosmo13, on 11 martie 2019 - 13:17, said:

Salut,

Parintii mei au niste pasapoarte vechi facute pe vremea lui Ceausescu - tata/anii 90 - mama, pasapoarte care sincer nici nu mai stim pe unde sunt, aruncate pe undeva prin casa, probabil le gasim daca le cautam.

Au nevoie de pasaport in prezent, dilema mea este ce varianta sa urmam?

1. Trebuiesc reinnoite alea vechi fiind mai mult ca sigur expirate?
2. Sa le declaram pierdute pe alea?
3. Sau sa nu ne batem capul de pomana si sa mergm direct la ghiseu sa facem pasapoarte noi?

Stiu ca sunt ciudate intrebarile dar chiar nu am gasit informatia asta pe site-ul MAI si nu stiu cum sa procedez.

Nu va mai bateti capul cu ele dar incercati sa le distrugeti sa nu ajunga pe nu stiu unde (au date personale pe ele). Eliberarea pasaportului nou nu implica predarea pasaportului vechi, expirat, din cate stiu.  Daca oamenii vor avea nevoie de pasapoarte noi, le pot preda pe cele vechi atunci cand isi fac.. Stiu ca in trecut cand te duceai cu cel vechi, nu ti-l opreau acolo ci taiau prima pagina cu o foarfeca sa nu-l mai poti utiliza.. si apoi ti-l dadeau acasa, deci tot in foc ajungea.

Eu pe al meu nu l-am aruncat dupa ce a expirat, pentru ca am o viza de SUA pe el si vreau sa ma dau mare, in fata cui intreaba.

Edited by rosix, 11 March 2019 - 13:52.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,828
  • Înscris: 13.07.2011

View PostJustARandomGuy, on 11 martie 2019 - 13:48, said:

Personal, in februarie 2018 am facut un nou pasaport (cel vechi facut in 2007 si expirat in 2012 nu il mai gasesc neam).
Agentul mi-a relatat ca pasaportul este "proprietatea statului roman" si prin urmare distrugerea lui este o infractiune (am spus ca l-am pierdut).
In mod normal trebuie anuntata pierderea/distrugerea lui (de exemplu intr-un incendiu).
Totodata mi-a spus ca s-ar putea sa dureze mai mult o verificare personala la punctele de trecere a frontierei, deoarece voi figura cu doua pasapoarte.

Asta, repet, mi s-a intamplat/spus mie...

stai linistit ca evidenta pasapoartelor inainte de revolutie este partial disparuta. Tu ai pasaport din 2012, este cu totul altceva.

#12
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View PostCosmo13, on 11 martie 2019 - 13:17, said:

Parintii mei au niste pasapoarte vechi facute pe vremea lui Ceausescu

N-aș crede! Mai degrabă pe vremea lui Iliescu. Dacă ar fi de pe vremea lui Ceaușescu, ar fi atât de rare că ar avea valoare istorică.
Asta pentru că foarte puțină lume avea pașapoarte atunci și nici nu le putea ține acasă, le dădea înapoi la Secu după fiecare călătorie.
Ai tăi au fost securiști, de puteau ține pașapoartele acasă pe vremea lui Ceau?

Edited by Digix, 11 March 2019 - 14:22.


#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostJustARandomGuy, on 11 martie 2019 - 13:48, said:

In mod normal trebuie anuntata pierderea/distrugerea lui (de exemplu intr-un incendiu).
Totodata mi-a spus ca s-ar putea sa dureze mai mult o verificare personala la punctele de trecere a frontierei, deoarece voi figura cu doua pasapoarte.
Asta, repet, mi s-a intamplat/spus mie...
Te-a păcălit ca să te sperie sau naiba știe de ce, dar nu e adevărat.
Nu trebuie anunțat niciunde. Pe cererea pentru un nou pașaport există rubrică unde se scrie de ce se solicită un nou pașaport - pierdere/distrugere în caz că mai e în termen de valabilitate - deci nu se poate să figureze cineva cu două pașapoarte valabile.

#14
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View PostJustARandomGuy, on 11 martie 2019 - 13:48, said:

Personal, in februarie 2018 am facut un nou pasaport (cel vechi facut in 2007 si expirat in 2012 nu il mai gasesc neam).
Agentul mi-a relatat ca pasaportul este "proprietatea statului roman" si prin urmare distrugerea lui este o infractiune (am spus ca l-am pierdut).
In mod normal trebuie anuntata pierderea/distrugerea lui (de exemplu intr-un incendiu).
Totodata mi-a spus ca s-ar putea sa dureze mai mult o verificare personala la punctele de trecere a frontierei, deoarece voi figura cu doua pasapoarte.

Asta, repet, mi s-a intamplat/spus mie...

Personal, in februarie 2019 am facut un nou pașaport (cel vechi expirat în 2018 și îl aveam). Am întrebat explicit agentul ce fac cu cele expirate (sunt mai multe, de la mai mulți membri ai familiei), și a spus textual „le distrugeți”. De fapt, pe toate cele expirate cu care m-am / ne-am prezentat pentru eliberarea unora noi le-a distrus chiar agentul, tăind un colț, și / sau foaia groasă. Deci cu prima ocazie o să aprind focul la țară cu alea vechi. În niciun caz aruncate la tomberon, că cine știe pe unde  / pe mâna cui ajung.

Asta, repet, mi s-a intamplat/spus mie...

PS: n-am avut intenția să parodiez / persiflez, dar și funcționarii ăștia ai statului vorbesc în dodii de multe ori.

#15
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Super. Atunci nenea ala de la Brasov e un Pacalici. Pfiii, dar ce m-a mai certat...

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 althea, on 11 martie 2019 - 14:20, said:

nu se poate să figureze cineva cu două pașapoarte valabile.
Decat in cazuri particulare:
- pasaport turistic + pasaport diplomatic
- pasapoarte emise de state diferite

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate