Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Carcasa si sursa

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Alexodrino

Alexodrino

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2019
Ar fi recomandat sa achizitionez aceasa carcasă împreună cu sursa sau sa le iau separate?
https://www.pcgarage.../s1-black-500w/

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
La ce pocnitori sunt, alege variant mai ieftina. Probabil cea cu ele la un loc.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Contra:
Carcasa este de dimensiuni mici,sursa este f. foarte slaba,firele sunt exact la fix=nu poti muta sursa intr-o alta carcasa mai mare deoarece are firele scurte.Sursa este galagioasa,dar isi face treaba.


#4
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,178
  • Înscris: 28.04.2003
Daca esti genul de persoana care ii place sa customizeze calculatorul si vrea o sursa buna pt calculatorul lui ia separat, daca vrei ceva ieftin si repede ia impreuna.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Daca tinem cont ca o sursa decenta - in functie de putere e de pe la 200 lei in sus....

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
O sursa decenta e de la 400 de lei in sus, chiar +/- 500.

Pt. ca de +/- 10 ani sursele au multe cabluri, este practic aproape obligatoriu sa le iei modulare sau semimodulare, altfel iese o mare varza, nu doar oribila ci care incurca grav circulatia aerului prin carcasa.

Fara modularitate, tot e minim 300 una decenta de 500 W REALI, ca sa nu stea in stres full la un consum de 300-350 W.

Alea de 200+, cel putin modelele existente acum pe piata, pt ca nu se mai fac nici sursele cum se faceau cu ani in urma, sunt fie pocnitori, fie sunt submediocre si cu fiabilitate/durata de viata limitata mult mai abrupt, plus coil noise, ventilator nefiabil, etc.

In 2007 probabil gaseai o sursa foarte buna la un pret f. accesibil, de ex. Seasonic S12 430 W prima generatie, care intra in protectie pe la 570W si electronica tinea peste 2800W, ventilator ultrasilentios si ultrafiabil, cablu pt citirea turatiei, fara coil noise, etc., insa vremurile alea au trecut de mult, S12 II ( a doua generatie) nu mai e la fel de silentiosa, si nici nu mai are aceeasi marja de siguranta la putere.

Chiar si o chinezarie din zona buna (flower power) este de la 400 lei in sus, si chiar si la alea trebuie sa casti ochii ca e fiabil doar un model din 20, si chiar si daca il alegi pe cel bun, tot e posibil sa te trezesti cu stikerul pus gresit pe partea opusa care nu se vede in carcasa...

Legat de carcasa, cea din prima postare nu e nici eleganta si este foarte mica la lungime.
Chiar si una lunga de 50cm din spate pana in fata ventilatorului frontal, tot e posibil sa fie prea mica pt. o placa grafica decenta, si trebuie sa faci giumbuslucuri cu HDD-urile si SSD-urile ca sa incapa.

Edited by loock, 11 March 2019 - 13:56.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postloock, on 11 martie 2019 - 13:50, said:

O sursa decenta e de la 400 de lei in sus, chiar +/- 500.
Chiar așa?

https://www.pcgarage.../hexa-plus-500/
https://www.pcgarage...20-bronze-520w/
https://www.pcgarage...us-bronze-500w/

https://www.pcgarage...us-bronze-500w/

Unii postați am impresia așa că sa aveți ce face

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

O sursa decenta e de la 400 de lei in sus, chiar +/- 500.
Alea sunt surse bune /foarte bune.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Postzzhunt, on 11 martie 2019 - 13:58, said:


Chiar asa!
Am explicat in prima postare.

In 2007 nu era nevoie sa iei modulara, insa apoi au aparut alte standarde, mult mai multe cabluri, si in general nu ai nevoie de toate deci nu are cum sa fie decent cu una care nu e macar semimodulara. Intra in carcasa un mare colac de cabluri inutile, care chiar si cu sursa pusa jos si colacul in fata ei, tot nu au ce sa caute acolo.
Lipsa modularitatii este o problema la toate exemplele de mai sus.
Mai mult, chiar legat de exemple date mai sus, am detaliat relevant in prima postare.
La mine decent inseamna 9 db, hai ca sunt eu pretentios si crestem la 11, 12, hai 13 db. La 25db ( primul exemplu) poti sa te impusti...
De seasonic am scris, S12 II nu are treaba cu S12 old. Daca puterea e rezolvata luand un model de 520W chit ca oldul tinea mai mult si la cea de 430W, la fiabilitate, coil noise si turatie/zgomot ventilator lucrurile se rezolva doar schimband modelul cu unul mult mai scump si din alta gama.
Sirtec a fost ceva submediocru si pe vremea cand se gaseau surse bune la pret f. accesibil. Nu am cum sa gasesc decenta o sursa care reda coil noise de noua sa dupa un timp nu foarte indelungat.

Edited by loock, 11 March 2019 - 14:57.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Cu alte cuvinte daca o sursa e proasta dar e silentioasa si modulara ptr tine e buna.

Partea electrica e baza. In 2007 aveam sursa modulara. Acum nu am. Nu ma deranjeaza desi e carcasa minuscula. Am aranjat bine cablurile si s-a rezolvat.

Alea 2 Fortronuri si Seasonicul sunt deja surse bune - si chiar ieftine ptr ceea ce pot.

Ca personal as prefera ceva 80 Gold e deja alta mancare de peste si as da 400 de lei ptr asa ceva. Dar alea intra deja la surse foarte bune, mai ales daca e una din cele doua marci mentionate - producatori reali.

#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006

View Posteiffel, on 11 martie 2019 - 14:57, said:

Cu alte cuvinte daca o sursa e proasta dar e silentioasa si modulara ptr tine e buna.

Partea electrica e baza. In 2007 aveam sursa modulara. Acum nu am. Nu ma deranjeaza desi e carcasa minuscula. Am aranjat bine cablurile si s-a rezolvat.

De unde pana unde concluzia asta violent de falsa ???

Fiabilitatea si stabilitatea sunt si mai importante, dar toate conteaza  foarte mult, si sunt toate criterii eliminatorii.
Si pretul poate sa fie criteriu eliminatoriu, dar raportat rezonabil la ce exista si ce se poate.

Edited by loock, 11 March 2019 - 15:03.


#12
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
eu asa am inteles nu e modulara e proasta ca nu poti ce sa zic sa ascunzi cablurile

sirtec cica submediocru

Am avut sirtec de 500W a mers brici 5 ani an dat-o pomana
Am luat acum mult timp o sursa OCZ modulara cu electronica sirtec , merge brici din data de 06.09.2013
Fara coil whine , m-am uitat pe interior, nu are condesatori umflati.

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Pai daca Seasonic S12 II e submediocra, si asta zic eu care sunt fan Seasonic, cum as putea sa consider Sirtec ?

Apropo, am intr-un PC o Seasnic S12 430 old din 2006 si functioneaza zilnic de atunci, foarte buna si acum.
Nu mai retin daca a costat 165 sau 265 lei, stiu ca a avut un pret bun, la un magazin care nu mai exista, pcfactory...
Tot de acolo am luat atunci si doua Noctua NF-S12 1200 cu pret aproape pe jumatate fata de cat erau atunci la pcgarage.
Ulterior dupa ce au aparut am mai luat din alta parte un NF-P12 pt coolerul de CPU.
Ventilatorul din S12 430 old e mai silentios decat modelele Noctua pe care le tin cu fan controller la 900-1200 RPM, si pana acum la fel de fiabil, fara probleme la niciunul. Cel din sursa are ~ +/- 760 RPM, are si cablu pt citirea turatiei.

Ca sa pastrez standardul, a trebuit ca la sistemele mai noi sa aleg modele Seasonic din alte gama, mai scumpe, deoarece S12 II nu mai sunt facute la fel de bine ca cele din prima generatie.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Tehnologia evoulueaza. Ca sa se mentina pe piata e normal sa se ofere si modele mai ieftine.
Atata vreme cat specificatiile sunt corecte se poate considera ca o sursa e decenta, mai ales daca e facuta de un producator respectabil.

In final nu stiu de ce s-a deviat discutia asta ptr ca vorbim degeaba - ne si contrazicem si ne si dam dreptate in acelasi trimp si offtopic pe deasupra.

In final cu alte vorbe si tu esti de acord ca un prag de 200 e ok ptr o sursa decenta si 4-500 e ptr una buna din ce inteleg. Cel putin la puteri normale ( ~500W ).

Recomand sa ne abtinem la offtopic in continuare - discoutioa se poate muta pe topicul de SUrse. Sa lasam topicul asta ptr ce a cerut initiatorul.
Care vad ca a aruncat bomba si a fugit.

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Eu as vrea sa fie si acum raportul pret/performanta din 2006-2007, nu doar la surse, ci la toate componentele, si ventilatoare Noctua, coolere Termalright/Noctua, placi grafice mainstream-high, RAM, CPU, placi de baza, HDD, si desigur si la cele aparute ulterior SSD, etc.

Dar din pacate raportul pret/pformanta nu mai este la fel de bun.

Am dat in 2007 250 lei pe o placa de baza Abit KN9 ULTRA.
Acum nu numai ca sunt pocnitori si la 400 lei, dar nici nu mai exista Abit si DFI indiferent cat esti dispus sa dai - in 98, 2004, dadeam 105-125 USD pe o placa Abit sau DFI.
Tot in 2007 am dat pe Asus 1950 PRO 650 lei. Pai mai ia acum o placa mainstream high cu 650 lei...
Pe un HDD Samsung F3 500 GB am dat 160 lei prin 2008 nici nu mai retin exact anul.. Acum un WD black de 1TB e 384 lei, si dupa atatia ani era cazul ca la 160 lei sa fie un SSD Samsung seria PRO MLC de 4 TB cel putin pe M2 NVMe sau PCI-E 4X.
Ca sa nu mai zic de monitoare, ca acolo e chiar mai grav decat disparitia Abit si DFI.
In 2004 am luat un Samsung 757 DFX cu 650 lei, latenta aproape 0, lag aproape zero, refresh de 100 Hz in rezolutiile normale pt el, culori, contrast, luminozitate si marja pt ele, fara egal in lumea LCD/LED nici daca ma duc sa iau un monitor de broadcast de 30 K Euro, care oricum are latenta imensa, lag imens, refresh mic - toate care sunt foarte bune la culori au 60 Hz si suprapus peste latenta reala de 11-28 ms si lag real de +/- 25-28 ms.

Deci una e ce ne dorim, si alta e realitatea.

Lucruri concrete si la subiect am specicat de la prima postare, inclusiv despre carcasa care e prea mica la lungime si nici macar nu compenseaza la aspect.

Edited by loock, 11 March 2019 - 15:46.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
250 lei aveau o valoare in 2007. Acum valoarea lor nu mai este aceeasi. E cam 400 de lei echivalent.
E valabil in toata lumea. Nu poti lua la acelasi pret un produs fabricat acum si unul acum 20 de ani si sa se pastreze calitatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate