Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nu văd camerele IP conectate prin Switch dar le văd prin Wi-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Salut!
Am un switch TP-Link TL-SG108 care este conectat direct la ONT-ul router ZTE F668 care vine de la RDS.

Camerele sunt conectate la acest switch, funcționează, au adrese IP, le pot vedea pe telefonul android de pe aplicația oficială. Dar nu le pot vedea dintr-un browser accesând adresa de IP, nu le pot vedea cu alte aplicații decât cea oficială. Probabil că dacă voi atașa un NVR nu le va vedea nici el, deci nu voi putea stoca înregistrări.

Dacă le pun pe Wi-Fi pot accesa camerele în orice mod din cele de mai sus. Aș dori să le am conectate prin cablu, nu prin Wi-Fi.

Nu e bun switchul? Trebuie unul cu management? Mai trebuie să fac vreo setare la router? La switch probabil că nu se face update de firmware că văd că are doar niște porturi.

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Ce ip au camerele si ce ip are calc de unde vrei sa le accesezi local? Inclusiv netmask respectiv gateway.
2) daca accesezi din WAN ai port fwd facut pt fiecare camera in parte?

Posibile alte intrebari vor urma.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Pe aplicatia de android le vezi prin UPNP, prin WAN.
Multe camere ieftine pot fi acum accesate doar asa, nu pot fi legate la un NVR sau accesate prin browser.
problema vine de la disparitia ActiveX odata cu XP si Internet Explorer.

#4
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
sau
lan-ul tau e separat de wlan-ul tau (ap isolation)  - cauta in router asta si debifeza (asta daca camerele sunt pe cablu si le accesezi din wifi).
sunt prea multe variante, vrem o topologie a retelei si date despre camerele video

#5
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cred că m-am exprimat greșit cu văd trebuia să scriu accesez. Pe Wi-Fi le pot accesa și vedea și seta cu acel Active X, nu e problemă.

View Postogo, on 11 martie 2019 - 11:33, said:

lan-ul tau e separat de wlan-ul tau (ap isolation)  - cauta in router asta si debifeza (asta daca camerele sunt pe cablu si le accesezi din wifi).
Da, PC e conectat prin Wi-Fi pentru că e prea departe de router iar camerele prin cablu. M-am conectat acum cu un laptop la rețea prin cablu și pot accesa camerele. Deci ai dreptate!
Dar
AP isolation era debifat
Calculatorul are 192.168.1.171
Camerele au 192.168.178. și 192.168.1.180

Attached File  DHCP.jpg   225.92K   23 downloads

Mai am o cameră conectată direct în ONT-ul de la RDS și pe aceea o văd cu PC conectat prin Wi-Fi. Deci problema apare când folosesc switchul. Cred că dacă m-aș lega cu aceste două camere direct la routerul RDS le-aș putea accesa. Dacă switchul nu are nicio setare înseamnă că ar trebui să umblu la ceva la router dar încă nu m-am prins la ce anume.

Edited by XrainX, 11 March 2019 - 17:37.


#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Incearca da schimbi cablul intre switch si router.
Switch-ul e layer 2 in acelasi domeniu de broadcast n-are ce sa blocheze. Poti incerca de curiozitate cu alt switch?

#7
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Cablul e „zidit” deja, dar l-am verificat cu testerul de cablu de rețea înainte de zidire și după și funcționează corect, inclusiv mufat.
Nu am alt switch și nici de la cine să cer. Posted Image Switchul e nou, are 3 zile.
Camerele merg foarte bine, pot fi accesate cu laptopul conectat la switch prin cablu, am zis mai sus. Deci până la switch nu e problemă.
Dar m-am uitat la informația asta:

Attached File  Port binding.jpg   102.93K   19 downloads

și când ai zis tu cu schimbatul m-am gândit că este greyed out portul 4 deși eu știam că am conectată prima cameră (care merge accesată din orice poziție) și am zis că poate nu mai țin eu minte și am conectat switchul la portul 4, nu prima cameră.
Dar switchul era conectat la portul 1 așa cum știam eu! Ultima încercare era să schimb portul și l-am mutat de pe 1 pe 2. Acum pot accesa camerele și prin Wi-Fi, așa cum nu puteam mai devreme.

Îmi poți spune de ce nu a mers pe portul 1 și merge pe portul 2? Mă pot aștepta ca după vreun restart iar să nu mai meargă? E vreo legătură între Wi-Fi și portul 1 de obicei?

O fi ONT-ul (routerul) stricat? Pentru că mai am o problemă cu ONT-ul RDS pe partea de TV unde îmi ține anumite posturi în calitate 100% (ex. Digi 24) și 0-7% pe alte posturi (ex. Antena 1) și la aceste posturi nu prea mă pot uita că dispare imaginea.

Edited by XrainX, 11 March 2019 - 19:15.


#8
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View PostXrainX, on 11 martie 2019 - 19:13, said:



Îmi poți spune de ce nu a mers pe portul 1 și merge pe portul 2? Mă pot aștepta ca după vreun restart iar să nu mai meargă? E vreo legătură între Wi-Fi și portul 1 de obicei?



Sincer? no lo se. Pe 3 merge?
Probabil 4 este rezevat pt altceva (iptv de exemplu).

#9
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011
Pe 3 încă nu am încercat.
Mulțumesc pentru tot ajutorul!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate